Rozliczamy PIT-11 oraz PIT-37 za 2023 rok

0
0
0
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne / Internet

Podatki mają to do siebie, że chyba nikt ich nie lubi, ale płaci je większość z nas. Szczególnym momentem do tego, aby przypomnieć sobie o podatkach jest koniec kwietnia każdego roku. To wówczas przypada termin składania większości deklaracji za rok poprzedni. W poniższym tekście postaramy się podzielić wiedzą z czytelnikami na temat rozliczania PIT-11 i PIT-37 za 2023 rok. Odpowiemy na pytanie, jakich dochodów dotyczy podatek PIT, do kiedy należy je rozliczyć. Wspomnimy również o internetowych serwisach, które sprawiają, że złożenie rocznych deklaracji podatkowych jest bez porównania łatwiejszy, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu.

Kogo dotyczy PIT-11 i jakie dochody uwzględnia?

PIT-11 jest formularzem, który zawiera informacje o dochodach, kosztach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy z różnych źródeł. Dotyczy osób, które uzyskały w roku poprzednim dochody z tytułu:
- umowa o pracę,
- umowa o dzieło,
- umowa zlecenie,
- umowa agencyjna,
- praw autorskich,
- stypendium,
- emerytury i renty otrzymywane z zagranicy,
- inne.

Są to dochody, które są opodatkowane na zasadach ogólnych ustawy o podatku dochodowym, czyli według skali podatkowej 12% lub 32%. Płatnik, czyli osoba lub instytucja, która wypłaca te dochody, ma obowiązek pobierać z nich zaliczki na podatek dochodowy i odprowadzać je do urzędu skarbowego. Płatnik (pracodawca) ma też obowiązek wystawić PIT-11, w którym poda wysokość naszych dochodów i pobranych zaliczek. Formularz PIT-11 jest więc podstawową informacją, która pozwala pracownikowi rozliczyć się z podatku dochodowego. Druki PIT są też dostępnie bezpłatnie na wielu stronach internetowych m.in. rządowych i Urzędów Skarbowych.

 

Czy rozliczając PIT-11 można liczyć na zwrot podatku?

Tak, rozliczając PIT-11 możemy liczyć na zwrot podatku, jeśli pobrane zaliczki były wyższe niż należny podatek. Może się tak zdarzyć, jeśli mieliśmy niskie dochody, zmieniliśmy pracę lub źródło dochodu, mieliśmy przerwy w zatrudnieniu, korzystaliśmy z ulg podatkowych, ramach działalności wykonywanej osobiście, ustał obowiązek poboru zaliczek. W takim przypadku, po złożeniu deklaracji rocznej PIT-37, Urząd Skarbowy obliczy różnicę między pobranymi zaliczkami a należnym podatkiem i zwróci nam nadpłaconą kwotę. Zwrot podatku jest z reguły przekazywany na wskazane konto bankowe i ma miejsce w ciągu 45 dni od złożenia deklaracji. Jeśli nie wiesz jak rozliczyć PIT 11, sprawdź nasz poradnik: PIT 11.

PIT 37

Kogo dotyczy PIT-37 i jakie dochody obejmuje?

PIT-37 dotyczy osób, które uzyskały dochody z PIT-11 lub z innych źródeł, które nie są opodatkowane na zasadach ogólnych, a także przychodów, które podatnik musi samodzielnie wyliczyć i opodatkować. W rocznym zeznaniu podatkowym należy ująć takie źródła dochodu jak:
- najem, dzierżawa, podnajem, użytkowanie, najem okazjonalny, czyli dochody z wynajmu nieruchomości lub części nieruchomości, np. mieszkania, domu, pokoju, garażu,
- sprzedaż nieruchomości, czyli dochody ze zbycia nieruchomości lub prawa do nieruchomości, np. domu, mieszkania, działki,
- spadek, darowizna, czyli dochody z nabycia nieruchomości lub prawa do nieruchomości, np. domu, mieszkania, działki,
- odszkodowanie, zasiłek, nagroda, czyli dochody z otrzymania odszkodowania za szkodę na osobie lub mieniu, zasiłku z ubezpieczenia społecznego lub zdrowotnego,
- inne dochody, które nie są opodatkowane na zasadach ogólnych, a także przychody, które podatnik musi samodzielnie wyliczyć.

PIT 37 jest najpopularniejszą deklaracją w Polsce, która pozwala uwzględnić koszty uzyskania przychodów, ulgi podatkowe, odliczenia od podatku. Każdy wypełnia ją i składa samodzielnie. Dzięki serwisom do rozliczania podatków można to uczynić online bez wychodzenia z domu.

Czy w ramach PIT-37 można dokonać wspólnego rozliczenia z małżonkiem?

Tak o ile oboje spełniacie określone kryteria. Dobra wiadomość jest taka, że wspólnego rozliczenia można dokonać za poprzedni rok, nawet jeśli małżeństwo zostało zawarte w jego trakcie. Wówczas do rozliczenia bierze się okres od dnia ślubu do 31 grudnia danego roku.

Kiedy przypada termin składania deklaracji PIT-37 w 2024 roku?

Termin składania deklaracji PIT-37 w 2024 roku przypada na 30 kwietnia. Do tego dnia musimy złożyć swoją deklarację do Urzędu Skarbowego, jeśli chcemy uniknąć kar i odsetek za opóźnienie. Można złożyć ją w formie papierowej lub elektronicznej. Decydując się na formę elektroniczną, możemy skorzystać z usług typu e-pity, które ułatwiają wypełnianie i wysłanie deklaracji przez internet.

Internetowe serwisy do rozliczania podatków – niezastąpiona pomoc, która pozwala zaoszczędzić czas i uniknąć błędów

Samodzielne wypełnianie papierowych formularzy zostaje systematycznie wypierane przez internetowe serwisy do rozliczania podatków. To narzędzia, które ułatwiają rozliczenie PIT-11 i PIT-37. W zależności od naszych preferencji mogą być to programy do pobrania lub strony internetowe. Całe rozliczenie nie powinno nam zająć więcej niż godzinę. Na koniec wysyłamy deklarację do Urzędu Skarbowego, podpisując się za pomocą profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego. Teraz nie pozostaje nic innego jak poczekać na potwierdzenie złożenia deklaracji i zapisać ją na domowym komputerze.

Podsumowanie

Jak widać z powyższego PIT-11 i PIT-37 to formularze PIT, który wypełnia każdego roku kilkanaście milionów podatników. Korzystając z ogólnie dostępnych poradników oraz serwisów online, złożenie deklaracji podatkowej jest bez porównania łatwiejsze, niż miało to miejsce przed laty. Wszystkim osobom, które dopiero przymierzają się do rozliczenia, życzymy możliwie wysokich zwrotów podatku.

Źródło: Redakcja

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną