Wielki Piątek - Chrystus stał się dla nas posłuszny aż do śmierci, a była to śmierć na krzyżu (Flp 2,8)
Dziś Kościół wspomina pamiątkę Męki Pańskiej. Jest to jedyny dzień w roku kiedy nie jest sprawowana Msza św. W Polsce obowiązuje post ścisły. Znaczenie zachowywania postu w tym dniu i jego związek ze świętami Zmartwychwstania Pańskiego tłumaczył św. Ambroży:
„Powinniśmy zachowywać nie tylko dzień Męki, lecz także Zmartwychwstania, abyśmy mieli dzień żalu i dzień radości: w jednym pościmy, w drugim się posilamy. Gdy więc to święte triduum wypada w najbliższym tygodniu, a w czasie tego triduum Chrystus został umęczony i złożony do grobu i zmartwychwstał i o tym triduum powiedział: Zburzą tę świątynię, a ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo (J 2,19), cóż może spowodować bolesne zwątpienie?”
Przez cały dzień Wielkiego Piątku wierni nawiedzają kościoły i pozostają na adoracji przy ciemnicy. W Wielki Piątek przechowywane jest w niej Ciało Pańskie.
Wieczorem w kościołach gromadzą się wierni by uczestniczyć w specjalnym nabożeństwie. Czytany jest opis Męki Pańskiej według św. Jana. Na jej końcu czytane są słowa o tym, że ciało zostało zdjęte z krzyża i złożone w grobie Józefa z Arymatei.
Nabożeństwo Wielkiego Piątku składa się z kolejnych części: modlitwy powszechnej, adoracji krzyża, Komunii św., przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego, rozpoczęcia adoracji przy Grobie Pańskim.
Nabożeństwo Wielkiego Piątku poprzedza Droga Krzyżowa. W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się Droga Krzyżowa w rzymskim Koloseum. Na ulicach Rzymu gromadzą się wierni by wraz z Ojcem Świętym rozważać kolejne stacje. Droga Krzyżowa z Rzymu transmitowana jest w wielu państwach na całym świecie.
Pomysłodawcą odbywania Drogi Krzyżowej w miejscu śmierci pierwszych chrześcijan był św. Leonard z Porto Maurizio. Po raz pierwszy Droga Krzyżowa w rzymskim Koloseum odbyła się w 1750 roku. Przewodniczył jej papież Benedykt XIV. Do 1870 r., czyli rozpadu Państwa Kościelnego, odbywała się w tym miejscu corocznie. Do praktykowania tego zwyczaju powrócił w 1964 roku, Ojciec Święty Paweł VI.
Rozważania do Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum, co roku pisze inna osoba. W tym roku napisała je mniszka augustyńska s. Maria Rita Piccione. Opierać się one będą na 14, tradycyjnych stacjach. Autorką obrazów, umieszczonych w okolicznościowej książeczce, które będą pokazywane w czasie transmisji telewizyjnej, jest augustianka s. Elena Manganelli z klasztoru Lecceto koło Sieny.
Wydarzenia Wielkiego Piątku rozważamy w bolesnej części Różańca Świętego.
Agata Bruchwald
Na zdjęciu ruiny rzymskiego Koloseum w których dzisiaj odbędzie się Droga Krzyżowa z udziałem papieża Benedykta XVI.
Źródło: prawy.pl