Gigantyczna strata Narodowego Banku Polskiego

0
0
4
Główne wejście do centrali NBP w Warszawie
Główne wejście do centrali NBP w Warszawie / Autorstwa Andrzej Barabasz (Chepry) - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25619232

Narodowy Bank Polski miał podać, że w 2023 r. osiągnął stratę sięgającą prawie 21 miliardów złotych.

Jak wynika ze wstępnej wersji "Sprawozdania finansowego NBP na dzień 31 grudnia 2023 r." oraz "Sytuacji majątkowej i kapitałowej oraz wyniku finansowego NBP za 2023 r.", polski bank centralny w ubiegłym roku zanotował dokładnie 20 800 024 000 zł straty (blisko 21 mld zł).

Wiele osób jest zaskoczonych, bo jeszcze w sierpniu ubiegłego roku prof. Adam Glapiński, szef NBP, informował, że prognozowany zysk wyniesie 6 mld zł.

Paweł Mucha, członek zarządu NBP, który jest w konflikcie z Glapińskim, napisał: "W świetle osiągniętej straty, a także przyjętego wcześniej planu finansowego NBP oraz przedstawianych comiesięcznie Zarządowi informacji - zmiany w bilansie oraz rachunku zysków i strat NBP - niezrozumiała jest ujawniona publicznie wiadomość o skierowaniu przez Prezesa NBP (poza wiedzą co najmniej części członków Zarządu NBP) pisma do Ministra Finansów, w którym przewidywał 6 mld zł wpłaty zysku NBP za 2023 r. do budżetu państwa".

Money.pl powołuje się na anonimowe źródło w banku, które twierdzi: "Jest to o tyle dziwne, że Rada Polityki Pieniężnej nieraz pytała na posiedzeniach przedstawicieli banku o zestawienie finansowe banku. Otrzymywała odpowiedź, że taką estymację trzeba dokładnie wyliczyć, że robi się to co jakiś czas itd. Koniec końców Rada nie była informowana o bilansie banku oraz o potencjalnym zysku lub stracie w ciągu roku".

Źródło: money.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną