Atak terrorystyczny. Zginęło 15 katolików

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Pixabay

Jak poinformowała w niedzielę katolicka diecezja Dori niedawno doszło do ataku terrorystycznego w wiosce Essakane, gdzie  zginęło 15 katolików, a dwóch innych zostało rannych. Atak dokonany został przez grupy dżihadystów, którzy powiązani są z Al Kaidą oraz Państwem Islamskim.

Masakra miała miejsce podczas niedzielnej mszy świętej. Do ataku doszło w wiosce Essakane w północno-wschodniej prowincji Oudalan, podlegającej jurysdykcji katolickiej diecezji Dori graniczącej z Mali i Nigrem. 

Według komunikatu medialnego wydanego przez wikariusza generalnego diecezji w imieniu biskupa Laurenta Birfuoré Dabiré, na miejscu ataku zginęło dwunastu wiernych, trzech zmarło w wyniku obrażeń, a dwóch innych przebywa w szpitalu. 

Wikariusz Generalny poprosił wszystkich o modlitwę w intencji nawrócenia tych, którzy „nadal sieją śmierć i spustoszenie w kraju”. 

„Niech nasze wysiłki pokuty i modlitwy w tym błogosławionym okresie Wielkiego Postu zapewnią pokój i bezpieczeństwo naszemu krajowi, Burkina Faso” 

– poinformował. 

Atak z 25 lutego jest jednym z wielu  okrucieństw popełnionych przez islamistyczne grupy terrorystyczne powiązane z tak zwanym Państwem Islamskim i Al-Kaidą w rozległym regionie Sahelu, który obejmuje także Mali i Niger, gdzie terroryzm wzrósł o ponad 2000 procent w ciągu ostatnich 16 lat, powodując wysiedlenia milionów ludzi. 

Niedawno biskup Birfuoré, który przewodniczy Wspólnej Konferencji Biskupów Burkina Faso i Nigru (CEBN) powiedział w wywiadzie, że konsekwencje tej fali terroryzmu są straszne dla Kościoła. 

Poza atakami na kościoły chrześcijańskie, terroryści porywają także zagranicznych misjonarzy, księży, seminarzystów oraz osoby zakonne i zakonne, a coraz większa liczba parafii zostaje opuszczona przez wiernych ze strachu przed atakami. 

Biskup dodał, że połowa terytorium jest kontrolowana przez dżihadystów, którzy robią wszystko aby zmusić innych do przyjęcia islamu. 

"Terroryści chcą wykorzenić to społeczeństwo i wszystkich, którzy nie wyznają tej samej odmiany islamu, w tym muzułmanów, co oznacza, że terroryzm jest teraz wymierzony w społeczeństwo jako całość”

-zaznaczył. 

Podkreślił, że że „faktycznym celem tej grupy jest ucisk dzisiejszego społeczeństwa, które jest wieloreligijnym społeczeństwem dialogu i współistnienie."

 

Źródło: Redakcja

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną