Boże Ciało - uroczystość ku czci Ciała i Krwi Pańskiej

0
0
0
/

Dziś uroczystość ku czci Ciała i Krwi Pańskiej. Tym samym wspominamy Ostatnią Wieczerzę i to co się na niej dokonało, czyli przeistoczenie chleba w Ciało a wina w Krew Chrystusa.

 

Popularnie dzisiejszy dzień nazywany jest Bożym Ciałem. Jest ono świętem ruchomym obchodzonym, w Polsce w czwartek, po oktawie Zesłania Ducha Świętego. Wspomnienie Ostatniej Wieczerzy, w Wielki Czwartek, rozpoczyna Triduum Paschalne. Jednak dopiero 60 dni po Wielkanocy Kościół w uroczysty sposób czci Ciało i Krew Chrystusa. Najważniejszym punktem dzisiejszego dnia jest Eucharystia a tuż po niej uroczysta procesja do czterech, specjalnie przygotowanych ołtarzy. W procesji, ulicami miast i wsi, niesiony jest Najświętszy Sakrament. Przy każdym z ołtarzy czytany jest fragment Ewangelii.
 
Boże Ciało zaczęto obchodzić już w XIII wieku. W 1246 roku bp Robert ustanowił je dla diecezji Liege co było skutkiem widzeń bł. Julianny z Cornillon. Sześć lat później zostało rozszerzone na całą Germanię. W 1263 roku, w Orvieto, dokonał się cud eucharystyczny. Hostia w dłoniach wątpiącego kapłana, zaczęła krwawić.

Po tym cudzie, już kolejnego roku, papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił to święto dla całego Kościoła. Jako uzasadnienie wprowadzenia uroczystości Ojciec Święty wyliczył: zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu, która w Wielki Czwartek nie może być uroczyście obchodzona ze względu na powagę Wielkiego Tygodnia.

Śmierć Ojca Świętego Urbana IV wstrzymała ogłoszenie bulli. Święto nie zostało ustanowione. Święto na stałe do kalendarza liturgicznego, wprowadził papież Jan XXII. Powyższą bullę umieścił w Klementynach.

W Polsce Boże Ciało obchodzone jest od XIV wielu. W 1320 roku święto wprowadził bp Nenker w diecezji krakowskiej. W późnym średniowieczu i renesansie największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w Polsce był kościół Bożego Ciała w Poznaniu.

W Polsce już tradycją stały się rzeszowskie koncerty w wieczór Bożego Ciała. Od 2003 roku w tym właśnie mieście organizowane są koncerty „Jednego Serca Jednego Ducha”. Inspiratorem spotkań jest Jan Budziaszek, perkusista zespołu Skaldowie. Współorganizatorami koncertów są dwaj rzeszowscy księża:  ks. Andrzeja Cyprysia (Duszpasterza Akademickiego WSIiZ w Rzeszowie) i ks. Mariusza Mika (Duszpasterza Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Rzeszowskiej). Dyrektorem muzycznym przedsięwzięcia jest Marcin Pospieszalski.

Każdego roku koncerty “Jednego Serca Jednego Ducha” składają się z dwóch, takich samych dwóch, elementów: śpiew i modlitwa. W koncercie głównym bierze udział grupa artystów z całej Polski. Animuje ona śpiew i modlitwę wszystkich zgromadzonych na placu koncertowym. Zapis z koncertów wydawany jest na płytach. Każdy kto przychodzi na koncert i w czasie jego trwania jest na czy też przed sceną, tak samo uczestnikiem i wykonawcą koncertu.
 
W Polsce Boże Ciało jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Zamknięte są także wszystkie sklepy.

Agata Bruchwald
na zdjęciu: Procesja Bożego Ciała, for. Wikimedia Commons

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną