Ukraina twierdzi, że rosyjskie siły używają Starlink Muska na okupowanych obszarach

0
0
8
Starlink
Starlink / Wikimedia

Elon Musk i Starlink zaprzeczają sprzedaży do Rosji, ale nie odnoszą się do tego, czy jej żołnierze mogą korzystać z terminali.

Rosyjskie siły na okupowanej Ukrainie używają terminali Starlink wyprodukowanych przez firmę SpaceX Elona Muska do korzystania z internetu satelitarnego, co zaczyna wyglądać na "systemowy" problem, twierdzi główna wojskowa agencja wywiadowcza w Kijowie.

Terminale Starlink zostały dostarczone na pomoc Ukrainie po rosyjskiej inwazji w lutym 2022 r. i odegrały kluczową rolę w komunikacji na polu bitwy w Kijowie. Starlink twierdzi, że nie prowadzi żadnych interesów z rosyjskim rządem ani wojskiem.

"Zarejestrowano przypadki użycia tych urządzeń przez rosyjskich okupantów. Zaczyna to przybierać charakter systemowy" - powiedział rzecznik ukraińskiego wywiadu obronnego (GUR) Andrij Jusow.

GUR powiedział, że terminale były używane przez jednostki takie jak rosyjska 83. brygada desantowo-szturmowa, która walczy w pobliżu Kliszcziwki i Andrijiwki w częściowo okupowanym wschodnim regionie Doniecka.

Terminale Starlink mają być "ogrodzone", aby nie działały w nieautoryzowanych lokalizacjach. W sieci pojawiła się dyskusja, że siły rosyjskie mogą być w stanie "sfałszować" geofence, aby terminal w zablokowanym obszarze wyglądał tak, jakby znajdował się w dozwolonym obszarze. Zasugerowano również, że rosyjscy żołnierze mogą używać nielegalnie zdobytych terminali na obszarach Ukrainy, które zostały oczyszczone dla Starlink, aby pomóc Ukraińcom, ale od tego czasu zostały zaatakowane lub okupowane przez Rosjan.

W poście na X w niedzielę Musk powiedział: "Zgodnie z naszą najlepszą wiedzą, żadne Starlinki nie zostały sprzedane bezpośrednio lub pośrednio do Rosji ... Szereg fałszywych doniesień prasowych twierdzi, że SpaceX sprzedaje terminale Starlink do Rosji. Jest to kategoryczna nieprawda".

Musk nie wydawał się odnosić do tego, czy rosyjscy żołnierze mogą pozyskiwać i używać terminali Starlink niezależnie od tego. W swoim własnym oświadczeniu Starlink również nie powiedział nic o ich możliwym wykorzystaniu na okupowanych obszarach Ukrainy.

"Jeśli SpaceX uzyska wiedzę, że terminal Starlink jest używany przez stronę objętą sankcjami lub nieautoryzowaną, zbadamy roszczenie i podejmiemy działania w celu dezaktywacji terminala, jeśli zostanie to potwierdzone" - powiedział Starlink.

Ani Musk, ani Starlink nie przedstawili żadnych proaktywnych wysiłków mających na celu uniemożliwienie rosyjskim siłom uzyskania terminali lub połączenia się ze Starlink; nie powiedzieli też, czy badane są konkretne ukraińskie roszczenia.

Źródło: Guardian

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną