Gruzińska prezydent zawetowała ustawę o "zagranicznych agentach"

0
0
7
Salome Zurabiszwili
Salome Zurabiszwili / Autorstwa President.ge, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=147126828

Prezydent Gruzji Salome Zourabichvili zawetowała kontrowersyjną ustawę o "zagranicznych agentach", która wywołała tygodnie powszechnych protestów w całym kraju.

Zourabichvili obiecała wcześniej storpedować ustawę, ale jej weto może zostać obalone zwykłą większością głosów w parlamencie, który zatwierdził ustawę we wtorek z 84 ustawodawcami głosującymi za i 30 przeciw.

Ustawa wymaga, aby organizacje otrzymujące ponad 20% swoich funduszy z zagranicy rejestrowały się jako "agenci obcych wpływów" lub podlegały karze grzywny. Przeciwnicy twierdzą, że ustawa była wzorowana na podobnych przepisach w Rosji, które Kreml wykorzystywał do tępienia opozycji i społeczeństwa obywatelskiego.

 "Ta ustawa, w swojej istocie i duchu, jest zasadniczo rosyjska, sprzeczna z naszą konstytucją i wszystkimi europejskimi standardami" - powiedziała prezydent Zourabichvili po zawetowaniu ustawy w sobotę.

Powiedziała, że ustawa musi zostać uchylona, sugerując, że może ona uniemożliwić krajowi przystąpienie do Unii Europejskiej. UE wydała podobne ostrzeżenia.

Źródło: CNN

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną