Będzie fundusz wojskowy dla Ukrainy? Ma otrzymać 100 miliardów

0
0
25
Zelenski
Zelenski / Internet

Ministrowie spraw zagranicznych NATO spotkali się w środę, aby omówić długoterminowe podstawy wsparcia wojskowego dla Ukrainy, w tym propozycję pięcioletniego funduszu o wartości 100 miliardów euro (107 miliardów dolarów) oraz plan postrzegany jako sposób „odpornej na Trumpa” pomocy dla Kijowa.

Propozycje Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga przyznają zachodniemu sojuszowi bardziej bezpośrednią rolę w koordynowaniu dostaw broni, amunicji i sprzętu na Ukrainę podczas walki z inwazją Rosji, twierdzą dyplomaci. 

Plany zostaną omówione podczas dwudniowego spotkania w Brukseli, które będzie uczcić 75. rocznicę powstania Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego i przygotować lipcowy szczyt przywódców sojuszu w Waszyngtonie. 

„Musimy zmienić dynamikę naszego wsparcia” – powiedział Stoltenberg po przybyciu na spotkanie w Brukseli. 

„Musimy zapewnić Ukrainie niezawodną i przewidywalną pomoc w zakresie bezpieczeństwa na dłuższą metę, abyśmy w mniejszym stopniu polegali na dobrowolnych wkładach, a bardziej na zobowiązaniach NATO. Mniej ofert krótkoterminowych, a więcej zobowiązań wieloletnich.” 

Zgodnie z planami NATO przejmie część prac koordynacyjnych od doraźnej koalicji pod przywództwem USA, znanej jako grupa Ramstein – posunięcie to ma częściowo na celu ochronę przed wszelkimi cięciami wsparcia USA, jeśli Donald Trump wróci do Białego Domu. 

Dyplomaci stwierdzili, że w NATO coraz częściej panuje pogląd, że nadszedł czas, aby pomoc wojskowa dla Ukrainy nadać bardziej zrównoważone podstawy, a NATO jest do tego najlepiej przygotowane. 

Stwierdzili jednak, że nie jest jasne, czy kwota 100 miliardów euro zostanie zaakceptowana i w jaki sposób będzie finansowana. Decyzje NATO wymagają konsensusu wśród 32 członków. 

Ukraina w NATO? 

NATO oświadczyło, że Ukraina nie może przystąpić do NATO, gdy jest w stanie wojny z Rosją, ale w pewnym momencie zostanie członkiem. 

„Ukraina stanie się członkiem NATO. To kwestia kiedy, a nie czy” – powiedział Stoltenberg.

Źródło: Redakcja

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną