Felieton

Bunt przystawek. Kawior, Ośmiorniczki i Dopalacze wyszły na ulice

images_nowe_stories_media_felietonisci_pawel_janowski_aktualneTak świetnie było zaplanowane, a tak okiwani zostali. Kawior się rozmroził, Ośmiorniczki rozlazły, a reszta odpaliła bez sensu. „To kotlet kręcił głową i widelcem, a nie widelec kotletem” – wołają na ulicach i placach. „Niech każdy schabowy zapamięta, czy to w panierce, czy bez. Bo kotlet jaki jest każdy widzi”. Bez kości, żeby nie powiedzieć bez kręgosłupa. „I my lubimy kotlety bez kości, dobrze obtłuczone, wytrzęsione i wytarzane. One są nasze. Tylko ten nie rozumie, z kogo kotleta nie zrobili” – wołają chórem.

Przedstawiciele niezawiśli i niezależni wszelkich około daniowych smakołyków protestują przeciw skreślaniu ich z Menu. Przeciwko skreśleniu ich z członkostwa w Spiżarni i odłączeniu Kroplówki, to znaczy od prądu. Tyle się nasortowali przez osiem lat, tyle napakowali, co niektórzy na ochotnika nawet zapakowali się próżniowo, a tu taka odwilż. Nie wolno, nie godzi się. To zamach na mrożonki!

Ostrzegają, że jak zarządzą powszechne rozmrażanie, to wszyscy zmiękną, a niektórzy popłyną. Niechybnie grozi nam powódź, a już co najmniej podtopienia.

Dlatego Włodzimierz Ubezpieczyciel milczy tym razem. Nie rusza się z puszczy. Ale nie milczy inny dobroczyńca. Naprzeciwko zatroskanym przystawkom wyszedł prorok Bolkosław Lech Największy od pięciuset lat. I przez następne pięćset też największy. Wirtuoz gry wszelkiej, przy którym Chopin mógłby najwyżej na bębenkach popukać. Bolek multiinstrumentalista. Człowiek o stu twarzach, dwudziestu kontach, wieszcz i interpretator. Długa jest lista jego cnót i zasług. I chociaż przyszłoby stu pisarzy i każdy powiedziałby o czym tam marzy, to nie sięgnęliby myśli Lecha, taka to z wielka pociecha.

Podobno nawet Agent Wolski regularnie pytał się go o przyszłość Polski i świata. On wiedział co 1976 robotnicy w Radomiu zrobią i co z nimi zrobią. To drugie, to wiedział bardziej, by był bliżej… odpowiednich proroków mniejszych. Poza tym w tamtym czasie szykował się już na konklawe. Na wszystkie konklawe. Konferował z kardynałami i Duchem Świętym, którego namawiał na wybór Karola Wojtyły, bo już zaplanował Sierpień w Grudniu.

Dyrektorzy Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa i Gospodarstw Potrzebujących Wsparcia oraz Polskiego Czerwonego Krzyża, jak skreślali liczby w totolotka, dla potrzebujących oczywiście, to zawsze po konsultacjach. No i mieli szczęście, trzeba to przyznać. A Bolkosław szczodry był i na pralkę nie żałował, jakby co. Trzymał zawsze z Kawiorami. Bo Kawior, to brzmi dumnie. Ważny wtedy był i rzadko występował w przyrodzie i na pułkach sklepowych, chyba że „za firankami Pewexu”. Inny plankton i ikra gorszego sortu go nie interesowała i nie interesuje. Bolkosław patrzy, gdzie wzrok nie sięga i bierze wszystko, co da się przelać. Najlepiej na konto.

To dzięki geniuszowi Bolkosława sławę zdobyły drożdżówki i herbata z cukrem. Teraz chodzą dumne w glorii bohaterów i bojowników o wolność śniadań i innych przerw w pracy. I mówią, że bezglutenowe są, że nawet z cukrem sobie radzą świetnie. Bezczelne takie są. Co prawda spadły już pierwszych stron gazet, nie przeprowadzają z nimi wywiadów i nie chcą ich zapraszać do szkół i zakładów pracy z prelekcjami, ale sława została. No i sprzedaż wzrosła. Piekarze zacierają ręce i gniotą na potęgę. Cukiernie zwiększyły zamówienia. Drożdżówki mogą bez żadnych przeszkód zalegać w sklepikach szkolnych i nie muszą działać pod przykryciem.

Główną ofiarą drożdżowej rewolucji została Joanna, ale ona zawsze lubiła zaszaleć, gdy nikt jej nie pilnował, dlatego teraz niewielu jej współczuje. A Joann u nas dostatek. Niedawno nadeszła nowa dostawa. Z posypkami w różnych smakach – Nowoczesnych i tradycyjnych, robotniczych i obywatelskich. Każdy może znaleźć Joannę na swoją miarę. Na miarę potrzeb i oczekiwań najnowszej linii produkcyjnej i pragnień konsumentów. Można nawet zaprojektować sobie Joannę lub wyhodować w przydomowym ogródku. Najlepiej rośnie regularnie obsypywana drobniakami. No i trzeba wciąż do niej mówić, że jest najpiękniejsza na świecie. To taka mała skaza genetyczna, z którą koledzy ze WSI jeszcze sobie nie radzą. Ale pracują nad tym. Pracują.

I tak bardzo pracują i eksperymentują, że spróbowali nowego rodzaju hodowli. W ramach tego doświadczenia, nazywanego w kręgach zaufanych – hybrydowym, wypuszczono przystawki na wolny wybieg. To ma być hybryda ekologiczna. Mają chodzić samopas po całym kraju. Gdzie chcą, kiedy chcą i nawet, jak nie chcą.

Pierwszy podniósł głowę Kawior. Ma opinię niezawisłego od niczego, poza rybami. Na ich temat wolał się nie wypowiadać, bo wiadomo, pochodzenie zobowiązuje. To jego koledzy podrzucają rybie głowy zwycięzcom Bolkolotka. Kawior powiedział na zebraniu: „Póki szły dania, aperetify, zupki wszelakie – raz na zimno, raz na gorąco, w zależności od temperatury za oknem, to było wszystkim dobrze! I po co było to zmieniać, po co?” Zapytał retorycznie. Kelnerzy co prawda utracili zaufanie, ale biznes się kręcił. Nawet potłuczony Schabowy nie protestował, bo po co.

A tu Koło Fortuny poszło w ruch. Na alarm biją najbardziej nieuzależnieni analitycy. Wolność dla używek i dla używających używek! Wciskacze bajek o prognozowanych kursach walut straszą kredytomaniaków Armagedonem ekonomicznym. Wpatrzeni w swój portfel nic nie widzą. Ciemność widzą. Zwłaszcza po powrocie z wyczerpujących urlopów w Alpach Szwajcarskich zapadają w letarg i zauważają braki. Na koncie najbardziej. Żony i inne towarzyszki zmagań urlopowych przezornie milczą. Ale ubytek w portfelu jest tak bolesny, że trzeba bić w bęben.

Mówią, że można było skreślić z listy dań paluszki rybne, no może jakieś warzywne mrożonki, ale nie ośmiorniczki. Rozmrażane wielokrotnie i kupione na zapas. Owoce morza szykują się do buntu i starszą, że wrócą do Japonii. Tak profilaktycznie.

Zaraz po owocach morza przemówił pięć lat nam miłościwie pilnujący Żyrandola Bronisław. „Sezon łowczy czas zacząć” – powiedział i zaprezentował swoje nowe możliwości. Zdziwionemu bardzo, że nie dostał zaproszenia na ważne wydarzenia, wytłumaczono, że w Budzie Ruskiej zlikwidowano punkt pocztowy i przeniesiono do Chobielina, bo teraz w tamtejszych okolicach planowany jest większy obrót przesyłkami i innymi dobrami natury. Tak stwierdzono na podstawie badań nastrojów i ruchu ptactwa, które w tym roku szybciej zaczęło się przemieszczać. Niektóre gatunki na najbliższe cztery lata osiądą za Atlantykiem. Już wiją gniazda wielosezonowe. Tak mówią ornitolodzy, a oni na ptakach się znają.

A co do miłośników rebusów, krzyżówek i innych łamigłówek, uderzył w te słowa Bronisław: „Od tych wydarzeń minęło kilkadziesiąt lat. Poszukiwanie nieprawnie poszukiwanych dokumentów musi uwzględniać fakt, że nie grzebie się w pamiątkach rodzinnych… (…) Jeżeli to jest na chybił-trafił, bez podejrzenia, że coś się tam znajduje, to nie jest to w duchu obowiązującego w Polsce prawa, aczkolwiek motywacje są zrozumiałe…”. Na chybił-trafił, to tylko Bolkosław potrafił.

Zacytować za portalem „wPolityce” musiałem, bo nikt by mi nie uwierzył, że Pan Były tak wysłowił się. Opierając się o nierozpakowaną niszczarkę, nerwowo bawił się sztućcami z pałacu. „Nie sposób przeszukać całej Polski!” – zawołał. Ale Budę można.

Z dumą myślę i mówię, że byłem rewolucjonistą pierwszej godziny. Aresztowany pierwszy raz w grudniu 1971 roku. Pierwszy raz pałką dostałem w 1968 roku! Wiem, jak trudna była to walka!” A co z buntem kawiorowym? „Moja żona chodzi tam z wnukami, mnie też tam serce ciągnie…”. Na te słowa Bolkosław się żachnął, bo on był rewolucjonistą jeszcze przed pierwszą. Za pięć dwunasta on już czekał na posterunku. Czekał na instrukcje.

Ale „mleko się rozlało, trzeba posprzątać (…) Wyciekło, to wyciekło”. Powiedziała znajoma handlarka ze straganu. Kawior, nie kawior, a ośmiorniczki nogi pogubiły. Wszyscy skaczą i fruwają, na spacerki zapraszają. Raz, dwa, raz, raz. „Popadamy w jakąś paranoję” – mówią przystawki. I mają rację.

Cały naród polski wierzy. Część narodu wierzy bardzo, tylko nie w to, co trzeba i partia karze. A Niemcy wierzą Bolkosławowi najbardziej. Wierzą tak, jak Bezprymowi. Taka u nich tradycja. Od tysiąca lat wierzą tym, którzy za drobną opłatą podzielą się informacjami.

W sytuacji napięcia przedupadkowego lekarze zalecają długie spacery. Dlatego popieram lekarzy. Niech się przystawki przewietrzą, niech pospacerują. Wiosna już za oknem, gęsiarki w nowych kreacjach ruszają na pola. Nawet Główny Urząd Statystyczny przeżywa nieplanowaną odwilż i mówi, że to co miało być zielone, zielone nie było. Bo im się cyferki poprzestawiały. Pogodynki zapowiadają wiosenną falę nawróceń wszelkich Smażalni Opinii Społecznych. Czas przewietrzyć zapasy i powyrzucać nieświeże rybki, bo pani Magdalena po Polsce krąży i nie przepuści. Jak rewolucje, to rewolucje. Nieświeżemu nie przepuści. Biedne ośmiorniczki z przekroczoną datą przydatności do spożycia. Oj biedne. Popłyną z prądem.

A nad wszystkim w ciszy i dyskrecji największej czuwają Dopalacze. Dobrze skrojone, opakowane, błyszczące, cieszące oko koneserów i kolekcjonerów. Siedzą ukryte w altankach na Polankach i debatują. Zwiększać ilość kofeiny, czy nie zwiększać? Wrzucić dodatkową partię na rynek, czy poczekać aż pragnienie wzrośnie? Co ma zrobić Kawior, jak go doszczętnie rozpakują? Albo ośmiorniczki oraz inne owoce morza i demokracji po rozmrożeniu? Jak tyć pytają się, jak tyć?! Pani Henryko niech pani nam powie: Jak tyć?

 

Felieton ukazał się w najnowszym wydaniu „Tygodnika Solidarność”

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

115 komentarzy

115 Komentarzy

 1. WJTK

  5 marca 2016 at 00:55

  Mogę tylko pozazdrościć autorowi satyrycznego ujęcia tematu.

 2. Augusto de Arruda Botelho

  16 marca 2017 at 16:11

  Excellent blog here! Also your website loads up very fast!
  What host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my site loaded up as quickly as yours lol

 3. Pearline

  19 marca 2017 at 16:03

  Highly energetic post, I enjoyed that a lot. Will there be a part 2?

 4. hair loss treatment

  21 marca 2017 at 04:14

  wonderful put up, very informative. I wonder why the other specialists
  of this sector do not realize this. You should
  proceed your writing. I’m confident, you have a huge readers’ base already!

 5. Natisha

  21 marca 2017 at 14:32

  Informative article, totally what I needed.

 6. Georges Sadala

  23 marca 2017 at 05:44

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for highest
  paying jobs in america

 7. financial obligations

  24 marca 2017 at 15:11

  I visited several websites however the audio feature for
  audio songs current at this web page is actually excellent.

 8. car computer chip

  27 marca 2017 at 01:54

  Very nice article, totally what I wanted to find.

 9. Gudrun

  27 marca 2017 at 03:04

  Great blog you have got here.. It’s difficult to find high-quality
  writing like yours these days. I truly appreciate people like you!
  Take care!!

 10. Silvia Odete Morani Massad

  30 marca 2017 at 07:03

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this write-up plus
  the rest of the website is extremely good.

 11. Egli Diana Pinto

  31 marca 2017 at 16:05

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post
  was great. I do not know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 12. online university

  1 kwietnia 2017 at 16:36

  If you wish for to take much from this article then you have to apply such techniques to your won webpage.

 13. video description

  2 kwietnia 2017 at 02:53

  Very nice article, exactly what I was looking for.

 14. traffic bandit

  5 kwietnia 2017 at 08:25

  Post writing is also a fun, if you know then you can write if not it is difficult
  to write.

 15. Augusto de Arruda Botelho

  7 kwietnia 2017 at 04:00

  When some one searches for his vital thing, so he/she wishes to be available that in detail, thus that thing is maintained over
  here.

 16. Marissa

  8 kwietnia 2017 at 21:20

  What’s up, I log on to your blog like every week. Your humoristic
  style is witty, keep doing what you’re doing!

 17. Dong

  8 kwietnia 2017 at 23:32

  When some one searches for his required thing, therefore
  he/she desires to be available that in detail, so that thing is maintained over here.

 18. gambar baju kerja

  9 kwietnia 2017 at 04:33

  I’ve read some excellent stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting.
  I wonder how a lot attempt you put to create this
  type of great informative site.

 19. Jody

  9 kwietnia 2017 at 08:02

  No matter if some one searches for his essential thing,
  therefore he/she wishes to be available that in detail, so that thing is maintained over here.

 20. Derrick

  9 kwietnia 2017 at 09:25

  This is a topic that is near to my heart…
  Best wishes! Where are your contact details though?

 21. Tyrone

  10 kwietnia 2017 at 03:08

  This is a topic that is near to my heart… Cheers! Where are your contact details though?

 22. Myra

  12 kwietnia 2017 at 16:30

  What’s up to every , as I am truly eager of reading this weblog’s
  post to be updated regularly. It consists of pleasant material.

 23. www.forum.sitenasilkurulur.net

  12 kwietnia 2017 at 16:59

  Write more, thats all I have to say. Literally,
  it seems as though you relied on the video to make
  your point. You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you
  could be giving us something informative to read?

 24. Austin

  12 kwietnia 2017 at 17:09

  I used to be able to find good information from your content.

 25. http://www.chpinbu.com/

  13 kwietnia 2017 at 01:18

  I could not resist commenting. Perfectly written!

 26. Augusto de Arruda Botelho

  13 kwietnia 2017 at 07:56

  Excellent write-up. I definitely love this site.
  Stick with it!

 27. Santiago

  13 kwietnia 2017 at 12:03

  Hi there to every single one, it’s genuinely a pleasant for me
  to pay a quick visit this web page, it consists of important Information.

 28. Egli Diana Pinto

  14 kwietnia 2017 at 00:07

  Great blog here! Also your web site loads up
  fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my website loaded up as quickly as yours lol

 29. Angelina

  14 kwietnia 2017 at 16:09

  I’m extremely inspired along with your writing skills as smartly as with the layout in your weblog.
  Is this a paid theme or did you modify it your self?
  Anyway stay up the nice high quality writing, it is rare to
  see a great weblog like this one today..

 30. Bryant

  14 kwietnia 2017 at 23:44

  Hi there! This post could not be written any better! Reading through this post reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept preaching about this. I am going to forward this article to him.

  Fairly certain he’s going to have a good read. I appreciate you for sharing!

 31. Augusto de Arruda Botelho

  15 kwietnia 2017 at 18:10

  Appreciation to my father who informed me about this weblog, this web site is truly amazing.

 32. Dick

  16 kwietnia 2017 at 00:10

  Incredible points. Solid arguments. Keep up the amazing spirit.

 33. Augusto de Arruda Botelho

  19 kwietnia 2017 at 13:00

  Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you
  wrote the book in it or something. I think that you could
  do with a few pics to drive the message home a bit, but other than that,
  this is magnificent blog. A fantastic read. I’ll certainly be
  back.

 34. Augusto de Arruda Botelho

  19 kwietnia 2017 at 13:35

  These are in fact wonderful ideas in concerning blogging.
  You have touched some fastidious factors here. Any way keep up wrinting.

 35. Fidelia

  23 kwietnia 2017 at 09:13

  This post is genuinely a good one it assists new net people, who are wishing
  in favor of blogging.

 36. Kathlene

  7 maja 2017 at 08:17

  I visited many web sites except the audio quality for audio songs existing at this site is in fact marvelous.

 37. glam seamless

  9 maja 2017 at 05:22

  You can definitely see your skills in the work you write.
  The sector hopes for even more passionate writers like you who are not afraid
  to say how they believe. At all times follow your heart.

 38. Maybelle

  9 maja 2017 at 18:23

  Touche. Great arguments. Keep up the great work.

 39. Selene

  11 maja 2017 at 07:36

  I simply could not go away your site prior to suggesting that I
  extremely enjoyed the usual info an individual provide in your guests?
  Is gonna be back ceaselessly in order to check out new posts

 40. Leora

  11 maja 2017 at 20:07

  Nice blog right here! Also your website so much up fast!
  What web host are you the usage of? Can I am getting your affiliate link
  to your host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 41. car computer exchange

  15 maja 2017 at 23:03

  I couldn’t resist commenting. Perfectly written!

 42. flashlight solar powered

  17 maja 2017 at 21:57

  Very rapidly this web page will be famous among all blogging people, due to
  it’s good content

 43. car computer exchange

  28 maja 2017 at 00:06

  I think the admin of this site is in fact working hard in support of his web page, for the
  reason that here every stuff is quality based material.

 44. car computer exchange

  2 czerwca 2017 at 19:30

  I visited several sites but the audio quality for audio songs existing at this site is genuinely superb.

 45. van hire amount

  3 czerwca 2017 at 19:51

  you’re truly a excellent webmaster. The website loading pace is incredible.
  It seems that you’re doing any unique trick. Also, The contents
  are masterpiece. you’ve done a great task in this topic!

 46. make money in 2 days

  3 czerwca 2017 at 20:41

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good.
  I do not know who you are but definitely you are
  going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 47. Charmain

  9 czerwca 2017 at 05:34

  Awesome post.

 48. security systems

  9 czerwca 2017 at 06:21

  Right now it appears like Expression Engine is the top blogging platform available
  right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 49. make money

  11 czerwca 2017 at 01:08

  My family all the time say that I am wasting my time here at net, except I know I am getting
  knowledge everyday by reading such nice content.

 50. Hey there this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 51. very good post, i certainly love this web site, keep on it

 52. Santo

  13 czerwca 2017 at 00:01

  This is a topic which is close to my heart… Best wishes!
  Exactly where are your contact details though?

 53. best security

  13 czerwca 2017 at 03:53

  Marvelous, what a weblog it is! This blog presents helpful information to us, keep it up.

 54. Rene

  13 czerwca 2017 at 06:05

  Hi there, I enjoy reading all of your article. I like to
  write a little comment to support you.

 55. Ahaa, its good dialogue concerning this paragraph
  at this place at this website, I have read all
  that, so now me also commenting here.

 56. Marianne

  14 czerwca 2017 at 08:42

  Very good information. Lucky me I ran across your blog by accident (stumbleupon).
  I’ve saved it for later!

 57. car hire

  14 czerwca 2017 at 18:18

  Hi there, after reading this awesome article i am too
  delighted to share my experience here with friends.

 58. music downloads

  15 czerwca 2017 at 05:07

  I always spent my half an hour to read this weblog’s articles everyday along with a mug of coffee.

 59. Project Wreckless

  15 czerwca 2017 at 13:01

  I like your blog. It sounds every informative.

 60. http://guardiandevils.de/

  15 czerwca 2017 at 17:04

  Hi to every one, the contents existing at this web page are genuinely amazing for
  people knowledge, well, keep up the nice work fellows.

 61. Restaurant in San Jose

  15 czerwca 2017 at 20:57

  I like meeting utile info, this post has got me even more info!

 62. car computer exchange

  20 czerwca 2017 at 00:18

  Its like you read my mind! You appear to know
  a lot about this, like you wrote the book in it or something.

  I think that you can do with some pics to drive the message home
  a bit, but instead of that, this is wonderful blog.
  A fantastic read. I will certainly be back.

 63. Lashunda

  22 czerwca 2017 at 21:03

  I could not resist commenting. Exceptionally well written!

 64. Shari

  25 czerwca 2017 at 17:41

  Hi, i think that i saw you visited my web site so i came to “return the favor”.I’m trying
  to find things to improve my site!I suppose its ok to use a few of your
  ideas!!

 65. vehicle diagnostics

  27 czerwca 2017 at 22:33

  It’s very easy to find out any topic on web as compared to books, as I found this piece of writing at
  this site.

 66. reclame aqui

  28 czerwca 2017 at 05:04

  I like your quality that you put into your writing . Please do continue with more like this.

 67. Arthur

  28 czerwca 2017 at 20:51

  Highly descriptive article, I loved that a lot.
  Will there be a part 2?

 68. Venus

  29 czerwca 2017 at 01:29

  Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for?

  you made blogging look easy. The overall look of your web site is great, as well as
  the content!

 69. Vincent

  7 lipca 2017 at 23:03

  You ought to be a part of a contest for one of the most useful sites online.
  I’m going to recommend this website!

 70. Mitchell

  18 lipca 2017 at 17:35

  These are truly fantastic ideas in about blogging.
  You have touched some good points here. Any way keep
  up wrinting.

 71. I am really loving the theme/design of your web
  site. Do you ever run into any browser compatibility issues?
  A few of my blog readers have complained about
  my website not operating correctly in Explorer but looks great in Chrome.
  Do you have any advice to help fix this issue?

 72. Lelio Vieira Carneiro Junior

  20 lipca 2017 at 09:46

  I believe everything posted made a bunch of sense. However,
  think about this, what if you added a little content?
  I mean, I don’t want to tell you how to run your blog, however suppose you added a title that grabbed a person’s attention? I mean Bunt przystawek.

  Kawior, Ośmiorniczki i Dopalacze wyszły na ulice – Prawy.pl is
  kinda vanilla. You should glance at Yahoo’s home page and watch how they
  write news headlines to get viewers to open the links.
  You might try adding a video or a picture or two to grab readers excited about what you’ve written. In my opinion,
  it could make your posts a little livelier.

 73. Deidre

  20 lipca 2017 at 15:58

  Thank you, I have recently been looking for info approximately this subject for a while and yours is the best I
  have discovered till now. However, what about the bottom line?
  Are you certain about the supply?

 74. https://pt.wikipedia.org

  20 lipca 2017 at 21:35

  Thanks for a marvelous posting! I truly enjoyed reading
  it, you can be a great author.I will make
  sure to bookmark your blog and may come back very
  soon. I want to encourage that you continue your great writing, have a nice day!

 75. https://www.youtube.com

  20 lipca 2017 at 22:54

  Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and I was wondering your situation; many of us have created some nice methods and we are looking to
  exchange methods with others, please shoot
  me an e-mail if interested.

 76. Jacelyn

  21 lipca 2017 at 05:24

  Hiya! I know this is kinda off topic however
  I’d figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa?

  My site discusses a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from
  each other. If you are interested feel free to shoot me
  an e-mail. I look forward to hearing from you! Fantastic blog by the way!

 77. luizgastaobitten.tumblr.com

  22 lipca 2017 at 13:43

  Hi there! This post could not be written any better!
  Looking at this article reminds me of my previous roommate!
  He always kept preaching about this. I most certainly will send this post to him.
  Fairly certain he’ll have a good read. Thank you for sharing!

 78. Lelio Vieira Carneiro Junior

  24 lipca 2017 at 04:34

  We absolutely love your blog and find most of your post’s to be what precisely I’m looking for.
  Would you offer guest writers to write content
  to suit your needs? I wouldn’t mind writing a
  post or elaborating on a number of the subjects you write related to here.
  Again, awesome web site!

 79. blog de make up

  24 lipca 2017 at 19:32

  Es importante saber los mejores metodos de maquillaje y no pasar horas y horas sin saber con que maquillaje o estilos de peinados te quedan mejor, para ello es importante estar informada de las mejores noticias, informacion de los mejores estilos y makeups. Estar actualizada de las tendencias y estilos es bueno para proyectar la mejor imagen en cualquier fecha del año.

 80. Mallory

  27 lipca 2017 at 06:47

  Undeniably consider that which you stated.
  Your favorite reason seemed to be at the net the simplest factor to take into account of.
  I say to you, I definitely get irked even as other folks think about issues that they just don’t understand about.

  You controlled to hit the nail upon the highest and
  also defined out the entire thing without having side-effects , other folks could take a signal.
  Will probably be back to get more. Thanks

 81. Joesph

  27 lipca 2017 at 10:18

  This is a topic that is close to my heart… Take care!
  Where are your contact details though?

 82. www.facebook.com

  30 lipca 2017 at 14:16

  Thanks for any other informative website. Where else may I am getting that kind of info written in such
  an ideal approach? I’ve a project that I’m simply
  now working on, and I’ve been on the look out for such info.

 83. Theodore

  2 sierpnia 2017 at 10:10

  Have you ever considered publishing an e-book or guest authoring on other blogs?

  I have a blog based upon on the same information you discuss and
  would really like to have you share some stories/information. I know my viewers would appreciate your work.
  If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an e mail.

 84. Lelio Vieira Carneiro

  2 sierpnia 2017 at 20:51

  I’m not sure exactly why but this website is loading very slow for me.

  Is anyone else having this issue or is it a issue on my end?
  I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 85. https://pt.wikipedia.org/

  3 sierpnia 2017 at 01:57

  Greetings! Very useful advice in this particular post!
  It’s the little changes that will make the biggest changes.
  Many thanks for sharing!

 86. Wendell

  3 sierpnia 2017 at 19:30

  Hi there! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve
  worked hard on. Any recommendations?

 87. Silvia Odete Morani Massad

  4 sierpnia 2017 at 05:52

  Thanks on your marvelous posting! I really enjoyed reading it, you will be
  a great author. I will make certain to bookmark your blog and definitely
  will come back from now on. I want to encourage you to ultimately continue your great work, have a nice morning!

 88. We stumbled over here by a different website and
  thought I may as well check things out. I like what I see so now i am following you.
  Look forward to going over your web page again.

 89. Hi there! I know this is kind of off topic but
  I was wondering which blog platform are you using for this website?

  I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at alternatives for
  another platform. I would be fantastic if you could point me
  in the direction of a good platform.

 90. Chana

  6 sierpnia 2017 at 04:01

  Hi there, constantly i used to check web site posts here in the early hours
  in the break of day, for the reason that i enjoy to find out more and
  more.

 91. Salvatore

  6 sierpnia 2017 at 08:32

  Hey there! I’m at work surfing around your blog from
  my new iphone 3gs! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts!
  Keep up the great work!

 92. Christena

  6 sierpnia 2017 at 10:05

  you are really a excellent webmaster. The website loading velocity is amazing.
  It kind of feels that you’re doing any distinctive trick.
  In addition, The contents are masterwork.
  you’ve done a fantastic activity in this matter!

 93. Lelio Vieira Carneiro Junior

  6 sierpnia 2017 at 15:45

  Very nice post. I simply stumbled upon your blog and wished to say that I’ve really enjoyed browsing your weblog posts.
  In any case I’ll be subscribing for your feed and I hope you write again soon!

 94. Lelio Vieira Carneiro Junior

  6 sierpnia 2017 at 17:44

  There’s certainly a lot to know about this topic.
  I love all of the points you’ve made.

 95. life coach

  8 sierpnia 2017 at 07:39

  Its just like you read my thoughts! It’s like reading about my family.

 96. Charlesovarl

  8 sierpnia 2017 at 23:03

  wh0cd216466 [url=http://anafranil25mg.us.com/]anafranil price[/url] [url=http://genericnexium.us.com/]generic nexium[/url]

 97. These kind of posts are always inspiring and I prefer to read quality content so I happy to find many good point here in the post. writing is simply wonderful! thank you for the post

 98. Agnes

  15 sierpnia 2017 at 06:05

  An outstanding share! I have just forwarded this onto a co-worker
  who was doing a little research on this. And he
  actually bought me breakfast simply because I discovered it for him…
  lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanx for spending some time to talk about this topic here on your site.

 99. James Frazer Mann

  16 sierpnia 2017 at 10:48

  Hello to every one, the contents existing at this website
  are actually amazing for people experience, well, keep up the good work fellows.

 100. Mallory

  16 sierpnia 2017 at 17:06

  Pretty! This has been a really wonderful post. Many thanks
  for supplying this information.

 101. www.globo.com

  17 sierpnia 2017 at 23:23

  It’s remarkable to visit this web page and reading the views of all friends about this piece
  of writing, while I am also zealous of getting familiarity.

 102. Anh

  18 sierpnia 2017 at 07:00

  Hi, I read your new stuff regularly. Your story-telling style is witty, keep up the good work!

 103. Shirleen

  18 sierpnia 2017 at 13:34

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as
  though you relied on the video to make your point.

  You clearly know what youre talking about,
  why throw away your intelligence on just posting videos to your
  blog when you could be giving us something informative to read?

 104. Mozelle

  19 sierpnia 2017 at 06:36

  I visited various web pages except the audio quality for audio
  songs existing at this web page is actually marvelous.

 105. tips untuk hamil dengan cepat

  19 sierpnia 2017 at 09:50

  Awesome post.

 106. James Frazer Mann

  19 sierpnia 2017 at 14:19

  hello there and thank you for your information – I’ve
  definitely picked up something new from right here.
  I did however expertise several technical issues using this
  site, since I experienced to reload the website a lot of times previous to I could get it to load properly.
  I had been wondering if your hosting is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will
  often affect your placement in google and can damage your high quality score
  if ads and marketing with Adwords. Well I am adding
  this RSS to my e-mail and could look out for a lot more of your respective intriguing content.

  Ensure that you update this again soon.

 107. terapi agar cepat hamil

  19 sierpnia 2017 at 18:23

  Hey very interesting blog!

 108. multivitamin anak 2 tahun

  19 sierpnia 2017 at 19:07

  naturally like your website but you have to check the spelling on quite a few of your posts.

  Several of them are rife with spelling issues and I find it very bothersome to inform the truth however I will definitely come
  back again.

 109. meningkatkan selera makan anak

  20 sierpnia 2017 at 05:34

  Hi every one, here every person is sharing such familiarity, so it’s good to read this blog, and I used to go to
  see this webpage daily.

 110. James Frazer-Mann

  20 sierpnia 2017 at 15:02

  Thank you a lot for sharing this with all folks
  you really know what you’re speaking approximately!
  Bookmarked. Please also seek advice from my web site =).
  We will have a hyperlink exchange agreement among us

 111. Jenna

  20 sierpnia 2017 at 19:36

  I have read so many articles or reviews concerning the blogger lovers except this paragraph is genuinely a good post, keep it
  up.

 112. Ross

  21 sierpnia 2017 at 10:58

  I have read so many posts on the topic of
  the blogger lovers except this post is really a fastidious paragraph, keep it
  up.

 113. menu sehat untuk anak kurang gizi

  21 sierpnia 2017 at 13:53

  Howdy would you mind stating which blog platform you’re
  using? I’m going to start my own blog soon but
  I’m having a tough time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m
  looking for something completely unique. P.S Apologies for being
  off-topic but I had to ask!

 114. James Frazer-Mann

  21 sierpnia 2017 at 20:59

  What’s up, I want to subscribe for this webpage to take most up-to-date updates,
  thus where can i do it please help.

 115. www.labelind.unicas.it

  22 sierpnia 2017 at 18:56

  Thanks designed for sharing such a fastidious opinion, paragraph is good, thats
  why i have read it fully

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra