Felieton

Bunt przystawek. Kawior, Ośmiorniczki i Dopalacze wyszły na ulice

images_nowe_stories_media_felietonisci_pawel_janowski_aktualneTak świetnie było zaplanowane, a tak okiwani zostali. Kawior się rozmroził, Ośmiorniczki rozlazły, a reszta odpaliła bez sensu. „To kotlet kręcił głową i widelcem, a nie widelec kotletem” – wołają na ulicach i placach. „Niech każdy schabowy zapamięta, czy to w panierce, czy bez. Bo kotlet jaki jest każdy widzi”. Bez kości, żeby nie powiedzieć bez kręgosłupa. „I my lubimy kotlety bez kości, dobrze obtłuczone, wytrzęsione i wytarzane. One są nasze. Tylko ten nie rozumie, z kogo kotleta nie zrobili” – wołają chórem.

Przedstawiciele niezawiśli i niezależni wszelkich około daniowych smakołyków protestują przeciw skreślaniu ich z Menu. Przeciwko skreśleniu ich z członkostwa w Spiżarni i odłączeniu Kroplówki, to znaczy od prądu. Tyle się nasortowali przez osiem lat, tyle napakowali, co niektórzy na ochotnika nawet zapakowali się próżniowo, a tu taka odwilż. Nie wolno, nie godzi się. To zamach na mrożonki!

Ostrzegają, że jak zarządzą powszechne rozmrażanie, to wszyscy zmiękną, a niektórzy popłyną. Niechybnie grozi nam powódź, a już co najmniej podtopienia.

Dlatego Włodzimierz Ubezpieczyciel milczy tym razem. Nie rusza się z puszczy. Ale nie milczy inny dobroczyńca. Naprzeciwko zatroskanym przystawkom wyszedł prorok Bolkosław Lech Największy od pięciuset lat. I przez następne pięćset też największy. Wirtuoz gry wszelkiej, przy którym Chopin mógłby najwyżej na bębenkach popukać. Bolek multiinstrumentalista. Człowiek o stu twarzach, dwudziestu kontach, wieszcz i interpretator. Długa jest lista jego cnót i zasług. I chociaż przyszłoby stu pisarzy i każdy powiedziałby o czym tam marzy, to nie sięgnęliby myśli Lecha, taka to z wielka pociecha.

Podobno nawet Agent Wolski regularnie pytał się go o przyszłość Polski i świata. On wiedział co 1976 robotnicy w Radomiu zrobią i co z nimi zrobią. To drugie, to wiedział bardziej, by był bliżej… odpowiednich proroków mniejszych. Poza tym w tamtym czasie szykował się już na konklawe. Na wszystkie konklawe. Konferował z kardynałami i Duchem Świętym, którego namawiał na wybór Karola Wojtyły, bo już zaplanował Sierpień w Grudniu.

Dyrektorzy Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa i Gospodarstw Potrzebujących Wsparcia oraz Polskiego Czerwonego Krzyża, jak skreślali liczby w totolotka, dla potrzebujących oczywiście, to zawsze po konsultacjach. No i mieli szczęście, trzeba to przyznać. A Bolkosław szczodry był i na pralkę nie żałował, jakby co. Trzymał zawsze z Kawiorami. Bo Kawior, to brzmi dumnie. Ważny wtedy był i rzadko występował w przyrodzie i na pułkach sklepowych, chyba że „za firankami Pewexu”. Inny plankton i ikra gorszego sortu go nie interesowała i nie interesuje. Bolkosław patrzy, gdzie wzrok nie sięga i bierze wszystko, co da się przelać. Najlepiej na konto.

To dzięki geniuszowi Bolkosława sławę zdobyły drożdżówki i herbata z cukrem. Teraz chodzą dumne w glorii bohaterów i bojowników o wolność śniadań i innych przerw w pracy. I mówią, że bezglutenowe są, że nawet z cukrem sobie radzą świetnie. Bezczelne takie są. Co prawda spadły już pierwszych stron gazet, nie przeprowadzają z nimi wywiadów i nie chcą ich zapraszać do szkół i zakładów pracy z prelekcjami, ale sława została. No i sprzedaż wzrosła. Piekarze zacierają ręce i gniotą na potęgę. Cukiernie zwiększyły zamówienia. Drożdżówki mogą bez żadnych przeszkód zalegać w sklepikach szkolnych i nie muszą działać pod przykryciem.

Główną ofiarą drożdżowej rewolucji została Joanna, ale ona zawsze lubiła zaszaleć, gdy nikt jej nie pilnował, dlatego teraz niewielu jej współczuje. A Joann u nas dostatek. Niedawno nadeszła nowa dostawa. Z posypkami w różnych smakach – Nowoczesnych i tradycyjnych, robotniczych i obywatelskich. Każdy może znaleźć Joannę na swoją miarę. Na miarę potrzeb i oczekiwań najnowszej linii produkcyjnej i pragnień konsumentów. Można nawet zaprojektować sobie Joannę lub wyhodować w przydomowym ogródku. Najlepiej rośnie regularnie obsypywana drobniakami. No i trzeba wciąż do niej mówić, że jest najpiękniejsza na świecie. To taka mała skaza genetyczna, z którą koledzy ze WSI jeszcze sobie nie radzą. Ale pracują nad tym. Pracują.

I tak bardzo pracują i eksperymentują, że spróbowali nowego rodzaju hodowli. W ramach tego doświadczenia, nazywanego w kręgach zaufanych – hybrydowym, wypuszczono przystawki na wolny wybieg. To ma być hybryda ekologiczna. Mają chodzić samopas po całym kraju. Gdzie chcą, kiedy chcą i nawet, jak nie chcą.

Pierwszy podniósł głowę Kawior. Ma opinię niezawisłego od niczego, poza rybami. Na ich temat wolał się nie wypowiadać, bo wiadomo, pochodzenie zobowiązuje. To jego koledzy podrzucają rybie głowy zwycięzcom Bolkolotka. Kawior powiedział na zebraniu: „Póki szły dania, aperetify, zupki wszelakie – raz na zimno, raz na gorąco, w zależności od temperatury za oknem, to było wszystkim dobrze! I po co było to zmieniać, po co?” Zapytał retorycznie. Kelnerzy co prawda utracili zaufanie, ale biznes się kręcił. Nawet potłuczony Schabowy nie protestował, bo po co.

A tu Koło Fortuny poszło w ruch. Na alarm biją najbardziej nieuzależnieni analitycy. Wolność dla używek i dla używających używek! Wciskacze bajek o prognozowanych kursach walut straszą kredytomaniaków Armagedonem ekonomicznym. Wpatrzeni w swój portfel nic nie widzą. Ciemność widzą. Zwłaszcza po powrocie z wyczerpujących urlopów w Alpach Szwajcarskich zapadają w letarg i zauważają braki. Na koncie najbardziej. Żony i inne towarzyszki zmagań urlopowych przezornie milczą. Ale ubytek w portfelu jest tak bolesny, że trzeba bić w bęben.

Mówią, że można było skreślić z listy dań paluszki rybne, no może jakieś warzywne mrożonki, ale nie ośmiorniczki. Rozmrażane wielokrotnie i kupione na zapas. Owoce morza szykują się do buntu i starszą, że wrócą do Japonii. Tak profilaktycznie.

Zaraz po owocach morza przemówił pięć lat nam miłościwie pilnujący Żyrandola Bronisław. „Sezon łowczy czas zacząć” – powiedział i zaprezentował swoje nowe możliwości. Zdziwionemu bardzo, że nie dostał zaproszenia na ważne wydarzenia, wytłumaczono, że w Budzie Ruskiej zlikwidowano punkt pocztowy i przeniesiono do Chobielina, bo teraz w tamtejszych okolicach planowany jest większy obrót przesyłkami i innymi dobrami natury. Tak stwierdzono na podstawie badań nastrojów i ruchu ptactwa, które w tym roku szybciej zaczęło się przemieszczać. Niektóre gatunki na najbliższe cztery lata osiądą za Atlantykiem. Już wiją gniazda wielosezonowe. Tak mówią ornitolodzy, a oni na ptakach się znają.

A co do miłośników rebusów, krzyżówek i innych łamigłówek, uderzył w te słowa Bronisław: „Od tych wydarzeń minęło kilkadziesiąt lat. Poszukiwanie nieprawnie poszukiwanych dokumentów musi uwzględniać fakt, że nie grzebie się w pamiątkach rodzinnych… (…) Jeżeli to jest na chybił-trafił, bez podejrzenia, że coś się tam znajduje, to nie jest to w duchu obowiązującego w Polsce prawa, aczkolwiek motywacje są zrozumiałe…”. Na chybił-trafił, to tylko Bolkosław potrafił.

Zacytować za portalem „wPolityce” musiałem, bo nikt by mi nie uwierzył, że Pan Były tak wysłowił się. Opierając się o nierozpakowaną niszczarkę, nerwowo bawił się sztućcami z pałacu. „Nie sposób przeszukać całej Polski!” – zawołał. Ale Budę można.

Z dumą myślę i mówię, że byłem rewolucjonistą pierwszej godziny. Aresztowany pierwszy raz w grudniu 1971 roku. Pierwszy raz pałką dostałem w 1968 roku! Wiem, jak trudna była to walka!” A co z buntem kawiorowym? „Moja żona chodzi tam z wnukami, mnie też tam serce ciągnie…”. Na te słowa Bolkosław się żachnął, bo on był rewolucjonistą jeszcze przed pierwszą. Za pięć dwunasta on już czekał na posterunku. Czekał na instrukcje.

Ale „mleko się rozlało, trzeba posprzątać (…) Wyciekło, to wyciekło”. Powiedziała znajoma handlarka ze straganu. Kawior, nie kawior, a ośmiorniczki nogi pogubiły. Wszyscy skaczą i fruwają, na spacerki zapraszają. Raz, dwa, raz, raz. „Popadamy w jakąś paranoję” – mówią przystawki. I mają rację.

Cały naród polski wierzy. Część narodu wierzy bardzo, tylko nie w to, co trzeba i partia karze. A Niemcy wierzą Bolkosławowi najbardziej. Wierzą tak, jak Bezprymowi. Taka u nich tradycja. Od tysiąca lat wierzą tym, którzy za drobną opłatą podzielą się informacjami.

W sytuacji napięcia przedupadkowego lekarze zalecają długie spacery. Dlatego popieram lekarzy. Niech się przystawki przewietrzą, niech pospacerują. Wiosna już za oknem, gęsiarki w nowych kreacjach ruszają na pola. Nawet Główny Urząd Statystyczny przeżywa nieplanowaną odwilż i mówi, że to co miało być zielone, zielone nie było. Bo im się cyferki poprzestawiały. Pogodynki zapowiadają wiosenną falę nawróceń wszelkich Smażalni Opinii Społecznych. Czas przewietrzyć zapasy i powyrzucać nieświeże rybki, bo pani Magdalena po Polsce krąży i nie przepuści. Jak rewolucje, to rewolucje. Nieświeżemu nie przepuści. Biedne ośmiorniczki z przekroczoną datą przydatności do spożycia. Oj biedne. Popłyną z prądem.

A nad wszystkim w ciszy i dyskrecji największej czuwają Dopalacze. Dobrze skrojone, opakowane, błyszczące, cieszące oko koneserów i kolekcjonerów. Siedzą ukryte w altankach na Polankach i debatują. Zwiększać ilość kofeiny, czy nie zwiększać? Wrzucić dodatkową partię na rynek, czy poczekać aż pragnienie wzrośnie? Co ma zrobić Kawior, jak go doszczętnie rozpakują? Albo ośmiorniczki oraz inne owoce morza i demokracji po rozmrożeniu? Jak tyć pytają się, jak tyć?! Pani Henryko niech pani nam powie: Jak tyć?

 

Felieton ukazał się w najnowszym wydaniu „Tygodnika Solidarność”

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

135 komentarzy

135 Komentarzy

 1. WJTK

  5 marca 2016 at 00:55

  Mogę tylko pozazdrościć autorowi satyrycznego ujęcia tematu.

  • Michaelutece

   1 września 2017 at 17:23

   [url=http://buycialisonline.us.org/]cialis 20[/url]

  • JohnOrawn

   7 września 2017 at 09:13

   [url=https://onlineloans.us.com/]get a loan[/url] [url=https://writemyessay.us.com/]website to write essays[/url]

 2. hair loss treatment

  21 marca 2017 at 04:14

  wonderful put up, very informative. I wonder why the other specialists
  of this sector do not realize this. You should
  proceed your writing. I’m confident, you have a huge readers’ base already!

 3. Natisha

  21 marca 2017 at 14:32

  Informative article, totally what I needed.

 4. Georges Sadala

  23 marca 2017 at 05:44

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for highest
  paying jobs in america

 5. car computer chip

  27 marca 2017 at 01:54

  Very nice article, totally what I wanted to find.

 6. Gudrun

  27 marca 2017 at 03:04

  Great blog you have got here.. It’s difficult to find high-quality
  writing like yours these days. I truly appreciate people like you!
  Take care!!

 7. online university

  1 kwietnia 2017 at 16:36

  If you wish for to take much from this article then you have to apply such techniques to your won webpage.

 8. video description

  2 kwietnia 2017 at 02:53

  Very nice article, exactly what I was looking for.

 9. Marissa

  8 kwietnia 2017 at 21:20

  What’s up, I log on to your blog like every week. Your humoristic
  style is witty, keep doing what you’re doing!

 10. Dong

  8 kwietnia 2017 at 23:32

  When some one searches for his required thing, therefore
  he/she desires to be available that in detail, so that thing is maintained over here.

 11. Jody

  9 kwietnia 2017 at 08:02

  No matter if some one searches for his essential thing,
  therefore he/she wishes to be available that in detail, so that thing is maintained over here.

 12. Derrick

  9 kwietnia 2017 at 09:25

  This is a topic that is near to my heart…
  Best wishes! Where are your contact details though?

 13. Tyrone

  10 kwietnia 2017 at 03:08

  This is a topic that is near to my heart… Cheers! Where are your contact details though?

 14. Austin

  12 kwietnia 2017 at 17:09

  I used to be able to find good information from your content.

 15. http://www.chpinbu.com/

  13 kwietnia 2017 at 01:18

  I could not resist commenting. Perfectly written!

 16. Santiago

  13 kwietnia 2017 at 12:03

  Hi there to every single one, it’s genuinely a pleasant for me
  to pay a quick visit this web page, it consists of important Information.

 17. Angelina

  14 kwietnia 2017 at 16:09

  I’m extremely inspired along with your writing skills as smartly as with the layout in your weblog.
  Is this a paid theme or did you modify it your self?
  Anyway stay up the nice high quality writing, it is rare to
  see a great weblog like this one today..

 18. Dick

  16 kwietnia 2017 at 00:10

  Incredible points. Solid arguments. Keep up the amazing spirit.

 19. glam seamless

  9 maja 2017 at 05:22

  You can definitely see your skills in the work you write.
  The sector hopes for even more passionate writers like you who are not afraid
  to say how they believe. At all times follow your heart.

 20. Maybelle

  9 maja 2017 at 18:23

  Touche. Great arguments. Keep up the great work.

 21. car computer exchange

  15 maja 2017 at 23:03

  I couldn’t resist commenting. Perfectly written!

 22. flashlight solar powered

  17 maja 2017 at 21:57

  Very rapidly this web page will be famous among all blogging people, due to
  it’s good content

 23. security systems

  9 czerwca 2017 at 06:21

  Right now it appears like Expression Engine is the top blogging platform available
  right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 24. make money

  11 czerwca 2017 at 01:08

  My family all the time say that I am wasting my time here at net, except I know I am getting
  knowledge everyday by reading such nice content.

 25. Hey there this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 26. Santo

  13 czerwca 2017 at 00:01

  This is a topic which is close to my heart… Best wishes!
  Exactly where are your contact details though?

 27. best security

  13 czerwca 2017 at 03:53

  Marvelous, what a weblog it is! This blog presents helpful information to us, keep it up.

 28. Rene

  13 czerwca 2017 at 06:05

  Hi there, I enjoy reading all of your article. I like to
  write a little comment to support you.

 29. Marianne

  14 czerwca 2017 at 08:42

  Very good information. Lucky me I ran across your blog by accident (stumbleupon).
  I’ve saved it for later!

 30. car hire

  14 czerwca 2017 at 18:18

  Hi there, after reading this awesome article i am too
  delighted to share my experience here with friends.

 31. music downloads

  15 czerwca 2017 at 05:07

  I always spent my half an hour to read this weblog’s articles everyday along with a mug of coffee.

 32. Project Wreckless

  15 czerwca 2017 at 13:01

  I like your blog. It sounds every informative.

 33. car computer exchange

  20 czerwca 2017 at 00:18

  Its like you read my mind! You appear to know
  a lot about this, like you wrote the book in it or something.

  I think that you can do with some pics to drive the message home
  a bit, but instead of that, this is wonderful blog.
  A fantastic read. I will certainly be back.

 34. Lashunda

  22 czerwca 2017 at 21:03

  I could not resist commenting. Exceptionally well written!

 35. reclame aqui

  28 czerwca 2017 at 05:04

  I like your quality that you put into your writing . Please do continue with more like this.

 36. Arthur

  28 czerwca 2017 at 20:51

  Highly descriptive article, I loved that a lot.
  Will there be a part 2?

 37. Mitchell

  18 lipca 2017 at 17:35

  These are truly fantastic ideas in about blogging.
  You have touched some good points here. Any way keep
  up wrinting.

 38. blog de make up

  24 lipca 2017 at 19:32

  Es importante saber los mejores metodos de maquillaje y no pasar horas y horas sin saber con que maquillaje o estilos de peinados te quedan mejor, para ello es importante estar informada de las mejores noticias, informacion de los mejores estilos y makeups. Estar actualizada de las tendencias y estilos es bueno para proyectar la mejor imagen en cualquier fecha del año.

 39. Joesph

  27 lipca 2017 at 10:18

  This is a topic that is close to my heart… Take care!
  Where are your contact details though?

 40. Wendell

  3 sierpnia 2017 at 19:30

  Hi there! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve
  worked hard on. Any recommendations?

 41. Lelio Vieira Carneiro Junior

  6 sierpnia 2017 at 17:44

  There’s certainly a lot to know about this topic.
  I love all of the points you’ve made.

 42. life coach

  8 sierpnia 2017 at 07:39

  Its just like you read my thoughts! It’s like reading about my family.

 43. Charlesovarl

  8 sierpnia 2017 at 23:03

  wh0cd216466 [url=http://anafranil25mg.us.com/]anafranil price[/url] [url=http://genericnexium.us.com/]generic nexium[/url]

 44. Anh

  18 sierpnia 2017 at 07:00

  Hi, I read your new stuff regularly. Your story-telling style is witty, keep up the good work!

 45. terapi agar cepat hamil

  19 sierpnia 2017 at 18:23

  Hey very interesting blog!

 46. James Frazer-Mann

  21 sierpnia 2017 at 20:59

  What’s up, I want to subscribe for this webpage to take most up-to-date updates,
  thus where can i do it please help.

 47. commons.wikimedia.org

  25 sierpnia 2017 at 19:33

  Wow that was unusual. I just wrote an really long
  comment but after I clicked submit my comment didn’t
  show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say
  excellent blog!

 48. Lelio Vieira Carneiro Junior

  25 sierpnia 2017 at 23:56

  Superb, what a weblog it is! This weblog presents valuable information to
  us, keep it up.

 49. nanoshells.bsu.by

  29 sierpnia 2017 at 10:10

  I relish, result in I discovered exactly what I used to be taking a look for.
  You’ve ended my four day lengthy hunt! God
  Bless you man. Have a great day. Bye

 50. right car loan

  30 sierpnia 2017 at 08:39

  Hi! This is kind of off topic but I need some guidance from
  an established blog. Is it hard to set up your own blog?
  I’m not very techincal but I can figure things out
  pretty fast. I’m thinking about making my own but I’m not sure where
  to start. Do you have any tips or suggestions? Many thanks

 51. interest fees

  30 sierpnia 2017 at 19:47

  It’s going to be ending of mine day, except before finish I am reading this fantastic post to improve my
  knowledge.

 52. Sherlene

  31 sierpnia 2017 at 06:52

  bookmarked!!, I really like your site!

 53. Una

  31 sierpnia 2017 at 10:17

  What’s up, this weekend is good for me, for the reason that this occasion i
  am reading this wonderful informative post here at my house.

 54. Cory

  1 września 2017 at 14:33

  Since the admin of this web site is working, no hesitation very shortly it will be well-known,
  due to its quality contents.

 55. Charlesovarl

  1 września 2017 at 19:22

  [url=http://buycialisonline.us.org/]CIALIS ONLINE[/url]

 56. Anastasia

  2 września 2017 at 10:53

  Right away I am going away to do my breakfast, once having my breakfast
  coming over again to read further news.

 57. mengatasi bayi sulit makan

  3 września 2017 at 22:14

  I am regular visitor, how are you everybody? This post posted at this web site is in fact pleasant.

 58. real estate investment

  4 września 2017 at 07:02

  Hi to every one, since I am genuinely eager of reading this
  website’s post to be updated on a regular basis. It includes nice data.

 59. BrettDal

  4 września 2017 at 09:58

  wh0cd1911382 [url=http://elocon.mba/]elocon ointment 0.1[/url] [url=http://buyseroquel.work/]buy seroquel[/url] [url=http://buy-flagyl.shop/]where to buy flagyl[/url]

 60. resep masakan untuk balita susah makan

  4 września 2017 at 14:16

  Ridiculous story there. What occurred after?
  Take care!

 61. business cards

  4 września 2017 at 21:16

  Hello to all, it’s actually a good for me to visit this web site, it contains valuable Information.

 62. estate newbies

  7 września 2017 at 19:39

  There’s definately a lot to learn about this topic.
  I like all the points you have made.

 63. That is a good tip particularly to those fresh to the blogosphere.
  Simple but very precise info… Many thanks for
  sharing this one. A must read post!

 64. Noah

  9 września 2017 at 13:25

  It’s an awesome piece of writing in support of all the web people; they will obtain benefit from it I am sure.

 65. Chet

  10 września 2017 at 20:02

  I have read so many posts concerning the blogger lovers except
  this post is in fact a good post, keep it up.

 66. start up programs

  12 września 2017 at 11:54

  Quality content is the important to interest the viewers to pay
  a quick visit the web site, that’s what this site is providing.

 67. estate agent

  13 września 2017 at 01:45

  Whats up this is kinda of off topic but I was wanting to
  know if blogs use WYSIWYG editors or if you have
  to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but
  have no coding experience so I wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 68. traveling abroad

  16 września 2017 at 03:14

  Right away I am ready to do my breakfast, after having my breakfast coming
  over again to read other news.

 69. travel insurance

  21 września 2017 at 19:47

  My brother recommended I might like this web site.
  He was once totally right. This post truly made my day.

  You can not consider simply how so much time I had spent for this information! Thanks!

 70. lt.rdxxkj.cn

  22 września 2017 at 21:42

  Very quickly this web page will be famous among all blogging users,
  due to it’s good articles

 71. Ridiculous quest there. What happened after? Take care!

 72. bbs.aratp.com

  23 września 2017 at 19:04

  If some one wants expert view concerning running a blog then i propose him/her to pay a visit
  this weblog, Keep up the nice work.

 73. Willie

  23 września 2017 at 20:27

  great post, very informative. I ponder why the opposite experts of
  this sector don’t notice this. You should proceed your writing.

  I’m sure, you’ve a huge readers’ base already!

 74. https://www.ptcopener.com

  24 września 2017 at 20:22

  I’m gone to say to my little brother, that he should also visit this webpage
  on regular basis to take updated from most recent information.

 75. gratis brazil dating

  26 września 2017 at 00:49

  Hello, I think your blog might be having browser compatibility
  issues. When I look at your website in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, excellent blog!

 76. heart disease multiply

  27 września 2017 at 09:00

  Thanks for sharing your thoughts on arsenal soccer jerseys.
  Regards

 77. Florian

  27 września 2017 at 14:00

  What’s up, this weekend is good designed for me, for the reason that this time i am reading this fantastic informative
  paragraph here at my home.

 78. traveling jobs

  27 września 2017 at 17:00

  I just couldn’t go away your site prior to suggesting that I
  really enjoyed the usual info an individual provide for your guests?
  Is gonna be back regularly to check up on new posts

 79. travel magazine

  28 września 2017 at 09:22

  It’s going to be finish of mine day, however before end I am reading
  this great article to increase my experience.

 80. When some one searches for his necessary thing, thus he/she desires to be available that in detail, thus
  that thing is maintained over here.

 81. make money online from home

  30 września 2017 at 16:35

  Our local network of agencies has found your research so helpful.

 82. gratis brazil dating

  30 września 2017 at 17:33

  Good post. I’m dealing with some of these issues as well..

 83. Albertina

  1 października 2017 at 19:28

  Nice blog here! Also your site loads up fast! What
  host are you using? Can I get your affiliate link to your
  host? I wish my website loaded up as quickly as yours lol

 84. Carlos Eduardo Correa da Veiga

  2 października 2017 at 00:25

  Informative article, totally what I was looking for.

 85. Cell Phone Charging Stations

  3 października 2017 at 12:51

  Spot on with this write-up, I actually assume this website needs far more consideration. I will in all probability be once more to learn rather more, thanks for that info.

 86. travel guides

  3 października 2017 at 12:57

  Right here is the perfect web site for everyone who wants
  to find out about this topic. You know a whole lot its
  almost tough to argue with you (not that I really
  will need to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a subject that has been discussed for many years.

  Wonderful stuff, just excellent!

 87. dating web site

  4 października 2017 at 11:18

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how could
  we communicate?

 88. soccer jersey

  5 października 2017 at 09:06

  I’m gone to inform my little brother, that he should also go
  to see this webpage on regular basis to get updated from latest information.

 89. Larzews

  6 października 2017 at 18:16

  Achat Cialis Internet [url=http://levibuyus.com]mail order levitra[/url] Fluconazole Buy Cheap Kamagra Chewable

 90. gratis brazil dating

  7 października 2017 at 08:38

  Your means of explaining the whole thing in this piece
  of writing is actually fastidious, every one can effortlessly be
  aware of it, Thanks a lot.

 91. irregular heart rhythms

  7 października 2017 at 12:17

  I was able to find good info from your blog articles.

 92. custom soccer jerseys

  7 października 2017 at 17:29

  Very shortly this website will be famous among all blog users,
  due to it’s good content

 93. dating web site

  9 października 2017 at 03:45

  An intriguing discussion is worth comment. I believe that you ought to publish more on this
  topic, it may not be a taboo matter but generally people do not talk about these topics.
  To the next! Kind regards!!

 94. travel diary

  9 października 2017 at 22:27

  Wow that was strange. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t show
  up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say superb blog!

 95. brazil butt

  10 października 2017 at 01:05

  I used to be able to find good info from your content.

 96. heart disease

  11 października 2017 at 05:36

  These are genuinely fantastic ideas in concerning blogging.
  You have touched some fastidious things here. Any way keep up wrinting.

 97. imagine holiday travel

  11 października 2017 at 20:47

  Hi! This post could not be written any better! Reading this post reminds
  me of my old room mate! He always kept talking about this.
  I will forward this post to him. Fairly certain he will have a good read.
  Thank you for sharing!

 98. patrice sarda phuket

  11 października 2017 at 23:18

  Spot on with this write-up, I truly believe this website requirements a lot much more consideration. I’ll probably be once more to read much much more, thanks for that info.

 99. heart attacks

  12 października 2017 at 01:53

  Excellent beat ! I would like to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog web
  site? The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of
  this your broadcast offered bright clear concept

 100. Larzews

  13 października 2017 at 01:49

  Cipro V Amoxicillin Dapoxetina In Vendita [url=http://orderlevi.com]best price on levitra[/url] Cialis 40 Mg Online Comprar Cialis Precio Cephalexin Dosage Doge

 101. Larzews

  15 października 2017 at 19:15

  Canadian Pharmacy On Script Needed Propecia 1mg Or 15mg [url=http://orderviapills.com]online pharmacy[/url] Macrobid 100mg Furadantin For Sale Provera In Internet Discount Overseas

 102. Americana Tickets NY

  17 października 2017 at 20:17

  http://www.americanaticketsny.com americana tickets is a scam.

 103. Kevin

  18 października 2017 at 04:06

  Marvelous, what a blog it is! This web site presents
  helpful data to us, keep it up.

 104. Dadado Veig

  19 października 2017 at 01:45

  Hello, I think your blog might be having browser compatibility
  issues. When I look at your blog site in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that,
  fantastic blog!

 105. www.assemblybuildings.co.uk

  19 października 2017 at 14:14

  I’m gone to tell my little brother, that he should also go to see this website on regular basis to obtain updated from hottest reports.

 106. Lelio Junior

  20 października 2017 at 14:02

  It’s an remarkable paragraph for all the internet people;
  they will obtain benefit from it I am sure.

 107. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  20 października 2017 at 14:27

  Hi, this weekend is nice designed for me, as this occasion i am reading
  this enormous informative post here at my house.

 108. Linwood

  21 października 2017 at 19:14

  Hi, after reading this awesome article i am as well glad to share my know-how here with friends.

 109. phones allow

  23 października 2017 at 01:45

  Hi, I believe your blog could possibly be having web browser
  compatibility problems. When I take a look at your blog in Safari, it looks
  fine however, when opening in I.E., it has some overlapping
  issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up!

  Besides that, excellent blog!

 110. Larzews

  23 października 2017 at 07:01

  Kamagra Jelly Wiki Canadianhealth Conseil Achat Cialis Internet [url=http://cheapvia25mg.com]generic viagra[/url] Tadalafil Generic Shipping Acheter Viagra Sans Ordonnance Au Canada

 111. Egli Diana Pinto

  23 października 2017 at 07:53

  If you are going for most excellent contents like myself,
  just pay a visit this web page daily as it gives
  quality contents, thanks

 112. Umanizzare presídios

  24 października 2017 at 16:46

  Its such as you learn my mind! You appear to grasp a lot about this, such as you
  wrote the e-book in it or something. I feel that you simply can do with some p.c.
  to power the message home a little bit, however instead of that, that is fantastic blog.
  A great read. I’ll certainly be back.

 113. Lélio Vieira Carneiro Junior

  26 października 2017 at 00:51

  Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips
  on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying
  for a while but I never seem to get there! Appreciate it

 114. short websites

  26 października 2017 at 15:42

  I’d like to find out more? I’d care to find out more details.

 115. José Wilame Araújo Rodrigues

  27 października 2017 at 05:16

  Greetings! Very useful advice in this particular post! It
  is the little changes that make the largest changes. Thanks for sharing!

 116. asbestos spores

  27 października 2017 at 21:44

  I savor, lead to I discovered just what I used to be having a look for.

  You have ended my four day long hunt! God Bless you man.
  Have a nice day. Bye

 117. Umanizzare

  28 października 2017 at 11:59

  Hello this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if
  you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 118. Larzews

  28 października 2017 at 14:45

  Acheter Tadalis Sx France Viagra PРіТ‘ Nett I Sverige [url=http://cheapcheapvia.com]viagra[/url] Wellbutrin Xl 300 Mg Buy Buying Cialis From Canada Testosterona Propecia Generico

 119. tercio borlenghi junior

  28 października 2017 at 17:19

  I am regular visitor, how are you everybody? This piece of writing posted at this
  web page is truly pleasant.

 120. Larzews

  29 października 2017 at 20:16

  Cialis Mit Rezept [url=http://orderviapills.com]viagra[/url] Clobetasol 30g With Free Shipping Cialis En Madrid Next Day Delivery Pharmacy

 121. Larzews

  31 października 2017 at 20:16

  Baclofene Liquide Mer Zithromax Manufacturer [url=http://cheapvia50mg.com]viagra online pharmacy[/url] Before After Using Propecia Propecia Prix Canadien Taking Amoxicillin Long Term

 122. possible home invaders

  1 listopada 2017 at 15:12

  Good information. Lucky me I ran across your site by
  accident (stumbleupon). I’ve book marked it for later!

 123. besting timex

  3 listopada 2017 at 09:35

  My brother recommended I might like this blog. He was entirely right.
  This submit actually made my day. You cann’t believe
  simply how much time I had spent for this info!
  Thank you!

 124. Benuta

  6 listopada 2017 at 08:19

  I just added your web site to my blogroll, I hope you would look at doing the same.

 125. timex watch

  7 listopada 2017 at 07:51

  Incredible quest there. What happened after? Thanks!

 126. patrice sarda phuket

  10 listopada 2017 at 20:33

  Thanks a bunch for sharing this with all people you really recognize what you are talking about! Bookmarked. Kindly also seek advice from my web site =). We can have a link alternate contract between us!

 127. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  12 listopada 2017 at 00:07

  Thankfulness to my father who stated to me concerning this website,
  this web site is genuinely amazing.

 128. Larzews

  12 listopada 2017 at 14:49

  Cialis Viagra Difference [url=http://orderviapills.com]viagra[/url] Cialis Kaufen Mit Uberweisung Prednisone 10 Mg Alli Shortage

 129. 383 key starting specialist opportunities on one browse.

 130. Larzews

  17 listopada 2017 at 08:46

  Cialis Generico Mg Stendra No Physician Approval Cialis Ou Viagra Lequel Choisir [url=http://orderviapills.com]viagra[/url] Viagra Order Online Levitra Tratamiento Achat Viagra Generique Ligne

 131. Larzews

  21 listopada 2017 at 21:12

  Generic Levitra Online Uk Cialis 5 Mg Posologia [url=http://sildenafdosage.com]viagra[/url] Comprar Cialis Madrid Sin Receta

 132. http://rootcozdental.in

  5 grudnia 2017 at 08:39

  My brother suggested I might like this web site. He was totally right.

  This post actually made my day. You cann’t imagine simply how much time I
  had spent for this info! Thanks!

 133. bengaluruq.com

  14 grudnia 2017 at 01:45

  I know this if off topic but I’m looking into starting my
  own blog and was curious what all is required to get setup?
  I’m assuming having a blog like yours would cost
  a pretty penny? I’m not very web savvy so I’m not 100% positive.
  Any suggestions or advice would be greatly appreciated.
  Thanks

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra