Z zagranicy

Papież Franciszek: Niech każda parafia przyjmie jedną uchodźczą rodzinę

W zachodnich mediach nie milknie dyskusja nad słowami papieża Franciszka, wypowiedzianymi w niedzielę w trakcie udzielania błogosławieństwa pielgrzymom. Ojciec Święty Franciszek zaapelował, aby każda katolicka parafia w Europie przyjęła jedną uchodźczą rodzinę. Dodał, że dwie watykańskie parafie będą w tym zakresie przykładem.

Wzywając do „konkretnych gestów” w przededniu zbliżającego się Jubileuszowego Roku Miłosierdzia, który rozpocznie się w grudniu, papież zwrócił się do wiernych z prośbą, aby „każda parafia, każda wspólnota religijna, każdy klasztor, każde sanktuarium w Europie udzieliło schronienia jednej rodzinie imigrantów”.

 

– W obliczu tragedii dziesiątek tysięcy ludzi, którzy uniknąwszy śmierci w wyniku wojny i głodu poszukują azylu i mają nadzieję zacząć nowe życie, Ewangelia wzywa nas do bycia sąsiadem najmniejszych i najbardziej porzuconych, do dania im konkretnej nadziei – mówił papież, udzielając błogosławieństwa zgromadzonym na Placu św. Piotra w Rzymie.

 

Jak podkreślał, nie chodzi tu tylko o to, aby „mieć odwagę, być cierpliwym”. Franciszek, który uczynił ubóstwo i migrację kluczowymi w swoim pontyfikacie, powiedział tysiącom wiernych, że „chrześcijańska nadzieja jest bardziej waleczna” i zwrócił się do „biskupów Europy, prawdziwych pasterzy”, aby wsparli jego głos w swoich diecezjach.

 

Watykan ma w przyjmowaniu imigrantów dać przykład. Papież ogłosił, iż dwie watykańskie parafie przyjmą w najbliższych dniach dwie rodziny imigrantów.

 

– Zamknięta para, zamknięta rodzina, zamknięta grupa, zamknięta parafia, zamknięty kraj, które od nas pochodzą, nie mają nic wspólnego z Bogiem – oświadczył. Przypominając ewangelicznego głuchoniemego, którego Pan Jezus ulecza z jego przypadłości, Ojciec Święty stwierdził, że ten cud dzieje się również w Europie, gdzie „zostaliśmy uleczeni z głuchoty egoizmu oraz milczenia wycofania się w samych sobie”.

 

Julia Nowicka

 

Źródło: EUbusiness

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

6 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra