Z zagranicy

Jeżeli ta umowa wejdzie w życie, polscy rolnicy będą bezbronni, a państwo ubezwłasnowolnione

kukurydza-gmoW tym roku mają definitywnie zakończyć się negocjacje w sprawie traktatu o wolnym handlu TTIP, który – jeżeli wejdzie w życie – m.in. zniesie obowiązek informowania o obecności GMO na etykietach produktów zawierających genetycznie modyfikowane składniki. Ponadto wprowadzi mechanizm umożliwiający prywatnym firmom pozywać państwa przed sądy arbitrażowe z pominięciem procedur krajowych.

W praktyce będzie to oznaczało, że polska, zdrowa żywność nie będzie w żaden sposób odróżniała się pod względem opakowania od zabójczej żywności koncernów biotechnologicznych. Co więcej, jeżeli dojdzie do konfliktu między polskimi rolnikami a np. Monsanto, czy jej spółką-córką Cargill, z usług których korzystają rolnicy ze Stanów Zjednoczonych, wspierani przez amerykańskie władze, to nie będą mieli najmniejszych szans na wygraną. Tymczasem spór taki jest w zasadzie wpisany w TTIP i stanowi jedynie kwestię czasu.

Oznacza to, że pod znakiem zapytania będzie dalsza egzystencja polskich małych gospodarstw rodzinnych, i tak już poważnie nadwyrężonych przez politykę Unii Europejskiej.

Umowa TTIP będzie miała przełożenie na życie codzienne również w innych jego obszarach, także w zakresie medycyny i roli obywateli w społeczeństwie. Grupa prawników, w tym wykładowców prawa, sędziów i prokuratorów ostrzegła już w 2010 roku, jeszcze zanim rozpoczęły się negocjacje, że porozumienie TTIP może być niezwykle niebezpieczne dla szeroko rozumianych rządów prawa.

50 prawników wydało wówczas oświadczenie o „krzywdzie wyrządzanej dobru społecznemu przez międzynarodowy reżim inwestycyjny”. To jednak nie powstrzymało ani UE ani USA przed włączeniem ISDS (investor-state-dispute-settlement czyli wspomnianego systemu regulującego kwestię sporów między państwem a prywatnymi firmami) do TTIP, powodując masowe protesty.

W 2014 roku Komisja Europejska została zmuszona do przeprowadzenia publicznych konsultacji nad ISDS, w których uczestniczyła grupa ponad 100 ekspertów w dziedzinie prawa i ich stanowisko było jasne: „Trybunały będą miały prawo do zastępowania swoją opinią te wydawane przez demokratyczne rządy”. Z tego też powodu 97 proc. ekspertów odrzuciła możliwość przyjęcia ISDS w jakiejkolwiek formie. Podniosła przy tym jeszcze jedną kwestię: „Dlaczego w ogóle rozważać w TTIP arbitraż między państwem a inwestorem?”.

Komisja Europejska wzięła się wówczas na sposób i zastąpiła ISDS przez System Sądów Inwestycyjnych (ICS). Wówczas Europejskie Stowarzyszenie Sędziów zrzeszające 44 różne grupy narodowe, w listopadzie 2015 roku i później wsparło Niemieckie Stowarzyszenie Sędziów z jego 16 tys. członkami, by w lutym 2016 roku wydać oświadczenie odnośnie do ICS, że „nie dostrzegają potrzeby tego typu systemu sądowniczego” oraz że „nie ma ku temu żadnych prawnych podstaw”.

Prawnicy wyrazili jednocześnie przekonanie, że ISDS, w jakiejkolwiek formie nie zostałby przedstawiony, jest szkodliwy dla interesu publicznego, ponieważ „stanowi poważne zagrożenie dla demokratycznego wyboru i zdolności rządów do działania w interesie publicznym”. Ponadto wskazywali, że ISDS prowadzi do ustawienia w roli priorytetu „ochrony własności i ekonomicznych interesów transnarodowych korporacji” nad „prawem państw do wprowadzenia regulacji i samostanowienia narodów”. Zwracali uwagę, że sędziowie ICS nie będą sędziami niezależnymi i niezawisłymi, dodając, iż Unia Europejska nie ma kompetencji do powoływania ponadnarodowego sądu z pominięciem sądów narodowych.

„ Istnieje silna moralna, jak i polityczna potrzeba, aby wycofać się z tych traktatów, a jeszcze silniejsza, aby nie podpisywać nowych” stwierdzili prawnicy. Ich opinia została jednak zlekceważona i porozumienie TTIP najprawdopodobniej zostanie przyjęte jeszcze w tym roku.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

59 komentarzy

59 Komentarzy

 1. gość

  14 marca 2016 at 09:25

  jeżeli coś jest ewidentnie złe to dlaczego wszyscy się na to zło godzą?

  • Polak

   14 marca 2016 at 10:11

   Jakie durne pytaniie!
   No ale durni na tym świecie pełnym złości nie brakuje przecież!

  • geptil

   14 marca 2016 at 11:22

   Dobre pytanie.
   Bo oglądają filmy z Hollywod, gdzie cudowni bohaterowie o zdolnościach nadludzi niosą jutrzenkę ludzkości. Filmów o świętych (ludziach pokornych i szczerze Bogu oddanych) Kościoła Katolickiego tam nie ma. Tam są ludzie wystrzeliwujący tysiąc kul na sekundę i zabijaący setkę wrogów. To jakaś brednia co jasne.
   A poza tym – umba, umba muzika, bawimy się i jest wesoło, i jeszcze bardziej wesoło, i umba umba muzika. Żaden psycholog, co zadziwiające, nie napisze prostej prawdy – koncerty ostrej muzyki, festiwale, spędy podskakujących ludzików, też seriale i koncerty telewizyjne mają jeszcze większy efekt narkotyczny, niż wóda. Społeczeństwo jest kompletnie znarkotyzowane. Najlepiej byłoby wprowadzić tydzień w miesiącu bez telewizora, i dzień w tygodniu bez telewizora. Trza by jeszcze internet wyłączyć.
   Ale to jest niewykonalne. Jak się skończy? Gdy znarkotyzowane załogi elektrowni doprowadzą do wybuchu kotłów ( ja już tego nie dożyję ). Nie będzie prądu i nie będzie umba, umba, muzika, bawimy się i jest wesoło.
   Pewnie że przynajmniej połowa ludności zginie, ale reszta wróci do stanu trzeźwości, i oni sobie tak pomyślą – jak to jest że mogliśmy żyć w stanie takiego obłąkańczego amoku.

   • geptil

    14 marca 2016 at 11:30

    A mało kto o tym wie. Dzięki temu że Jaruzelski wprowadził Stan Wojenny, mieliśmy spory wyż demograficzny. Bo wtedy to chyba został jeden tylko dość ponury program w telewizji z ponurymi komunikatami. I w ogóle jakieś czary, mary, strachy, było ponuro. Więc Polacy w takiej przykrej sytuacji, zamiast umba umba muzika, zajęli się robieniem dzieci. I nieźle nam to wyszło.
    ;-))))))))))))))

 2. Deskorolkasz

  14 marca 2016 at 11:37

  drobna wątpliwość – mimo wszystko polscy rolnicy będą mogli oznaczać swoje produkty jako „Bez GMO”?

  • jajcek

   14 marca 2016 at 19:22

   haha szczególnie kukurydzę jako bez GMO. Ciekawe czy ktoś chciałby takową sadzić i czy ktoś by kupił.
   cytat z Wiki:
   Poziomka truskawka (Fragaria ×ananassa Duchesne) – roślina mieszaniec dwóch gatunków poziomki z rodziny różowatych (Rosaceae Juss.). Ma wiele nazw zwyczajowych: poziomka ananasowa, poziomka wielkoowocowa, najczęściej jednak nazywana jest po prostu truskawką. Mieszaniec ten został uzyskany w Europie przez skrzyżowanie pochodzącej ze wschodniej Ameryki Północnej poziomki wirginijskiej (F. virginiana Mill.) z chilijską (F. chiloensis (L.) Mill.), którego dokonano w 1712 roku[potrzebne źródło]. Uprawiana ze względu na jadalne owoce, w warunkach Europy Środkowej wyjątkowo i przejściowo dziczeje (efemerofit).

   GMO już od 1712 roku jest w europie!

   • geptil

    14 marca 2016 at 22:16

    Ja bym kupił kukurydzę bez GMO. Zauważyłem że jakaś moda się zrobiła nowa, upychają tą kukurydzę jako dodatek do różnych innych rzeczy, mieszają. Przypuszczam że ludzie unikają teraz tej cudownej kukurydzy, więc sprzedają ją w pakiecie, jako dodatek.
    Co do mieszania dwóch bliskich sobie gatunków, to praktyka znana od dawna, ryzyko że coś złego wyniknie z tego jest minimalne. Zresztą, czy dwie różne poziomki to dwa różne gatunki, czy jeden? Co innego robić sztuczne przerzutki wybranych genów typu od muchomora do pomidora. Efekt jest całkowicie nieprzewidywalny. Każdy myślący fachowiec z branży dobrze wie, że tak dopiero za sto lat będziemy już wiedzieć czy jest to szkodliwe czy nie? Ale po co on ma głośno gadać? W świecie nauki dominuje typ sprytnego biznesmena, a nie klasycznego naukowca szukającego prawdy. I mamy tego efekty, miliony naukowców a brednia swobodnie się szerzy praktycznie we wszystkich dziedzinach nauki. Jako że są to sprytni biznesmeni, to do perfekcji opanowali system ukrywania wpadek. A jest ich mnóstwo, bo regularnie pojawia się jakiś nowy materiał doświadczalny i okazuje się że tabuny profesorów z miną marsową opowiadały młodzieży przez lata oczywiste brednie. I oni dobrze wiedzieli że to co mówią nie jest oparte na solidnym materiale badawczym, tylko jest to powieść fabularna, wiedzieli że to gównie produkty ich fantazji. Dzisiaj naukowiec przede wszystkim musi mieć fantazję, to podstawa sukcesu.

    • jajcek

     16 marca 2016 at 09:14

     haha nie wiem, ale napiszę haha
     KAŻDA(!) kukurydza jest modyfikowana genetycznie, bo wcześniej kolby były zbyt małe, żeby się nadawały do czego kolwiek.
     „… upychają tą kukurydzę jako dodatek do różnych innych rzeczy, mieszają.”
     haha, gdyby Ci ją dorzucili do paczki to byś nie kupił bo byś poleciał z awanturą, że dają jakieś stare, małe robaczywe kolby ze śmietnika.
     Piszesz bzdury, ale nie sprawdzisz wcześniej.
     Co do mieszania dwóch bliskich sobie gatunków… to już jest GMO!

     • geptil

      16 marca 2016 at 12:32

      Jakoś lat temu 20 i 30 i 40 kupowałem te kolby kukurydzy. I nie były mniejsze. I chyba były do tego smaczniejsze.
      O czym ty mówisz? Masz dobrego psychiatrę? Jak nie masz to poszukaj.

   • Guest

    12 czerwca 2016 at 19:24

    To o czym piszesz jest naturalnym krzyżowaniem roslin tego samego gatunku w celu tworzenia nowych odmian i pozadanych wlasciwosci. GMO to laboratoryjne zmienianie DNA i wprowadzanie genetyki z zupelnie roznych gatunkow do jednego organizmu np. w celu uodporninia roslin na choroby, zwiekszenia plonu. Krzyzowanie to proces bardzo dlugiej i zmudnej selekcji, za to GMO takie expresowe laboratoryjne krzyżówki kilku gatunkow.

  • Egzorcysta

   14 marca 2016 at 22:42

   Fizycznie niemozliwe jak sasiedzi beda uprawiali GMO, wystarczy ze wiatr zawieje ,czy pszczola przniesie pylek kwiatowy i jest zarazona cala uprawa,jedyna opcja to wyznaczyc np jeden kontynent ,ze tam wolno np USA ,a UE zakazac i zadnych mieszanin nasion ,zakaz i wtedy po np 5 latach zobaczymy jak beda wygladac jankesi i jak europejczycy.Z praktyki wiadomo,ze oznacza sie jak sie chce.Dzis prawo pzewiduje ze jak cos w puszcze albo w kartoniku zawiera tylko jeden element ktory jest Bio albo Eco,producent ma prawo napisac ze ten caly zestaw jest eko albo bio.Takie ustawy kupuja lobbysci branzowi u skorumpowanych politykow.

 3. leszek

  15 marca 2016 at 01:23

  amerykanskie rolnictwo to chemia I wielkie korporacje ,a polscy rolnicy nie maja zaplecza , dlatego po kilku latach od podpisania tej umowy beda zmuszeni sie zadluzac, a w koncu sprzedac swoja ziemie wielkim amerykanskim , a moze I miemieckim korporacja …

 4. free online casino dice games

  31 sierpnia 2017 at 09:12

  very nice post, i certainly love this website, keep on it

 5. fashionista

  2 września 2017 at 11:41

  Oh my goodness! an amazing article dude. Thank you However I am experiencing issue with ur rss . Don?t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting identical rss problem? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

 6. Budget Shopping

  2 września 2017 at 13:47

  I?d have to check with you here. Which is not something I usually do! I enjoy reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to comment!

 7. check more of my site

  4 września 2017 at 11:27

  Spot on with this write-up, I actually assume this website needs rather more consideration. I’ll probably be once more to learn much more, thanks for that info.
  check more of my site http://www.netkobiety.pl/viewtopic.php?pid=3092533

 8. promotion

  9 września 2017 at 10:35

  Spot on with this write-up, I truly assume this web site wants way more consideration. I’ll probably be once more to learn way more, thanks for that info.

 9. Larzews

  20 września 2017 at 23:48

  Canadian Pill Store [url=http://cialtobuy.com ]buy cialis[/url] Presentazione Levitra
  Cephalexin For Folliculitis Cialis Prescrizione
  Viagra En Comprime cialis Meronem

 10. Larzews

  28 września 2017 at 09:57

  Amoxicillin Treatment Course For Pneumonia Bactrim Roche Viagra Online Acquisto [url=http://cialtobuy.com ]cialis[/url] Viagra Coupons Generic Zithromax Uk

 11. Larzews

  5 października 2017 at 02:43

  Levitra Presentacion [url=http://mailordervia.com]buy viagra[/url] Finasteride 1 Mg 5 Mg Comprar Propecia Buying Zithromax Online Overnight Shipping Amoxicillin Buy

 12. Larzews

  11 października 2017 at 04:30

  25 Clomid 50mg [url=http://buygenericvia.com]viagra[/url] Sertralina Generic

 13. Larzews

  14 października 2017 at 15:12

  Shelf Life Cephalexin [url=http://cheapcheapvia.com]online pharmacy[/url] Buy Clomid Pills Online In The Uk

 14. Larzews

  20 października 2017 at 22:59

  Antibiotics To Take With Amoxicillin Allergy [url=http://viafreetrial.com]viagra[/url] How To Get Propecia Prevacid Discount Program

 15. Larzews

  26 października 2017 at 00:20

  Propecia With Testosterone Sale Cheapeast Progesterone In Internet Medication Shop No Doctor Carmarthenshire [url=http://cheaplevi.com]order levitra on line[/url] Buy Now Worldwide Isotretinoin Shop Levitra Senza Ricetta Generico Propecia Tabletten Nebenwirkungen

 16. Larzews

  29 października 2017 at 16:53

  Concepto De Propecia Viagra Kondom Kaufen Buy Generic Doxycycline No Prescription [url=http://realviaonline.com]viagra[/url] Levitra Food Break 25 Mg Viagra

 17. Larzews

  3 listopada 2017 at 05:10

  Cheap Generic Propecia Propecia Online Como Comprar Kamagra [url=http://levitrial.com]levitra professional reviews[/url] Prednisone For Free

 18. personal injury lawyer NJ

  28 listopada 2017 at 13:20

  you’ve an awesome blog right here! would you wish to make some invite posts on my blog?

 19. goi xop

  29 listopada 2017 at 13:03

  Your place is valueble for me. Thanks!…

 20. gia thung mut xop

  29 listopada 2017 at 15:19

  very nice post, i certainly love this web site, carry on it

 21. curso de maquiagem profissional online

  29 listopada 2017 at 23:24

  Spot on with this write-up, I really think this web site needs rather more consideration. I’ll in all probability be again to learn much more, thanks for that info.

 22. Larzews

  30 listopada 2017 at 05:07

  Keflex Dosages For Uti What Is Cephalexin Amoxil Clavulonic Acid [url=http://leviinusa.com]levitra shipped from us[/url] Comprar Levitra Original Sale Isotretinoin Low Price Dove Comprare Cialis Online Sicuro

 23. check this out

  30 listopada 2017 at 18:34

  you have a terrific blog here! would you wish to make some invite posts on my weblog?

 24. Larzews

  30 listopada 2017 at 18:48

  Levitra Accion [url=http://buyonlinecial.com]cialis[/url] Ordine Kamagra Generic Discount Generic Hydrochlorothiazide

 25. cheap emporio armani clothes

  2 grudnia 2017 at 20:55

  Hey! I just would like to give an enormous thumbs up for the nice info you’ve right here on this post. I shall be coming again to your weblog for more soon.

 26. cheap armani exchange watches

  2 grudnia 2017 at 21:17

  An attention-grabbing dialogue is price comment. I think that it is best to write more on this subject, it might not be a taboo topic but usually people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 27. click here

  3 grudnia 2017 at 00:12

  That is the precise weblog for anybody who desires to find out about this topic. You notice so much its virtually exhausting to argue with you (not that I really would need…HaHa). You definitely put a new spin on a subject thats been written about for years. Nice stuff, simply nice!

 28. dicas e segredos de maquiagem

  3 grudnia 2017 at 22:48

  It’s onerous to seek out knowledgeable folks on this matter, but you sound like you already know what you’re talking about! Thanks

 29. P2000 pager

  3 grudnia 2017 at 23:15

  There is noticeably a bundle to learn about this. I assume you made certain good points in features also.

 30. P2000 pager

  3 grudnia 2017 at 23:39

  Your home is valueble for me. Thanks!…

 31. dinero

  4 grudnia 2017 at 10:37

  It’s laborious to find knowledgeable folks on this subject, but you sound like you already know what you’re talking about! Thanks

 32. check this out

  7 grudnia 2017 at 00:22

  WONDERFUL Post.thanks for share..extra wait .. …

 33. see this

  7 grudnia 2017 at 01:33

  It’s hard to seek out knowledgeable people on this subject, but you sound like you realize what you’re speaking about! Thanks

 34. click here

  7 grudnia 2017 at 10:50

  Would you be desirous about exchanging links?

 35. velcro

  8 grudnia 2017 at 00:46

  WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. …

 36. adhesive tape

  8 grudnia 2017 at 01:06

  Would you be concerned with exchanging links?

 37. magnetic label tape

  8 grudnia 2017 at 01:24

  Spot on with this write-up, I really suppose this web site wants much more consideration. I’ll in all probability be again to learn rather more, thanks for that info.

 38. tinder plus hack

  8 grudnia 2017 at 13:53

  You should participate in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this site!

 39. check this out

  8 grudnia 2017 at 15:06

  An fascinating dialogue is price comment. I think that it is best to write extra on this subject, it might not be a taboo subject however typically persons are not sufficient to speak on such topics. To the next. Cheers

 40. check this out

  10 grudnia 2017 at 19:26

  Youre so cool! I dont suppose Ive learn something like this before. So good to search out somebody with some unique ideas on this subject. realy thanks for starting this up. this website is one thing that is wanted on the internet, somebody with slightly originality. useful job for bringing something new to the web!

 41. click here

  11 grudnia 2017 at 08:07

  WONDERFUL Post.thanks for share..extra wait .. …

 42. رگ خواب کامل دانلود

  11 grudnia 2017 at 11:09

  An attention-grabbing dialogue is worth comment. I believe that you must write more on this subject, it may not be a taboo topic however generally persons are not enough to talk on such topics. To the next. Cheers

 43. Qiu Qiu 99

  11 grudnia 2017 at 15:04

  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So good to search out anyone with some authentic ideas on this subject. realy thanks for starting this up. this website is something that is needed on the internet, somebody with a bit of originality. helpful job for bringing one thing new to the internet!

 44. jual like youtube

  11 grudnia 2017 at 15:31

  Youre so cool! I dont suppose Ive learn anything like this before. So nice to search out somebody with some original thoughts on this subject. realy thank you for beginning this up. this web site is something that is needed on the net, someone with slightly originality. helpful job for bringing something new to the internet!

 45. check this out

  11 grudnia 2017 at 16:02

  Your home is valueble for me. Thanks!…

 46. Buy Mobile Traffic

  13 grudnia 2017 at 16:50

  Spot on with this write-up, I truly suppose this website wants much more consideration. I’ll probably be again to read far more, thanks for that info.

 47. click here

  14 grudnia 2017 at 07:20

  Aw, this was a very nice post. In thought I want to put in writing like this moreover – taking time and actual effort to make an excellent article… but what can I say… I procrastinate alot and not at all appear to get one thing done.

 48. check this out

  14 grudnia 2017 at 11:42

  Aw, this was a really nice post. In idea I wish to put in writing like this additionally – taking time and precise effort to make an excellent article… but what can I say… I procrastinate alot and under no circumstances appear to get something done.

 49. MUSIC

  14 grudnia 2017 at 21:01

  you’ve gotten an excellent blog right here! would you prefer to make some invite posts on my blog?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra