Putin powiedział, czy Rosja jest zainteresowana zdobyciem Charkowa

0
0
6
Charków
Charków / Pixabay

Władimir Putin powiedział w piątek, że Rosja nie planuje zdobycia Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy, regionu, w którym jego siły inwazyjne posuwały się naprzód w ostatnich dniach.

Prezydent Rosji uderzył w Ukrainę za atakowanie rosyjskich regionów przygranicznych i powiedział, że chociaż nie planuje zająć Charkowa, to chce przekształcić ten obszar w strefę buforową.

"Jeśli chodzi o to, co dzieje się wokół Charkowa, to także ich wina" - powiedział Putin zgodnie z filmem opublikowanym na stronie internetowej Kremla. "Ponieważ ostrzeliwali i niestety nadal ostrzeliwują dzielnice mieszkalne na obszarach przygranicznych, w tym Biełgorod. I powiedziałem publicznie, że jeśli to będzie kontynuowane, będziemy zmuszeni stworzyć bezpieczną strefę, strefę sanitarną. To właśnie robimy".

Jeśli chodzi o Charków, nie mamy obecnie takich planów" - dodał.

Słowa rosyjskiego przywódcy nie będą pocieszeniem dla Ukraińców. Na długo przed rozpoczęciem przez Moskwę inwazji na Ukrainę na pełną skalę w 2022 roku, Putin mówił jedno o Ukrainie, często robiąc coś o wiele bardziej agresywnego.

Region Charkowa był sceną rosyjskiego ataku wkrótce po rozpoczęciu przez Kreml wojny totalnej w lutym 2022 r., ale siły ukraińskie wyparły Rosjan podczas błyskawicznej kontrofensywy jesienią tego samego roku.

Uwagi Putina, wygłoszone podczas trwającej podróży do Chin, pojawiły się po tym, jak Ukraina uderzyła w terytorium Rosji i okupowany półwysep krymski atakiem dronów na dużą skalę w piątek, podpalając rafinerię ropy naftowej i zabijając dwie osoby, według rosyjskich urzędników.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony podało, że obrona powietrzna zestrzeliła 51 ukraińskich dronów nad Krymem, 44 nad regionem Krasnodar i sześć nad regionem Biełgorod.

Ale w Tuapse, w regionie Kranodar, ataki dronów podpaliły rafinerię ropy naftowej, choć urzędnicy twierdzą, że pożar został szybko ugaszony, według Moscow Times.

W regionie Biełgorod lokalny gubernator Wiaczesław Gładkow powiedział na Telegramie, że dron kamikadze zabił matkę i małe dziecko, którzy byli pasażerami samochodu.

Źródło: POLITICO

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną