Felieton

Bunt przystawek. Kawior, Ośmiorniczki i Dopalacze wyszły na ulice

images_nowe_stories_media_felietonisci_pawel_janowski_aktualneTak świetnie było zaplanowane, a tak okiwani zostali. Kawior się rozmroził, Ośmiorniczki rozlazły, a reszta odpaliła bez sensu. „To kotlet kręcił głową i widelcem, a nie widelec kotletem” – wołają na ulicach i placach. „Niech każdy schabowy zapamięta, czy to w panierce, czy bez. Bo kotlet jaki jest każdy widzi”. Bez kości, żeby nie powiedzieć bez kręgosłupa. „I my lubimy kotlety bez kości, dobrze obtłuczone, wytrzęsione i wytarzane. One są nasze. Tylko ten nie rozumie, z kogo kotleta nie zrobili” – wołają chórem.

Przedstawiciele niezawiśli i niezależni wszelkich około daniowych smakołyków protestują przeciw skreślaniu ich z Menu. Przeciwko skreśleniu ich z członkostwa w Spiżarni i odłączeniu Kroplówki, to znaczy od prądu. Tyle się nasortowali przez osiem lat, tyle napakowali, co niektórzy na ochotnika nawet zapakowali się próżniowo, a tu taka odwilż. Nie wolno, nie godzi się. To zamach na mrożonki!

Ostrzegają, że jak zarządzą powszechne rozmrażanie, to wszyscy zmiękną, a niektórzy popłyną. Niechybnie grozi nam powódź, a już co najmniej podtopienia.

Dlatego Włodzimierz Ubezpieczyciel milczy tym razem. Nie rusza się z puszczy. Ale nie milczy inny dobroczyńca. Naprzeciwko zatroskanym przystawkom wyszedł prorok Bolkosław Lech Największy od pięciuset lat. I przez następne pięćset też największy. Wirtuoz gry wszelkiej, przy którym Chopin mógłby najwyżej na bębenkach popukać. Bolek multiinstrumentalista. Człowiek o stu twarzach, dwudziestu kontach, wieszcz i interpretator. Długa jest lista jego cnót i zasług. I chociaż przyszłoby stu pisarzy i każdy powiedziałby o czym tam marzy, to nie sięgnęliby myśli Lecha, taka to z wielka pociecha.

Podobno nawet Agent Wolski regularnie pytał się go o przyszłość Polski i świata. On wiedział co 1976 robotnicy w Radomiu zrobią i co z nimi zrobią. To drugie, to wiedział bardziej, by był bliżej… odpowiednich proroków mniejszych. Poza tym w tamtym czasie szykował się już na konklawe. Na wszystkie konklawe. Konferował z kardynałami i Duchem Świętym, którego namawiał na wybór Karola Wojtyły, bo już zaplanował Sierpień w Grudniu.

Dyrektorzy Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa i Gospodarstw Potrzebujących Wsparcia oraz Polskiego Czerwonego Krzyża, jak skreślali liczby w totolotka, dla potrzebujących oczywiście, to zawsze po konsultacjach. No i mieli szczęście, trzeba to przyznać. A Bolkosław szczodry był i na pralkę nie żałował, jakby co. Trzymał zawsze z Kawiorami. Bo Kawior, to brzmi dumnie. Ważny wtedy był i rzadko występował w przyrodzie i na pułkach sklepowych, chyba że „za firankami Pewexu”. Inny plankton i ikra gorszego sortu go nie interesowała i nie interesuje. Bolkosław patrzy, gdzie wzrok nie sięga i bierze wszystko, co da się przelać. Najlepiej na konto.

To dzięki geniuszowi Bolkosława sławę zdobyły drożdżówki i herbata z cukrem. Teraz chodzą dumne w glorii bohaterów i bojowników o wolność śniadań i innych przerw w pracy. I mówią, że bezglutenowe są, że nawet z cukrem sobie radzą świetnie. Bezczelne takie są. Co prawda spadły już pierwszych stron gazet, nie przeprowadzają z nimi wywiadów i nie chcą ich zapraszać do szkół i zakładów pracy z prelekcjami, ale sława została. No i sprzedaż wzrosła. Piekarze zacierają ręce i gniotą na potęgę. Cukiernie zwiększyły zamówienia. Drożdżówki mogą bez żadnych przeszkód zalegać w sklepikach szkolnych i nie muszą działać pod przykryciem.

Główną ofiarą drożdżowej rewolucji została Joanna, ale ona zawsze lubiła zaszaleć, gdy nikt jej nie pilnował, dlatego teraz niewielu jej współczuje. A Joann u nas dostatek. Niedawno nadeszła nowa dostawa. Z posypkami w różnych smakach – Nowoczesnych i tradycyjnych, robotniczych i obywatelskich. Każdy może znaleźć Joannę na swoją miarę. Na miarę potrzeb i oczekiwań najnowszej linii produkcyjnej i pragnień konsumentów. Można nawet zaprojektować sobie Joannę lub wyhodować w przydomowym ogródku. Najlepiej rośnie regularnie obsypywana drobniakami. No i trzeba wciąż do niej mówić, że jest najpiękniejsza na świecie. To taka mała skaza genetyczna, z którą koledzy ze WSI jeszcze sobie nie radzą. Ale pracują nad tym. Pracują.

I tak bardzo pracują i eksperymentują, że spróbowali nowego rodzaju hodowli. W ramach tego doświadczenia, nazywanego w kręgach zaufanych – hybrydowym, wypuszczono przystawki na wolny wybieg. To ma być hybryda ekologiczna. Mają chodzić samopas po całym kraju. Gdzie chcą, kiedy chcą i nawet, jak nie chcą.

Pierwszy podniósł głowę Kawior. Ma opinię niezawisłego od niczego, poza rybami. Na ich temat wolał się nie wypowiadać, bo wiadomo, pochodzenie zobowiązuje. To jego koledzy podrzucają rybie głowy zwycięzcom Bolkolotka. Kawior powiedział na zebraniu: „Póki szły dania, aperetify, zupki wszelakie – raz na zimno, raz na gorąco, w zależności od temperatury za oknem, to było wszystkim dobrze! I po co było to zmieniać, po co?” Zapytał retorycznie. Kelnerzy co prawda utracili zaufanie, ale biznes się kręcił. Nawet potłuczony Schabowy nie protestował, bo po co.

A tu Koło Fortuny poszło w ruch. Na alarm biją najbardziej nieuzależnieni analitycy. Wolność dla używek i dla używających używek! Wciskacze bajek o prognozowanych kursach walut straszą kredytomaniaków Armagedonem ekonomicznym. Wpatrzeni w swój portfel nic nie widzą. Ciemność widzą. Zwłaszcza po powrocie z wyczerpujących urlopów w Alpach Szwajcarskich zapadają w letarg i zauważają braki. Na koncie najbardziej. Żony i inne towarzyszki zmagań urlopowych przezornie milczą. Ale ubytek w portfelu jest tak bolesny, że trzeba bić w bęben.

Mówią, że można było skreślić z listy dań paluszki rybne, no może jakieś warzywne mrożonki, ale nie ośmiorniczki. Rozmrażane wielokrotnie i kupione na zapas. Owoce morza szykują się do buntu i starszą, że wrócą do Japonii. Tak profilaktycznie.

Zaraz po owocach morza przemówił pięć lat nam miłościwie pilnujący Żyrandola Bronisław. „Sezon łowczy czas zacząć” – powiedział i zaprezentował swoje nowe możliwości. Zdziwionemu bardzo, że nie dostał zaproszenia na ważne wydarzenia, wytłumaczono, że w Budzie Ruskiej zlikwidowano punkt pocztowy i przeniesiono do Chobielina, bo teraz w tamtejszych okolicach planowany jest większy obrót przesyłkami i innymi dobrami natury. Tak stwierdzono na podstawie badań nastrojów i ruchu ptactwa, które w tym roku szybciej zaczęło się przemieszczać. Niektóre gatunki na najbliższe cztery lata osiądą za Atlantykiem. Już wiją gniazda wielosezonowe. Tak mówią ornitolodzy, a oni na ptakach się znają.

A co do miłośników rebusów, krzyżówek i innych łamigłówek, uderzył w te słowa Bronisław: „Od tych wydarzeń minęło kilkadziesiąt lat. Poszukiwanie nieprawnie poszukiwanych dokumentów musi uwzględniać fakt, że nie grzebie się w pamiątkach rodzinnych… (…) Jeżeli to jest na chybił-trafił, bez podejrzenia, że coś się tam znajduje, to nie jest to w duchu obowiązującego w Polsce prawa, aczkolwiek motywacje są zrozumiałe…”. Na chybił-trafił, to tylko Bolkosław potrafił.

Zacytować za portalem „wPolityce” musiałem, bo nikt by mi nie uwierzył, że Pan Były tak wysłowił się. Opierając się o nierozpakowaną niszczarkę, nerwowo bawił się sztućcami z pałacu. „Nie sposób przeszukać całej Polski!” – zawołał. Ale Budę można.

Z dumą myślę i mówię, że byłem rewolucjonistą pierwszej godziny. Aresztowany pierwszy raz w grudniu 1971 roku. Pierwszy raz pałką dostałem w 1968 roku! Wiem, jak trudna była to walka!” A co z buntem kawiorowym? „Moja żona chodzi tam z wnukami, mnie też tam serce ciągnie…”. Na te słowa Bolkosław się żachnął, bo on był rewolucjonistą jeszcze przed pierwszą. Za pięć dwunasta on już czekał na posterunku. Czekał na instrukcje.

Ale „mleko się rozlało, trzeba posprzątać (…) Wyciekło, to wyciekło”. Powiedziała znajoma handlarka ze straganu. Kawior, nie kawior, a ośmiorniczki nogi pogubiły. Wszyscy skaczą i fruwają, na spacerki zapraszają. Raz, dwa, raz, raz. „Popadamy w jakąś paranoję” – mówią przystawki. I mają rację.

Cały naród polski wierzy. Część narodu wierzy bardzo, tylko nie w to, co trzeba i partia karze. A Niemcy wierzą Bolkosławowi najbardziej. Wierzą tak, jak Bezprymowi. Taka u nich tradycja. Od tysiąca lat wierzą tym, którzy za drobną opłatą podzielą się informacjami.

W sytuacji napięcia przedupadkowego lekarze zalecają długie spacery. Dlatego popieram lekarzy. Niech się przystawki przewietrzą, niech pospacerują. Wiosna już za oknem, gęsiarki w nowych kreacjach ruszają na pola. Nawet Główny Urząd Statystyczny przeżywa nieplanowaną odwilż i mówi, że to co miało być zielone, zielone nie było. Bo im się cyferki poprzestawiały. Pogodynki zapowiadają wiosenną falę nawróceń wszelkich Smażalni Opinii Społecznych. Czas przewietrzyć zapasy i powyrzucać nieświeże rybki, bo pani Magdalena po Polsce krąży i nie przepuści. Jak rewolucje, to rewolucje. Nieświeżemu nie przepuści. Biedne ośmiorniczki z przekroczoną datą przydatności do spożycia. Oj biedne. Popłyną z prądem.

A nad wszystkim w ciszy i dyskrecji największej czuwają Dopalacze. Dobrze skrojone, opakowane, błyszczące, cieszące oko koneserów i kolekcjonerów. Siedzą ukryte w altankach na Polankach i debatują. Zwiększać ilość kofeiny, czy nie zwiększać? Wrzucić dodatkową partię na rynek, czy poczekać aż pragnienie wzrośnie? Co ma zrobić Kawior, jak go doszczętnie rozpakują? Albo ośmiorniczki oraz inne owoce morza i demokracji po rozmrożeniu? Jak tyć pytają się, jak tyć?! Pani Henryko niech pani nam powie: Jak tyć?

 

Felieton ukazał się w najnowszym wydaniu „Tygodnika Solidarność”

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

178 komentarzy

178 Komentarzy

 1. WJTK

  5 marca 2016 at 00:55

  Mogę tylko pozazdrościć autorowi satyrycznego ujęcia tematu.

  • Michaelutece

   1 września 2017 at 17:23

   [url=http://buycialisonline.us.org/]cialis 20[/url]

  • JohnOrawn

   7 września 2017 at 09:13

   [url=https://onlineloans.us.com/]get a loan[/url] [url=https://writemyessay.us.com/]website to write essays[/url]

 2. hair loss treatment

  21 marca 2017 at 04:14

  wonderful put up, very informative. I wonder why the other specialists
  of this sector do not realize this. You should
  proceed your writing. I’m confident, you have a huge readers’ base already!

 3. Natisha

  21 marca 2017 at 14:32

  Informative article, totally what I needed.

 4. Georges Sadala

  23 marca 2017 at 05:44

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for highest
  paying jobs in america

 5. car computer chip

  27 marca 2017 at 01:54

  Very nice article, totally what I wanted to find.

 6. Gudrun

  27 marca 2017 at 03:04

  Great blog you have got here.. It’s difficult to find high-quality
  writing like yours these days. I truly appreciate people like you!
  Take care!!

 7. online university

  1 kwietnia 2017 at 16:36

  If you wish for to take much from this article then you have to apply such techniques to your won webpage.

 8. video description

  2 kwietnia 2017 at 02:53

  Very nice article, exactly what I was looking for.

 9. Marissa

  8 kwietnia 2017 at 21:20

  What’s up, I log on to your blog like every week. Your humoristic
  style is witty, keep doing what you’re doing!

 10. Dong

  8 kwietnia 2017 at 23:32

  When some one searches for his required thing, therefore
  he/she desires to be available that in detail, so that thing is maintained over here.

 11. Jody

  9 kwietnia 2017 at 08:02

  No matter if some one searches for his essential thing,
  therefore he/she wishes to be available that in detail, so that thing is maintained over here.

 12. Derrick

  9 kwietnia 2017 at 09:25

  This is a topic that is near to my heart…
  Best wishes! Where are your contact details though?

 13. Tyrone

  10 kwietnia 2017 at 03:08

  This is a topic that is near to my heart… Cheers! Where are your contact details though?

 14. Austin

  12 kwietnia 2017 at 17:09

  I used to be able to find good information from your content.

 15. http://www.chpinbu.com/

  13 kwietnia 2017 at 01:18

  I could not resist commenting. Perfectly written!

 16. Santiago

  13 kwietnia 2017 at 12:03

  Hi there to every single one, it’s genuinely a pleasant for me
  to pay a quick visit this web page, it consists of important Information.

 17. Angelina

  14 kwietnia 2017 at 16:09

  I’m extremely inspired along with your writing skills as smartly as with the layout in your weblog.
  Is this a paid theme or did you modify it your self?
  Anyway stay up the nice high quality writing, it is rare to
  see a great weblog like this one today..

 18. Dick

  16 kwietnia 2017 at 00:10

  Incredible points. Solid arguments. Keep up the amazing spirit.

 19. glam seamless

  9 maja 2017 at 05:22

  You can definitely see your skills in the work you write.
  The sector hopes for even more passionate writers like you who are not afraid
  to say how they believe. At all times follow your heart.

 20. Maybelle

  9 maja 2017 at 18:23

  Touche. Great arguments. Keep up the great work.

 21. car computer exchange

  15 maja 2017 at 23:03

  I couldn’t resist commenting. Perfectly written!

 22. flashlight solar powered

  17 maja 2017 at 21:57

  Very rapidly this web page will be famous among all blogging people, due to
  it’s good content

 23. security systems

  9 czerwca 2017 at 06:21

  Right now it appears like Expression Engine is the top blogging platform available
  right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 24. make money

  11 czerwca 2017 at 01:08

  My family all the time say that I am wasting my time here at net, except I know I am getting
  knowledge everyday by reading such nice content.

 25. Hey there this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 26. Santo

  13 czerwca 2017 at 00:01

  This is a topic which is close to my heart… Best wishes!
  Exactly where are your contact details though?

 27. best security

  13 czerwca 2017 at 03:53

  Marvelous, what a weblog it is! This blog presents helpful information to us, keep it up.

 28. Rene

  13 czerwca 2017 at 06:05

  Hi there, I enjoy reading all of your article. I like to
  write a little comment to support you.

 29. Marianne

  14 czerwca 2017 at 08:42

  Very good information. Lucky me I ran across your blog by accident (stumbleupon).
  I’ve saved it for later!

 30. car hire

  14 czerwca 2017 at 18:18

  Hi there, after reading this awesome article i am too
  delighted to share my experience here with friends.

 31. music downloads

  15 czerwca 2017 at 05:07

  I always spent my half an hour to read this weblog’s articles everyday along with a mug of coffee.

 32. Project Wreckless

  15 czerwca 2017 at 13:01

  I like your blog. It sounds every informative.

 33. http://guardiandevils.de/

  15 czerwca 2017 at 17:04

  Hi to every one, the contents existing at this web page are genuinely amazing for
  people knowledge, well, keep up the nice work fellows.

 34. car computer exchange

  20 czerwca 2017 at 00:18

  Its like you read my mind! You appear to know
  a lot about this, like you wrote the book in it or something.

  I think that you can do with some pics to drive the message home
  a bit, but instead of that, this is wonderful blog.
  A fantastic read. I will certainly be back.

 35. Lashunda

  22 czerwca 2017 at 21:03

  I could not resist commenting. Exceptionally well written!

 36. reclame aqui

  28 czerwca 2017 at 05:04

  I like your quality that you put into your writing . Please do continue with more like this.

 37. Arthur

  28 czerwca 2017 at 20:51

  Highly descriptive article, I loved that a lot.
  Will there be a part 2?

 38. Mitchell

  18 lipca 2017 at 17:35

  These are truly fantastic ideas in about blogging.
  You have touched some good points here. Any way keep
  up wrinting.

 39. blog de make up

  24 lipca 2017 at 19:32

  Es importante saber los mejores metodos de maquillaje y no pasar horas y horas sin saber con que maquillaje o estilos de peinados te quedan mejor, para ello es importante estar informada de las mejores noticias, informacion de los mejores estilos y makeups. Estar actualizada de las tendencias y estilos es bueno para proyectar la mejor imagen en cualquier fecha del año.

 40. Joesph

  27 lipca 2017 at 10:18

  This is a topic that is close to my heart… Take care!
  Where are your contact details though?

 41. Wendell

  3 sierpnia 2017 at 19:30

  Hi there! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve
  worked hard on. Any recommendations?

 42. Lelio Vieira Carneiro Junior

  6 sierpnia 2017 at 17:44

  There’s certainly a lot to know about this topic.
  I love all of the points you’ve made.

 43. life coach

  8 sierpnia 2017 at 07:39

  Its just like you read my thoughts! It’s like reading about my family.

 44. Charlesovarl

  8 sierpnia 2017 at 23:03

  wh0cd216466 [url=http://anafranil25mg.us.com/]anafranil price[/url] [url=http://genericnexium.us.com/]generic nexium[/url]

 45. Anh

  18 sierpnia 2017 at 07:00

  Hi, I read your new stuff regularly. Your story-telling style is witty, keep up the good work!

 46. terapi agar cepat hamil

  19 sierpnia 2017 at 18:23

  Hey very interesting blog!

 47. James Frazer-Mann

  21 sierpnia 2017 at 20:59

  What’s up, I want to subscribe for this webpage to take most up-to-date updates,
  thus where can i do it please help.

 48. commons.wikimedia.org

  25 sierpnia 2017 at 19:33

  Wow that was unusual. I just wrote an really long
  comment but after I clicked submit my comment didn’t
  show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say
  excellent blog!

 49. Lelio Vieira Carneiro Junior

  25 sierpnia 2017 at 23:56

  Superb, what a weblog it is! This weblog presents valuable information to
  us, keep it up.

 50. nanoshells.bsu.by

  29 sierpnia 2017 at 10:10

  I relish, result in I discovered exactly what I used to be taking a look for.
  You’ve ended my four day lengthy hunt! God
  Bless you man. Have a great day. Bye

 51. supuncodes.com

  29 sierpnia 2017 at 22:08

  Hello there, I discovered your web site by way of Google at
  the same time as looking for a similar matter, your website came
  up, it appears good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, simply became alert to your blog via Google, and located that it is truly informative.
  I’m going to be careful for brussels. I will be grateful for those
  who proceed this in future. A lot of folks shall be benefited out of your writing.
  Cheers!

 52. argentinabakery.com

  30 sierpnia 2017 at 05:28

  When someone writes an article he/she maintains the plan of a user in his/her brain that how
  a user can understand it. Thus that’s why this piece of writing is perfect.
  Thanks!

 53. right car loan

  30 sierpnia 2017 at 08:39

  Hi! This is kind of off topic but I need some guidance from
  an established blog. Is it hard to set up your own blog?
  I’m not very techincal but I can figure things out
  pretty fast. I’m thinking about making my own but I’m not sure where
  to start. Do you have any tips or suggestions? Many thanks

 54. interest fees

  30 sierpnia 2017 at 19:47

  It’s going to be ending of mine day, except before finish I am reading this fantastic post to improve my
  knowledge.

 55. Sherlene

  31 sierpnia 2017 at 06:52

  bookmarked!!, I really like your site!

 56. Una

  31 sierpnia 2017 at 10:17

  What’s up, this weekend is good for me, for the reason that this occasion i
  am reading this wonderful informative post here at my house.

 57. bubur bayi sehat

  31 sierpnia 2017 at 16:52

  I think this is among the most vital info for me.
  And i’m glad reading your article. But wanna
  remark on some general things, The website style is wonderful, the articles is really
  nice : D. Good job, cheers

 58. Cory

  1 września 2017 at 14:33

  Since the admin of this web site is working, no hesitation very shortly it will be well-known,
  due to its quality contents.

 59. Charlesovarl

  1 września 2017 at 19:22

  [url=http://buycialisonline.us.org/]CIALIS ONLINE[/url]

 60. Anastasia

  2 września 2017 at 10:53

  Right away I am going away to do my breakfast, once having my breakfast
  coming over again to read further news.

 61. cara memberi makan bayi yang susah makan

  3 września 2017 at 01:24

  Just desire to say your article is as astonishing. The clearness for your submit is just
  nice and i could assume you’re an expert in this subject.
  Fine along with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post.
  Thank you one million and please carry on the rewarding work.

 62. mengatasi bayi sulit makan

  3 września 2017 at 22:14

  I am regular visitor, how are you everybody? This post posted at this web site is in fact pleasant.

 63. Silvia Odete Morani Massad

  4 września 2017 at 01:10

  I read this paragraph completely on the topic of the resemblance of
  most recent and previous technologies, it’s remarkable article.

 64. real estate investment

  4 września 2017 at 07:02

  Hi to every one, since I am genuinely eager of reading this
  website’s post to be updated on a regular basis. It includes nice data.

 65. BrettDal

  4 września 2017 at 09:58

  wh0cd1911382 [url=http://elocon.mba/]elocon ointment 0.1[/url] [url=http://buyseroquel.work/]buy seroquel[/url] [url=http://buy-flagyl.shop/]where to buy flagyl[/url]

 66. resep masakan untuk balita susah makan

  4 września 2017 at 14:16

  Ridiculous story there. What occurred after?
  Take care!

 67. business cards

  4 września 2017 at 21:16

  Hello to all, it’s actually a good for me to visit this web site, it contains valuable Information.

 68. flowersinthisattic

  6 września 2017 at 10:30

  The ultimate leader is one who is willing to develop people to the point that they eventually surpass him or her in knowledge and ability.

 69. estate newbies

  7 września 2017 at 19:39

  There’s definately a lot to learn about this topic.
  I like all the points you have made.

 70. www.tuning-forum.ch

  8 września 2017 at 02:40

  It’s truly very complex in this full of activity life to listen news on Television, thus I simply use
  web for that reason, and get the latest news.

 71. That is a good tip particularly to those fresh to the blogosphere.
  Simple but very precise info… Many thanks for
  sharing this one. A must read post!

 72. Noah

  9 września 2017 at 13:25

  It’s an awesome piece of writing in support of all the web people; they will obtain benefit from it I am sure.

 73. Chet

  10 września 2017 at 20:02

  I have read so many posts concerning the blogger lovers except
  this post is in fact a good post, keep it up.

 74. Yetta

  10 września 2017 at 22:29

  Wow! After all I got a weblog from where I be able to actually obtain helpful data concerning my study and
  knowledge.

 75. pt.wikipedia.org

  11 września 2017 at 10:25

  Asking questions are truly pleasant thing if you are not understanding anything fully,
  however this paragraph presents fastidious understanding even.

 76. door pops

  11 września 2017 at 12:40

  Howdy! This is my first visit to your blog!
  We are a group of volunteers and starting a new initiative in a community in the
  same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a
  outstanding job!

 77. garage door riding

  11 września 2017 at 14:19

  Hi would you mind letting me know which hosting company you’re utilizing?
  I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers
  and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you
  recommend a good web hosting provider at a honest price?
  Thanks, I appreciate it!

 78. korea2canada.com

  11 września 2017 at 17:20

  For hottest information you have to pay a quick
  visit world wide web and on web I found this web page as a finest web site for newest updates.

 79. bank loan

  11 września 2017 at 20:14

  Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article.

  I’ll be sure to bookmark it and come back to read more of your useful info.
  Thanks for the post. I’ll definitely return.

 80. start up programs

  12 września 2017 at 11:54

  Quality content is the important to interest the viewers to pay
  a quick visit the web site, that’s what this site is providing.

 81. real player

  12 września 2017 at 17:52

  I have been exploring for a little bit for any high quality articles or weblog posts on this kind of
  space . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this
  web site. Studying this info So i am satisfied to exhibit that I’ve an incredibly just right uncanny feeling I came upon exactly what I
  needed. I such a lot unquestionably will make certain to don?t
  disregard this site and give it a look on a constant basis.

 82. joy-filled weight loss

  12 września 2017 at 21:41

  My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a variety
  of websites for about a year and am nervous about switching to another platform.
  I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my
  wordpress content into it? Any help would be greatly appreciated!

 83. estate agent

  13 września 2017 at 01:45

  Whats up this is kinda of off topic but I was wanting to
  know if blogs use WYSIWYG editors or if you have
  to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but
  have no coding experience so I wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 84. greatest real estate

  13 września 2017 at 05:37

  I enjoy what you guys are up too. Such clever work
  and reporting! Keep up the fantastic works guys
  I’ve added you guys to my blogroll.

 85. traveling abroad

  16 września 2017 at 03:14

  Right away I am ready to do my breakfast, after having my breakfast coming
  over again to read other news.

 86. Lelio Vieira Carneiro Junior

  16 września 2017 at 03:36

  Nice post. I used to be checking continuously this weblog
  and I am inspired! Extremely helpful information specifically the ultimate part 🙂 I maintain such info a lot.
  I used to be looking for this particular information for a long time.
  Thank you and good luck.

 87. traveling abroad

  17 września 2017 at 14:58

  My partner and I stumbled over here different website and thought I
  should check things out. I like what I see so now i’m following you.
  Look forward to checking out your web page again.

 88. Hal

  20 września 2017 at 15:20

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this superb blog!
  I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to fresh updates and will share this blog with my Facebook group.
  Talk soon!

 89. Nice post. I used to be checking continuously this weblog and I’m impressed!
  Extremely helpful information particularly the
  last phase 🙂 I care for such information much. I used to be seeking
  this particular information for a long time. Thanks and good luck.

 90. Galen

  21 września 2017 at 12:14

  Good day! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing
  through some of the post I realized it’s new to me.
  Anyways, I’m definitely glad I found it and I’ll be bookmarking
  and checking back often!

 91. travel insurance

  21 września 2017 at 19:47

  My brother recommended I might like this web site.
  He was once totally right. This post truly made my day.

  You can not consider simply how so much time I had spent for this information! Thanks!

 92. jordan soccer jersey

  22 września 2017 at 05:45

  I am not sure where you are getting your info, but
  great topic. I needs to spend some time learning
  more or understanding more. Thanks for excellent info I was looking for this information for my mission.

 93. soccer sweat shirts

  22 września 2017 at 10:28

  It’s really a nice and helpful piece of information. I’m satisfied that you
  shared this useful info with us. Please keep us up to date like this.
  Thank you for sharing.

 94. lt.rdxxkj.cn

  22 września 2017 at 21:42

  Very quickly this web page will be famous among all blogging users,
  due to it’s good articles

 95. Ridiculous quest there. What happened after? Take care!

 96. beaufort golf course

  23 września 2017 at 02:21

  Does your website have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to send you an e-mail.
  I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested
  in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it improve over time.

 97. Grady

  23 września 2017 at 08:22

  It is not my first time to go to see this web page, i am visiting this site dailly and
  obtain pleasant information from here all the time.

 98. bbs.aratp.com

  23 września 2017 at 19:04

  If some one wants expert view concerning running a blog then i propose him/her to pay a visit
  this weblog, Keep up the nice work.

 99. Willie

  23 września 2017 at 20:27

  great post, very informative. I ponder why the opposite experts of
  this sector don’t notice this. You should proceed your writing.

  I’m sure, you’ve a huge readers’ base already!

 100. kns.by

  24 września 2017 at 09:09

  hello there and thank you for your info – I’ve certainly picked up anything new from right here.
  I did however expertise some technical points using this web site,
  as I experienced to reload the site a lot of times
  previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if
  your hosting is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement
  in google and could damage your high quality score if ads and marketing with Adwords.
  Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look
  out for a lot more of your respective fascinating
  content. Ensure that you update this again soon.

 101. https://www.ptcopener.com

  24 września 2017 at 20:22

  I’m gone to say to my little brother, that he should also visit this webpage
  on regular basis to take updated from most recent information.

 102. Reinaldo

  25 września 2017 at 00:37

  I’m more than happy to uncover this web site.

  I want to to thank you for ones time due to this wonderful read!!
  I definitely loved every bit of it and i also have you book-marked to check out new things in your website.

 103. forum.tmntactionfigurecollectorslounge.com

  25 września 2017 at 01:55

  When someone writes an post he/she keeps the thought of a user
  in his/her mind that how a user can be aware of it.
  Therefore that’s why this post is outstdanding. Thanks!

 104. gratis brazil dating

  26 września 2017 at 00:49

  Hello, I think your blog might be having browser compatibility
  issues. When I look at your website in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, excellent blog!

 105. travel guides

  26 września 2017 at 14:53

  This is my first time go to see at here and i am in fact
  pleassant to read all at alone place.

 106. Thanks for a marvelous posting! I actually enjoyed reading
  it, you can be a great author. I will make certain to bookmark your
  blog and may come back sometime soon. I want to encourage that you continue your great work,
  have a nice afternoon!

 107. heart disease multiply

  27 września 2017 at 09:00

  Thanks for sharing your thoughts on arsenal soccer jerseys.
  Regards

 108. Florian

  27 września 2017 at 14:00

  What’s up, this weekend is good designed for me, for the reason that this time i am reading this fantastic informative
  paragraph here at my home.

 109. traveling jobs

  27 września 2017 at 17:00

  I just couldn’t go away your site prior to suggesting that I
  really enjoyed the usual info an individual provide for your guests?
  Is gonna be back regularly to check up on new posts

 110. imagine holiday travel

  27 września 2017 at 20:52

  Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished
  to say that I have really enjoyed surfing around your blog posts.
  In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope
  you write again soon!

 111. travel magazine

  28 września 2017 at 09:22

  It’s going to be finish of mine day, however before end I am reading
  this great article to increase my experience.

 112. Jackie

  28 września 2017 at 13:11

  Asking questions are actually pleasant thing if you are not understanding anything completely, however
  this post provides good understanding even.

 113. Heidi

  28 września 2017 at 13:28

  Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts.
  Any way I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 114. When some one searches for his necessary thing, thus he/she desires to be available that in detail, thus
  that thing is maintained over here.

 115. Umanizzare presidios

  29 września 2017 at 10:46

  What i don’t realize is in reality how you are no longer actually a lot more neatly-preferred than you might be right now.
  You are so intelligent. You realize thus considerably
  in terms of this subject, made me individually imagine it from
  numerous varied angles. Its like men and women don’t seem to be interested unless it’s something to accomplish with Lady gaga!
  Your own stuffs excellent. At all times deal with it up!

 116. Odell

  29 września 2017 at 12:33

  Hi there! I could have sworn I’ve visited this web site before but after browsing through some of the posts I realized it’s new to me.

  Anyhow, I’m definitely delighted I found it and I’ll be bookmarking
  it and checking back regularly!

 117. butt muscles

  30 września 2017 at 14:25

  I’m not sure exactly why but this blog is loading very slow
  for me. Is anyone else having this issue or is it a issue on my end?
  I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 118. make money online from home

  30 września 2017 at 16:35

  Our local network of agencies has found your research so helpful.

 119. gratis brazil dating

  30 września 2017 at 17:33

  Good post. I’m dealing with some of these issues as well..

 120. developing heart disease

  1 października 2017 at 03:42

  Hi there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay.
  I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward to new updates.

 121. jordan soccer jersey

  1 października 2017 at 08:15

  I’m curious to find out what blog platform you have been working with?
  I’m experiencing some small security problems with my latest site and I would like to find something more
  risk-free. Do you have any solutions?

 122. http://gshow.globo.com

  1 października 2017 at 15:16

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something that I think I would never understand.
  It seems too complicated and extremely broad
  for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang
  of it!

 123. Albertina

  1 października 2017 at 19:28

  Nice blog here! Also your site loads up fast! What
  host are you using? Can I get your affiliate link to your
  host? I wish my website loaded up as quickly as yours lol

 124. Carlos Eduardo Correa da Veiga

  2 października 2017 at 00:25

  Informative article, totally what I was looking for.

 125. holiday travel cruise

  2 października 2017 at 08:27

  Hi there, I discovered your blog by way of Google while searching for a related subject, your website
  got here up, it seems great. I have bookmarked it in my
  google bookmarks.
  Hello there, just become aware of your blog thru Google, and found that it’s really informative.

  I’m gonna be careful for brussels. I’ll be grateful in case you proceed this in future.
  Lots of other folks shall be benefited out of your writing.
  Cheers!

 126. Larzews

  3 października 2017 at 08:18

  Cialis E Occhio Cialis Autentico Comprar Acheter Baclofene Sur Internet [url=http://leviinusa.com]only here what is levitra[/url] Levitra And Grapefruit Juice

 127. Cell Phone Charging Stations

  3 października 2017 at 12:51

  Spot on with this write-up, I actually assume this website needs far more consideration. I will in all probability be once more to learn rather more, thanks for that info.

 128. travel guides

  3 października 2017 at 12:57

  Right here is the perfect web site for everyone who wants
  to find out about this topic. You know a whole lot its
  almost tough to argue with you (not that I really
  will need to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a subject that has been discussed for many years.

  Wonderful stuff, just excellent!

 129. getting heart disease

  3 października 2017 at 18:45

  I got this web page from my pal who informed me
  regarding this web site and at the moment this time I am browsing this site
  and reading very informative content at this place.

 130. holiday travel

  3 października 2017 at 23:55

  It is the best time to make some plans for the long run and it’s time to be happy.
  I’ve read this put up and if I could I want to recommend you some interesting things or tips.
  Perhaps you can write subsequent articles regarding this article.
  I wish to read even more things approximately it!

 131. well-known dating sites

  4 października 2017 at 03:35

  Just desire to say your article is as amazing. The clarity in your
  post is simply great and i could assume you’re an expert on this subject.
  Well with your permission let me to grab your feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 132. Lois

  4 października 2017 at 03:36

  Hi there! I know this is kinda off topic however ,
  I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links
  or maybe guest writing a blog post or vice-versa? My blog covers a lot of the same subjects as yours
  and I feel we could greatly benefit from each other.
  If you are interested feel free to shoot me an email.

  I look forward to hearing from you! Wonderful
  blog by the way!

 133. dating web site

  4 października 2017 at 11:18

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how could
  we communicate?

 134. buy arsenal soccer

  4 października 2017 at 16:03

  Hello! Someone in my Facebook group shared this website with us so
  I came to check it out. I’m definitely loving the information. I’m book-marking
  and will be tweeting this to my followers! Outstanding blog and amazing style and design.

 135. soccer jersey

  5 października 2017 at 09:06

  I’m gone to inform my little brother, that he should also go
  to see this webpage on regular basis to get updated from latest information.

 136. soccer jerseys

  6 października 2017 at 00:12

  Hmm it appears like your website ate my first comment (it was extremely long) so
  I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly
  enjoying your blog. I too am an aspiring blog writer but I’m still new to everything.
  Do you have any helpful hints for rookie blog writers?
  I’d definitely appreciate it.

 137. Louis

  6 października 2017 at 06:51

  It’s appropriate time to make some plans for the
  future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few
  interesting things or suggestions. Maybe you can write next articles referring to this article.
  I desire to read more things about it!

 138. Larzews

  6 października 2017 at 18:16

  Achat Cialis Internet [url=http://levibuyus.com]mail order levitra[/url] Fluconazole Buy Cheap Kamagra Chewable

 139. gratis brazil dating

  7 października 2017 at 08:38

  Your means of explaining the whole thing in this piece
  of writing is actually fastidious, every one can effortlessly be
  aware of it, Thanks a lot.

 140. Fashion leggings

  7 października 2017 at 09:58

  I discovered your weblog site on google and verify just a few of your early posts. Proceed to maintain up the very good operate. I simply further up your RSS feed to my MSN News Reader.

 141. irregular heart rhythms

  7 października 2017 at 12:17

  I was able to find good info from your blog articles.

 142. custom soccer jerseys

  7 października 2017 at 17:29

  Very shortly this website will be famous among all blog users,
  due to it’s good content

 143. timex watches

  8 października 2017 at 02:02

  Wonderful web site. Lots of useful information here.
  I’m sending it to several friends ans also sharing in delicious.
  And certainly, thanks for your effort!

 144. dating web site

  9 października 2017 at 03:45

  An intriguing discussion is worth comment. I believe that you ought to publish more on this
  topic, it may not be a taboo matter but generally people do not talk about these topics.
  To the next! Kind regards!!

 145. dating sites

  9 października 2017 at 15:38

  Its not my first time to visit this web page, i am
  browsing this web page dailly and take fastidious information from here daily.

 146. This is really attention-grabbing, You’re an excessively professional blogger.
  I have joined your feed and look forward to in the hunt for extra
  of your magnificent post. Additionally, I have shared your site in my social networks

 147. travel diary

  9 października 2017 at 22:27

  Wow that was strange. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t show
  up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say superb blog!

 148. Larzews

  9 października 2017 at 23:43

  Dove Comprare Il Cialis On Line Viagra Prix Pharmacie Paris En Dijon Viagra Ohne Rezept Niederlande [url=http://cheapvia100mg.com]online pharmacy[/url] Tadalafil Best Price 20 Mg

 149. brazil butt

  10 października 2017 at 01:05

  I used to be able to find good info from your content.

 150. butt workout

  10 października 2017 at 10:14

  Thanks for your personal marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you could be a great author.I will always
  bookmark your blog and will eventually come back at some point.
  I want to encourage continue your great job, have a
  nice evening!

 151. butt muscles

  10 października 2017 at 11:05

  I’m not that much of a internet reader to be honest
  but your sites really nice, keep it up! I’ll go ahead
  and bookmark your site to come back down the road.
  All the best

 152. heart disease

  11 października 2017 at 05:36

  These are genuinely fantastic ideas in concerning blogging.
  You have touched some fastidious things here. Any way keep up wrinting.

 153. imagine holiday travel

  11 października 2017 at 20:47

  Hi! This post could not be written any better! Reading this post reminds
  me of my old room mate! He always kept talking about this.
  I will forward this post to him. Fairly certain he will have a good read.
  Thank you for sharing!

 154. patrice sarda phuket

  11 października 2017 at 23:18

  Spot on with this write-up, I truly believe this website requirements a lot much more consideration. I’ll probably be once more to read much much more, thanks for that info.

 155. heart attacks

  12 października 2017 at 01:53

  Excellent beat ! I would like to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog web
  site? The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of
  this your broadcast offered bright clear concept

 156. soccer jersey

  13 października 2017 at 00:34

  Hi there outstanding website! Does running a blog like this require a large amount of work?

  I have no expertise in programming however I was hoping
  to start my own blog soon. Anyways, should you have any suggestions or techniques for
  new blog owners please share. I understand this is off subject
  however I just needed to ask. Appreciate it!

 157. Larzews

  13 października 2017 at 01:49

  Cipro V Amoxicillin Dapoxetina In Vendita [url=http://orderlevi.com]best price on levitra[/url] Cialis 40 Mg Online Comprar Cialis Precio Cephalexin Dosage Doge

 158. www.cameroundrague.net

  13 października 2017 at 06:14

  Unquestionably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the internet the simplest thing to be aware of.
  I say to you, I certainly get annoyed while people
  consider worries that they plainly don’t know about.
  You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect
  , people can take a signal. Will probably be back to get more.
  Thanks

 159. candy crush game online

  15 października 2017 at 09:20

  I just added your web site to my blogroll, I hope you would look at doing the same.

 160. Larzews

  15 października 2017 at 19:15

  Canadian Pharmacy On Script Needed Propecia 1mg Or 15mg [url=http://orderviapills.com]online pharmacy[/url] Macrobid 100mg Furadantin For Sale Provera In Internet Discount Overseas

 161. bigger website

  16 października 2017 at 06:18

  If you would like to grow your familiarity just keep visiting this site and
  be updated with the most recent news update posted
  here.

 162. find asbestos

  17 października 2017 at 03:09

  Greetings from Los angeles! I’m bored to death at work so I decided to check out your blog on my iphone during
  lunch break. I really like the knowledge you provide here and can’t wait to take a
  look when I get home. I’m surprised at how fast your blog loaded on my mobile
  .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, very good blog!

 163. website designing agencies

  17 października 2017 at 03:57

  Hi, Neat post. There is an issue together with your site in web explorer, might test this?
  IE still is the market chief and a good portion of other people will pass over your wonderful writing because of this problem.

 164. I got this web site from my buddy who informed me regarding this web site and at
  the moment this time I am browsing this site and reading
  very informative articles here.

 165. Americana Tickets NY

  17 października 2017 at 20:17

  http://www.americanaticketsny.com americana tickets is a scam.

 166. Kevin

  18 października 2017 at 04:06

  Marvelous, what a blog it is! This web site presents
  helpful data to us, keep it up.

 167. Umanizzare presídios

  18 października 2017 at 04:38

  Please let me know if you’re looking for a article author for your weblog.
  You have some really good posts and I think I would be a good
  asset. If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some content for your
  blog in exchange for a link back to mine. Please shoot me an email if interested.
  Cheers!

 168. Dadado Veig

  19 października 2017 at 01:45

  Hello, I think your blog might be having browser compatibility
  issues. When I look at your blog site in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that,
  fantastic blog!

 169. www.assemblybuildings.co.uk

  19 października 2017 at 14:14

  I’m gone to tell my little brother, that he should also go to see this website on regular basis to obtain updated from hottest reports.

 170. Lelio Junior

  20 października 2017 at 14:02

  It’s an remarkable paragraph for all the internet people;
  they will obtain benefit from it I am sure.

 171. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  20 października 2017 at 14:27

  Hi, this weekend is nice designed for me, as this occasion i am reading
  this enormous informative post here at my house.

 172. Grupo Serval escandalo

  21 października 2017 at 18:19

  This is very fascinating, You’re an overly professional blogger.
  I’ve joined your rss feed and sit up for looking for extra of your fantastic post.
  Also, I have shared your site in my social networks

 173. Linwood

  21 października 2017 at 19:14

  Hi, after reading this awesome article i am as well glad to share my know-how here with friends.

 174. Itamar Serp

  21 października 2017 at 20:24

  Wow! At last I got a webpage from where I be able to truly take valuable facts concerning my study and knowledge.

 175. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  21 października 2017 at 20:57

  I really like what you guys are up too. This kind of clever work and exposure!
  Keep up the awesome works guys I’ve incorporated you guys to my personal blogroll.

 176. Itamar Serpa Fernandes

  21 października 2017 at 22:10

  Hi, Neat post. There is a problem together with your web site in internet explorer, would test this?
  IE still is the marketplace chief and a large component to other folks will pass over your
  excellent writing because of this problem.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra