Ustawa o prawie autorskim przyjęta przy sprzeciwie części mediów

0
0
4
Media
Media / Pixabay

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jest to konieczność wdrożenia do polskiego porządku prawnego dwóch dyrektyw PE. Część mediów protestowała, bo nowe prawo przewiduje tantiemy dla twórców w internecie, nie tylko artystów, ale i publicystów.

Za ustawą wraz poprawkami opowiedziało się 417 posłów, 18 było przeciw, a jedna wstrzymała się od głosu.

Pierwsza z przyjętych przez Sejm poprawek zakłada zwiększenie z 3 do 25 proc. objętości utworu, który może być wykorzystany na potrzeby zilustrowania treści w celach dydaktycznych lub związanych z prowadzeniem działalności naukowej. Określono jednak zasady: "pod warunkiem że korzystanie to nie ma charakteru zarobkowego oraz odbywa się na odpowiedzialność tych instytucji lub podmiotów, na ich terenie lub w innym miejscu, lub za pośrednictwem bezpiecznego środowiska elektronicznego dostępnego, dzięki zastosowaniu procedur uwierzytelniających, tylko dla uczących się i nauczających lub prowadzących działalność naukową w danej instytucji lub danym podmiocie".

Terminy w ustawie "artyści i wykonawcy" zostały zastąpione słowami: "twórcy i wykonawcy". Nowa ustawa zakłada, że także twórcy opracowania "utworu literackiego, publicystycznego, naukowego, muzycznego lub słowno-muzycznego" są uprawnieni do stosownego wynagrodzenia.

Poprawka lewicy, która miała zabezpieczać interesy wydawców prasy, nie została przyjęta.

Źródło: RMF24

Najnowsze

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną