Pfizer pozwał Węgry
Pfizer pozywa Węgry w związku z rosnącą liczbą spraw sądowych dotyczących pandemii.
Lista sporów prawnych związanych z zakupem przez UE szczepionki na COVID-19 rośnie.
Dokument sądowy uzyskany przez POLITICO pokazuje, że Pfizer, wraz ze swoim partnerem BioNTech, wszczął postępowanie sądowe przeciwko węgierskiemu rządowi w styczniu tego roku w związku z dostawami szczepionki COVID-19.
Rzecznik Pfizera potwierdził, że sprawa toczy się przed belgijskim sądem. "Rozmowy z rządem w Budapeszcie są kontynuowane" - dodał.
Z dokumentu wynika, że sprawa dotyczy płatności za 3 miliony dawek szczepionki BioNTech/Pfizer o wartości około 60 milionów euro. Spór rozpoczął się, gdy Węgry powiadomiły Pfizera w listopadzie 2022 r., że nie zamierzają płacić firmie farmaceutycznej, powołując się na konflikt na Ukrainie.
Sędzia przeprowadził pierwszą rozprawę w tej sprawie w marcu i odrzucił wniosek Pfizera o przyspieszenie wydania wyroku. Od tego czasu sprawa nie posunęła się naprzód.
Pozew Pfizera przeciwko Węgrom jest podobny do pozwu, który firma farmaceutyczna wytoczyła przeciwko Polsce. W obu przypadkach kraje są pozywane do sądu cywilnego z powodu odmowy przyjęcia i zapłaty za dostawy szczepionek przeciwko COVID-19, na które się zapisały.
We wtorek frankofoński Sąd Pierwszej Instancji w Brukseli przeprowadził krótką pierwszą rozprawę w sprawie Pfizer przeciwko Polsce. Obie strony zgodziły się odroczyć rozprawę do 30 stycznia.
Spór Polski dotyczy dostawy 60 milionów dawek, których kraj odmówił przyjęcia w kwietniu 2022 roku. W tym czasie Warszawa powołała się na siłę wyższą - powołując się na obciążenie swoich finansów w wyniku napływu uchodźców w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę.
W zeszłym miesiącu, krótko po wyborach w Polsce, Pfizer poinformował, że pozywa Warszawę do sądu w związku z nieuregulowaną płatnością, którą POLITICO oszacowało na około 1,2 miliarda euro na podstawie zgłoszonych cen szczepionek. Współtwórca szczepionki, niemiecka firma BioNTech, również przyłączyła się do tego postępowania.
Źródło: POLITICO