Felieton

Bunt przystawek. Kawior, Ośmiorniczki i Dopalacze wyszły na ulice

images_nowe_stories_media_felietonisci_pawel_janowski_aktualneTak świetnie było zaplanowane, a tak okiwani zostali. Kawior się rozmroził, Ośmiorniczki rozlazły, a reszta odpaliła bez sensu. „To kotlet kręcił głową i widelcem, a nie widelec kotletem” – wołają na ulicach i placach. „Niech każdy schabowy zapamięta, czy to w panierce, czy bez. Bo kotlet jaki jest każdy widzi”. Bez kości, żeby nie powiedzieć bez kręgosłupa. „I my lubimy kotlety bez kości, dobrze obtłuczone, wytrzęsione i wytarzane. One są nasze. Tylko ten nie rozumie, z kogo kotleta nie zrobili” – wołają chórem.

Przedstawiciele niezawiśli i niezależni wszelkich około daniowych smakołyków protestują przeciw skreślaniu ich z Menu. Przeciwko skreśleniu ich z członkostwa w Spiżarni i odłączeniu Kroplówki, to znaczy od prądu. Tyle się nasortowali przez osiem lat, tyle napakowali, co niektórzy na ochotnika nawet zapakowali się próżniowo, a tu taka odwilż. Nie wolno, nie godzi się. To zamach na mrożonki!

Ostrzegają, że jak zarządzą powszechne rozmrażanie, to wszyscy zmiękną, a niektórzy popłyną. Niechybnie grozi nam powódź, a już co najmniej podtopienia.

Dlatego Włodzimierz Ubezpieczyciel milczy tym razem. Nie rusza się z puszczy. Ale nie milczy inny dobroczyńca. Naprzeciwko zatroskanym przystawkom wyszedł prorok Bolkosław Lech Największy od pięciuset lat. I przez następne pięćset też największy. Wirtuoz gry wszelkiej, przy którym Chopin mógłby najwyżej na bębenkach popukać. Bolek multiinstrumentalista. Człowiek o stu twarzach, dwudziestu kontach, wieszcz i interpretator. Długa jest lista jego cnót i zasług. I chociaż przyszłoby stu pisarzy i każdy powiedziałby o czym tam marzy, to nie sięgnęliby myśli Lecha, taka to z wielka pociecha.

Podobno nawet Agent Wolski regularnie pytał się go o przyszłość Polski i świata. On wiedział co 1976 robotnicy w Radomiu zrobią i co z nimi zrobią. To drugie, to wiedział bardziej, by był bliżej… odpowiednich proroków mniejszych. Poza tym w tamtym czasie szykował się już na konklawe. Na wszystkie konklawe. Konferował z kardynałami i Duchem Świętym, którego namawiał na wybór Karola Wojtyły, bo już zaplanował Sierpień w Grudniu.

Dyrektorzy Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa i Gospodarstw Potrzebujących Wsparcia oraz Polskiego Czerwonego Krzyża, jak skreślali liczby w totolotka, dla potrzebujących oczywiście, to zawsze po konsultacjach. No i mieli szczęście, trzeba to przyznać. A Bolkosław szczodry był i na pralkę nie żałował, jakby co. Trzymał zawsze z Kawiorami. Bo Kawior, to brzmi dumnie. Ważny wtedy był i rzadko występował w przyrodzie i na pułkach sklepowych, chyba że „za firankami Pewexu”. Inny plankton i ikra gorszego sortu go nie interesowała i nie interesuje. Bolkosław patrzy, gdzie wzrok nie sięga i bierze wszystko, co da się przelać. Najlepiej na konto.

To dzięki geniuszowi Bolkosława sławę zdobyły drożdżówki i herbata z cukrem. Teraz chodzą dumne w glorii bohaterów i bojowników o wolność śniadań i innych przerw w pracy. I mówią, że bezglutenowe są, że nawet z cukrem sobie radzą świetnie. Bezczelne takie są. Co prawda spadły już pierwszych stron gazet, nie przeprowadzają z nimi wywiadów i nie chcą ich zapraszać do szkół i zakładów pracy z prelekcjami, ale sława została. No i sprzedaż wzrosła. Piekarze zacierają ręce i gniotą na potęgę. Cukiernie zwiększyły zamówienia. Drożdżówki mogą bez żadnych przeszkód zalegać w sklepikach szkolnych i nie muszą działać pod przykryciem.

Główną ofiarą drożdżowej rewolucji została Joanna, ale ona zawsze lubiła zaszaleć, gdy nikt jej nie pilnował, dlatego teraz niewielu jej współczuje. A Joann u nas dostatek. Niedawno nadeszła nowa dostawa. Z posypkami w różnych smakach – Nowoczesnych i tradycyjnych, robotniczych i obywatelskich. Każdy może znaleźć Joannę na swoją miarę. Na miarę potrzeb i oczekiwań najnowszej linii produkcyjnej i pragnień konsumentów. Można nawet zaprojektować sobie Joannę lub wyhodować w przydomowym ogródku. Najlepiej rośnie regularnie obsypywana drobniakami. No i trzeba wciąż do niej mówić, że jest najpiękniejsza na świecie. To taka mała skaza genetyczna, z którą koledzy ze WSI jeszcze sobie nie radzą. Ale pracują nad tym. Pracują.

I tak bardzo pracują i eksperymentują, że spróbowali nowego rodzaju hodowli. W ramach tego doświadczenia, nazywanego w kręgach zaufanych – hybrydowym, wypuszczono przystawki na wolny wybieg. To ma być hybryda ekologiczna. Mają chodzić samopas po całym kraju. Gdzie chcą, kiedy chcą i nawet, jak nie chcą.

Pierwszy podniósł głowę Kawior. Ma opinię niezawisłego od niczego, poza rybami. Na ich temat wolał się nie wypowiadać, bo wiadomo, pochodzenie zobowiązuje. To jego koledzy podrzucają rybie głowy zwycięzcom Bolkolotka. Kawior powiedział na zebraniu: „Póki szły dania, aperetify, zupki wszelakie – raz na zimno, raz na gorąco, w zależności od temperatury za oknem, to było wszystkim dobrze! I po co było to zmieniać, po co?” Zapytał retorycznie. Kelnerzy co prawda utracili zaufanie, ale biznes się kręcił. Nawet potłuczony Schabowy nie protestował, bo po co.

A tu Koło Fortuny poszło w ruch. Na alarm biją najbardziej nieuzależnieni analitycy. Wolność dla używek i dla używających używek! Wciskacze bajek o prognozowanych kursach walut straszą kredytomaniaków Armagedonem ekonomicznym. Wpatrzeni w swój portfel nic nie widzą. Ciemność widzą. Zwłaszcza po powrocie z wyczerpujących urlopów w Alpach Szwajcarskich zapadają w letarg i zauważają braki. Na koncie najbardziej. Żony i inne towarzyszki zmagań urlopowych przezornie milczą. Ale ubytek w portfelu jest tak bolesny, że trzeba bić w bęben.

Mówią, że można było skreślić z listy dań paluszki rybne, no może jakieś warzywne mrożonki, ale nie ośmiorniczki. Rozmrażane wielokrotnie i kupione na zapas. Owoce morza szykują się do buntu i starszą, że wrócą do Japonii. Tak profilaktycznie.

Zaraz po owocach morza przemówił pięć lat nam miłościwie pilnujący Żyrandola Bronisław. „Sezon łowczy czas zacząć” – powiedział i zaprezentował swoje nowe możliwości. Zdziwionemu bardzo, że nie dostał zaproszenia na ważne wydarzenia, wytłumaczono, że w Budzie Ruskiej zlikwidowano punkt pocztowy i przeniesiono do Chobielina, bo teraz w tamtejszych okolicach planowany jest większy obrót przesyłkami i innymi dobrami natury. Tak stwierdzono na podstawie badań nastrojów i ruchu ptactwa, które w tym roku szybciej zaczęło się przemieszczać. Niektóre gatunki na najbliższe cztery lata osiądą za Atlantykiem. Już wiją gniazda wielosezonowe. Tak mówią ornitolodzy, a oni na ptakach się znają.

A co do miłośników rebusów, krzyżówek i innych łamigłówek, uderzył w te słowa Bronisław: „Od tych wydarzeń minęło kilkadziesiąt lat. Poszukiwanie nieprawnie poszukiwanych dokumentów musi uwzględniać fakt, że nie grzebie się w pamiątkach rodzinnych… (…) Jeżeli to jest na chybił-trafił, bez podejrzenia, że coś się tam znajduje, to nie jest to w duchu obowiązującego w Polsce prawa, aczkolwiek motywacje są zrozumiałe…”. Na chybił-trafił, to tylko Bolkosław potrafił.

Zacytować za portalem „wPolityce” musiałem, bo nikt by mi nie uwierzył, że Pan Były tak wysłowił się. Opierając się o nierozpakowaną niszczarkę, nerwowo bawił się sztućcami z pałacu. „Nie sposób przeszukać całej Polski!” – zawołał. Ale Budę można.

Z dumą myślę i mówię, że byłem rewolucjonistą pierwszej godziny. Aresztowany pierwszy raz w grudniu 1971 roku. Pierwszy raz pałką dostałem w 1968 roku! Wiem, jak trudna była to walka!” A co z buntem kawiorowym? „Moja żona chodzi tam z wnukami, mnie też tam serce ciągnie…”. Na te słowa Bolkosław się żachnął, bo on był rewolucjonistą jeszcze przed pierwszą. Za pięć dwunasta on już czekał na posterunku. Czekał na instrukcje.

Ale „mleko się rozlało, trzeba posprzątać (…) Wyciekło, to wyciekło”. Powiedziała znajoma handlarka ze straganu. Kawior, nie kawior, a ośmiorniczki nogi pogubiły. Wszyscy skaczą i fruwają, na spacerki zapraszają. Raz, dwa, raz, raz. „Popadamy w jakąś paranoję” – mówią przystawki. I mają rację.

Cały naród polski wierzy. Część narodu wierzy bardzo, tylko nie w to, co trzeba i partia karze. A Niemcy wierzą Bolkosławowi najbardziej. Wierzą tak, jak Bezprymowi. Taka u nich tradycja. Od tysiąca lat wierzą tym, którzy za drobną opłatą podzielą się informacjami.

W sytuacji napięcia przedupadkowego lekarze zalecają długie spacery. Dlatego popieram lekarzy. Niech się przystawki przewietrzą, niech pospacerują. Wiosna już za oknem, gęsiarki w nowych kreacjach ruszają na pola. Nawet Główny Urząd Statystyczny przeżywa nieplanowaną odwilż i mówi, że to co miało być zielone, zielone nie było. Bo im się cyferki poprzestawiały. Pogodynki zapowiadają wiosenną falę nawróceń wszelkich Smażalni Opinii Społecznych. Czas przewietrzyć zapasy i powyrzucać nieświeże rybki, bo pani Magdalena po Polsce krąży i nie przepuści. Jak rewolucje, to rewolucje. Nieświeżemu nie przepuści. Biedne ośmiorniczki z przekroczoną datą przydatności do spożycia. Oj biedne. Popłyną z prądem.

A nad wszystkim w ciszy i dyskrecji największej czuwają Dopalacze. Dobrze skrojone, opakowane, błyszczące, cieszące oko koneserów i kolekcjonerów. Siedzą ukryte w altankach na Polankach i debatują. Zwiększać ilość kofeiny, czy nie zwiększać? Wrzucić dodatkową partię na rynek, czy poczekać aż pragnienie wzrośnie? Co ma zrobić Kawior, jak go doszczętnie rozpakują? Albo ośmiorniczki oraz inne owoce morza i demokracji po rozmrożeniu? Jak tyć pytają się, jak tyć?! Pani Henryko niech pani nam powie: Jak tyć?

 

Felieton ukazał się w najnowszym wydaniu „Tygodnika Solidarność”

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

96 komentarzy

96 Komentarzy

 1. WJTK

  5 marca 2016 at 00:55

  Mogę tylko pozazdrościć autorowi satyrycznego ujęcia tematu.

  • DorothyPoora

   26 kwietnia 2017 at 23:37

   wh0cd92805 [url=http://buycialis2017.com/]buy cialis[/url]

 2. Augusto de Arruda Botelho

  16 marca 2017 at 16:11

  Excellent blog here! Also your website loads up very fast!
  What host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my site loaded up as quickly as yours lol

 3. Pearline

  19 marca 2017 at 16:03

  Highly energetic post, I enjoyed that a lot. Will there be a part 2?

 4. Itamar Serpa Fernandes

  20 marca 2017 at 23:08

  Wonderful post however I was wanting to know if you could write a litte more on this topic?
  I’d be very grateful if you could elaborate a little bit further.
  Thanks!

 5. Charmain

  21 marca 2017 at 02:13

  Excellent post however I was wondering if you could write a litte more on this
  topic? I’d be very thankful if you could elaborate a little bit more.

  Bless you!

 6. Velma

  21 marca 2017 at 02:41

  Hello There. I found your blog using msn. This is a very well written article.
  I will make sure to bookmark it and come back to read more of
  your useful information. Thanks for the post. I’ll certainly return.

 7. hair loss treatment

  21 marca 2017 at 04:14

  wonderful put up, very informative. I wonder why the other specialists
  of this sector do not realize this. You should
  proceed your writing. I’m confident, you have a huge readers’ base already!

 8. Natisha

  21 marca 2017 at 14:32

  Informative article, totally what I needed.

 9. overcome credit

  23 marca 2017 at 01:55

  When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and
  now each time a comment is added I get several e-mails with the
  same comment. Is there any way you can remove people from that service?
  Thank you!

 10. foreign currency

  23 marca 2017 at 04:00

  Hi there just wanted to give you a quick heads up. The text in your article
  seem to be running off the screen in Opera. I’m not sure
  if this is a format issue or something to do with web browser compatibility but I thought I’d post to
  let you know. The design look great though! Hope you get the issue solved soon. Many thanks

 11. Georges Sadala

  23 marca 2017 at 05:44

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for highest
  paying jobs in america

 12. potential financial advisor

  23 marca 2017 at 07:34

  Hello there, just became aware of your blog through Google, and
  found that it’s really informative. I am going to watch
  out for brussels. I’ll appreciate if you continue this
  in future. Lots of people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 13. Georges Sadala

  23 marca 2017 at 08:20

  I am in fact glad to glance at this webpage posts
  which includes plenty of useful facts, thanks for providing such information.

 14. Egli Diana Pinto

  23 marca 2017 at 14:34

  Hi! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 4!
  Just wanted to say I love reading through your
  blog and look forward to all your posts! Keep up
  the great work!

 15. financial advisor marketing

  23 marca 2017 at 15:40

  An impressive share! I have just forwarded this onto a colleague who has been conducting a little research
  on this. And he in fact bought me breakfast due to the fact
  that I discovered it for him… lol. So let me reword this….
  Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending time to talk about this subject here
  on your web page.

 16. Itamar Serpa Fernandes

  23 marca 2017 at 18:50

  Hey there! Would you mind if I share your blog with my twitter group?

  There’s a lot of folks that I think would really appreciate your
  content. Please let me know. Thanks

 17. Shelley

  24 marca 2017 at 03:58

  After going over a few of the blog articles on your website, I truly like your way of blogging.
  I added it to my bookmark website list and will be checking back in the near
  future. Please check out my website too and let me know what you
  think.

 18. financial obligations

  24 marca 2017 at 15:11

  I visited several websites however the audio feature for
  audio songs current at this web page is actually excellent.

 19. suitable advisor

  24 marca 2017 at 22:48

  Outstanding post however , I was wanting to know if you could write a litte more on this topic?

  I’d be very thankful if you could elaborate a little
  bit more. Thanks!

 20. Wilburn

  25 marca 2017 at 16:01

  Thanks , I’ve just been looking for information about this subject for ages and yours is
  the best I have found out till now. However, what in regards to the bottom line?
  Are you certain in regards to the source?

 21. Itamar Serpa Fernandes

  26 marca 2017 at 20:55

  Hi there mates, how is all, and what you want to say concerning this article, in my
  view its genuinely amazing designed for me.

 22. car computer chip

  27 marca 2017 at 01:54

  Very nice article, totally what I wanted to find.

 23. Gudrun

  27 marca 2017 at 03:04

  Great blog you have got here.. It’s difficult to find high-quality
  writing like yours these days. I truly appreciate people like you!
  Take care!!

 24. pet health

  27 marca 2017 at 06:38

  You really make it seem so easy with your presentation however I to find this matter to be really one thing which I think I might
  by no means understand. It kind of feels too complicated and very broad for me.
  I am looking forward for your next publish, I’ll attempt
  to get the hang of it!

 25. lottery amounts

  27 marca 2017 at 06:44

  It’s a pity you don’t have a donate button! I’d without a doubt
  donate to this superb blog! I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my
  Google account. I look forward to new updates and will share this blog with my Facebook group.
  Chat soon!

 26. Silvia Odete Morani Massad

  30 marca 2017 at 07:03

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this write-up plus
  the rest of the website is extremely good.

 27. proper home security

  30 marca 2017 at 14:54

  It’s remarkable designed for me to have a web site, which is beneficial in favor of my experience.
  thanks admin

 28. Egli Diana Pinto

  31 marca 2017 at 16:05

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post
  was great. I do not know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 29. online university

  1 kwietnia 2017 at 16:36

  If you wish for to take much from this article then you have to apply such techniques to your won webpage.

 30. whole body vibration

  2 kwietnia 2017 at 00:02

  Hi, yup this piece of writing is genuinely fastidious and I
  have learned lot of things from it regarding blogging.
  thanks.

 31. video description

  2 kwietnia 2017 at 02:53

  Very nice article, exactly what I was looking for.

 32. yz1314.site

  4 kwietnia 2017 at 05:14

  Hello, I enjoy reading through your article post. I like to write a little comment to support you.

 33. site traffic

  4 kwietnia 2017 at 13:14

  What’s up everybody, here every person is sharing such knowledge, so it’s
  good to read this blog, and I used to pay a quick visit this webpage every day.

 34. buy web traffic

  4 kwietnia 2017 at 14:59

  Definitely imagine that that you said. Your favorite justification appeared to be on the web the easiest factor to have in mind of.

  I say to you, I certainly get annoyed even as other people
  consider worries that they plainly do not
  understand about. You managed to hit the nail upon the
  top as smartly as defined out the entire thing without having
  side effect , folks can take a signal. Will likely
  be back to get more. Thank you

 35. Merissa

  4 kwietnia 2017 at 21:30

  Thanks to my father who informed me concerning this web site,
  this webpage is actually remarkable.

 36. traffic bandit

  5 kwietnia 2017 at 08:25

  Post writing is also a fun, if you know then you can write if not it is difficult
  to write.

 37. website traffic

  5 kwietnia 2017 at 18:44

  It’s remarkable to go to see this site and reading the views of all mates about this
  post, while I am also keen of getting familiarity.

 38. generate traffic online

  5 kwietnia 2017 at 21:48

  What a information of un-ambiguity and preserveness of precious
  know-how concerning unpredicted emotions.

 39. pest world

  6 kwietnia 2017 at 10:03

  I think that everything published was very reasonable.
  However, think on this, what if you were to create a awesome headline?
  I mean, I don’t wish to tell you how to run your website, however suppose you added something that makes people want more?
  I mean Bunt przystawek. Kawior, Ośmiorniczki i Dopalacze wyszły na ulice
  – Prawy.pl is a little plain. You should look at
  Yahoo’s home page and note how they create article titles to grab people to open the links.
  You might try adding a video or a pic or two to
  get people interested about what you’ve got to say.

  In my opinion, it would make your posts a little bit more
  interesting.

 40. home safe

  7 kwietnia 2017 at 01:33

  Thanks for finally talking about >Bunt przystawek.
  Kawior, Ośmiorniczki i Dopalacze wyszły na ulice – Prawy.pl <Loved it!

 41. Augusto de Arruda Botelho

  7 kwietnia 2017 at 04:00

  When some one searches for his vital thing, so he/she wishes to be available that in detail, thus that thing is maintained over
  here.

 42. Augusto de Arruda Botelho

  7 kwietnia 2017 at 04:21

  First off I would like to say awesome blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you
  do not mind. I was interested to find out how you center yourself
  and clear your thoughts before writing. I have had a tough time
  clearing my thoughts in getting my thoughts out.
  I do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15
  minutes are generally lost just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips?

  Cheers!

 43. Augusto de Arruda Botelho

  7 kwietnia 2017 at 07:07

  Good day! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a
  new project in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a marvellous
  job!

 44. bum marketing forum

  8 kwietnia 2017 at 15:43

  Wonderful beat ! I would like to apprentice while
  you amend your web site, how can i subscribe for a blog web site?
  The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of
  this your broadcast offered bright clear idea

 45. Marissa

  8 kwietnia 2017 at 21:20

  What’s up, I log on to your blog like every week. Your humoristic
  style is witty, keep doing what you’re doing!

 46. Dong

  8 kwietnia 2017 at 23:32

  When some one searches for his required thing, therefore
  he/she desires to be available that in detail, so that thing is maintained over here.

 47. gambar baju kerja

  9 kwietnia 2017 at 04:33

  I’ve read some excellent stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting.
  I wonder how a lot attempt you put to create this
  type of great informative site.

 48. Jody

  9 kwietnia 2017 at 08:02

  No matter if some one searches for his essential thing,
  therefore he/she wishes to be available that in detail, so that thing is maintained over here.

 49. Derrick

  9 kwietnia 2017 at 09:25

  This is a topic that is near to my heart…
  Best wishes! Where are your contact details though?

 50. Arlen

  9 kwietnia 2017 at 10:51

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this brilliant blog!

  I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my
  Google account. I look forward to fresh updates and will share this blog with my Facebook group.
  Chat soon!

 51. Davida

  9 kwietnia 2017 at 11:37

  It’s actually very difficult in this full of activity life to listen news on Television, so I simply
  use the web for that reason, and take the latest information.

 52. Evan

  9 kwietnia 2017 at 18:44

  Hi there, yes this piece of writing is really pleasant and I have learned lot of things from it about
  blogging. thanks.

 53. Tyrone

  10 kwietnia 2017 at 03:08

  This is a topic that is near to my heart… Cheers! Where are your contact details though?

 54. Kristeen

  10 kwietnia 2017 at 03:30

  It’s perfect time to make a few plans for the longer term and it’s time to be happy.
  I have learn this publish and if I may just I wish to recommend
  you few fascinating issues or tips. Perhaps you could write next
  articles regarding this article. I desire to read more
  issues about it!

 55. Paulina

  11 kwietnia 2017 at 01:49

  naturally like your web-site but you need to check the
  spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling issues and
  I find it very troublesome to inform the reality nevertheless I’ll definitely come again again.

 56. Myra

  12 kwietnia 2017 at 16:30

  What’s up to every , as I am truly eager of reading this weblog’s
  post to be updated regularly. It consists of pleasant material.

 57. www.forum.sitenasilkurulur.net

  12 kwietnia 2017 at 16:59

  Write more, thats all I have to say. Literally,
  it seems as though you relied on the video to make
  your point. You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you
  could be giving us something informative to read?

 58. Austin

  12 kwietnia 2017 at 17:09

  I used to be able to find good information from your content.

 59. http://www.chpinbu.com/

  13 kwietnia 2017 at 01:18

  I could not resist commenting. Perfectly written!

 60. Lashunda

  13 kwietnia 2017 at 02:00

  I seriously love your site.. Excellent colors & theme.
  Did you create this website yourself? Please reply back as I’m attempting to create my own personal site and would
  love to find out where you got this from or what the theme is called.
  Appreciate it!

 61. Homer

  13 kwietnia 2017 at 04:08

  I don’t even understand how I stopped up here, however I thought
  this publish was once good. I do not recognize who you might be but
  certainly you’re going to a famous blogger in the event you aren’t already.
  Cheers!

 62. Augusto de Arruda Botelho

  13 kwietnia 2017 at 07:56

  Excellent write-up. I definitely love this site.
  Stick with it!

 63. hkqisu.com

  13 kwietnia 2017 at 11:52

  Hi there would you mind letting me know which hosting company you’re utilizing?
  I’ve loaded your blog in 3 different internet browsers and I must
  say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good web hosting provider
  at a reasonable price? Thanks, I appreciate it!

 64. Santiago

  13 kwietnia 2017 at 12:03

  Hi there to every single one, it’s genuinely a pleasant for me
  to pay a quick visit this web page, it consists of important Information.

 65. Yvette

  13 kwietnia 2017 at 12:55

  I enjoy what you guys are up too. Such clever work and reporting!
  Keep up the amazing works guys I’ve included you guys to my own blogroll.

 66. Valeria

  13 kwietnia 2017 at 13:39

  Thank you for sharing your thoughts. I really appreciate your efforts and I
  will be waiting for your further post thank you once again.

 67. Egli Diana Pinto

  14 kwietnia 2017 at 00:07

  Great blog here! Also your web site loads up
  fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my website loaded up as quickly as yours lol

 68. Milan

  14 kwietnia 2017 at 03:15

  For latest information you have to visit web and on internet
  I found this website as a finest web site for most recent updates.

 69. foto-669054

  14 kwietnia 2017 at 12:19

  Hello, I log on to your new stuff daily. Your humoristic style is witty,
  keep up the good work!

 70. Angelina

  14 kwietnia 2017 at 16:09

  I’m extremely inspired along with your writing skills as smartly as with the layout in your weblog.
  Is this a paid theme or did you modify it your self?
  Anyway stay up the nice high quality writing, it is rare to
  see a great weblog like this one today..

 71. Modesto

  14 kwietnia 2017 at 23:29

  Greetings! Very useful advice within this post! It’s the
  little changes that will make the largest changes. Thanks for sharing!

 72. Bryant

  14 kwietnia 2017 at 23:44

  Hi there! This post could not be written any better! Reading through this post reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept preaching about this. I am going to forward this article to him.

  Fairly certain he’s going to have a good read. I appreciate you for sharing!

 73. security systems choosing

  15 kwietnia 2017 at 09:05

  It’s not my first time to visit this site, i am visiting
  this web site dailly and take good information from here all the time.

 74. Augusto de Arruda Botelho

  15 kwietnia 2017 at 18:10

  Appreciation to my father who informed me about this weblog, this web site is truly amazing.

 75. Dick

  16 kwietnia 2017 at 00:10

  Incredible points. Solid arguments. Keep up the amazing spirit.

 76. Augusto de Arruda Botelho

  16 kwietnia 2017 at 08:49

  I will right away take hold of your rss feed as I can’t to
  find your email subscription hyperlink or newsletter service.

  Do you have any? Please permit me understand so that I may just subscribe.
  Thanks.

 77. Finlay

  16 kwietnia 2017 at 10:53

  Fastidious answer back in return of this query with genuine arguments and describing the whole thing regarding that.

 78. Augusto de Arruda Botelho

  19 kwietnia 2017 at 13:00

  Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you
  wrote the book in it or something. I think that you could
  do with a few pics to drive the message home a bit, but other than that,
  this is magnificent blog. A fantastic read. I’ll certainly be
  back.

 79. Augusto de Arruda Botelho

  19 kwietnia 2017 at 13:35

  These are in fact wonderful ideas in concerning blogging.
  You have touched some fastidious factors here. Any way keep up wrinting.

 80. Augusto de Arruda Botelho

  19 kwietnia 2017 at 17:09

  After I initially commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox
  and from now on each time a comment is added I receive four emails with the same comment.
  Perhaps there is a way you can remove me from that service?
  Thank you!

 81. Juanita

  20 kwietnia 2017 at 06:04

  You’ve made some really good points there. I checked on the internet for additional
  information about the issue and found most individuals will go along with your views on this
  web site.

 82. Augusto de Arruda Botelho

  20 kwietnia 2017 at 14:10

  Woah! I’m really enjoying the template/theme of
  this site. It’s simple, yet effective. A lot
  of times it’s challenging to get that „perfect balance” between superb usability and appearance.

  I must say that you’ve done a very good job with this.
  Additionally, the blog loads super quick for me on Internet explorer.
  Outstanding Blog!

 83. Bud

  21 kwietnia 2017 at 06:55

  It’s in point of fact a great and useful piece
  of info. I’m glad that you just shared this useful information with us.
  Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

 84. Arnulfo

  21 kwietnia 2017 at 13:00

  I’ll right away clutch your rss as I can not find your
  email subscription hyperlink or newsletter service.

  Do you’ve any? Kindly allow me realize so that I could subscribe.
  Thanks.

 85. http://blunde.red/

  22 kwietnia 2017 at 12:30

  Hiya very cool blog!! Man .. Excellent .. Superb .. I’ll bookmark your site and take the feeds additionally?
  I am glad to seek out a lot of helpful information right here within the submit,
  we’d like work out extra strategies in this regard, thank you
  for sharing. . . . . .

 86. Fidelia

  23 kwietnia 2017 at 09:13

  This post is genuinely a good one it assists new net people, who are wishing
  in favor of blogging.

 87. Patsy

  26 kwietnia 2017 at 08:52

  If you wish for to grow your know-how only keep visiting this website and be updated with the
  most up-to-date news posted here.

 88. Sandy

  27 kwietnia 2017 at 18:27

  Thanks for ones marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you might
  be a great author. I will ensure that I bookmark your blog and will eventually come back down the road.
  I want to encourage that you continue your great posts, have a nice day!

 89. Heather

  28 kwietnia 2017 at 00:22

  whoah this blog is excellent i really like reading your articles.
  Keep up the great work! You realize, lots of people are searching around
  for this info, you could help them greatly.

 90. Carroll

  28 kwietnia 2017 at 01:29

  Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is important and all. However think about if you added some great graphics or video
  clips to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with images and clips, this blog could definitely
  be one of the most beneficial in its field. Superb blog!

 91. grizzly rooster hair

  29 kwietnia 2017 at 04:18

  An impressive share! I’ve just forwarded this onto a friend who had been conducting a little homework on this.
  And he in fact bought me lunch due to the fact that I stumbled upon it for him…
  lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanks for spending time to talk about this
  subject here on your web site.

 92. Sherrill

  29 kwietnia 2017 at 04:33

  If some one wants to be updated with latest technologies after that he must be pay a visit
  this website and be up to date daily.

 93. Denise

  29 kwietnia 2017 at 08:50

  I like the helpful information you provide in your articles.
  I’ll bookmark your weblog and check again here frequently.
  I’m quite sure I will learn many new stuff right here!

  Best of luck for the next!

 94. Cortney

  29 kwietnia 2017 at 21:01

  We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your website offered us with valuable info to work on. You’ve done an impressive job and our
  whole community will be thankful to you.

 95. hire rental

  1 maja 2017 at 02:55

  Hi! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick
  shout out and tell you I truly enjoy reading through your blog posts.

  Can you suggest any other blogs/websites/forums that
  cover the same subjects? Thanks!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra