Nowe normy dają Watykanowi większy wpływ na domniemane objawienia

0
0
3
Maryja
Maryja / Pixabay

Najwyższy urząd doktrynalny Watykanu centralizuje swoją władzę nad dochodzeniem w sprawie domniemanych objawień maryjnych i innych zjawisk religijnych zgodnie z nowymi normami, które wydał w piątek, zrywając z wcześniejszymi ustaleniami, które dawały lokalnym biskupom większą autonomię w rozeznawaniu takich przypadków.

Podkreślając, że "rozeznanie w tej dziedzinie pozostaje zadaniem biskupa diecezjalnego", nowe wytyczne stanowią, że watykańska Dykasteria Nauki Wiary "musi być zawsze konsultowana i udzielać ostatecznej zgody na to, co zdecyduje biskup, zanim ogłosi decyzję w sprawie wydarzenia o rzekomym nadprzyrodzonym pochodzeniu".

Dokument określający nowe procedury, zatytułowany "Normy postępowania w rozeznawaniu domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych", wyjaśnia, że urząd doktrynalny wcześniej odgrywał rolę w procesie oceny, ale generalnie robił to za kulisami.

"Podczas gdy wcześniej dykasteria interweniowała, ale biskup został poproszony o nie wspominanie o tym, dziś dykasteria otwarcie manifestuje swoje zaangażowanie i towarzyszy biskupowi w podjęciu ostatecznej decyzji" - czytamy w dokumencie. "Teraz, gdy biskup upubliczni swoją decyzję, zostanie ona określona jako 'w porozumieniu z Dykasterią Nauki Wiary'".

Prefekt DNW, kardynał Víctor Manuel Fernández, który podpisał dokument, zorganizował briefing prasowy dla dziennikarzy w Watykanie w piątek w południe czasu lokalnego.

Nowe normy wchodzą w życie w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego, 19 maja, uchylając poprzednie normy ustanowione przez papieża Pawła VI w 1978 roku.

Jednym z kluczowych elementów norm informacyjnych jest to, że tylko papież może ocenić, czy domniemane objawienie lub inne zjawisko ma "nadprzyrodzone pochodzenie". Jest to poza zakresem lokalnego biskupa lub konferencji episkopatu, aby to zrobić, mówi DNW.

Źródło: CatholicAgencyNews

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną