Pentagon przygotowuje się do wysłania broni na Ukrainę

0
0
26
Artyleria
Artyleria / Według dwóch amerykańskich urzędników Pentagon przygotowuje się do szybkiego zatwierdzenia pakietu broni dla Ukrainy, który obejmuje pilnie potrzebną artylerię i obronę powietrzną, podczas gdy Kongres zbiera głosy, aby uchwalić dodatkowe fundusze dla tego

Według dwóch amerykańskich urzędników Pentagon przygotowuje się do szybkiego zatwierdzenia pakietu broni dla Ukrainy, który obejmuje pilnie potrzebną artylerię i obronę powietrzną, podczas gdy Kongres zbiera głosy, aby uchwalić dodatkowe fundusze dla tego kraju.

Administracja Bidena nie podjęła ostatecznej decyzji w sprawie wielkości transzy i jej zawartości, powiedzieli urzędnicy, którym przyznano anonimowość, aby mówić o delikatnych wewnętrznych rozważaniach. Ale urzędnicy Departamentu Obrony pracują nad przygotowaniem pakietu amerykańskiego sprzętu, który może szybko przejść przez proces biurokratyczny, gdy ustawa zostanie przyjęta i podpisana przez prezydenta, powiedział jeden z urzędników.

"Bardzo szybko przekażą tę rekomendację sekretarzowi, a wkrótce potem trafi ona do prezydenta" - powiedział urzędnik.

Transza - która byłaby dopiero drugą wysłaną przez USA od czasu wyczerpania funduszy w grudniu, gdy Kongres utknął w martwym punkcie w sprawie wniosku prezydenta o dodatkową pomoc - obejmie artylerię i obronę powietrzną w celu uzupełnienia ukraińskiego arsenału, powiedzieli urzędnicy. Biały Dom zatwierdził w zeszłym miesiącu jeden pakiet awaryjny w wysokości 300 milionów dolarów, wykorzystując oszczędności z poprzednich kontraktów.

Jak powiedział pierwszy z urzędników, wiele amerykańskiej broni znajduje się już w magazynach w całej Europie i może zostać natychmiast dostarczona na Ukrainę. Niektóre materiały mogą dotrzeć na Ukrainę w ciągu kilku dni; inne mogą zająć tygodnie.

Rzecznik Pentagonu gen. dyw. Patrick Ryder odmówił podania szczegółów na temat tego, co znajdzie się w nadchodzącym pakiecie, ale powiedział dziennikarzom w czwartek, że Stany Zjednoczone mają "bardzo solidną sieć logistyczną, która umożliwia nam bardzo szybkie przemieszczanie materiałów" - prawdopodobnie w ciągu kilku dni.

"Z pewnością rozumiemy i doceniamy pilną potrzebę i jesteśmy gotowi do szybkiego działania" - powiedział Ryder.

Izba jest bliska głosowania w sobotę nad czterema ustawami, które przeznaczyłyby 95 miliardów dolarów na pomoc Ukrainie, Izraelowi i partnerom na Pacyfiku. Po uchwaleniu, Senat musi jeszcze zatwierdzić pakiet pomocowy, zanim Biden będzie mógł go podpisać.

Z prawie 61 miliardów dolarów dla Ukrainy, około 48 miliardów dolarów trafi do Pentagonu na sfinansowanie uzbrojenia Kijowa, uzupełnienie broni i opłacenie operacji wojskowych w Europie.

Projekt ustawy mówi o 23,2 miliardach dolarów dla wojska na uzupełnienie zapasów broni i sprzętu dostarczonego Ukrainie. Kolejne 13,8 miliarda dolarów zostanie przeznaczone na Inicjatywę Wspierania Bezpieczeństwa Ukrainy, w ramach której Pentagon zakupi nową broń dla Kijowa

Źródło: POLITICO

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną