Wyłudzili 140 mln złotych dotacji oświatowych

0
0
6
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne / Internet

Łódzcy policjanci zatrzymali 25 osób, które od czerwca 2016 do grudnia 2023 roku wyłudziły dotacje oświatowe w łącznej kwocie co najmniej 140 mln złotych. Siedmioro z nich jest podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie. Za przestępstwo to  grozi  nawet do 25 lat więzienia.

Od samego początku policjanci z KWP w Łodzi pod nadzorem tamtejszej prokuratury prowadzą śledztwo dotyczące działalności pięciu niepublicznych szkół z terenu Łodzi. Wnikliwość działania śledczych doprowadziła jednak do połączenia kilkunastu spraw prowadzonych przez inne jednostki z terenu kraju dotyczących wyłudzeń dotacji na placówki szkolne. 

Grupą przestępczą kierował 51-letni mężczyzna. Jak ustalili śledczy, podejrzani występowali o dotacje dla placówek oświatowych na cały rok kalendarzowy składając wniosek  zawierający planowaną liczbę uczniów. Wypłata dotacji następowała w oparciu o liczbę słuchaczy wskazywaną  przez nich w comiesięcznych informacjach. 

 

Informacje te nie były jednak rzetelne. Członkowie grupy wykazywali w nich między innymi osoby zmarłe lub przebywające na stałe poza granicami Polski. Znajdowały się w nich też nazwiska  osób, które uczestniczyły w zajęciach innych szkół niepublicznych, jak i takich, które złożyły podania o przyjęcie do szkół, jednak nauki nigdy nie podjęły albo z niej zrezygnowały. 

 

  

 

Sprawa z uwagi na swój charakter była niezwykle skomplikowana i wymagała od pracujących nad nią policjantów i prokuratorów dużego zaangażowania i determinacji. 

 

  

 

Policjanci mieli wytypowanych 60 lokalizacji na terenie województwa łódzkiego, mazowieckiego, śląskiego, pomorskiego oraz podlaskiego, do których wkroczyło 140 policjantów. Zatrzymano łącznie 25 osób w wieku 22 - 66 lat (17 kobiet i 8 mężczyzn) - osobę kierującą grupą, osoby odpowiedzialne za werbowanie tzw. słupów do obsadzenia w roli prezesów zarządu poszczególnych spółek prowadzących szkoły niepubliczne, a także osoby, które swoim zachowaniem ułatwiały członkom grupy dokonywanie zarzucanych oszustw. 

 

  

 

Zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące wyłudzeń dotacji, poświadczenia nieprawdy, a także, w zależności od poczynionych ustaleń, prania brudnych pieniędzy. W odniesieniu do części z podejrzanych można mówić o zagrożeniu karnym sięgającym nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy. 

 

  

 

  

 

Źródło: policja 

 

  

 

 

Źródło: Halina Molka

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną