To kolejny prezes przedwojennego Stronnictwa Narodowego zamordowany przez Niemców w okresie II wojny światowej za działalność antynazistowską. W tym miesiącu mija 75. rocznica jego śmierci.
Mieczysław Trajdos urodził się 11 grudnia 1887 r. w Piotrkowie Trybunalskim. Uczęszczał do gimnazjum im. Bolesława Chrobrego. Należał do Związku Młodzieży Polskiej „Zet”. Za udział w strajku szkolnym w 1905 r. przeciwko rusyfikacji musiał opuścić teren zaboru rosyjskiego. Maturę zdał w 1908 r. w Gimnazjum im. św. Jacka w Krakowie.
W tym samym roku rozpoczął studia na wydziale prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, przerwane przez wybuch I wojny światowej. W tym czasie poparł antyniemiecką politykę Romana Dmowskiego, prowadząc działalność wśród polskiej emigracji na terenie Rosji. Od 1917 r. należał do Ligi Narodowej. W 1919 r. znalazł się we władzach Związku Ludowo-Narodowego.
Studia zakończył po wojnie w 1919 r., a trzy lata później uzyskał doktorat z prawa. Pracował jako adwokat i dziennikarz, był redaktorem naczelnym „Przeglądu Narodowego” oraz od 1925 r. - „Gazety Warszawskiej”. Pisywał też w „Myśli Narodowej”. W 1933 r. został przyjęty do Izby Adwokackiej w Warszawie.
W 1935 r. znalazł się oficjalnych władzach Stronnictwa Narodowego jako kierownik Wydziału Akcji Gospodarczej. W 1937 r. objął funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego SN. Jednocześnie należał do ścisłej czołówki tajnych struktur endecji, będąc kolejno członkiem tzw. „siódemki” i następnie „dziewiątki”.
Podczas okupacji był p.o. prezesa konspiracyjnego Stronnictwa oraz doprowadził do powstania Narodowej Organizacji Wojskowej. Wszedł też do Politycznego Komitetu Porozumiewawczego, reprezentując SN w organizacjach politycznych Polskiego Państwa Podziemnego.
Po aresztowaniu w maju 1941 r. w Warszawie był więziony w Forcie VIII w Poznaniu. Został zamordowany w lipcu 1942 r., najprawdopodobniej poprzez ścięcie.
Według innej wersji zginął wraz z grupą więźniów, działaczy wielkopolskiej organizacji „Ojczyzna”, którzy zostali przewiezieni do poznańskiego ZOO i tam wrzuceni do klatki z lwami. Miejsce jego pochówku pozostaje nieznane.
W 1968 r. w Londynie Mieczysław Trajdos został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Armii Krajowej.
Źródło: szymanski.biulpol.net