Po tym jak szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie zgodził się na nadanie Ludmile Kozłowskiej, żonę Bartosza Kramka, statusu rezydenta w RP, została ona objęta zakazem wjazdu do Polski i innych krajów Unii Europejskiej.
Powodem decyzji szefa ABW była opinia Departamentu Kontrwywiadu dotycząca finansowania Fundacji Otwarty Dialog, która kieruje Kozłowska. Kozłowska została cofnięta z granicy UE, która przekraczała na lotnisku w Brukseli, gdzie przyleciała do siedziby swojej fundacji. Kozłowską Belgia wydaliła na podstawie decyzji polskich władz na Ukrainę.
Mąż Kozłowskiej Bartosz Kramek wysuwał wiele propozycji obalenia rządu PiS, w tym do nie płacenia podatków. Według PAP „Apel Kramka został następnie udostępniony także na profilu Fundacji Otwarty Dialog". Jak informuje PAP „fundacja posiada swoje stałe przedstawicielstwa w Warszawie, Kijowie i Brukseli".
Przeciwko decyzji władz Polski zaprotestowali sygnatariusze listu otwartego „#BringHerBack - domagamy się powrotu Ludmiły Kozłowskiej do UE!" zdaniem których „autorytarne władze demontują rządy prawa i demokrację w krajach członkowskich UE. Nie pozwólmy im zrobić tego samego z Unią Europejską i układem z Schengen!"
Zdaniem sygnatariuszy listu „wobec skandalicznego stosowania umowy Schengen przez władze w Polsce - jako narzędzia do prześladowania cudzoziemców i członków ich rodzin, zwracamy się do wszystkich polityków Unii Europejskiej o stanowczy wyraz solidarności i sprzeciwu wobec tego niesprawiedliwego postępowania".
Sygnatariusze listu zaapelowali „o umożliwienie powrotu Ludmiły Kozłowskiej do jej domu w Unii Europejskiej, najlepiej w formie nadania jej obywatelstwa kraju UE. Pozwoli to jej połączyć się z rodziną w Polsce oraz kontynuować działalność jej fundacji, działającej na rzecz praw człowieka, na terytorium UE bez obawy o kolejną deportację".
Zdaniem sygnatariuszy listu „układ z Schengen zmienił oblicze Europy. Podróż z jednego kraju Europy do drugiego nigdy nie była łatwiejsza niż po jego wejściu w życie. Zniknęły przejścia graniczne, wzrosła turystyka i gospodarka, życie milionów obywateli stało się łatwiejsze".
Według sygnatariuszy listy „polski rząd postanowił wykorzystać tą umowę do prześladowań politycznych. Bez podania jakichkolwiek przyczyn, bez postawienia jakichkolwiek zarzutów, bez decyzji niezależnego sądu, bez możliwości skutecznego odwołania się, bez względu na sytuację osobistą i rodzinną, rząd Prawa i Sprawiedliwości wykorzystuje przywileje umowy Schengen do deportacji cudzoziemców o niewygodnych dla siebie poglądach. Sposób, w jaki została potraktowana obywatelka Ukrainy, aktywistka obywatelska Ludmiła Kozłowska, jest normalnie stosowany wobec przestępców, szpiegów lub osób podejrzewanych o terroryzm".
Jak informują sygnatariusze listu „Ludmiła mieszka w Polsce od 10 lat, od 5 lat jest w związku małżeńskim z obywatelem Polski. Nigdy nie wchodziła w konflikt z prawem ani w żaden inny sposób nie stwarzała zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego w Polsce. Problemy Ludmiły rozpoczęły się, gdy jej mąż, aktywista Bartosz Kramek, zaczął krytykować PiS w mediach społecznościowych oraz uczestniczyć w protestach przeciw zamachowi na niezależność sądownictwa w Polsce".
Według sygnatariuszy listu „liczne kontrole, przeprowadzane w założonej przez Ludmiłę, broniącej prawa człowieka w krajach postsowieckich Fundacji Otwarty Dialog, nie wykryły żadnych uchybień, na postawienie jakichkolwiek zarzutów nie zdecydowały się organy ścigania, a sąd prawomocnie odrzucił wniosek o ustanowienie w fundacji rządowego komisarza".
Zdaniem sygnatariuszy listu „polskie władze sięgnęły więc po bardziej drastyczny środek represji w postaci wpisu do systemu SIS, skutkującego natychmiastowym wydaleniem ze strefy Schengen. Sposób i okoliczności, w jakich zostało to wykonane, budzi poważne obawy o naruszenie zobowiązań traktatowych przez Polskę".
Sygnatariusze listu wezwali „polityków oraz rządy państw członkowskich UE do podjęcia działań w celu powstrzymania dalszych nadużyć władzy za pomocą układu z Schengen - przywileju danego nam przez Unię Europejską - do prześladowań politycznych. Europa nie może pozwolić na ustanowienie takiego niebezpiecznego precedensu. Musimy bronić fundamentalnych wartości, na których opiera się Unia Europejska, takich jak wolność, demokracja i rządy prawa, jak również osób, które mają odwagę stanąć w ich obronie".
Ten antypolski list podpisali:
Lech Wałęsa, Laureat Pokojowej Nagrody Nobla, b. Prezydent Polski
Lord Ashdown of Norton-sub-Hamdon, b. Wysoki Przedstawiciel Bośni i Hercegowiny
Elżbieta Bieńkowska, Europejski Komisarz ds. Rynku wewnętrznego i usług,
Seweryn Blumsztajn, Polski działacz podziemia antykomunistycznego, więzień polityczny
Michał Boni, Poseł do Parlamentu Europejskiego (EPL, Polska), były Minister ds. Cyfryzacji
Michał Broniatowski, Redaktor naczelny, POLITICO Polska
Tom Gerald Daly, Democratic Decay Resource (DEM-DEC), Melbourne Law School
Anna Garmash, Prezes, Ukraine Action
Quentin Guillemain, Prezes, Cosmopolitan Project Foundation
Rebecca Harms, Poseł do Parlamentu Europejskiego (Greens, Niemcy)
Laura Harth, Przedstawiciel przy ONZ, Transnational Nonviolent Radical Party
Krzysztof Król, Polski działacz podziemia antykomunistycznego, więzień polityczny
Tomasz Lis, Redaktor naczelny, Newsweek Polska
Krzysztof Lisek, b. Poseł do Sejmu RP i Parlamentu Europejskiego
Marcin Matczak, prof. Dr. hab nauk prawnych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
Marcin Mycielski, korespondent Gazety Wyborczej w Brukseli
Bartłomiej E. Nowak, Sekretarz ds. Spraw Zagranicznych, Nowoczesna
Evan O'Connell, paryski ekspert ds stosunków europejskich
Laurent Pech, Profesor prawa europejskiego, Kierownik Wydziału Prawa i Politologii, Middlesex University
Wojciech Przybylski, Redaktor naczelny Visegrad Insight, Prezes Res Publica Nowa
Helen Pushkarskaya, naukowiec, Yale Medical School
Christine Révault d'Allonnes Bonnefoy, Poseł do Parlamentu Europejskiego (S&D, France)
Marietje Schaake, Poseł do Parlamentu Europejskiego, (ALDE, Netherlands)
Ryszard Schnepf, b. Ambasador RP w Stanach Zjednoczonych i Hiszpanii, Wiceminister Spraw Zagranicznych
Maximilian Steinbeis, Redaktor naczelny, Verfassungsblog
Towarzystwo Dziennikarskie (Polska)
Iegor Soboliev, Poseł do Sejmu Ukrainy
Alice Stollmeyer, Prezes, Defending Democracy
Marcin Święcicki, Poseł do Sejmu RP, b. Prezydent m.st. Warszawy i Minister Współpracy Gospodarczej z Zagranicą
Róża Thun, Poseł do Parlamentu Europejskiego (EPL, Polska)
Bakhytzhan Toregozhina, Prezes fundacji "Ar.Rukh.Khak" (Kazachstan)
Julie Ward, Poseł do Parlamentu Europejskiego (S&D, Wielka Brytania)
Wojciech Wiślicki, Profesor, Dyrektor DUZ, Narodowe Centrum Badań Jądrowych
Jakub Urbanik, prof. Dr. hab nauk prawnych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
Leyla Yunus, Dyrektor Instytutu na rzecz Pokoju i Demokracji, Kawaler Orderu Legii Honorowej, finalistka Nagrody Sakharova Parlamentu Europejskiego
Svitlana Zalishchuk, Poseł do Sejmu Ukrainy, członkini podkomisji ds. Integracji Europejskiej i Transatlantyckiej