Ten problem dotyczy ponad miliarda ludzi na świecie

0
0
1
Lekarz
Lekarz / Pixabay

Badania wykazały, że ponad miliard ludzi na całym świecie jest otyłych.

W ciągu ostatnich trzech dekad wskaźniki otyłości wzrosły czterokrotnie wśród dzieci i podwoiły się wśród dorosłych.

Według nowych badań ponad miliard ludzi na całym świecie żyje obecnie z otyłością, a wskaźniki wśród dzieci wzrosły czterokrotnie w ciągu 32 lat.

Analiza pomiarów masy ciała i wzrostu ponad 220 milionów osób z ponad 190 krajów pokazuje, jak zmieniał się wskaźnik masy ciała (BMI) na całym świecie w latach 1990-2022.

Około 1500 naukowców wzięło udział w badaniu przeprowadzonym przez NCD Risk Factor Collaboration ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO). Opublikowane w czasopiśmie Lancet badanie wykazało, że w tym okresie wskaźniki otyłości wzrosły czterokrotnie wśród dzieci i podwoiły się wśród dorosłych.

W przypadku dziewcząt na całym świecie wskaźnik otyłości wzrósł z 1,7% światowej populacji w 1990 roku do 6,9% w 2022 roku. W przypadku chłopców wzrost wyniósł od 2,1% do 9,3% w tym samym okresie.

Otyłość u dorosłych definiuje się jako wskaźnik BMI większy lub równy 30 kg/m2.

W przypadku kobiet wskaźniki otyłości na całym świecie wzrosły z 8,8% do 18,5%, a w przypadku mężczyzn z 4,8% do 14% w tym samym okresie. Jednocześnie wskaźniki osób z niedowagą spadły zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, co oznacza, że otyłość jest najczęstszą formą niedożywienia w wielu krajach na całym świecie.

Odsetek dzieci i nastolatków z niedowagą na świecie spadł o około jedną piątą wśród dziewcząt i ponad jedną trzecią wśród chłopców, podczas gdy odsetek dorosłych dotkniętych niedowagą spadł o ponad połowę w tym samym okresie.

 

Źródło: Guardian

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną