Bez precedensu – red. Sakiewicz nagrodzony przez ukraińską bezpiekę

0
0
0
/

Redaktor naczelny „Gazety Polskiej” otrzymał medal Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w podziękowaniu „za pomoc”. Kolejnym nagrodzonym był Przemysław Miśkiewicz ze Stowarzyszenia Pokolenie.

 

- Ukraińcy są wdzięczni za pomoc jaką okazaliście - powiedział wiceszef Samoobrony Majdanu Andrij Grabow, wręczając medale obydwu nagrodzonym. Tomasz Sakiewicz nie krył wzruszenia. - To pierwszy medal, jaki dostałem w życiu – emocjonował się, odbierając wyróżnienie.

 

- Przede wszystkim jednak,jest to wielka radość dla samego odznaczonego. Takiego bowiem przypadku jeszcze nie było we współczesnym polskim świecie dziennikarskim, który broni się jak może, aby nie być podejrzewanym o jakiekolwiek związki z zagranicznymi służbami specjalnymi. Inna sprawa, że Sakiewicz i jego podwładni ciężko na to odznaczenie pracowali, oskarżając non-stop wielu polskich patriotów, że są "ruskimi agentami", "agentami pływu" lub "pożytecznymi idiotami" – skomentował ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. - A co na to stowarzyszenia dziennikarskie w Polsce? Czy przyjmowanie takich odznaczeń jest zgodne z etyką dziennikarską czy nie? - pytał. - Dla wiarygodności całego środowiska dziennikarskiego warto poszukać odpowiedzi na te pytania - dodał.

 

- Przyjmowanie odznaczeń od jakichkolwiek służb bezpieczeństwa, a już w szczególności zagranicznych jest nie tylko nieetyczne, ale powinno skazywać dziennikarzy pokroju Sakiewicza na śmierć zawodową – oceniła Anna Wiejak, dziennikarz portalu Prawy.pl i przewodnicząca Oddziału Polonijnego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. - Moim prywatnym zdaniem red. Sakiewicz powinien zostać wezwany do ABW w celu wyjaśnienia, za jakie to zasługi otrzymał medal SBU – stwierdziła, zauważając, iż tym samym Sakiewicz mógłby zostać oficjalnie okrzyknięty „ukraińskim agentem”, żeby nie powiedzieć „neobanderowskim”.

 

Jest bowiem powszechnie wiadome, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zajmuje się nie tylko kontrwywiadem oraz wywiadem, lecz również tworzeniem siatki agentów wpływu na terenie obcych państw.

 

Matylda Kubik

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną