Z kraju

Pomnik UPA w Hruszowicach to ukraiński pomnik symboliczny – nie było tam żadnych ciał

Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów we Wrocławiu udowodniło kłamstwo nacjonalistycznym środowiskom ukraińskim w Polsce, które wbrew temu, co mówiły, doskonale wiedziały, że pod pomnikiem UPA w Hruszowicach nie ma pogrzebanych zwłok. Na dowód organizacja przytacza wywiad z 2005 roku, jaki Bohdan Huk przeprowadził z Wołodymyrem Seredą, a opublikowany w gazecie Ukraińców w Polsce «Nasze Słowo», Nr 45 (2518) 6.11.2005 r.

Str. 1, 3, 8. Tytuł artykułu: «Państwo Ukraińskie w kwestii upamiętnień przez długie lata było nieobecne». Bohdan Huk rozmawia z Wołodymyrem Seredą, przewodniczącym Zrzeszenia Towarzystw Deportowanych Ukraińców «Zakerzonie», uczestnikiem rozmów polsko-ukraińskich w sprawie upamiętnień ofiar wojny i represji politycznych na Ukrainie i w Polsce. Spójrzmy na fragment ze strony 8:

[…]
Bohdan Huk: W umowie pomiędzy Związkiem Ukraińców w Polsce i Radą [Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa] z początku lat 1990-tych jest zapis o tym, że ukraińskie upamiętnienia mogą być budowane wyłącznie na miejscu «faktycznego miejsca spoczynku» i nie mogą być symboliczne. Z tego powodu pojawiało się niemało trudności, ponieważ Rada wymagała tej faktyczności, a projektanci pomnika nie mieli pieniędzy na poszukiwanie i ekshumację kości. Jak ten problem został rozwiązany w ramach ostatniego porozumienia z Radą?

Wołodymyr Sereda: Ta przeszkoda, niestety, nie jest usunięta, gdy mowa o upamiętnieniach symbolicznych. Długa historia niepokoju z powodu pomnika-mogiły wojaków UPA w Hruszowicach pokazuje, że jeszcze daleko Radzie do pozytywnego przemyślenia sprawy. W Porozumieniu pomiędzy rządami Ukrainy i Polski z 21 marca 1994 r. jest mowa o «miejscach pamięci» i «miejscach pochówku». Moim zdaniem, kwestia sporządzania pomników symbolicznych na terytorium obu państw na razie jest przedwczesna.
Bohdan Huk: Umowa z organizacją społeczną, jaką jest ZUwP, nie jest równoznaczna z Umową Rady z Ukrainą.

Wołodymyr Sereda: Oczywiście, tak.

Bohdan Huk: Czy na Ukrainie są symboliczne upamiętnienia polskich żołnierzy jakiej bądź armii, z jakiegokolwiek czasu?
Wołodymyr Sereda: Ja nie wiem, czy one istnieją, czy nie.

Bohdan Huk: W Polsce, w Hruszowicach istnieje ukraiński symboliczny pomnik. To może być zarówno pozytywny, jak i negatywny precedens, dlatego że sekretarz generalny może zażyczyć sobie, realizując «porozumienie 44 miejsc», aby on znikł.

Wołodymyr Sereda: W czerwcowym Protokole z 2005 r. Hruszowice nie figurują. Uwzględniając obecny postęp w naszych stosunkach, pomnik-mogiła w Hruszowicach nikomu nie szkodzi, i, tym bardziej, nie powinna szkodzić w przyszłości.
[…]
Z powyższego fragmentu wyraźnie wynika, że ukraiński historyk z Polski Bohdan Huk i jednocześnie działacz ZUwP doskonale wiedział nie tylko to, że pomnik w Hruszewicach nie był miejscem pochówku, ale zdawał sobie sprawę także z jego nielegalnego stanu oraz z tego, że ROPWiM miała prawo zlikwidować go w każdej chwili, zgodnie z prawem.
Źródło: SUOZUN

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

5 komentarzy

5 Komentarzy

  1. Roman

    4 grudnia 2017 at 22:10

    Ukraincy to tak zwana trzecua fala jak nie musli to ukry chca zniszczyć pl a ten rząd. Który ich ściąga piwinien być postawiony pod mur za zdrade kraju i to ob czy pis po itp

  2. Rycerzniebieski

    5 grudnia 2017 at 11:09

    Dobrze sie stalo iz zburzono to padkudztwo, ustawione ku czci odrazajacych zbrodniarzy wszechczasow z OUN-UPA! Ludobojcow sie nie gloryfikuje, nikt normalny nie wynosi na pomniki Nerona, Hitlera, Stalina, czy innych potworow!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra