Kościół

To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali

Medytacje ewangeliczne z dnia 4 maja 2018, J 15, 12-17.

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem. Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich.

Wy jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję. Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni jego pan, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego.

Nie wy Mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał – aby Ojciec dał wam wszystko, o cokolwiek Go poprosicie w imię moje. To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali».

Pan Jezus w dzisiejszej Ewangelii daje nam największe swoje przykazanie – przykazanie miłości. Jednocześnie wskazuje, czym owa miłość jest. A czym jest miłość? Zwykle kojarzymy ją z uczuciem, ale czy rzeczywiście nim jest?

W pierwszym Liście św. Pawła do Koryntian mamy zawarty najpiękniejszy Hymn o miłości, jaki kiedykolwiek powstał, opisujący bardzo precyzyjnie cechy prawdziwej miłości. Miłość to bowiem nie tyle uczucie, chociaż sfera emocji niewątpliwie gra tu ogromną rolę, ale czyn. Miłość przejawia się w konkretnych postawach, konkretnych działaniach. Pan Jezus pokazuje nam także jej gradację i mówi, że nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich.

Zauważmy, że w dzisiejszej Ewangelii nie ma ani słowa o uczuciu miłości, ale o miłości przejawiającej się w naszych decyzjach. Nie oznacza to, że sfera uczuć nie jest ważna, ponieważ jest bardzo istotna, ale to nie ona definiuje, czy darzymy daną osobę prawdziwą, ewangeliczną miłością. Uczucia mają to do siebie, że bywają złudne, zatem patrząc przez ich pryzmat bardzo łatwo jest popełnić błąd i popaść w grzech, natomiast ewangeliczna perspektywa spojrzenia ów grzech wyklucza.

„To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali” mówi Pan Jezus. Spróbujmy się zastanowić, jaka rzeczywiście jest ta nasza miłość. Czy Jezus Chrystus może nazwać mnie swoim przyjacielem? Czy wydaję dobry owoc?

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

6 komentarzy

6 Komentarzy

 1. Soroka

  4 maja 2018 at 09:34

  Ludzie przez niewiedzę więź duchową pomiędzy osobami mającymi miłość w sobie nazywają uczuciami.
  Jak bardzo duża jest niewiedza w sprawach miłości i związanych z nią objawów, Jest to wielkie zaniedbanie naszych pasterzy, któremu to zaniedbaniu wielce służy celibat księży.

  • prawo

   4 maja 2018 at 11:30

   Co Ty pierdolisz? Czytam trzeci raz i ni rozumiem.
   Albo ja jestem głupi – albo Ty.

 2. Soroka

  4 maja 2018 at 12:13

  Egoiści, czyli ludzie, którzy wynoszą siebie ponad innych we wszelkim traktowaniu, nie wiedzą co to jest miłość, bo po prostu nigdy jej w sobie nie zaznali, więc są to dla nich rzeczy niepojęte.

 3. Sławek

  4 maja 2018 at 22:25

  Soroka zapoznaj się z wielowiekowym nauczaniem Kościoła Katolickiego dotyczącego celibatu dlaczego celibat, a nie zachowuj się jak choćby świadkowie jehowy, którym się zdaje, że wiedzą jak interpretować biblię. To wymaga trochę wysiłku, ale nic nie przychodzi łatwo co prawdziwe tzn. wartościowe. Więcej odpowiedzialności za słowa.

  • Soroka

   5 maja 2018 at 09:38

   Ja widzę w celibacie same złe skutki i mogę je wymienić i uzasadnić. Najważniejszym z nic jest oderwanie celibatariusza od rzeczywistości, a oderwanie od rzeczywistości, z czego przytłaczająca część ludzkości nie zdaje sobie sprawy, to jest głupota. Pan Jezus jasno i wyraźnie powiedział, że głupi nie będą zbawieni. Dalej nie będę pisał.
   Jeżeli mnie oskarżasz o brak odpowiedzialności za słowa, to napisz jakie dobre skutki daje celibat?

 4. Pingback: 3n9ct5mwn9cwntctvbyb3vebce

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra