Dzieci ofiarami wyznawców islamu

0
0
0
/

Kolejni chrześcijanie zamordowani przez radykalnych wyznawców islamu. Tym razem atak skierowany był bezpośrednio w stronę dzieci. Muzułmańscy ekstremiści podpalili jedną ze szkół w Nigerii, do tych którzy próbowali uciec z płomieni, strzelano.

 

Co najmniej 29 dzieci i jeden nauczyciel zginął na skutek ataku, muzułmańskich ekstremistów z organizacji Boko Haram, jaki miał miejsce w sobotę wieczorem. W Potiskum, w Nigerii, podpalono szkołę i internat.

 

Władze zwracają uwagę, że to nie pierwszy atak radykalnych muzułmanów wymierzony w uczniów. Jednak w ostatnim czasie ilość tych napaści wzrosła gwałtownie.
 


Do szkoły w miejscowości Potiskum w ostatnim czasie uczęszczało 1200 dzieci. Jeden z chłopców, który ma skutek ataku stracił 4 palce opowiedział, że napastnicy podpalili budynek administracyjny szkoły i jeden z internatów. Dzieci płonęły żywcem.
 


Dziesiątki innych dzieci próbowało schronić się w pobliskich zaroślach. Po ataku jeden z rodziców odnalazł ciała dwóch swoich synów. Jeden z chłopców został postrzelony w plecy, kiedy najwyraźniej próbował uciec. Miał zaledwie10 lat. Jego 12-letni brat otrzymał zabójczy strzał w klatkę piersiową.
 


W wyniku bestialskiej napaści zginęło 29 uczniów oraz– od strzału w klatkę piersiową - nauczyciel języka angielskiego, Mohammed Musa.
 


Zdesperowani rodzice próbowali zidentyfikować ciała swoich dzieci w kostnicy w Potiskum General Hospital,. Ciała wielu ofiar były jednak tak zwęglone, że trudno je było rozpoznać.
 


Potiskum, w stanie Yobe, liczy około 206 tys. osób. 14 maja prezydent Goodluck Jonathan ogłosił stan wyjątkowy w kraju, by powstrzymać rebelię islamistów. Bojownicy przejęli bowiem kontrolę w niektórych miastach i wsiach. Twierdza Boko Haram znajduje się w stolicy sąsiedniego stanu Borno.
 


Dotychczas radykalni wyznawcy islamu „polowali” na chrześcijan. Teraz atakują dzieci i nauczycieli, chcąc się przeciwstawić „zachodnim” wzorom edukacji. W ub. czwartek, napastnicy udali się do domu Hassana Godiya, dyrektora szkoły w miejscowości Biu. Zastrzelili jego, żonę i czwórkę dzieci.
 


16 czerwca członkowie Boko Haram zaatakowali szkołę w Damaturu, w stanie Yobe. W wyniku trwającej ponad pięć godzin strzelaniny, zginęło dwóch nauczycieli, dwóch żołnierzy i troje dzieci. Dzień później, w innym zamachu w Maiduguri, w którym ekstremiści ostrzelali dzieci, gdy siedziały w ławkach i pisały egzamin, zginęło co najmniej dziewięciu uczniów.
 


Islamscy bojownicy z Boko Haram od 2010 r., w wyniku m.in. zamachów samobójczych, zabili ponad 1600 cywilów. Tworzą oni radykalną organizację muzułmańską, która sprzeciwia się wszelkim zachodnim wartościom, prowadzi tzw. świętą wojnę przeciwko „niewiernym” i chce ustanowić we wszystkich stanach Nigerii prawo szariatu (obecnie islam dominuje w północnej części kraju, na południu mieszkają chrześcijanie).Boko Haram jest odpowiedzialna za liczne ataki na chrześcijan, zamachy bombowe na kościoły i szkoły.


Agata Bruchwald
Źródło: pch24.pl
fot. sxc.hu

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną