49 proc. obywateli należących do Unii Europejskiej krajów Europy Środkowo-Wschodniej jest niezadowolonych z przywódców Unii Europejskiej i prowadzonej przez nich polityki – wynika z badań opublikowanych przez instytut badawczy Nézőpont.
Co może zaskakiwać mimo tego 73 proc. chce, aby ich kraj pozostał w strukturach unijnych.
Instytut przeprowadził ankietę wśród 1000 osób posiadających prawo głosu w wyborach z 11 krajów regionu, w tym również z Węgier, między 26 a 27 października ubiegłego roku.
Najwięcej niezadowolonych jest na Słowacji (71 proc.), Czechów (69 proc.) i Niemców (58 proc.). Niewiele mniej liczną grupę niezadowolonych stanowią Węgrzy (57 proc.). Najbardziej zaś zadowoloną Rumuni (58 proc.), Słoweńcy i Polacy (równo po 49 proc.).
Zdecydowana większość Austriaków (86 proc.) i Polaków (84 proc.) opowiada się za utrzymaniem członkostwa swoich państw w Unii Europejskiej.
Prawie 14 proc. Węgrów uważa, że ich kraje powinien opuścić wspólnotę. Dla porównania pogląd ten podziela 31 proc. Czechów, 25 Chorwatów i 23 proc. Niemców i Austriaków.
W kwestii kierunku rozwoju Unii Europejskiej pesymistami jest 53 proc. respondentów, zadowolenie deklaruje 40 proc. ankietowanych. W tym obszarze największymi pesymistami są Słowacy (69 proc.) i Węgrzy (68 proc.), za nimi zaś Czesi (64 proc.).
Źródło: DailyNewsHungary