Niemiecki rząd pod lupą amerykańskiego wywiadu

0
0
0
/

Portal WikiLeaks opublikował dokumenty dowodzące, że Stany Zjednoczone szpiegowały nie tylko kanclerz Niemiec Angelę Merkel, lecz również wielu ministrów tego kraju, w tym ministra finansów, gospodarki i rolnictwa.

 

O sprawie poinformował niemiecki dziennik „Sueddeutsche Zeitung”, dodając, iż WikiLeaks opublikował listę 69 numerów telefonów ministrów i wyższych rangą urzędników, którzy stali się obiektem zainteresowania amerykańskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA). Wśród rozpracowywanych przez NSA znalazł się m.in. obecny minister gospodarki i wicekanclerz Sigmar Gabriel. 

 

Z opublikowanych dokumentów wynika, że NSA podsłuchiwała niemieckie władze już latach 90. i – jak stwierdza niemiecka gazeta – możliwe, że robi to nadal. W operacjach tych udział brała prawdopodobnie także jedna z tajnych służb brytyjskich.

 

Zapytany o dokumenty rzecznik niemieckiego rządu oświadczył, iż "bez bliższej znajomości stanu rzeczy" ich ocena nie jest obecnie możliwa.

 

Kilka dni temu WikiLeaks poinformował, że NSA podsłuchiwała w latach 2006-12 francuskich prezydentów: Jacques'a Chiraca, Nicolasa Sarkozy'ego i Francois Hollande'a. Podsłuchiwano także innych wysokich rangą przedstawicieli francuskich władz, w tym ministrów i dyplomatów. USA zaprzeczyły.

 

Julia Nowicka

 

Źródło: Press TV, pap.pl

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną