Medal 700 – lecia Miasta Lublina dla Roberta Grudnia. Prestiżowe wyróżnienie artysta otrzymał podczas koncertu z okazji 30. tej rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Lublinie i Mszy w parafii Św. Rodziny na osiedlu Czuby.
Medal przyznawany jest jako dowód uznania za wkład i zaangażowanie w rozwój miasta oraz zasługi na rzecz jego mieszkańców z podziękowaniem za podejmowanie działań inspirujących przyszłość i kształtujących tożsamość lokalną Lublina. Do takich działań należy Międzynarodowy Festiwal Organowy, odbywający się od 20 lat w parafii Św. Rodziny, którego Robert Grudzień jest dyrektorem artystycznym. Dzięki jego pomysłom artystycznym impreza co roku przyciąga gwiazdy polskich i zagranicznych scen oraz jest żywą pamiątką wizyty papieża Polaka i ważną wizytówką muzyczną Lublina.
- Jestem bardzo szczęśliwy z powodu otrzymania tej nagrody, ma dla mnie wielkie znaczenie, gdyż od lat znaczną część swojej działalności artystycznej związałem właśnie z Lublinem. Bardzo cieszy kiedy ten wielki wkład pracy związany np. z organizacją Międzynarodowego Festiwalu Organowego zostaje dostrzeżony i doceniony. Niestety tak nie jest w rodzinnym mieście Radomiu, gdzie lokalny samorząd całkowicie zignorował mój jubileusz działalności artystycznej a przecież właśnie tam organizowałem swój pierwszy festiwal organowy.
Robert Grudzień to solista Filharmonii Lubelskiej, dyrektor międzynarodowych festiwali muzycznych, odbywających się w różnych częściach Polski. Jest jednym z najchętniej zapraszanych artystów w kraju, oraz producentem prestiżowych koncertów, spektakli i festiwali muzycznych. Absolwent Liceum Muzycznego w Lublinie, Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Hochschule für Musik w Düsseldorfie. Kursy mistrzowskie ukończył w Szwajcarii i Republice Czeskiej. Popularny jest jako koncertujący organista, pianista i klawesynista. Występował m.in. z: Teresą Żylis-Gara, Wiesławem Ochmanem, Markiem Torzewskim, Konstantym Andrzejem Kulką, Georgijem Agratina, Krzysztofem Kolbergerem, Jerzym Zelnikiem, Olgierdem Łukaszewiczem, Zbigniewem Zamachowskim, Cezarym Żakiem, Włodzimierzem Matuszakiem, Grażyną Barszczewską. Współpracuje z Poznańskimi Słowikami, Jerzym Maksymiukiem, Krzysztofem Zanussim i Krzysztofem Pendereckim.
Koncertował na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce, w całej Europie oraz na wielu kontynentach. Posiada nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne (solowe, kameralne). W roku 2006 w Bazylice w Trzebnicy zrealizował nagranie dla Polskiego Radia z Chórem PR i z Krzysztofem Pendereckim, w tym samym roku ukazała się jego płyta „Misterium Dźwięku Wydarzeń Radomskiego Czerwca 1976”, która zyskała uznanie m. in. Lecha i Marii Kaczyńskich, Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie, Janusza Kurtyki ówczesnego prezesa IPN oraz Kazimierza Michała Ujazdowskiego, który wówczas był Ministrem Kultury.
W 2008 Polskie Radio zrealizowało Album "Wołyń 1943" z wykorzystaniem kompozycji Roberta Grudnia Misterium Dźwięku "Dolorosa" i "Człowiek". Jego działalność artystyczna, organizacyjna i charytatywna przyniosły mu szereg nagród i wyróżnień, m.in.: w 1990 r. otrzymał nagrodę Komitetu ds. Radia i Telewizji za twórczość radiową a w 2006 r. z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego - Medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej. Otrzymał nagrodę im. bp Jana Chrapka. Inicjator wielu Międzynarodowych Festiwali Muzyki Organowej (Leżajsk, Jędrzejów, Radom-Orońsko, Lublin, Zelów), dyrektor Fundacji im. Mikołaja z Radomia, organizator licznych koncertów oraz akcji na rzecz zabytkowych organów w Polsce. Honorowy obywatel Stromca, Zelowa, Jędrzejowa, Stalowej Woli, Leżajska i Lipska. Patron artystyczny ZDZ Szkoła Muzyczna Radom oraz ZSO HEUREKA w Pabianicach.
W roku 2010 promował najnowszą płytę, zatytułowaną FARNY nagraną w duecie z Małgorzatą Walewską. Brał udział w Maratonie Muzycznym „Najdłuższe urodziny Fryderyka Chopina” w Warszawie. W 2013 zrealizował autorski projekt „Każdemu marzy się wolność” - największy i najdłużej trwający w Polsce cykl imprez artystycznych, edukacyjnych, turystycznych i sportowych, poświęconych pamięci powstania styczniowego. Inauguracja projektu odbyła się 5 kwietnia w Niedabylu (Mazowsze), w miejscu urodzenia Dionizego Czachowskiego, jednego z najsłynniejszych dowódców powstania. Projekt zakończył się koncertem w Muzeum Niepodległości w Warszawie.
W 2014 r. rozpoczął projekt „Urodziny płk. Ryszarda Kuklińskiego”, promujący wiedzę o korzeniach rodzinnych Jacka Stronga oraz cykl koncertów i innych wydarzeń artystycznych, upamiętniających Powstanie Warszawskie i bohaterów tego zrywu . W ubiegłym roku – z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski – powstało Oratorium Roberta Grudnia „Bóg Ciebie ochrzcił, Bóg dał Ci siłę”, w którym obok autora i muzyków z zespołu „Orkiestra 966” występują wybitni aktorzy scen polskich jak: Jerzy Zelnik, Maciej Zakościelny, Anna Seniuk. Premiera odbyła się 17 kwietnia w Lublinie. W ramach ogólnopolskiej trasy koncertowej „Oratorium” zostało wystawione ponad 50 razy, a kolejne miejscowości nadal nadsyłają zaproszenia.
Kamila Wrzesińska