Kościół

Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej

26 sierpnia w Polsce obchodzona jest uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Na ten dzień, podobnie jak na 15 sierpnia – uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, liczne grupy czcicieli Królowej Polski przybywają na Jasną Górę w pieszych pielgrzymkach.

Centralnym punktem obchodów jest uroczysta suma odpustowa z udziałem Episkopatu Polski. W czasie Eucharystii odnawiany jest akt Ślubów Jasnogórskich. W tym roku 26 sierpnia na Jasnej Górze zaplanowano również prezentację III tomowej pozycji „Jasnogórska Bogurodzica w wypowiedziach Błogosławionego Jana Pawła II”. Spotkanie odbędzie się w Kaplicy Różańcowej o godzinie 14.00.

Kult Matki Bożej na Jasnej Górze trwa nieustannie od 1382 roku. Tegoż właśnie roku książę opolski Władysław, po wybudowaniu klasztoru, sprowadził do Polski zakon ojców paulinów z Węgier i przekazał im obraz Matki Bożej.

Według jednej z legend ikona Królowej Polski została napisana przez św. Łukasza Ewangelistę na fragmentach stołu, przy którym posiłki spożywała Święta Rodzina. Obraz zaliczany jest do ikon bizantyjskich zwanych „Hodogetria” czyli „Ta która prowadzi”.

Agata Bruchwald

fot. Wikimedia Commons

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

15 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra