Iran zwiększa produkcję rakiet balistycznych

0
0
8
Autorstwa Ministry of Defence, Government of India - Ten plik lub jego źródło został przesłany przez Biuro Informacji Prasowej w imieniu Ministry of Defence Rządu Indyjskiego; numer ID 34093 i CNR 37084. (link bezpośredni)This tag does not indicate the co
Autorstwa Ministry of Defence, Government of India - Ten plik lub jego źródło został przesłany przez Biuro Informacji Prasowej w imieniu Ministry of Defence Rządu Indyjskiego; numer ID 34093 i CNR 37084. (link bezpośredni)This tag does not indicate the co / Pocisk balistyczny Prithvi

Izraelskie media ostrzegają, że Iran zwiększa produkcję rakiet balistycznych. Świadczyć ma o tym budowa dwóch kluczowych obiektów wojskowych.

Według Izraela jest to następstwem obietnicy Iranu, że dostarczy Moskwie pociski rakietowe do wykorzystania na Ukrainie i podczas trwających ataków przeciwko Izraelowi.

Najnowsze zdjęcia satelitarne pokazują znaczną rozbudowę dwóch kluczowych irańskich obiektów balistycznych. Zostało to potwierdzone przez trzech wysokich rangą irańskich urzędników.

Rozbudowa obiektów jest następstwem umowy z października 2022 r., w której Iran zgodził się dostarczyć pociski Rosji, która szuka ich na potrzeby wojny z Ukrainą. Według amerykańskich urzędników Teheran dostarcza również pociski jemeńskim rebeliantom Houthi i libańskiej grupie terrorystycznej Hezbollah, które należą do wspieranej przez Iran "osi oporu" przeciwko Izraelowi.

Od 8 października siły kierowane przez Hezbollah w Libanie niemal codziennie atakują izraelskie społeczności i posterunki wojskowe wzdłuż granicy, podczas gdy rebelianci Houthi atakują statki handlowe pływające po Morzu Czerwonym i wystrzeliwują pociski rakietowe i drony w kierunku Izraela, solidaryzując się z Palestyńczykami w Strefie Gazy podczas trwającej wojny.

Zdjęcia wykonane przez komercyjną firmę satelitarną Planet Labs bazy wojskowej Modarres w marcu i kompleksu produkcji rakiet Khojir w kwietniu pokazują ponad 30 nowych budynków w obu lokalizacjach, które znajdują się w pobliżu Teheranu.

Zdjęcia, przejrzane przez agencję Reuters, pokazują, że wiele struktur otoczonych jest dużymi nasypami ziemnymi. Takie wały ziemne są związane z produkcją rakiet i mają na celu powstrzymanie wybuchu w jednym budynku przed zdetonowaniem wysoce łatwopalnych materiałów w pobliskich konstrukcjach, powiedział Jeffrey Lewis z Middlebury Institute of International Studies w Monterey.

Źródło: israeltimes

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną