MEDYTACJE EWANGELICZNE Z DNIA 14 lutego 2016 r.

0
0
0
/

Pierwsza Niedziela Wielkiego Postu - Łk 4, 1-13.

 

Jezus pełen Ducha Świętego powrócił znad Jordanu i czterdzieści dni przebywał w Duchu na pustyni, gdzie był kuszony przez diabła. Nic w owe dni nie jadł, a po ich upływie poczuł głód. Rzekł Mu wtedy diabeł: «Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz temu kamieniowi, żeby się stał chlebem».

 

Odpowiedział mu Jezus: «Napisane jest: „Nie samym chlebem żyje człowiek”».

 

Wówczas wyprowadził Go w górę, pokazał Mu w jednej chwili wszystkie królestwa świata i rzekł diabeł do Niego: «Tobie dam potęgę i wspaniałość tego wszystkiego, bo mnie są poddane i mogę je odstąpić, komu chcę. Jeśli więc upadniesz i oddasz mi pokłon, wszystko będzie Twoje».

 

Lecz Jezus mu odrzekł: «Napisane jest: „Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz”».

 

Zaprowadził Go też do Jerozolimy, postawił na narożniku świątyni i rzekł do Niego: «Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się stąd w dół. Jest bowiem napisane: „Aniołom swoim rozkaże o Tobie, żeby Cię strzegli”, i „na rękach nosić Cię będą, byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień”».

 

Lecz Jezus mu odparł: «Powiedziano: „Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego”».

 

Gdy diabeł dokończył całego kuszenia, odstąpił od Niego aż do czasu.

 

Oto słowo Pańskie.

 

Głód. Czujemy głód w wielu wymiarach. Demon ma zawsze wiele propozycji zaspokajania go, ale jego propozycje oparte na półprawdach, nigdy nie mogą nakarmić naszych głodów. Propozycje od demona chcą nas niszczyć.

 

Kuszenie Jezusa na pustyni jest ukazaniem kuszeń, które niejednokrotnie odczuwamy my wszyscy. Zobacz to:

 

Pokusa w propozycji: „powiedz temu kamieniowi, żeby się stał chlebem” – jest de facto kłamliwym stwierdzeniem, że człowiek jest tym, co potrafi! Jest swoimi zdolnościami, umiejętnościami, jest swoją siłą działania. To nie prawda! Człowiek potrafi wiele rzeczy uczynić i tak samo wielu rzeczy nie potrafi zrobić. Człowiek nie jest tym, co czyni! Czasem czyni złe rzeczy, popełnia grzech, ale nie jest tym grzechem!

 

Druga pokusa dotyczy posiadania. Diabeł wsącza często myśl człowiekowi, że tyle jest wart, ile posiada. I łapiemy się na to, bo niejednokrotnie wprawia nas w dobry nastrój zakup nowego samochodu, czy wybudowanie wspaniałego domu. To wszystko nie jest złe, ale jest przemijające! Dobra tego świata przemijają, dlatego diabeł, jak kusi, to pokazuje nam jakieś dobro w danym momencie. On nie pokaże nam już przemijalności jakiegoś dobra. Dlatego jest napisane, że diabeł pokazał królestwa ‘w jednej chwili’ – to znaczy w chwili świetności. Nie ukazał ich przemijalności – na tym polega kuszenie półprawdami.

 

Jednak my nie jesteśmy tym, co posiadamy, bo za chwilkę z jakiegoś powodu możemy stracić wszystko! I co? Czy strata dóbr odejmuje cokolwiek z nas samych? Nigdy!

 

Trzecia pokusa dotyczy specyficznej sytuacji, w której ludzie będą o nas mówić! „rzuć się stąd w dół… [Aniołowie] na rękach nosić Cię będą, byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień” – ludzie mówiliby o Chrystusie, gdyby zobaczyli takie niesamowite wydarzenia! Zabieganie o dobre mówienie o nas niejednokrotnie pochłania dużo naszych sił, ale to jest uleganie pokusie w myśleniu, że jesteśmy tym, co mówią o nas inni. Ale my tym nie jesteśmy!

 

A diabeł zawsze zaczyna rozmowę w naszych głowach od słówka: „Jeśli…”. Ale my z kłamcami i manipulatorami nie wchodzimy w rozmowę! Nigdy!

 

I tak dochodzimy do sedna, a mianowicie, musimy sobie zdać sprawę z tego, że od odpowiedzi na pytanie ‘kim jesteśmy’, zależy całe nasze życie. A my nie jesteśmy tym, co robimy, nie jesteśmy tym, co posiadamy i nie jesteśmy tym, co mówią o nas inni. Jest tylko jedna prawda o Tobie i o mnie: Jesteś ukochanym dzieckiem Boga! I nie ma innej prawdy o Tobie!

 

Rozważała Katarzyna Chrzan

 

Fot. www.parafia.chrobierz.info

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną