Polskość

Zwycięstwo w gazetach

,Armja polska nietknięta” ,,Nalot 30 bombowców polskich na Berlin! Linia Zygfryda przełamana w 7 punktach! Wojska niemieckie uciekają w popłochu”, ,,Ofensywa niemiecka na Polskę – załamana”, ,,Panika w Trzeciej Rzeszy” – oto tytuły artykułów polskich gazet z września 1939. Historia alternatywna? Bynajmniej.

Takie tytuły rzeczywiście pojawiały się w polskiej prasie, szczególnie w pierwszych dniach wojny. Optymistyczne hasła krzepiły serca niepewnych jutra obywateli Polski, jednak nie miały wiele wspólnego z rzeczywistością.

Wynikało to często z nieprawdziwych informacji napływających z frontu, myślenia życzeniowego, a także uzupełniania luk w wiedzy przez wyobraźnię dziennikarzy. Oczywiście przesadnie optymistyczne informacje nie były jedynie obecne w Polsce, w Niemczech pojawiały się informacje o kapitulacji w Warszawy na 20 dni przed jej faktycznym upadkiem.

Niestety, tego typu artykuły dawały złudną nadzieję na szybkie zakończenie konfliktu. Choć prawdą jest, że wojska II Rzeczypospolitej w kilku miejscach wkroczyły na teren III Rzeszy, to jednak do Berlina nawet się nie zbliżono.
Warto podkreślić, że  w gazetach pisano też o demoralizacji wśród Niemców wskutek nieudanego ataku na Polskę – jeden z nagłówków głosił nawet: ,,Atak tłumu na pałac Hitlera.”

Nieprawdziwe informacje w gazetach – choć tworzone w dobrej wierze – pokazują jak zdezorientowany mógł być przeciętny Kowalski, gdy z jednej strony niemieckie samoloty bombardowały Warszawę, a z drugiej  – mógł przeczytać, że III Rzesza lada moment poniesie sromotną klęskę. Niestety, optymizm zweryfikowała brutalna rzeczywistość wojny, a zdezorientowany Kowalski w obliczu kłamstw medialnych bladzi po macku również  w medialnym nadmiarze, typowym dla naszych czasów.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

2 Komentarzy

  1. z-k

    9 lutego 2018 at 14:47

    Wypisz wymaluj – jak nasze wstawanie z kolan

  2. Chrzan

    12 lutego 2018 at 04:27

    Dziś mamy te nasze pożal się Boże prawicowe media, które chcą na nowo ulepić tę polską glinę na jakąś tam swoją modłę. A zamiast prawdziwej polityki, prowadzonej przez rasowych polityków patriotów z krwi i kości, mamy jajecznicę na boczku. Czyli robią sobie z nas jaja, a na boczku sobie coś tam odkładają na konto tu i ówdzie. Czaputowicz okazuje się byc miałkim ministrem. Brak stanowczości, zdecydowania, patriotyzmu jakmsię okazuje jest bardzo powszechnym grzechem naszych poliyków. Szydlo i Waszczykowski byli na tym tle pierwszą klasą i patriotami całą gębą. A to nie moglo się podobać kopradorskim elitom PiS.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra