Wielka Brytania: Chiny wysyłają Rosji „śmiercionośną pomoc” w wojnie na Ukrainie

0
0
9
Czołg
Czołg / Pixabay

Chiny wysyłają „śmiercionośną pomoc” do Rosji w celu wykorzystania jej w wojnie przeciwko Ukrainie, powiedział brytyjski sekretarz obrony Grant Shapps, w komentarzach, które zostały zakwestionowane przez doradcę Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego, Jake'a Sullivana.

Shapps wygłosił przemówienie na Konferencji Obronnej w Londynie w środę, aby powiedzieć: „Dziś mogę ujawnić, że mamy dowody na to, że Rosja i Chiny współpracują nad sprzętem bojowym do wykorzystania na Ukrainie”.

W ramach wezwania NATO do „przebudzenia się” i zwiększenia wydatków na obronę w całym sojuszu, dodał: „Amerykański i brytyjski wywiad obronny może ujawnić, że śmiercionośna pomoc leci teraz z Chin do Rosji i na Ukrainę.

„I to jest nowa informacja, która doprowadziła mnie do odtajnienia i ujawnienia tego faktu dzisiaj. Myślę, że to dość istotne”.

Shapps nie przedstawił dowodów na poparcie swojego twierdzenia. Powiedział jednak, że od początku istnienia Ukrainy nastąpił 64% wzrost handlu między krajami i „wzajemnie się osłaniają”.

„Nadszedł czas, aby świat się obudził. A to oznacza przełożenie tego momentu na konkretne plany i możliwości. A to zaczyna się od położenia fundamentów pod ogólnosojuszniczy wzrost wydatków na nasz zbiorowy środek odstraszania” - powiedział.

Sullivan zdawał się nie zgadzać z niektórymi komentarzami Shappsa. Powiedział, że możliwość, iż Chiny mogą „bezpośrednio dostarczać broń - śmiercionośną pomoc - Rosji” była wcześniej powodem do niepokoju, ale „do tej pory tego nie widzieliśmy”.

Stany Zjednoczone są jednak „zaniepokojone tym, co Chiny robią, aby napędzać rosyjską machinę wojenną, nie dostarczając bezpośrednio broni, ale zapewniając wkład w rosyjską bazę przemysłu obronnego”, dodał.

Strategiczne partnerstwo Chin i Rosji zacieśniło się od czasu inwazji na Ukrainę, a amerykańscy urzędnicy twierdzą, że Pekin nadal dostarcza Moskwie kluczowe komponenty potrzebne do jej machiny wojennej. Zakup rosyjskiej ropy i gazu pomógł pobudzić rosyjską gospodarkę.

Stany Zjednoczone uważają jednak, że Pekin powstrzymał się od bezpośredniego dostarczania broni do Rosji, która zwróciła się do objętej surowymi sankcjami Korei Północnej i Iranu, aby uzupełnić swoje zapasy broni.

Źródło: Guardian

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną