Wysadzali i okradali bankomaty. Teraz odpowiedzą przed sądem

0
0
1
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne / Internet

Czterech mężczyzn wysadziło w powietrze i okradło 41 bankomatów. Aby uniemożliwić policjantom ewentualny pościg, przebijali opony w radiowozach zaparkowanych przed komisariatami w miejscowościach, gdzie panowali napad.

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się wysadzaniem i okradaniem bankomatów. Oskarżeni to czterej mężczyźni w wieku od 37 do 55 lat, wcześniej mieszkający w województwie dolnośląskim i lubuskim.

Wysadzili bankomaty

Do kradzieży z włamaniem dochodziło w nocy, głównie w małych miejscowościach na terenie województw wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego i opolskiego. Sprawcy na miejsce zdarzenia przyjeżdżali samochodem. Przywozili ze sobą prowizorycznie skonstruowane urządzenie służące do wysadzania bankomatu zbudowane m.in. z butli gazowych. Przy jego pomocy wtłaczali mieszaniny gazów do bankomatu, co prowadziło do jego eksplozji i zniszczenia. Wtedy szybko zabierali znajdujące się wewnątrz urządzenia kasetki z pieniędzmi i pośpiesznie odjeżdżali.

Przebijali opony w samochodach policyjnych

Pierwsza zorganizowana grupa przestępcza, w skład której wchodziło 3 mężczyzn, w okresie od września 2018 roku do lutego 2019 roku wysadziła w powietrze 19 bankomatów. Gdy jeden ze sprawców został zatrzymany przez policję, dwaj pozostali na wolności kontynuowali przestępczy proceder. Niekiedy jeden z nich działał wspólnie ze swoim znajomym ze szkolnej ławy.

Kolejna zorganizowana 3-osobowa grupa uformowała się w maju 2021 roku, a w jej skład wchodziło dwóch mężczyzn z pierwszej grupy i nowo przyjęty mężczyzna, dobry znajomy jednego z nich. Członkowie tej grupy w ciągu 5 miesięcy wysadzili w powietrze łącznie 15 bankomatów. Przestępczy proceder został przerwany dopiero 30 września 2021 roku, kiedy jeden z członków grupy został zatrzymany przez policję i tymczasowo aresztowany.

Prowadzone od tego czasu intensywne śledztwo rozpracowanie obu grup, ich zatrzymanie ich członków i przedstawienie im zarzutów.

W całym okresie od września 2018 toku do września 2021 roku czterech członków zorganizowanych grup i piąty, czasem wspomagający ich mężczyzna, wysadzili w powietrze 41 bankomatów. W kilku przypadkach bezpośrednio przed wysadzeniem bankomatu w powietrze sprawcy przebili opony w policyjnych radiowozach zaparkowanych przed komisariatami w miejscowościach, gdzie mieli zamiar zaatakować bankomat, by uniemożliwić zorganizowanie ewentualnego pościgu.

Łupem rabusiów padło łącznie ponad 5,7 miliona złotych. Prawie drugie tyle wyniosły straty wynikające ze zniszczeń bankomatów.

Zakres prokuratorskich zarzutów

Prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu zarzucił oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz włamania do bankomatów.

Jeden z członków grupy odpowie dodatkowo za dokonanie w w ciągu pięciu miesięcy 2017 roku kradzieży z włamaniem 9 samochodów na terenie Niemiec. Czyny zarzucone oskarżonym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Wobec 3 członków stosowany jest tymczasowy areszt. Czwarty członek grupy oraz mężczyzna, który dwukrotnie brał udział w kradzieży z włamaniem odbywają kary pozbawienia wolności orzeczone w innych sprawach.

Na poczet zabezpieczenia przyszłych kar o charakterze finansowym zabezpieczona została nieruchomość w województwie wielkopolskim kupiona przez członków rodziny jednego z oskarżonych za pieniądze pochodzące z włamań do bankomatów, cztery samochody osobowe, motor oraz gotówka.

 

Źródło: Prokuratura Krajowa

 

 

Źródło: Halina Molka

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną