Z zagranicy

Katolicki cmentarz w Izraelu został zniszczony. Jest reakcja ambasady

Katolicki cmentarz w Beit Jamal niedaleko Jerozolimy padł ofiarą wandali. Nieznani sprawcy zniszczyli nagrobki w miejscu, gdzie spoczywają katolicy. Do zdarzenia doszło prawdopodobnie w nocy z wtorku na środę. Teraz sprawą zajmie się policja.

„Niewyobrażalny akt antychrześcijańskiego wandalizmu. 28 nagrobków zniszczonych na katolickim cmentarzu w Beit Jamal nieopodal Jerozolimy. Interweniował już konsul w TLV. Mamy nadzieję, że IL policja szybko ujmie sprawców”

– napisała polska ambasada w Izraelu na profilu społecznościowym.

 

To nie pierwsze tego typu zdarzenie w tym miejscu. Kilka lat temu nieznani sprawcy rzucili koktajlem Mołotowa w stronę klasztoru, a zaledwie dwa lata temu – zniszczyli posągi w domu modlitwy.

fot. Karolina Przewrocka-Aderet/Twitter

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

15 komentarzy

15 Komentarzy

 1. wolna-polska.pl

  19 października 2018 at 11:38

  Insurekcja Kościuszkowska czyli zakazana historia żydów w Polsce – cz. 6

 2. wolna-polska.pl

  19 października 2018 at 11:40

  Rządy PiS – złote żniwa lobby żydowskiego w Polsce.

  • wprawo.pl

   19 października 2018 at 18:11

   Histeria i łzy naczelnej Jewish.pl: „Pomówmy o zagrożeniu nacjonalizmem”

 3. Przebudzcie sie!!!

  19 października 2018 at 11:55

  A co na to Prezydent Duda? Ciekawe czy bedzie taka jego reakcja jak w przypadku rzucenia przez Polaka kamieniem w okno Synagogi. Mysle, ze nie bedzie zadnej reakcji gdyz swoj swojemu krzywdy nie uczyni.

 4. quante

  19 października 2018 at 12:28

  „tolerancyjne„ żydostwo w pełnej krasie, … kiedy świat wreszcie weźmie się za ten ultra rasistowski, pogardliwy dla innych, złodziejski naród i osądzi go za zbrodnie i ludobójstwa

 5. malva

  19 października 2018 at 13:11

  Im wolno wszystko, NIKT nie odważy się pisnąć w proteście!

 6. Iwona

  19 października 2018 at 13:19

  Żydzi to najwięksi imperialiści współczesnego świata.

 7. Dick Vicious

  19 października 2018 at 13:46

  A skąd wiecie, że to robota Żydów? Przecież w Izraelu 20% populacji to Arabowie a w okolicach Jerozolimy gdzie doszło do zdarzenia około 80%.

 8. jok

  19 października 2018 at 20:01

  Chrześcijanie w Iz, to właściwie wyłącznie Arabowie, którzy po prostu nie zawsze są muzułmanami.
  Już w przeszłości cmentarz był atakowany – jak się zdaje przez „żydowskich ekstremistów”, jak to ujmuje … „Times of Isrel”…
  „In January 2016, dozens of crosses at Beit Jamal’s cemetery were toppled, in the midst of a wave of attacks against Palestinians and Arab Israelis along with their property that were believed to have been carried out by Jewish extremists.”.

 9. banita

  19 października 2018 at 20:09

  A Israel na to jak na żydowskie lato. Pewnie w odpowiedzi zażądają od Polski kolejnych 100 mln na żydowskie cmentarze i przyjęcia kolejnych dziesiątek tysięcy muzułmańskich bandytów. Wiedzą, że Morawiecki dobry mentalny żyd, czytający Talmud i kształcący dzieci w żydowskich szkołach da im wszystko czego zażądają.

 10. jok

  19 października 2018 at 20:15

  1 Wydaje mi się, że pijarowsko nie najlepiej wygląda dewastacja cmentarza chrześcijańskiego, szczególnie nie zlecona przez władze w ramach działań „urbanistyczno-architektonicznych”, stąd „śledztwo policji” i „wyrazy (skromnego) potępienia” ze strony „antydyskryminacyjnych organizacji”:))) w Izrelu.
  Cóż, na „Zachodzie” są takie organizacje, dlaczego miałoby ich nie być w Iz? Uczestniczą one czasem w „potępieniach” (niezbyt raczej ostrych) ataków (niektórych, tych najbardziej głośnych) na Palestyńczyków. Bo niby dlaczego nie mają uczestniczyć? Czyż nie wszystkie strony „dialogu społecznego” muszą być „nasze”?:)

  Znamienne jest, że są jakieś „potępienia” tej dewastacji przez „organizacje izrelskie”, raczej zresztą w ramach „organizowania dialogu i narracji”. Milczą europejskie (patrz 2, bo sądzę nieco inaczej niż sugeruje tytuł) i amerykańskie ambasady, milczą europejskie „organizacje praw człowieka” – przynajmniej nie znajduję takich informacji. A przecież to nie jedna szyba, lecz istotna dewastacja cmentarza.

  Cóż wyobrażam sobie, że „europejskie organizacje praw człowieka” mogłyby „potępić” dewastację cmentarza muzułmańskiego. Wprawdzie – chyba nie tylko moim skromnym zdaniem – zakładane były/są i nadzorowane przez Ż-ów, przede wszystkim przez „żydokomunę klasyczną”, lecz z powodów działalności „umultikulturajniającej” Europę (co zawsze bywa postulatem organizacji ży-skich), przyjmują narrację „antyizrelską”.

  2. Przepraszam, może krzywdzę dzielnych dyplomatów:)), ale „interweniował konsul”, dla każdego kto nie zamyka oczu na narrację, zachowania i działania w stosunkach polsko (nawet:chrześcijańsko)/izrelsko (żydowskich), brzmi jak szyderstwo, jak ponury żart.
  Tym bardziej, że nie jest to „interwencja” np. przeciw podpaleniu polskiej instytucji, lecz chrześcijańskiego cmentarza.
  Wygląda to prawie na działanie „mocarstwowe”, „mocarstwa” które czuje się „obrońcą chrześcijaństwa”.:)
  Tak raczej nie było, nie jest. Sądzę, że było inaczej – choć nie wykluczam, ze czegoś nie wiem, może ambasada nadwiślańska sprawuje jakiś patronat honorowy nad cmentarzem.

  Sądzę, że gdy pojawiły się „potępienia” „izraelskich organizacji antydyskryminacyjnych” (jakkolwiek by to nie brzmiał:)), w Foreign Office na Szucha:), względnie w ambasadzie uznano, że można, oczywiście nie za głośno i nie za mocno, „się podłączyć”….

  I tak to widzę…

  • banita

   20 października 2018 at 12:59

   Ad 2 – za duży rozpęd. Każdemu Chrześcijaninowi powinno takie zło ciążyć na sercu. Smutne, że tylko polski konsul miał odwagę bronić nas – Chrześcijan – Katolików. To tylko pokazuje obłudę innych państw, dzisiaj już niesłusznie nazywanych chrześcijańskimi. To są państwa masońskie, czyli szatańskie. Sam Izrael niewiele ma wspólnego z Żydami. Tam są tylko czciciele cielca, których próbowano rozgonić, ale się nie udało. Chociaż inaczej go nazywają niż muzułmanie, mają tego samego z nimi, braćmi przyrodnimi z pierworództwa, syna niewolnicy, pana – Baala.

   • jok

    21 października 2018 at 00:44

    Uwielbiam takie naiwne lub udające naiwne, wpisy:)

    Jeszcze raz przedstawię swą opinię: może się mylę, nic wszak nie można wykluczyć, ale jednak uważam, że wątpię, by konsul „wykazał się odwagą” ani nawet by miał ochotę wykazywać się odwagą w obronie chrześcijan.

    Dlaczego nie sądzę, by miał ochotę? Znałem krótko- w ramach kontaktów związanych z pracą – mamę jednego z dyplomatów nadwiślańskich, pełniących później ważną funkcję w ambasadzie w Iz. Wtedy – gdy ją znałem – czytywałem jeszcze czasem gw. Dopiero później, gdy otworzyły mi się oczy, zobaczyłem jedną z głównych pań związanych z agorą/gw/okolicami. Uświadomiłem sobie, że widziałem już ten typ urody. Przypomniała mi się wspomniana pani „dyplomaty”.
    Po drugie ma oczy otwarte i wydaje mi się, że mam świadomość, a przynajmniej uzasadnione jak mi się zdaje podejrzenie, kogo się tam wysyła….

    Dlaczego sądzę, że nie wykazał się odwagą? Dyplomata wszędzie spełnia to co mu nakaże centrala. Najprawomocniej w Wwie, wiedziano, że „można” „interweniować”, że gospodarze się nie obrażą, i wysłały do ambasady odpowiedni sygnał.
    Nie pamiętam, by ktokolwiek z ambasady interweniował, gdy obrażano siostry Radwańskie.
    Nie sądzę, by ktokolwiek ośmielił się stwierdzić/zaprotestować, że pod ambasadą odbywają się antypolskie demonstracje (w czasie sprawy nowelizacji ustawy o IPN). Co najwyżej wezwano policję, że ktoś się wdziera do ambasady, lecz raczej bez negatywnych stwierdzeń co do stosunku demonstrantów do polskości.
    Nie sądzę – powtórzę – by była jakakolwiek interwencja, gdyby wiedziano, że Iz stanowczo jej sobie nie życzy….

    • banita

     21 października 2018 at 05:25

     Można więc uznać, że była to zwykła dobrze zaaranżowana ustawka – przedstawienie, jak np u nas z budką spaloną pod ambasadą, by coś pokazać. Coś zakłamać i znów coś wyłudzić.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra