Z kraju

A co o imigrantach powiedziałby Prymas Wyszyński? Już to przewidział!

Nieszczęściem jest zajmowanie się całym światem kosztem własnej Ojczyzny. – Chciejmy pomagać naszym braciom, żywić polskie dzieci, służyć im i tutaj przede wszystkim wypełniać swoje zadanie – powiedział do kapłanów w 1976 roku ks. kard. Stefan Wyszyński.

 

„Nie oglądajmy się na wszystkie strony. Nie chciejmy żywić całego świata, nie chciejmy ratować wszystkich. Chciejmy patrzeć w ziemię ojczystą, na której wspierając się, patrzymy ku niebu. Chciejmy pomagać naszym braciom, żywić polskie dzieci, służyć im i tutaj przede wszystkim wypełniać swoje zadanie – aby nie ulec pokusie „zbawiania świata” kosztem własnej ojczyzny.

 

Przypomina mi się tak wspaniale przedstawiony w powieści Gołubiewa „Bolesław Chrobry” i Parnickiego „Srebrne orły” fragment. Oto cesarz Otto III kusi Bolesława Chrobrego, czyni go patrycjuszem rzymskim i chce go ściągnąć do Rzymu. Ale król nie dał się wyciągnąć z Polski, z ubogiego Gniezna, na forum rzymskie.  Został w swoim kraju, bo był przekonany, że jego zadanie jest tutaj. Naprzód umocnić musi swoją ojczyznę, a gdy to zrobi, pomyśli o innych, o sąsiadach. Niestety, u nas dzieje się trochę inaczej – „zbawia” się cały świat, kosztem Polski.

 

To jest zakłócenie ładu społecznego, które musi być co tchu naprawione, jeżeli nasza Ojczyzna ma przetrwać w pokoju, w zgodnym współżyciu i współpracy, jeżeli ma osiągać upragniony ład gospodarczy.

 

Nieszczęściem jest zajmowanie się całym światem kosztem własnej Ojczyzny."

 

Fragment pochodzi z przemówienia do kapłanów, 24 grudnia 1976 r.

 

Naszego komentarza nie będzie.

 

Not. MP

fot. arch.

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

10 komentarzy

10 Komentarzy

 1. Paweł

  10 września 2015 at 06:57

  Hipokryta do kwadratu. Zainicjował porozumienie z komunistami, w którym KEP potępił Żołnierzy Niezłomnych i uznał władze PRL za legalne władze Polski.

 2. Agnieszka

  10 września 2015 at 08:40

  Do #1 Paweł Hejter jesteś tyle Ci powiem!

 3. jacek

  10 września 2015 at 14:32

  Święte słowa Prymasa Tysiąclecia i jakże aktualne!Przypominam też dwukrotne zdecydowane protesty Kardynała Wyszyńskiego przeciw beatyfikacji banderowca Szeptyckiego w 1958 i 1962 roku.Czcigodni Polscy Biskupi,PROTESTUJCIE!!!Tak jak Prymas Tysiąclecia!!!

 4. Paweł

  12 września 2015 at 11:44

  [quote name=”Agnieszka”]Do #1 Paweł Hejter jesteś tyle Ci powiem![/quote]

  To modne słowo w dzisiejszych czasach. Owszem, nienawidzę zdrajców i wrogów mojej Ojczyzny. Wyszyńśki to podły, zdradziecki oszust, który potępił naszych Żołnierzy i uznał władze PRL za legalne władze Polski. Przeczytaj sobie porozumienie z komunistami z 14.04.1950 r. które zainicjował Wyszyński. Zdrajca tysiąclecia.

 5. Wolny

  13 września 2015 at 04:17

  [quote name=”Paweł”]Wyszyńśki to podły, zdradziecki oszust… Zdrajca tysiąclecia.[/quote]Wyzywajac sp. Prymasa Wyszynskiego od oszustow i zdrajcow dowodzisz jaki z ciebie „patriota”. Ziejacy nienawiscia polonofob jestes, a nie „patriota”.

 6. Paweł

  13 września 2015 at 07:21

  [quote name=”Wolny”]Wyzywajac sp. Prymasa Wyszynskiego od oszustow i zdrajcow dowodzisz jaki z ciebie „patriota”. Ziejacy nienawiscia polonofob jestes, a nie „patriota”.[/quote]

  Nikogo nie wyzywam, ale stwierdziłem fakty. Broniąc Wyszyńskiego dowiodłeś, że jesteś fanatykiem judeochrześcijaństwa i zdradzieckiego kościółka posoborowego. Jak inaczej wytłumaczyć obronę perfidnego zdrajcy i kłamcy, którym był Wyszyński? Wraz z całym KEP potępił Żołnierzy Niezłomnych i uznał władze PRL za legalne władze Polski, a Ty mnie nazywasz polonofobem i twierdzisz, że nie jestem patriotą?! Rozumiem, że dla Ciebie Polska to PRL a patriotyzmem „dialog” z żydostwem i komuchami?

 7. arek

  16 września 2015 at 15:13

  Znalazłem nową stronę z aukcjami na której można kupić np. laptopa za 15 złotych :

  http://www.us.af/aukcje

  Polecam serwis, póki co mało użytkowników i łatwo się wygrywa 🙂
  Ja wylicytowałem monitor wart 300zł za 18,20 🙂

 8. Henryk

  24 października 2015 at 18:33

  A tuska wezwali i dal się skusić hehehe

 9. stainless steel tube dimensions

  19 maja 2017 at 20:40

  Our latest addition to the limousine fleet is the 7 passenger Cadillac Escalade.
  Producing a very light car will drop its fuel consumption, and oil companies will not
  appreciate this. The damage varies from
  vehicle to vehicle but can be as small as light
  hail damage which is barely visible through to damage caused by falling trees.

 10. divorce solicitors manchester

  21 maja 2017 at 02:19

  I think the admin of this site is in fact working hard for his site, as
  here every data is quality based stuff.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra