Rumia: „Chcemy, aby Grób Pański nawiązywał do wydarzeń Naszej Ojczyzny”

0
0
0
/

W Parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Rumi (woj. pomorskie) wierni mogą adorować Chrystusa w Najświętszym Sakramencie umieszczonym w dość nietypowym symbolicznym Grobie Pańskim. Monstrancja umieszczona jest tuż za kabiną pilotów repliki samolotu, który rozbił się pod Somoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.

 

 

Z ks. Kazimierzem Chudzickim, proboszczem parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Rumi rozmawia Michał Polak:

MP: Skąd inicjatywa powstania Grobu Pańskiego w takiej formie ?

ks. K. Ch.: Chcemy, aby Groby Pańskie w Polsce miały wymiar nie tylko religijny, ale też narodowy, aby mówiły o tym, co ważnego dzieje się w ojczyźnie. Uznaliśmy, że tragedia smoleńska jest bardzo ważnym wydarzeniem naszej ojczyzny, dlatego chcieliśmy, aby w Grób Pański wpisał się samolot, przypominający o wydarzeniach z 10 kwietnia.

MP: Wiele osób już uznało, że akurat taka forma nie jest najwłaściwsza...

ks. K. Ch.: Myślę, że warto aby na ten Grób spojrzeć nie przez pryzmat polityczny, ale przez pryzmat trudnego doświadczenia naszego Narodu. Kiedy te najgorsze rzeczy miały miejsce, wszyscy płakali, wszyscy mieli poczucie pustki. Teraz chcemy pokazać przez wymiar tego Grobu po pierwsze, że śmierć nie kończy wszystkiego, a po drugie to, że Chrystus jest w stanie wypełnić pewną pustkę, jaka od tamtego czasu jest w każdym z nas – zarówno tę pustkę narodową, jak i tę, która jest w naszych sercach. Chcemy też, żeby to była jednocześnie okazja do naszych przemyśleń, tak w wymiarze osobistym, jak i ogólnonarodowym.

MP: Chrystus jest w każdym człowieku, a więc był i w samolocie, który się rozbił. Czy symbolikę tego Grobu możemy właśnie tak odczytywać ?

ks. K. Ch.: W tych dniach przeżywamy Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Wierzymy, że Jezus żyje. A więc wierzymy, że Jezus chce być w najtrudniejszych momentach naszego życia. Tak jak wierzymy, że był przy nich, kiedy umierali na ziemi smoleńskiej w katastrofie, tak wierzymy, że jest obecny w ich rodzinach, w tych osobach, które poczuły się samotne, być może w jakiś sposób opuszczone, po to, by zostawić nadzieję.
 
MP: Na fotografiach tego Grobu Pańskiego widzimy też cytat z Jana Pawła II, który brzmi: „Całość Twojego życia sięga nieskończenie dalej niż jego ziemskie granice. Czeka Cię Niebo”...

ks. K. Ch.: To jest przesłanie, że nawet z koszmarnego wydarzenia może płynąć nadzieja dla nas, czy nawet całej społeczności.

 

Fot. Błażej Fijałkowski

 

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną