Zaduszki Bezdomnych

0
0
0
/

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny sprawiają, że w sposób szczególny pamiętamy o zmarłych z naszych rodzin i przyjaciół.

 

Na nasze wspomnienie zasługuje każdy, a przede wszystkim ci, o których nikt nie pamięta. 5 listopada Bracia Kapucyni zapraszają na „Zaduszki Bezdomnych”. Do udziału w nich zaproszeni są wszyscy. Początek o godz. 18.00.

 

Już szósty rok z rzędu Fundacja Kapucyńska w Warszawie zaprasza na „Zaduszki Bezdomnych”. Jest to wyjątkowa inicjatywa, w organizowanie której zaangażowani są podopieczni Fundacji. – Po raz pierwszy Zaduszki przygotowuje grupa teatralna „Bez przydziału”, kierowana przez wolontariuszki. W grupie działa pięciu naszych podopiecznych. I właśnie tego listopadowego wieczoru będziemy wspólnie modlić się o radość życia wiecznego dla wszystkich bliskich nam zmarłych, nie zapominając o tych, którzy gdzieś zgaśli w naszej pamięci – o wszystkich NN. Jest to wydarzenie kierowane do wolontariuszy, przyjaciół, podopiecznych Fundacji. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby tego dnia razem z nami wspólnie pomodlić się za zmarłych – wyjaśnia w rozmowie z portalem Prawy.pl Maciej Sabała z Fundacji Kapucyńskiej.

 

Tradycyjnie już w trakcie tego wyjątkowego wieczoru nie zabraknie wspomnień o zmarłych, którzy pojawili się w życiu każdego z uczestników spotkania. – Nad całością czuwał będzie duszpasterz bezdomnych brat Michał Gawroński OFMCap. Nasi podopieczni powspominają zmarłych ze swoich rodzin, przyjaciół, znajomych. W trakcie spotkania zostaną zaśpiewane wybrane psalmy. Za dusze zmarłych wspólnie odmówimy Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Na koniec brat Michał udzieli nam błogosławieństwa – dodaje nasz rozmówca.

 

„Zaduszki dla Bezdomnych” to nie jedyna forma upamiętniania zmarłych. Maciej Sabała przypomina, że w sobotę, 17 października br., w ramach przygotowań do uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego bezdomni, pracownicy Fundacji Kapucyńskiej i wolontariusze posprzątali groby NN znajdujące się na Cmentarzu Południowym w Warszawie. – W ramach akcji „Bezdomni dla Bezimiennych” posprzątaliśmy często zapomniane groby. Nie tylko usunęliśmy stare wiązanki, czy dawno wypalone znicze. Przy wielu mogiłach trzeba było wymienić krzyże i przymocować tabliczki. Sprzątając te groby przypomnieliśmy o tych, o których już nikt nie pamięta – mówi.

 

Fundacja z Aniołem

Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego obchodzi w tym roku swój jubileusz pięciolecia istnienia. Została ona założona w 2010 roku z inicjatywy Braci Mniejszych Kapucynów z Warszawy oraz ludzi świeckich. Fundacja mieści się w przyklasztornej jadłodajni, którą od ponad dwudziestu lat funkcjonuje przy ul. Miodowej 13. – Fundacja jest wsparciem dla działalności Braci Mniejszych Kapucynów. Z jadłodajni korzysta codziennie około 200 osób. Osoby potrzebujące otrzymują nie tylko strawę dla ciała, ale i dla duszy. Sprawne jej funkcjonowanie możliwe jest dzięki wsparciu wolontariuszy oraz pomocy wielu ludzi dobrej woli. Przedsięwzięcia prowadzone przez Fundację Kapucyńską mają na celu pomoc ludziom ubogim i bezdomnych – wyjaśnia Maciej Sabała.

 

Nasz rozmówca zwraca uwagę, że potrzebujący mogą otrzymać wsparcie duchowe i pomoc psychologiczną. – Przy Fundacji działa Centrum Wsparcia Psychologicznego „Miodowa”, które prowadzi dla bezdomnych warsztaty socjoterapeutyczne – dodaje.
Wielkim dziełem, którego realizacji chcą podjąć się Bracia Mniejsi Kapucyni jest budowa Kapucyńskiego Ośrodka Pomocy. Jego powstanie umożliwiłoby docieranie z pomocą do jeszcze większej liczby potrzebujących, a tych z roku na rok jest coraz więcej. W ramach działań Fundacji prowadzona jest akcja „Anioł w Warszawie”. – Jest to wolontariusz- asystent osoby bezdomnej. Projekt zakłada przydzielenie każdej osobie bezdomnej jej „Anioła”, czyli wolontariusza, który buduje ze swoim podopiecznym osobiste relacje na drodze cyklicznych spotkań. Sprzyjają one świadczeniu pomocy, motywacji podczas pokonywania przez osobę bezdomną kolejnych etapów wyznaczonych w programie wychodzenia z bezdomności – wskazuje Maciej Sabała.

 

Fundacja Kapucyńska stara się swoim podopiecznym choć w niewielkim stopniu zapewnić stabilizację. Dlatego też oprócz ciepłych posiłków oferuje cotygodniowe spotkania. W środę jest to spotkanie z kulturą, w czwartek wspólnota duszpasterska „Schody do nieba”, zaś w piątek – Przystanek Miodowa, czyli wspólne robienie różańców. Warunek fundamentalny jest jeden: musisz być trzeźwy. To wymusza na podopiecznych Fundacji dyscyplinę.

 

Iza Kozłowska

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną