Z kraju

A co o imigrantach powiedziałby Prymas Wyszyński? Już to przewidział!

Nieszczęściem jest zajmowanie się całym światem kosztem własnej Ojczyzny. – Chciejmy pomagać naszym braciom, żywić polskie dzieci, służyć im i tutaj przede wszystkim wypełniać swoje zadanie – powiedział do kapłanów w 1976 roku ks. kard. Stefan Wyszyński.

 

„Nie oglądajmy się na wszystkie strony. Nie chciejmy żywić całego świata, nie chciejmy ratować wszystkich. Chciejmy patrzeć w ziemię ojczystą, na której wspierając się, patrzymy ku niebu. Chciejmy pomagać naszym braciom, żywić polskie dzieci, służyć im i tutaj przede wszystkim wypełniać swoje zadanie – aby nie ulec pokusie „zbawiania świata” kosztem własnej ojczyzny.

 

Przypomina mi się tak wspaniale przedstawiony w powieści Gołubiewa „Bolesław Chrobry” i Parnickiego „Srebrne orły” fragment. Oto cesarz Otto III kusi Bolesława Chrobrego, czyni go patrycjuszem rzymskim i chce go ściągnąć do Rzymu. Ale król nie dał się wyciągnąć z Polski, z ubogiego Gniezna, na forum rzymskie.  Został w swoim kraju, bo był przekonany, że jego zadanie jest tutaj. Naprzód umocnić musi swoją ojczyznę, a gdy to zrobi, pomyśli o innych, o sąsiadach. Niestety, u nas dzieje się trochę inaczej – „zbawia” się cały świat, kosztem Polski.

 

To jest zakłócenie ładu społecznego, które musi być co tchu naprawione, jeżeli nasza Ojczyzna ma przetrwać w pokoju, w zgodnym współżyciu i współpracy, jeżeli ma osiągać upragniony ład gospodarczy.

 

Nieszczęściem jest zajmowanie się całym światem kosztem własnej Ojczyzny."

 

Fragment pochodzi z przemówienia do kapłanów, 24 grudnia 1976 r.

 

Naszego komentarza nie będzie.

 

Not. MP

fot. arch.

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

23 komentarze

23 Komentarzy

 1. Paweł

  10 września 2015 at 06:57

  Hipokryta do kwadratu. Zainicjował porozumienie z komunistami, w którym KEP potępił Żołnierzy Niezłomnych i uznał władze PRL za legalne władze Polski.

 2. Agnieszka

  10 września 2015 at 08:40

  Do #1 Paweł Hejter jesteś tyle Ci powiem!

 3. Paweł

  12 września 2015 at 11:44

  [quote name=”Agnieszka”]Do #1 Paweł Hejter jesteś tyle Ci powiem![/quote]

  To modne słowo w dzisiejszych czasach. Owszem, nienawidzę zdrajców i wrogów mojej Ojczyzny. Wyszyńśki to podły, zdradziecki oszust, który potępił naszych Żołnierzy i uznał władze PRL za legalne władze Polski. Przeczytaj sobie porozumienie z komunistami z 14.04.1950 r. które zainicjował Wyszyński. Zdrajca tysiąclecia.

 4. Wolny

  13 września 2015 at 04:17

  [quote name=”Paweł”]Wyszyńśki to podły, zdradziecki oszust… Zdrajca tysiąclecia.[/quote]Wyzywajac sp. Prymasa Wyszynskiego od oszustow i zdrajcow dowodzisz jaki z ciebie „patriota”. Ziejacy nienawiscia polonofob jestes, a nie „patriota”.

 5. Paweł

  13 września 2015 at 07:21

  [quote name=”Wolny”]Wyzywajac sp. Prymasa Wyszynskiego od oszustow i zdrajcow dowodzisz jaki z ciebie „patriota”. Ziejacy nienawiscia polonofob jestes, a nie „patriota”.[/quote]

  Nikogo nie wyzywam, ale stwierdziłem fakty. Broniąc Wyszyńskiego dowiodłeś, że jesteś fanatykiem judeochrześcijaństwa i zdradzieckiego kościółka posoborowego. Jak inaczej wytłumaczyć obronę perfidnego zdrajcy i kłamcy, którym był Wyszyński? Wraz z całym KEP potępił Żołnierzy Niezłomnych i uznał władze PRL za legalne władze Polski, a Ty mnie nazywasz polonofobem i twierdzisz, że nie jestem patriotą?! Rozumiem, że dla Ciebie Polska to PRL a patriotyzmem „dialog” z żydostwem i komuchami?

 6. arek

  16 września 2015 at 15:13

  Znalazłem nową stronę z aukcjami na której można kupić np. laptopa za 15 złotych :

  http://www.us.af/aukcje

  Polecam serwis, póki co mało użytkowników i łatwo się wygrywa 🙂
  Ja wylicytowałem monitor wart 300zł za 18,20 🙂

 7. Henryk

  24 października 2015 at 18:33

  A tuska wezwali i dal się skusić hehehe

 8. divorce solicitors manchester

  21 maja 2017 at 02:19

  I think the admin of this site is in fact working hard for his site, as
  here every data is quality based stuff.

 9. Things to do in Taiwan

  3 czerwca 2017 at 19:31

  Since the admin of this web site is working, no question very soon it will be well-known, due to its quality contents.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra