Wszyscy amerykanie zapłacą za aborcję

0
0
0
/

Finansowanie środkami pochodzącymi z federalnego budżetu organizacji Planned Parenthood (Planowane Rodzicielstwo) stało się głównym punktem sporu w amerykańskim kongresie, podczas ubiegłotygodniowej debaty dotyczącej planów wydatkowych rządu w 2011 roku.

 

 Sprawa była ważna, ponieważ gdyby nie przyjęto ustawy budżetowej w wyznaczonym terminie, mogło dojść do paraliżu całego państwa i zamrożenia wypłat setkom tysięcy urzędników. Ostatecznie udało się uzyskać poparcie dla budżetu w ostatnich przewidzianych na to godzinach. Republikanie wymusili na demokratach akceptację dla miliardowych cięć wydatków, jednak sprawa Planned Parenthood pozostała nie rozwiązana.
 
Kontrowersyjna organizacja i prowadzona przez nią działalność od lat wywołuje spory.
 
„Przypuszczam, że większość Amerykanów jest zdziwiona i zszokowana faktem, że największa grupa organizująca aborcję w kraju jest jednocześnie największym beneficjentem publicznych środków, z funduszy przeznaczonych na programy planowania rodziny” - mówi republikański kongresmen Mike Pence.
 
Planned Parenthood posiada 84 oddziałów w całym kraju, które kontrolują 800 klinik. Ostatnie dostępne dane mówią, że organizacja dostała 360 mln. dolarów dofinansowania z federalnego budżetu w 2009 roku. Jako główne jej działania, prezes Cecile Richards przedstawia badania profilaktyczne, doradztwo dotyczące planowania rodziny czy prowadzenie badań i poszukiwanie nowych metod leczenia chorób wenerycznych.
 
Konsekwencją udzielanych przez specjalistów Planned Parenthood porad, jest często aborcja. Szacuje się, że 10% kobiet zgłaszających się po pomoc do organizacji namawiane są do przerwania ciąży. Jedna czwarta przeprowadzanych w USA zabiegów aborcji ma miejsce w klinikach Planned Parenthood, a od 1977 roku, kiedy zaczęto prowadzić statystyki, organizacja miała udział w 5,5 mln. przypadków przerwania ciąży.
 
Republikańscy kongresmeni zapowiadają, że mimo przyjęcia budżetu będą w dalszym ciągu czynili starania o zawieszenie lub chociaż ograniczenie finansowania Planned Parenthood z publicznych środków.

Opracował Kuba Klimkowicz na podstawie: www.dnj.com  i www.npr.org .

 

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną