Nie uwierzysz, gdzie naukowcy znaleźli plastik

0
1
5
Plastik
Plastik / Pixabay

Naukowcy znaleźli w ludzkich jądrach mikroplastiki i nanoplastiki, i to w ilościach trzykrotnie wyższych niż jądra zwierzęce.

"Te tworzywa sztuczne są w skali nano, zwykle o długości mniejszej niż pół mikrona i  szerokości od 20 do 200 nanometrów" - powiedział toksykolog Matthew Campen, profesor nauk farmaceutycznych  na Uniwersytecie w Nowym Meksyku, współautor badania opublikowanego 15 maja w czasopiśmie Toxicological Sciences. "Wyglądają jak małe odłamki, małe kawałki z bardzo, bardzo starych tworzyw sztucznych" - powiedział Campen, 

 

Te osadzające się niewielkie cząstki substancji chemicznych takich jak np. bisfenole, ftalany czy  metale ciężkie mogą zaburzyć działanie  poszczególnych komórek i tkanek głównych narządów. Mogą zakłócać działanie układu rozrodczego, prowadzić do wad rozwojowych narządów płciowych i rozrodczych, a także niepłodności  oraz spadku liczby plemników. U mężczyzn w niektórych częściach świata, w tym w Stanach Zjednoczonych, jest to spadek  o co najmniej 50% w ciągu ostatnich 50 lat.

Naukowcy wskazują na  potrzebę pogłębionych  badań na ten temat, aby potwierdzić lub zaprzeczyć roli mikroplastików w napędzaniu niepłodności, raka jąder i innych nowotworów.

 

Badaniem objęto 23 zachowane jądra  zwłok osób, które zmarły w wieku od 16 do 88 lat, a wyniki  obejmujące  12 różnych rodzajów tworzyw sztucznych, porównano do  uzyskanych w 47 testach dla psów.

 

"Poziomy mikroplastikowych odłamków i rodzajów plastiku w jądrach  ludzi były trzy razy większe niż u psów, a psy jedzą z podłogi" - powiedział Campen.

 

Polietylen, jeden z najczęściej stosowanych tworzyw sztucznych na świecie, był dominującym rodzajem polimeru u obu gatunków, a następnie PVC i polichlorek winylu, które mogą zawierać też dodatki chemiczne i metale ciężkie, w tym ftalany, kadm i ołów. Ftalany są powszechnie dodawane do produktów plastikowych, aby uczynić je bardziej elastycznymi i trudniejszymi do złamania.

 

W przeprowadzonym badaniu naukowcy spodziewali się znaleźć więcej plastikowych odłamków w jądrach starszych mężczyzn, ale tak nie było.

 

"Wydaje się, że w szczytowych latach rozrodczych dla mężczyzn, który przypada od 20 do 45 roku życia, istnieje wyższy poziom tworzyw sztucznych, które następnie zaczynają spadać po 55 roku życia" - powiedział. "To sugeruje, że ludzkie ciało może eliminować te tworzywa sztuczne."

 

Naukowcy zaznaczają jednak, że liczba plastików, na które jesteśmy narażeni, podwaja się w tempie co 10 do 15 lat. W ciągu 15 lat jesteśmy narażeni na dwa razy więcej, a w ciągu 30 lat  na cztery razy więcej plastików.

 

Badanie wykonane w meksykańskim Uniwersytecie nie jest pierwszym, które znalazło mikroplastik w ludzkich jądrach i  nasienia. W czerwca 2023 roku odkrył go też zespół naukowców z Pekinu. Ich badania  wykazały, że małe tworzywa sztuczne mogą wpływać na liczbę plemników i przyczyniać się do zakłóceń hormonalnych oraz innych zaburzeń w męskich narządach płciowych.

 

Ograniczyć plastik. Jak to zrobić?

 

Jednym ze sposobów jest zastąpienie, jeśli to możliwe, plastikowych pojemników na produkty spożywcze pojemnikami ze stali nierdzewnej i szkła oraz  unikanie żywności lub napojów w plastiku. szczególnie preparatów dla  niemowląt oraz mleka.

Robiąc zakupy dobrze jest  sprawdzać  kod recyklingu na produktach aby uniknąć plastiku z kodami recyklingu 3, które zazwyczaj zawierają fthalany.

Sugestie obejmują również przynoszenie  ze sobą na zakupy spożywcze worków wielokrotnego użytku, a np.  do sklepu  z kawą na wynos przynoszenie własnego  szklanego naczynia.

Plastikowych opakowań i przedmiotów nie należy umieszczać w zmywarce, ponieważ ciepło może powodować oddzielanie się mikrocząsteczek.

 

 

 

Źródło: CNN

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną