I połączyły ich światła Chanuka...

0
0
0
/

Prezydent Polski Bronisław Komorowski oraz jego izraelski odpowiednik Reuwen Riwlin rozmawiali w Warszawie o „wspólnocie poglądów i ideałów” - dominowały kwestie bezpieczeństwa i polityki międzynarodowej.

 

Bronisław Komorowski podkreślał na wspólnej z Riwlinem konferencji prasowej "daleko idącą wspólnotę poglądów, także na kwestie bezpieczeństwa i polityki międzynarodowej".

 

- Mówiliśmy o kwestiach związanych z bezpieczeństwem, czy zmianami w środowisku bezpieczeństwa na wschód od Polski, w kontekście kryzysu i konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Przedstawiłem polskie stanowisko i polskie poglądy w tej kwestii – zaznaczył Bronisław Komorowski. Wbrew pozorom strona izraelska jest zainteresowana rozwojem sytuacji w tym regionie, ponieważ od wielu dziesiątek lat ludność żydowska postrzega te terytoria jako dobre miejsce do osiedlania się i prowadzenia działalności.
Jednocześnie zapewnił Riwlina co do poparcia Polski dla prowadzonej przez Izrael polityki, za władzami w Tel Awiwie tłumacząc działania izraelskiej armii pragnieniem zapewnienia bezpieczeństwa państwu żydowskiemu.

 

Bronisław Komorowski nawet słowem nie wspomniał o mordach dokonywanych przez izraelską armię na ludności palestyńskiej. Nie odniósł się też z niepokojem do przypadków stosowania przez Izrael zakazanych międzynarodowymi konwencjami środków bojowych.

 

Prezydent Komorowski dziękował za to Riwlinowi, który urząd prezydenta pełni od czerwca, że z pierwszą oficjalną wizytą przyjechał właśnie do Polski. Zapewnił, że podczas wtorkowych rozmów z prezydentem Izraela "znaleźli wiele wspólnych tematów". Przekonywał, że Polska i Izrael będą mogły pogłębić współpracę w wielu dziedzinach, przede wszystkim w gospodarce i dziedzinie innowacyjności. - Dla Polski współpraca z Izraelem w tym obszarze jest niesłychanie atrakcyjna - podkreślał Bronisław Komorowski. - Jestem przekonany, że Polska, kraj poważnego sukcesu ekonomicznego, kraj członkowski UE i NATO, będzie dla Izraela również ważnym i dobrym partnerem - dodał.

 

Nie zabrakło tematów historycznych, co do których obydwaj stwierdzili, iż istnieje „potrzeba kształcenia kolejnych pokoleń”. Niejednemu na te słowa ciarki po plecach przejdą, gdyż to oznacza eliminowanie z dziejów Polski jej prawdziwych bohaterów i zastępowanie ich pseudo autorytetami, a także odejście od polskiej martyrologii, przy jednoczesnym zastępowaniu jej martyrologią pewnych mniejszości narodowych.

 

Obydwaj prezydenci wspomnieli również o „zagrożeniu nienawiścią i skrajnymi poglądami”. Warto w tym momencie zauważyć, iż oznacza to tępienie wszelkiego przejawu sprzeciwu wobec żydowskiej indoktrynacji. 

 

Prezydent Izraela Reuwen Riwlin z małżonką rozpoczął we wtorek dwudniową wizytę oficjalną w Polsce. O godz. 14 obaj prezydenci wezmą udział w otwarciu stałej ekspozycji w Muzeum Historii Żydów Polskich. Będzie to oficjalna inauguracja działalności placówki. Muzeum jest wzniesione w samym sercu byłego Getta Warszawskiego.

 

Anna Wiejak

 

Fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Prezydenta RP


© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną