Z kraju

Wzruszający film o polskich rodzinach ratujących Żydów przed Niemcami

„Sprawiedliwy” to oparta na faktach poruszająca opowieść o polskich rodzinach gotowych zaryzykować życiem swoim i swoich bliskich, by nieść pomoc żydowskiej dziewczynce w okresie niemieckiej okupacji.

 

Niewątpliwie twórcy „Idy” i „Pokłosia” mogliby się z filmu Michała Szczerbica wiele nauczyć, nie tylko warsztatu, lecz przede wszystkim obiektywnego traktowania historycznych faktów, uczciwości i rzetelności.

 

W końcu postawy Polaków wobec mordowanej ludności żydowskiej były skrajnie różne – od całkowicie negatywnej (szmalcownicy), przez nacechowaną strachem obojętność aż po bohaterskie poświęcenie dla ratowania życia ludzkiego. Przy czym tych pierwszych – wbrew temu, co usiłuje się wmawiać – było niewiele i natychmiast zostawały poddane karze (AK sądziło i rozstrzeliwało szmalcowników). Wszystkie te postawy w filmie „Sprawiedliwy” zostały poddane wiwisekcji. Bez cenzury. Bez ozdobników. Bez wyolbrzymiania.

 

Kim byli Polacy ratujący Żydów? Zwykłymi ludźmi wychowanymi w katolickiej wierze, którym wyznawany system wartości nie pozwalał postąpić inaczej. Wbrew temu, co usiłuje się teraz wmawiać, nie byli to pojedynczy bohaterowie, ale całe rodziny i wspólnoty sąsiedzkie, bez zaangażowania których plan przechowania nie miałby szans na powodzenie.

 

Kiedy główna bohaterka, Hanna, przyjeżdża do Polski, aby odbyć podróż śladami swojej przeszłości, podróż do najbardziej dramatycznych chwil w jej życiu, które w pewnym stopniu zostały zamazane przez przeżytą traumę, odnajduje ludzi pełnych obaw i wątpliwości, ludzi mających dylematy, ale potrafiących podejmować właściwe decyzje.

 

To nie są postacie wyidealizowane, ale świadome swej niedoskonałości, niekiedy nawet sprzecznych uczuć. Dojście do prawdy o ludziach, którzy zaryzykowali wszystkim, aby pomóc ukryć żydowską dziewczynkę przed złem tego świata, jest dla Hanny trudne, niekiedy nawet bolesne.

 

Michał Szczerbic nie uciekał od tematów budzących współcześnie niezrozumiałe kontrowersje, jak chociażby kwestia stosunku Kościoła katolickiego do zabijania Żydów. Obecnie, kiedy szkaluje się Kościół, iż nie rzekomo udzielił pomocy tropionym w celu zabicia Żydom, Szczerbic udowadnia, iż było dokładnie odwrotnie.

 

– To jest historia rodzinna, ale nie do końca moja, choć osoby przedstawiane w filmie znałem osobiście – przyznał reżyser. – Wszystkie już nie żyją. Rodzina Pajtka była bardzo zaprzyjaźniona z naszą. Filmowa Zosia, na ekranie przedstawiona jako siostra Pajtka, dziecko podrzucone, była właściwie taką moją drugą matką, aż do samej swojej śmierci. Sam Pajtek był człowiekiem wyjątkowym, który wywarł na mnie ogromny wpływ. Milczący, wycofany, zamknięty w sobie, bardzo kochał przyrodę i wprowadzał mnie w ten jej świat. Dzięki niemu ją doceniłem. Pamiętam, że odbywaliśmy długie spacery w milczeniu. Po latach zrozumiałem, że w tym była wielka treść i wielka wartość – wspominał.

 

W wywiadzie dla Super Expressu Michał Szczerbic stwierdził z kolei: „Ludzie sięgają po tematykę Holokaustu z różnych powodów. Spotkałem się z opinią, że mój film jest pierwszym polskim pokazującym, że Polacy jednak ratowali Żydów i bez pieniędzy. Nie można tak mówić, to przecież takie stwierdzenie, jakbym pokazał, że „Ziemia jest okrągła”. To są przecież czyste fakty. Są twarde dane, Yad Vashem, statystyki, ludzie, którzy dostali medal „sprawiedliwych”. Z drugiej strony są też ciemne karty opracowane przez wielu wybitnych historyków, które ja też pokazuję. To miniprzekrój społeczny tamtych czasów.”

 

Mimo istnienia owych „twardych danych”, Michał Szczerbic okazuje się być jedynym reżyserem, który o tych trudnych sprawach zdecydował się powiedzieć prawdę. Niewątpliwie w czasach, kiedy opluwanie Polaków i polskości jest gwarantem pieniędzy i sukcesu, to rzadko spotykana postawa, godna szacunku i uznania.

 

Anna Wiejak

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

80 komentarzy

80 Komentarzy

 1. Jerzy Kleban

  15 lutego 2016 at 14:32

  Być może, ze to „wzruszający” film.Ale czy pwoinnismy ulegać emocjom? Stale się tłumaczyć przed Chazarami, uważającymi, że „za mało ratowaliśmy”, że za mało bohaterstwa? Że psim obowiązkiem gojów było ratowanie „bliźnich”?
  Znaleźliśmy się i tak w gronie narodów morderczych, bo nie daliśmy się wymordować do końca – Chazarzy z pewnością by to uczynili…
  Jak ci komisarze sowieccy, Chazarzy w pierwszym pokoleniu, kierujący wywózkami Polaków na „Nieludzką Ziemię”….
  Oni wykazywali maksimum człowieczeństwa dla swoich „bliznich”…Czy ci dowódcy Chazarscy z Katynia, palący z naganów w czaszki Polaków….
  Jak ci agenci chazarskiego pochodzenia, śledzący AKowców i donoszący na nich do Gestapo?

  Zamiast łzawego kajania się przed Chazarami wolę oprzeć się na źródłach chazarskich-np. na chazarskim piśmie „Jedijot Acharonot” – podaję za chazarskim autorem książki, Tomem Segev,em, („Siódmy milion”).

 2. Jerzy Kleban

  15 lutego 2016 at 14:54

  Otóż ten wyklinany dziś(Ichoć Chazar)w Izraelu autor , przytacza intresujące wynurzenia głównego redaktora tego chazarskiego pisma:

  „….O ile Hitler zabijał nas z pewną powściągliwością, to Arafat, gdyby kiedykolwiek doszedł do władzy nie bawiłby się w takie rzeczy….obdzierał ze skóry…ilekroć by na nas natrafił, bez „niemieckiego porządku” i zorganizowanych transportów Eichmana…. A skoro tak jest, to co w tym złego, że Begin(notabene kapral w WP) wspomniał Adolfa Hitlera? Tak, tamten despota był kociątkiem…Mówiąc niedawno o A.Hitlerze, Begin nie przesadzał-co więcej, raczej minimalizował niebezpieczeństwo, czekające nas na wskutek szalonego…mordercy (Arafata-JK)z Bejrutu…”.
  Ten cytat chyba wystarczy do obrony.
  Grunt, że nie jesteśmy „tacy żli”.
  Zamiast się tłumaczyć w Yad Vaszem i sadzić idiotyczne drzewka” sprawiedliwych”, lepiej byłoby śmiało podkreślać współpracę z Adolfem Hitlerem.

 3. Robert B.

  15 lutego 2016 at 15:06

  Robienie takich filmów to też błąd. U ludzi wyrabia się bowiem przeświadczenie, że z Żydami nieboraczkami nie można robić niczego innego jak tylko ich ratować. Że to niebożątka zasługujące na pomoc. Że są w tym względzie jakoś szczególni. Że to niemożliwe, żeby mogły być agresywne. Że obrona przed ich zakusami to jakaś zbrodnia. Że hołdów przed nimi nigdy za wiele. CZAS Z TYM SKOŃCZYĆ. Dlaczego żydostwo nie musi kręcić filmów, żeby się pokazać z lepszej strony? Skąd to przekonanie, że żydostwo nic nie jest nikomu winne?

 4. Robert B.

  15 lutego 2016 at 15:46

  [quote name=”Jerzy Kleban”]Stale się tłumaczyć przed Chazarami, uważającymi, że „za mało ratowaliśmy”, że za mało bohaterstwa? Że psim obowiązkiem gojów było ratowanie „bliźnich”?
  [/quote]

  Ależ oczywiście! Psim obowiązkiem goja jest najpierw talmudycznym nadludziom służyć, a jak zajdzie taka potrzeba, to dla talmudycznych nadludzi poświęcać swoje życie i swojej rodziny, ale bez wdzięczności z ich strony, bo – jak mówi Stanisław Michalkiewicz – goj wychodzi w ten sposób naprzeciw przeznaczeniu… Podła rasa i tyle. Tym tłumaczeniem się przed nimi tylko sobie szkodzimy. Oni się nigdy przed nikim nie tłumaczą, a mają z czego… Dlatego mnie ckliwe filmy o absolutnej wyjątkowości śmierci Żyda w przeciwieństwie do banalności śmierci goja GÓWNO obchodzą. Gardzę nimi.

 5. grzech

  15 lutego 2016 at 17:38

  Kiedy wzruszający film o nie Żydach ale o Polakach ich wielkiej historii zwycięstwach honorze i wielkiej woli walki? Kiedy na ekranach ukaże się prawda o losie jaki nam zgotowali zaborcy ZSRR i III Rzesza razem? A jeśli już temat żydów miałby się znaleźć proponuję umieścić ich współpracę z zaborcami oraz powojenny holokaust Polaków zgotowany przez Żydów z UB oraz bolszewików

 6. Antares

  15 lutego 2016 at 19:19

  Ci co ratowali żydów to głupcy, a ci co ratowali żydów i jeszcze narażali życie swoich bliskich to głupcy do potęgi. I jeszcze ta AK co zabija tych którzy wydawali żydków. W jakim kraju tak robili, żeby dla żyda zabijać swoich? Ta parszywa rasa sprzedawała nas na każdym kroku za przysłowiowe srebniki

 7. Pingback: prawy.pl | 7777777blog

 8. Augusto de Arruda Botelho

  16 marca 2017 at 18:19

  It’s an awesome article for all the web people;
  they will obtain advantage from it I am sure.

 9. Jared

  21 marca 2017 at 09:18

  Very energetic blog, I liked that bit. Will there
  be a part 2?

 10. Emily

  21 marca 2017 at 22:37

  I all the time emailed this web site post page to all my contacts, as if like to read it
  then my links will too.

 11. Suzanne

  22 marca 2017 at 00:40

  Excellent write-up. I certainly appreciate this site. Keep it up!

 12. sales life

  23 marca 2017 at 01:53

  It’s an awesome post designed for all the web users; they will get
  advantage from it I am sure.

 13. Alfie

  23 marca 2017 at 07:29

  Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for?
  you made blogging look easy. The overall look of your web site is great,
  let alone the content!

 14. financial services marketing

  23 marca 2017 at 19:53

  Very good post. I’m going through some of these issues as
  well..

 15. Itamar Serpa Fernandes

  24 marca 2017 at 13:38

  Hi there, just wanted to mention, I liked this article.
  It was inspiring. Keep on posting!

 16. designing companys

  25 marca 2017 at 05:56

  It’s very easy to find out any topic on web as compared to books, as I
  found this piece of writing at this site.

 17. home based biz

  25 marca 2017 at 08:53

  Paragraph writing is also a excitement, if you know afterward you can write otherwise it is complicated to write.

 18. exchange rates

  25 marca 2017 at 09:56

  Great article, exactly what I needed.

 19. Stormy

  25 marca 2017 at 13:49

  I am regular visitor, how are you everybody? This paragraph posted
  at this web site is actually good.

 20. reputable financial advisors

  29 marca 2017 at 16:44

  I couldn’t refrain from commenting. Well written!

 21. buy targeted traffic

  4 kwietnia 2017 at 13:33

  If some one needs expert view concerning blogging then i propose
  him/her to pay a quick visit this weblog, Keep up the nice job.

 22. Zenaida

  9 kwietnia 2017 at 00:52

  A fascinating discussion is definitely worth comment.
  I do think that you ought to write more about this issue, it might not be a taboo subject
  but usually people do not talk about such topics.
  To the next! All the best!!

 23. Daniele

  9 kwietnia 2017 at 11:28

  I don’t even know how I ended up here, however I thought this submit was once great.
  I don’t realize who you might be however certainly you are going to a famous blogger
  should you aren’t already. Cheers!

 24. Emerson

  9 kwietnia 2017 at 17:06

  Appreciate the recommendation. Let me try it out.

 25. Roxana

  9 kwietnia 2017 at 21:20

  I’d like to find out more? I’d like to find out some additional information.

 26. Pamela

  11 kwietnia 2017 at 07:37

  Great beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend your
  site, how can i subscribe for a blog website? The account helped me a applicable deal.

  I were a little bit familiar of this your broadcast offered brilliant clear concept

 27. Paulette

  12 kwietnia 2017 at 20:15

  I delight in, cause I found exactly what
  I was having a look for. You have ended my four day lengthy hunt!
  God Bless you man. Have a great day. Bye

 28. Teddy

  14 kwietnia 2017 at 20:46

  These are truly great ideas in on the topic of blogging.

  You have touched some pleasant factors here.
  Any way keep up wrinting.

 29. Maricela

  19 kwietnia 2017 at 02:52

  Very nice article, just what I wanted to find.

 30. Augusto de Arruda Botelho

  19 kwietnia 2017 at 11:35

  There is certainly a lot to know about this topic.
  I like all the points you have made.

 31. Kennith

  20 kwietnia 2017 at 07:58

  If some one desires expert view regarding blogging then i propose him/her to go to see this weblog, Keep up the fastidious work.

 32. Jacques

  20 kwietnia 2017 at 11:39

  Highly descriptive blog, I enjoyed that a lot. Will there be a part 2?

 33. Shona

  27 kwietnia 2017 at 21:03

  Great info. Lucky me I discovered your site by accident (stumbleupon).
  I have bookmarked it for later!

 34. Silvia Odete Morani Massad

  2 maja 2017 at 10:14

  There’s certainly a lot to find out about this subject.

  I like all of the points you made.

 35. glam seamless

  6 maja 2017 at 00:35

  Awesome! Its genuinely remarkable piece of writing, I have got much
  clear idea about from this piece of writing.

 36. If you desire to take a good deal from this post then you have to apply these
  methods to your won webpage.

 37. makanan bayi usia 9 bulan

  12 maja 2017 at 11:26

  You should take part in a contest for one of the finest blogs online.
  I will highly recommend this web site!

 38. wikigerman.org

  16 maja 2017 at 00:56

  This text is worth everyone’s attention. Where can I find out
  more?

 39. Mauro Luiz Soares Zamprogno

  19 maja 2017 at 03:21

  Very shortly this web page will be famous among all
  blog users, due to it’s good articles

 40. sachthongtan.vn

  19 maja 2017 at 08:45

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems
  as though you relied on the video to make your point.
  You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening to read?

 41. Pingback: cm54xtcn5wyxjcmt5neywtfasdw4cet

 42. Pingback: underage drinking

 43. Pingback: دانلود شهرزاد قسمت هفتم فصل دوم

 44. Pingback: دانلود شهرزاد قسمت هشتم فصل دوم

 45. Pingback: lesbian sex

 46. Pingback: دانلود قسمت ششم فصل دوم شهرزاد

 47. Pingback: April O'Neil

 48. Pingback: دانلود قسمت 14عاشقانه

 49. Pingback: Jessie Volt

 50. Pingback: Rayna Rose

 51. Pingback: Abigail Mac

 52. Pingback: kazikçi sosyalmarketim

 53. Pingback: Ana Foxxx

 54. Pingback: Free Stuff Worldwide

 55. Pingback: Paleo Diet

 56. Pingback: lesbian porn

 57. Pingback: click here

 58. Pingback: Medical

 59. Pingback: online series

 60. Pingback: دانلود قسمت 12 عاشقانه

 61. Pingback: دانلود قسمت اول شهرزاد دوم

 62. Pingback: Hunde t-shirts

 63. Pingback: دانلود قسمت یازدهم شهرزاد دوم

 64. Pingback: دانلود قسمت سوم شهرزاد دوم

 65. Pingback: دانلود قسمت پنجم شهرزاد دوم

 66. Pingback: Kelsey

 67. Pingback: porno gratis

 68. Pingback: porno gratis

 69. Pingback: porno gratis

 70. ChasBiarge

  19 lipca 2017 at 03:45

  Viagra Pills For Sale Uk viagra Farmacia On Line Tadalafil

 71. Pingback: porno gratis

 72. Pingback: porno

 73. Pingback: porno

 74. Pingback: porno gratis

 75. Pingback: videos porno

 76. KennHitthype

  19 lipca 2017 at 18:17

  How Often Amoxicillin Should I Take viagra Rapid Tab

 77. KelChalkhic

  19 lipca 2017 at 22:08

  Zithromax Urethritis buy cialis Renova Cream Price

 78. Pingback: porno gratis

 79. Pingback: porno gratis

 80. Pingback: porno gratis

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra