Kolejna profanacja świątyni w Syrii

0
0
0
/

Państwo islamskie sprofanowało i zrównało z ziemią katolicki klasztor Mar Elian w miejscowości Al Qaratayn – informuje Radio Watykańskie. Zniszczony doszczętnie został zabytek z IV i V wieku.

 

Zniszczono też sarkofag św. Eliana, chrześcijańskiego męczennika z III w. Klasztor wybudowano w V w. Przed 10 laty został on odrestaurowany staraniem włoskiego jezuity o. Paola Dall’Oglio, porwanego przez dżihadystów przed 2 laty.

 

Jest to jeden z najważniejszych ośrodków kultu katolickiego w Syrii. Co roku 9 września, w liturgiczne wspomnienie św. Eliana, gromadziły się tam tysiące pielgrzymów. Przed przybyciem islamistów klasztor udzielał schronienia chrześcijańskim uchodźcom. W sumie żyło w nim 48 rodzin i ponad setka dzieci.

 

O zburzeniu antycznego klasztoru i profanacji relikwii św. Eliana poinformowali sami islamiści, zamieszczając w internecie dokumentację fotograficzną. Zdjęcia te skomentował o. Youssef Jihad ze Wspólnoty Mar Moussa, założonej przez o. Dall’Oglio, której podlegał zburzony klasztor.

 

- Sam kościół, jak się wydaje, nie został zniszczony. Obalono jedynie krzyże i zburzono dzwonnice. Zniszczono natomiast całą część starożytną, archeologiczną z IV i V w. Widać w tym systematyczną realizację pewnego barbarzyńskiego planu. Państwo Islamskie koncentruje się na zabytkach. Chce zatrzeć historię tego kraju. Jest w tym diabelski zamysł kogoś, kto na pewno nie ma na względzie dobra Syria. Chcą islamu, który wszystkich kontroluje, w pierwszym rzędzie samych muzułmanów. Ale wiary nam nie odbiorą, nie ograbią nas z nadziei. Mogą burzyć klasztory, obalać krzyże, ale najbardziej szkodzą samemu islamowi, który chcą wspierać i według którego chcą żyć” – powiedział o. Jihad.

 

Al Qaratayn jest pod kontrolą Państwa Islamskiego od początku sierpnia. W rękach islamistów znajduje się też ok. stu mieszkańców miasta, głównie chrześcijan, w tym o. Jacques Mourad, który opiekował się klasztorem Mar Elian. Ich los jest nieznany.

 

Kościół wzniesiono w 432 roku. W latach 1969–1970 został wyremontowany. W trakcie prac renowacyjnych odkryto freski przedstawiające postać Jezusa, Maryi, Apostołów i proroków dotychczas przykryte przez wierzchnią warstwę tynku. Datuje się je na co najmniej XII wiek, jednak powszechnie uważa się, że zostały stworzone w VI wieku, co czyniłoby je najstarszymi malowidłami kościelnymi w Syrii. Freski zostały uzupełnione o sceny z życia św. Eliana przez dwóch rumuńskich malarzy ikon.

 

Not. MP

za: radiovaticana.org

fot. freski na sklepieniu kościoła z V w. przed zniszczeniem /wikimediacommons/Zozo2kx

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną