Z kraju

Wzruszający film o polskich rodzinach ratujących Żydów przed Niemcami

„Sprawiedliwy” to oparta na faktach poruszająca opowieść o polskich rodzinach gotowych zaryzykować życiem swoim i swoich bliskich, by nieść pomoc żydowskiej dziewczynce w okresie niemieckiej okupacji.

 

Niewątpliwie twórcy „Idy” i „Pokłosia” mogliby się z filmu Michała Szczerbica wiele nauczyć, nie tylko warsztatu, lecz przede wszystkim obiektywnego traktowania historycznych faktów, uczciwości i rzetelności.

 

W końcu postawy Polaków wobec mordowanej ludności żydowskiej były skrajnie różne – od całkowicie negatywnej (szmalcownicy), przez nacechowaną strachem obojętność aż po bohaterskie poświęcenie dla ratowania życia ludzkiego. Przy czym tych pierwszych – wbrew temu, co usiłuje się wmawiać – było niewiele i natychmiast zostawały poddane karze (AK sądziło i rozstrzeliwało szmalcowników). Wszystkie te postawy w filmie „Sprawiedliwy” zostały poddane wiwisekcji. Bez cenzury. Bez ozdobników. Bez wyolbrzymiania.

 

Kim byli Polacy ratujący Żydów? Zwykłymi ludźmi wychowanymi w katolickiej wierze, którym wyznawany system wartości nie pozwalał postąpić inaczej. Wbrew temu, co usiłuje się teraz wmawiać, nie byli to pojedynczy bohaterowie, ale całe rodziny i wspólnoty sąsiedzkie, bez zaangażowania których plan przechowania nie miałby szans na powodzenie.

 

Kiedy główna bohaterka, Hanna, przyjeżdża do Polski, aby odbyć podróż śladami swojej przeszłości, podróż do najbardziej dramatycznych chwil w jej życiu, które w pewnym stopniu zostały zamazane przez przeżytą traumę, odnajduje ludzi pełnych obaw i wątpliwości, ludzi mających dylematy, ale potrafiących podejmować właściwe decyzje.

 

To nie są postacie wyidealizowane, ale świadome swej niedoskonałości, niekiedy nawet sprzecznych uczuć. Dojście do prawdy o ludziach, którzy zaryzykowali wszystkim, aby pomóc ukryć żydowską dziewczynkę przed złem tego świata, jest dla Hanny trudne, niekiedy nawet bolesne.

 

Michał Szczerbic nie uciekał od tematów budzących współcześnie niezrozumiałe kontrowersje, jak chociażby kwestia stosunku Kościoła katolickiego do zabijania Żydów. Obecnie, kiedy szkaluje się Kościół, iż nie rzekomo udzielił pomocy tropionym w celu zabicia Żydom, Szczerbic udowadnia, iż było dokładnie odwrotnie.

 

– To jest historia rodzinna, ale nie do końca moja, choć osoby przedstawiane w filmie znałem osobiście – przyznał reżyser. – Wszystkie już nie żyją. Rodzina Pajtka była bardzo zaprzyjaźniona z naszą. Filmowa Zosia, na ekranie przedstawiona jako siostra Pajtka, dziecko podrzucone, była właściwie taką moją drugą matką, aż do samej swojej śmierci. Sam Pajtek był człowiekiem wyjątkowym, który wywarł na mnie ogromny wpływ. Milczący, wycofany, zamknięty w sobie, bardzo kochał przyrodę i wprowadzał mnie w ten jej świat. Dzięki niemu ją doceniłem. Pamiętam, że odbywaliśmy długie spacery w milczeniu. Po latach zrozumiałem, że w tym była wielka treść i wielka wartość – wspominał.

 

W wywiadzie dla Super Expressu Michał Szczerbic stwierdził z kolei: „Ludzie sięgają po tematykę Holokaustu z różnych powodów. Spotkałem się z opinią, że mój film jest pierwszym polskim pokazującym, że Polacy jednak ratowali Żydów i bez pieniędzy. Nie można tak mówić, to przecież takie stwierdzenie, jakbym pokazał, że „Ziemia jest okrągła”. To są przecież czyste fakty. Są twarde dane, Yad Vashem, statystyki, ludzie, którzy dostali medal „sprawiedliwych”. Z drugiej strony są też ciemne karty opracowane przez wielu wybitnych historyków, które ja też pokazuję. To miniprzekrój społeczny tamtych czasów.”

 

Mimo istnienia owych „twardych danych”, Michał Szczerbic okazuje się być jedynym reżyserem, który o tych trudnych sprawach zdecydował się powiedzieć prawdę. Niewątpliwie w czasach, kiedy opluwanie Polaków i polskości jest gwarantem pieniędzy i sukcesu, to rzadko spotykana postawa, godna szacunku i uznania.

 

Anna Wiejak

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

39 komentarzy

39 Komentarzy

 1. Jerzy Kleban

  15 lutego 2016 at 14:32

  Być może, ze to „wzruszający” film.Ale czy pwoinnismy ulegać emocjom? Stale się tłumaczyć przed Chazarami, uważającymi, że „za mało ratowaliśmy”, że za mało bohaterstwa? Że psim obowiązkiem gojów było ratowanie „bliźnich”?
  Znaleźliśmy się i tak w gronie narodów morderczych, bo nie daliśmy się wymordować do końca – Chazarzy z pewnością by to uczynili…
  Jak ci komisarze sowieccy, Chazarzy w pierwszym pokoleniu, kierujący wywózkami Polaków na „Nieludzką Ziemię”….
  Oni wykazywali maksimum człowieczeństwa dla swoich „bliznich”…Czy ci dowódcy Chazarscy z Katynia, palący z naganów w czaszki Polaków….
  Jak ci agenci chazarskiego pochodzenia, śledzący AKowców i donoszący na nich do Gestapo?

  Zamiast łzawego kajania się przed Chazarami wolę oprzeć się na źródłach chazarskich-np. na chazarskim piśmie „Jedijot Acharonot” – podaję za chazarskim autorem książki, Tomem Segev,em, („Siódmy milion”).

 2. Jerzy Kleban

  15 lutego 2016 at 14:54

  Otóż ten wyklinany dziś(Ichoć Chazar)w Izraelu autor , przytacza intresujące wynurzenia głównego redaktora tego chazarskiego pisma:

  „….O ile Hitler zabijał nas z pewną powściągliwością, to Arafat, gdyby kiedykolwiek doszedł do władzy nie bawiłby się w takie rzeczy….obdzierał ze skóry…ilekroć by na nas natrafił, bez „niemieckiego porządku” i zorganizowanych transportów Eichmana…. A skoro tak jest, to co w tym złego, że Begin(notabene kapral w WP) wspomniał Adolfa Hitlera? Tak, tamten despota był kociątkiem…Mówiąc niedawno o A.Hitlerze, Begin nie przesadzał-co więcej, raczej minimalizował niebezpieczeństwo, czekające nas na wskutek szalonego…mordercy (Arafata-JK)z Bejrutu…”.
  Ten cytat chyba wystarczy do obrony.
  Grunt, że nie jesteśmy „tacy żli”.
  Zamiast się tłumaczyć w Yad Vaszem i sadzić idiotyczne drzewka” sprawiedliwych”, lepiej byłoby śmiało podkreślać współpracę z Adolfem Hitlerem.

 3. Robert B.

  15 lutego 2016 at 15:06

  Robienie takich filmów to też błąd. U ludzi wyrabia się bowiem przeświadczenie, że z Żydami nieboraczkami nie można robić niczego innego jak tylko ich ratować. Że to niebożątka zasługujące na pomoc. Że są w tym względzie jakoś szczególni. Że to niemożliwe, żeby mogły być agresywne. Że obrona przed ich zakusami to jakaś zbrodnia. Że hołdów przed nimi nigdy za wiele. CZAS Z TYM SKOŃCZYĆ. Dlaczego żydostwo nie musi kręcić filmów, żeby się pokazać z lepszej strony? Skąd to przekonanie, że żydostwo nic nie jest nikomu winne?

 4. Robert B.

  15 lutego 2016 at 15:46

  [quote name=”Jerzy Kleban”]Stale się tłumaczyć przed Chazarami, uważającymi, że „za mało ratowaliśmy”, że za mało bohaterstwa? Że psim obowiązkiem gojów było ratowanie „bliźnich”?
  [/quote]

  Ależ oczywiście! Psim obowiązkiem goja jest najpierw talmudycznym nadludziom służyć, a jak zajdzie taka potrzeba, to dla talmudycznych nadludzi poświęcać swoje życie i swojej rodziny, ale bez wdzięczności z ich strony, bo – jak mówi Stanisław Michalkiewicz – goj wychodzi w ten sposób naprzeciw przeznaczeniu… Podła rasa i tyle. Tym tłumaczeniem się przed nimi tylko sobie szkodzimy. Oni się nigdy przed nikim nie tłumaczą, a mają z czego… Dlatego mnie ckliwe filmy o absolutnej wyjątkowości śmierci Żyda w przeciwieństwie do banalności śmierci goja GÓWNO obchodzą. Gardzę nimi.

 5. grzech

  15 lutego 2016 at 17:38

  Kiedy wzruszający film o nie Żydach ale o Polakach ich wielkiej historii zwycięstwach honorze i wielkiej woli walki? Kiedy na ekranach ukaże się prawda o losie jaki nam zgotowali zaborcy ZSRR i III Rzesza razem? A jeśli już temat żydów miałby się znaleźć proponuję umieścić ich współpracę z zaborcami oraz powojenny holokaust Polaków zgotowany przez Żydów z UB oraz bolszewików

 6. Antares

  15 lutego 2016 at 19:19

  Ci co ratowali żydów to głupcy, a ci co ratowali żydów i jeszcze narażali życie swoich bliskich to głupcy do potęgi. I jeszcze ta AK co zabija tych którzy wydawali żydków. W jakim kraju tak robili, żeby dla żyda zabijać swoich? Ta parszywa rasa sprzedawała nas na każdym kroku za przysłowiowe srebniki

 7. Egzorcysta

  15 lutego 2016 at 20:55

  Jestem bardzo zaskoczony, trzwoscia umyslu komentatorow, i ubolwam ,ze tylko na „Prawym”, tak trzezwo i jednoznacznie widzimy to co oczywiste.
  Przy okazji ,warto przypomniec ze nawet sami Zydzi , nie rozumieja co sie wlasciwie stalo i dlaczgo w czasie II WS.
  Dlaczgo Chazarzy wymordowali Zydow i dlaczgo ludzkosc nie odroznia Zyda od Chazara.Ludzkosc nie zna historii Judaizmu Chazarskiego i dlatego wrzuca do jednego wora Zyda i Chazara, inaczej mowiac Zyda Ashkenadzy z Safardyjskim.Robia to nawet Rabini nie rozumiejac, ze Chazarz to plemie zbojeckie,a nie pokolenie Mojrzeszowe,tym bardziej ze i wsrod Zydow kto czytal stary testament, wie ze i tam byl podzial na talmudystow i mozaistow w dniu kiedy Mojrzesz przyniosl tablice z przykazaniami.Te podzialy owocuja do dzis, a dziki holokalstowi ufundowanemu Zydom mozaistom przez Chazarow, mamy ok 10 procent tylko prawdziwych Zydow i 90 procent Chazarow,prymitywnego ludu.
  Namiastka: https://www.youtube.com/watch?v=Y9f0bLip1cU

 8. Sukarno

  17 lutego 2016 at 15:36

  [quote name=”Antares”]Ci co ratowali żydów to głupcy, a ci co ratowali żydów i jeszcze narażali życie swoich bliskich to głupcy do potęgi. I jeszcze ta AK co zabija tych którzy wydawali żydków. W jakim kraju tak robili, żeby dla żyda zabijać swoich? Ta parszywa rasa sprzedawała nas na każdym kroku za przysłowiowe srebniki[/quote]

  Rząd Londyński był pod kontrolą Józefa Retingera, żyda, masona, założyciela Bilderberg. To wiele wyjaśnia. Prawdziwi bohaterowie to Legion Orła Białego, zwykli Polacy walczący po stronie III Rzeszy, którzy bronili Polaków przed banderowcami i bolszewizmem.

 9. Pingback: prawy.pl | 7777777blog

 10. Augusto de Arruda Botelho

  16 marca 2017 at 18:19

  It’s an awesome article for all the web people;
  they will obtain advantage from it I am sure.

 11. Serena

  19 marca 2017 at 10:24

  This is a good tip especially to those new to the blogosphere.
  Short but very accurate info… Thanks for sharing this
  one. A must read post!

 12. Itamar Serpa Fernandes

  21 marca 2017 at 06:34

  Definitely believe that which you stated. Your
  favorite reason appeared to be on the internet the easiest thing to be
  aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they just don’t know about.

  You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole
  thing without having side-effects , people could take a signal.
  Will probably be back to get more. Thanks

 13. Jared

  21 marca 2017 at 09:18

  Very energetic blog, I liked that bit. Will there
  be a part 2?

 14. Emily

  21 marca 2017 at 22:37

  I all the time emailed this web site post page to all my contacts, as if like to read it
  then my links will too.

 15. Suzanne

  22 marca 2017 at 00:40

  Excellent write-up. I certainly appreciate this site. Keep it up!

 16. Rickie

  22 marca 2017 at 07:09

  I just like the helpful information you supply for your articles.
  I will bookmark your weblog and take a look at again here regularly.

  I am fairly certain I’ll be told many new stuff proper here!
  Good luck for the next!

 17. computer paper holder

  22 marca 2017 at 19:24

  I need to to thank you for this wonderful read!! I definitely loved every little bit of
  it. I’ve got you bookmarked to check out new stuff you post…

 18. Latasha

  22 marca 2017 at 22:25

  Excellent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just too
  excellent. I really like what you’ve acquired here, really like what you’re
  saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it wise.
  I cant wait to read much more from you. This is really a tremendous web
  site.

 19. sales life

  23 marca 2017 at 01:53

  It’s an awesome post designed for all the web users; they will get
  advantage from it I am sure.

 20. Adeline

  23 marca 2017 at 06:46

  I like what you guys are up too. This kind of clever work
  and reporting! Keep up the good works guys I’ve you guys to my own blogroll.

 21. Alfie

  23 marca 2017 at 07:29

  Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for?
  you made blogging look easy. The overall look of your web site is great,
  let alone the content!

 22. Fay

  23 marca 2017 at 11:23

  Howdy, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just
  wondering if you get a lot of spam comments? If so how do you protect
  against it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me insane so any help is very much appreciated.

 23. Gina

  23 marca 2017 at 18:26

  You actually make it appear so easy with your presentation however I in finding this matter to
  be really one thing that I think I would never understand.

  It seems too complex and extremely huge for me.
  I’m looking forward to your subsequent put up, I’ll attempt
  to get the dangle of it!

 24. financial services marketing

  23 marca 2017 at 19:53

  Very good post. I’m going through some of these issues as
  well..

 25. Jerald

  24 marca 2017 at 10:13

  Good day! This post could not be written any better!

  Reading this post reminds me of my good old room mate! He always kept chatting about this.
  I will forward this page to him. Pretty sure he will have a good read.
  Thank you for sharing!

 26. Itamar Serpa Fernandes

  24 marca 2017 at 13:38

  Hi there, just wanted to mention, I liked this article.
  It was inspiring. Keep on posting!

 27. Egli Diana Pinto

  24 marca 2017 at 14:58

  Useful information. Fortunate me I found your site by chance, and I
  am surprised why this twist of fate did not came about earlier!

  I bookmarked it.

 28. financial services

  24 marca 2017 at 23:18

  Fantastic beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog
  web site? The account aided me a acceptable deal.
  I had been tiny bit acquainted of this your broadcast
  offered bright clear idea

 29. Maritza

  24 marca 2017 at 23:41

  What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I
  have found It absolutely helpful and it has helped me out loads.
  I am hoping to give a contribution & assist other users like its helped me.
  Good job.

 30. designing companys

  25 marca 2017 at 05:56

  It’s very easy to find out any topic on web as compared to books, as I
  found this piece of writing at this site.

 31. home based biz

  25 marca 2017 at 08:53

  Paragraph writing is also a excitement, if you know afterward you can write otherwise it is complicated to write.

 32. exchange rates

  25 marca 2017 at 09:56

  Great article, exactly what I needed.

 33. Itamar Serpa Fernandes

  25 marca 2017 at 13:32

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this
  write-up and also the rest of the website is also really good.

 34. Stormy

  25 marca 2017 at 13:49

  I am regular visitor, how are you everybody? This paragraph posted
  at this web site is actually good.

 35. media financial

  25 marca 2017 at 19:48

  Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s truly
  informative. I’m going to watch out for brussels.
  I’ll be grateful if you continue this in future. Numerous people
  will be benefited from your writing. Cheers!

 36. foreign currency trading

  26 marca 2017 at 10:18

  Have you ever considered publishing an e-book or
  guest authoring on other sites? I have a
  blog centered on the same ideas you discuss and would really like to
  have you share some stories/information. I know my visitors would value your
  work. If you are even remotely interested, feel free to shoot me an email.

 37. Egli Diana Pinto

  26 marca 2017 at 18:33

  Howdy! This article could not be written much better!
  Reading through this post reminds me of my previous roommate!
  He always kept talking about this. I am going
  to forward this post to him. Pretty sure he’s going to have a very good
  read. Many thanks for sharing!

 38. Egli Diana Pinto

  26 marca 2017 at 23:35

  Thanks for sharing your thoughts about ig. Regards

 39. sales skills locating

  28 marca 2017 at 10:42

  Hello everybody, here every person is sharing such know-how,
  therefore it’s fastidious to read this web site, and I used to pay a quick visit
  this weblog daily.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra