Nie zaparł się kapłaństwa. Ks. Stefan Radtke
Dziś mija 74. rocznica męczeńskiej śmierci księdza Stefana Radtke, jednego ze 122 Sług Bożych, wobec których we wrześniu 2003 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny drugiej grupy kapłanów-męczenników z okresu II wojny światowej.
Przyszły kandydat na ołtarze urodził się 2 marca 1890 r. we wsi Dębogórze koło Pucka na Kaszubach. Uczęszczał do gimnazjów w Wejherowie i Elblągu, gdzie zdał maturę. Gdy wybuchła I wojna światowa, został wcielony do armii pruskiej i brał udział w walkach na froncie francuskim. Trafił do niewoli, którą opuścił dopiero w 1918 r. Za zasługi został odznaczony niemieckim Krzyżem Żelaznym II klasy.
Po powrocie rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Po ich ukończeniu w czerwcu 1924 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Jako wikariusz pracował w Chełmży, Miłobądzu koło Tczewa oraz Popowie Biskupim. Z początkiem 1933 r. został mianowany kuratusem nowo utworzonej parafii w Gdyni Małym Kacku, gdzie rozpoczął budowę kościoła.
W październiku 1938 r. skierowano go do Rożentala koło Lubawy, gdzie zastał go wybuch II wojny światowej. Aresztowany już w pierwszych dniach września przez lokalny Selbstschutz, został uwięziony w Olsztynku. Później przebywał kolejno w więzieniach w Nowym Mieście, Brodnicy, Rypinie, Oborach i Grudziądzu. W marcu 1940 r. został przewieziony do obozu Stutthof, a następnie do Sachsenhausen.
Od samego początku rodzina kapłana podejmowała starania o zwolnienie. Przestawiona niemieckim władzom w Berlinie prośba, podpisana przez byłych parafian, została rozpatrzona pozytywnie, ale ostateczna decyzję miały podjąć władze obozowe.
W tym celu ksiądz Radtke został wezwany na rozmowę. Wypytywano go o różne sprawy, m.in. o jego udział w pierwszej wojnie światowej na froncie francuskim. Gdy zadano mu pytanie, kim jest i jaki ma zawód, oświadczył, iż jest katolickim duchownym. Ta odpowiedź przekreśliła jego szanse na uwolnienie.
Ksiądz Stefan Radtke zmarł z wycieńczenia 29 października 1940 r. jak męczennik za wiarę, który nie zaparł się swego kapłaństwa. Jest jednym z 122 Sług Bożych, wobec których w 2003 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny drugiej grupy męczenników z okresu II wojny światowej.
opr. Paweł Brojek
Źródło: meczennicy.pelplin.pl
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl