ONZ: Połowa ludności Gazy głoduje

0
0
8
Gaza
Gaza / Pixabay

Wysoki rangą urzędnik ONZ ds. pomocy ostrzegł, że połowa ludności Strefy Gazy głoduje, ponieważ trwają tam walki.

Carl Skau, zastępca dyrektora Światowego Programu Żywnościowego ONZ, powiedział, że tylko ułamek potrzebnych dostaw był w stanie dotrzeć do Strefy Gazy - a dziewięć na 10 osób nie może jeść codziennie.

Warunki w Strefie Gazy sprawiły, że dostawy stały się "prawie niemożliwe", powiedział Carl Skau.

Izrael twierdzi, że musi kontynuować naloty na Strefę Gazy, aby wyeliminować Hamas i sprowadzić izraelskich zakładników do domu.

Rzecznik Sił Obronnych Izraela ppłk Richard Hecht powiedział BBC w sobotę, że "każda śmierć i ból cywila jest bolesny, ale nie mamy alternatywy".

"Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby jak najwięcej osób znalazło się w Strefie Gazy" - powiedział.

Ruch do i ze Strefy Gazy jest mocno ograniczony od 7 października, kiedy to bojownicy Hamasu przedarli się przez pilnie strzeżone ogrodzenie Izraela, zabijając 1200 osób i biorąc 240 zakładników.

W odpowiedzi Izrael zamknął swoje granice ze Strefą Gazy i rozpoczął naloty na to terytorium, ograniczając dostawy pomocy, na której Gazańczycy bardzo polegali.

Prowadzone przez Hamas ministerstwo zdrowia twierdzi, że Izrael zabił ponad 17 700 Gazańczyków w swojej kampanii odwetowej, w tym ponad 7000 dzieci.

Jedynie przejście Rafah graniczące z Egiptem było otwarte, umożliwiając dotarcie do Gazy ograniczonych ilości pomocy. W tym tygodniu Izrael zgodził się otworzyć przejście Kerem Szalom z Izraela do Strefy Gazy w ciągu najbliższych kilku dni - ale tylko w celu inspekcji ciężarówek z pomocą. Ciężarówki następnie udałyby się do Rafah, by przekroczyć granicę Strefy Gazy.

Pan Skau powiedział, że nic nie przygotowało go na "strach, chaos i rozpacz", które on i jego zespół WFP napotkali podczas swojej podróży do Gazy w tym tygodniu.

Byli świadkami "zamieszania w magazynach, punktach dystrybucji z tysiącami zdesperowanych głodnych ludzi, supermarketach z pustymi półkami i przepełnionych schroniskach z pękającymi łazienkami" - powiedział.

Międzynarodowa presja i tymczasowe siedmiodniowe zawieszenie broni w zeszłym miesiącu pozwoliły na przedostanie się do Strefy Gazy części bardzo potrzebnej pomocy, ale WFP twierdzi, że drugie przejście graniczne jest teraz potrzebne, aby zaspokoić popyt.

Dziewięć na 10 rodzin w niektórych obszarach spędza "cały dzień i noc bez jedzenia", według pana Skau.

Mieszkańcy Khan Younis na południu Strefy Gazy, miasta otoczonego obecnie z dwóch stron przez izraelskie czołgi, twierdzą, że sytuacja jest tam tragiczna.

Dr Ahmed Moghrabi, szef oddziału chirurgii plastycznej i oparzeń w jedynej pozostałej placówce zdrowia w mieście, szpitalu Nasser, walczył ze łzami, gdy mówił BBC o braku żywności.

"Mam trzyletnią córkę, która zawsze prosi mnie o słodycze, jabłka, owoce. Nie mogę tego zapewnić. Czuję się bezradny" - powiedział.

"Nie ma wystarczającej ilości jedzenia, nie ma wystarczającej ilości jedzenia, tylko ryż, tylko ryż, możesz w to uwierzyć? Jemy tylko raz, raz dziennie".

 

 

 

Źródło: BBC

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną