Lancet: W Gazie zginęło 186 000 Palestyńczyków

0
0
14
Gaza
Gaza / Pixabay

Brytyjskie czasopismo medyczne The Lancet wydało wstrząsające ostrzeżenie, że prawdziwa liczba ofiar śmiertelnych konfliktu w Strefie Gazy może wynosić ponad 186 000, co stanowi 8% populacji Gazy.

Oficjalna liczba ofiar śmiertelnych wynosi obecnie prawie 38 200, według źródeł rządowych w Gazie. Opublikowany w piątek raport The Lancet zatytułowany "Counting the Dead in Gaza: Difficult but Essential" sugeruje, że liczba ta jest znacznie zaniżona.

Skutki wojny

Prawdziwa liczba prawdopodobnie obejmuje tysiące wciąż uwięzionych pod gruzami i tych, którzy ulegli wtórnym skutkom konfliktu, takim jak niedożywienie, choroby i brak opieki medycznej.
Głównym czynnikiem przyczyniającym się do ogromnej liczby ofiar śmiertelnych jest 14 000 bomb, z których każda waży 2400 kg, dostarczonych Izraelowi przez USA. Bomby te nie tylko spowodowały natychmiastowe ofiary, ale także zdewastowały infrastrukturę Gazy, pogarszając warunki, które prowadzą do dodatkowych zgonów.Zniszczenie placówek

opieki zdrowotnej, sieci dystrybucji żywności i systemów sanitarnych pozostawiło ludność w niebezpiecznym stanie.
The Lancet podkreśla trudności w gromadzeniu dokładnych danych ze względu na powszechne zniszczenia."Liczba zgłoszonych

zgonów jest prawdopodobnie zaniżona. Organizacja pozarządowa Airwars przeprowadza szczegółowe oceny incydentów w Strefie Gazy i często stwierdza, że nie wszystkie nazwiska możliwych do zidentyfikowania ofiar znajdują się na liście ministerstwa. Co więcej, ONZ szacuje, że do 29 lutego 2024 r. 35% budynków w Strefie Gazy zostało zniszczonych, więc liczba ciał nadal pogrzebanych w gruzach jest prawdopodobnie znaczna, a szacunki mówią o ponad 10 000", powiedział.

Raport ostrzegał: "Oczekuje się, że całkowita liczba ofiar śmiertelnych będzie duża, biorąc pod uwagę intensywność tego konfliktu; zniszczoną infrastrukturę opieki zdrowotnej; poważne niedobory żywności, wody i schronienia; niezdolność ludności do ucieczki w bezpieczne miejsca; oraz utratę finansowania UNRWA, jednej z niewielu organizacji humanitarnych nadal działających w Strefie Gazy".
 

Dziewięć miesięcy po izraelskiej wojnie, rozległe obszary Strefy Gazy leżą w gruzach pośród paraliżującej blokady żywności, czystej wody i leków.
Izrael został oskarżony o ludobójstwo przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, którego ostatnie orzeczenie nakazało natychmiastowe wstrzymanie operacji wojskowej w południowym mieście Rafah, gdzie ponad milion Palestyńczyków szukało schronienia przed wojną, zanim zostało zaatakowane 6 maja.

Źródło: media

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną