Kościół

Czy uderzyłbyś Osobę, która tak Cię ukochała?

Medytacje ewangeliczne z dnia 3 kwietnia 2018, J 20, 11-18.

Maria Magdalena stała przed grobem, płacząc. A kiedy tak płakała, nachyliła się do grobu i ujrzała dwóch aniołów w bieli, siedzących tam, gdzie leżało ciało Jezusa – jednego w miejscu głowy, drugiego w miejscu nóg. I rzekli do niej: «Niewiasto, czemu płaczesz?»

Odpowiedziała im: «Zabrano Pana mego i nie wiem, gdzie Go położono».

Gdy to powiedziała, odwróciła się i ujrzała stojącego Jezusa, ale nie wiedziała, że to Jezus.

Rzekł do niej Jezus: «Niewiasto, czemu płaczesz? Kogo szukasz?»

Ona zaś, sądząc, że to jest ogrodnik, powiedziała do Niego: «Panie, jeśli ty Go przeniosłeś, powiedz mi, gdzie Go położyłeś, a ja Go zabiorę».

Jezus rzekł do niej: «Mario!» A ona, obróciwszy się, powiedziała do Niego po hebrajsku: «Rabbuni», to znaczy: Mój Nauczycielu!

Rzekł do niej Jezus: «Nie zatrzymuj Mnie, jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca. Natomiast udaj się do moich braci i powiedz im: „Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego”».

Poszła Maria Magdalena i oznajmiła uczniom: «Widziałam Pana», i co jej powiedział.

W tym wzruszającym spotkaniu uderzają słowa Jezusa „Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego”. Pan Jezus w sposób nie pozostawiający wątpliwości określa status człowieka jako dziecka Boga. I to właśnie miała przekazać uczniom Maria Magdalena.

Czy fakt, iż to właśnie ona została powołana do tego szczególnego posłannictwa może być przypadkiem? W dziełach Boga nie ma przypadków. Ale jak to? – można się zastanawiać – była jawnogrzesznica, która już niżej upaść nie mogła miała zanieść Apostołom przesłanie o tym, że ich Ojcem jest Bóg? A jednak, właśnie przez ten wybór posłannika Pan Jezus wyraźnie daje do zrozumienia, że ów status dziecka Bożego nie zależy od tego, czy i jak wielkimi jesteśmy grzesznikami. Tak jak w rodzinie ojciec kocha swoje dzieci bezwarunkowo, tak bezwarunkowa jest Miłość Boga. I tak jak ojciec cierpi, kiedy jego dzieci błądzą, tak Bóg cierpi kiedy jego ziemskie dzieci popełniają błędy, odchodzą od Niego, czy nawet się Go wypierają – w żaden sposób nie przekreśla to jednak Jego Miłości.

Za każdym razem, kiedy postąpimy wbrew przykazaniom, kiedy zgrzeszymy, wyobraźmy sobie biczowanego Jezusa – nasz grzech jest dla Niego niczym uderzenie bicza. Czy uderzyłbyś Osobę, która tak Cię ukochała?

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra