Listopad w IPN - zapraszamy!

0
0
0
/

Publikujemy listopadowy program wydarzeń w warszawskim Centrum Edukacyjny IPN.

 

Do 9 grudnia

 

Wystawa „Z archiwum X Departamentu” prezentuje historię powstania i działalności jednostki organizacyjnej Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, której zadaniem było „oczyszczenie” szeregów PZPR z agentów, prowokatorów oraz członków tzw. odchylenia prawicowo-nacjonalistycznego. Realizując powyższe zadania, funkcjonariusze dopuścili się szczególnych, nawet jak na zwyczaje panujące w MBP, okrucieństw. Poprzez pryzmat spraw, którymi zajmował się X Departament, wystawa ukazuje pewne aspekty dziejów formacji komunistycznej w Polsce: agenturalne powiązania w wywiadem sowieckim, problem demoralizacji i okrucieństw partyzantów GL-AL, a także kwestię zwalczania podziemia niepodległościowego lat wojny.

 

19 listopada (czwartek), godz. 17:30

 

Prof. Janusz Wróbel (IPN Łódź) opowie o emigracyjnej geografii: jakimi drogami wędrowali uciekinierzy z Polski, dokąd trafiali w warunkach wojny i gdzie osiedlali się, gdy ustały działania wojenne. Każde ze skupisk miało też swoje cechy charakterystyczne, każde zderzało się z odmienną polityką kraju osiedlenia. Nigdy nie powstał atlas polskiego wychodźstwa, ale wykład prof. Wróbla pozwoli nabrać wyobrażenia o skali i charakterze tego zjawiska.

 

20 listopada (piątek), godz. 15:00

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 97 im. Leona Kruczkowskiego w Warszawie zaprezentują spektakl „My warszawskie dzieci”, upamiętniający powstanie warszawskie.

23-24 listopada (poniedziałek-wtorek), godz. 9:00

 

Konferencja naukowa „Nie tylko »Po prostu«. Prasa w PRL w dobie »odwilży« (1955–1958)”. Prasa była jednym z najważniejszych czynników budzących aktywność społeczną i wspierających zmianę, jaka dokonała się w Polsce w 1956 roku.

 

W pamięci społecznej zapisały się głównie teksty publikowane na łamach tygodników ogólnopolskich, przede wszystkim w warszawskim „Po prostu”. To ostatnie pismo cieszyło się też największym zainteresowaniem ze strony badaczy. Wielkie poruszenie miało jednak miejsce nie tylko w Warszawie. Często zapomina się o tytułach prasowych, które w okresie „odwilży” pojawiły się m.in. w Poznaniu, Katowicach czy Szczecinie. Ich żywot był krótki, ale sprowokowane przez nie ożywienie intelektualne miało duże znaczenie dla lokalnych środowisk w poststalinowskiej rzeczywistości. Szczegółowy program konferencji jest dostępny na stronie www.ipn.gov.pl.

 

25 listopada (środa), godz. 13:00

 

Spotkanie Klubu Historycznego im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota”. Wykład poświęcony powojennej historii VII Obwodu Armii Krajowej „Obroża” wygłosi dr hab. Jacek Zygmunt Sawicki z Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN. Prowadzenie: Przemysław Gasztold-Seń.

 

25 listopada (środa), godz. 17:30

 

„Dominikanie: obiekt inwigilacji permanentnej” – kolejne spotkanie z cyklu Krakowska Loża Historii Współczesnej w Warszawie. O książce Marka Miławickiego i Michała Wenklara „Kościół w okowach. Komunistyczny aparat represji wobec Polskiej Prowincji Dominikanów” rozmawiać będą dr Łucja Marek i o. prof. Józef Puciłowski (OP).

 

Prowadzenie: Roman Graczyk.

 

26 listopada (czwartek), godz. 10:00

 

Konferencja naukowa „Porządek publiczny i bezpieczeństwo w okupacyjnej Warszawie”. Celem konferencji jest ukazanie, jak w okupowanej Warszawie funkcjonował kompleksowy system ochrony porządku i bezpieczeństwa publicznego odwołujący się do prawa przedwojennego. Organizatorem konferencji jest Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie. Szczegółowe informacje:robert.spalek@ipn.gov.pl.

 

26 listopada (czwartek), godz. 18:00

 

Seminarium popularnonaukowe „Konflikty zimnowojenne” ukazujące dzieje najważniejszych konfliktów w czasie trwania zimnej wojny. Cykl jest kolejną odsłoną cieszącego się wielką popularnością seminarium „Pod sierpem i młotem”. Wykład poświęcony wojnie koreańskiej wygłosi dr Nicolas Levi z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN.

 

27-28 listopada (piątek, godz. 15:00; sobota, godz. 9:00)

 

„ <<Kto tego nie widział, nigdy w to nie uwierzy...>>. Zbrodnia Wołyńska – historia i pamięć'' - seminarium dla nauczycieli prowadzone we współpracy z sekcją notacji i opracowań multimedialnych IPN. W programie m.in. wykłady, prezentacje filmów i warsztaty, podczas których uczestnicy dowiedzą się, jak pracować z różnymi źródłami historycznymi i w jaki sposób wykorzystywać je w edukacji szkolnej. Informacje i zapisy: barbara.pamrow@ipn.gov.pl.

 

30 listopada (poniedziałek), godz. 17:30

 

„Działacze „Solidarności” w pajęczynie bezpieki. Ewidencja operacyjna…” - spotkanie z cyklu laboratorium_archiwalne_1.0 realizowanego wspólnie z archiwum Instytutu (Biurem Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów). Zajęcia mają charakter warsztatów, podczas których uczestnicy będą mogli się zapoznać z najciekawszymi źródłami przechowywanymi w archiwum IPN, a nawet ich dotknąć. Swój punkt widzenia na poszczególne źródła przedstawią zaproszeni specjaliści: psycholog, socjolog, a także fotograf.

 

Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki
ul. Marszałkowska 21/25

www.przystanekhistoria.ipn.gov.pl

 

Jan Bodakowski

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną