Z kraju

Polski pacjent jest w kwestii szczepień ubezwłasnowolniony

stop_nop_parlamentTak potworny obraz polskiej rzeczywistości wyłania się z dyskusji, do jakiej doszło w środę na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych. Okazuje się, że obywatel w praktyce nie tylko nie ma prawa do informacji na temat skutków szczepień, czy podjęcia decyzji, czy chce szczepić swoje dziecko, lecz również rejestracji niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP), o odszkodowaniu nie wspominając.

Polska jest daleko od zachodnich standardów szczepienia pacjentów. W naszym kraju zmusza się rodziców do aplikowania dzieciom ogromnej liczby szczepień, nie rejestrując niepożądanych odczynów poszczepiennych i łamiąc przy tym zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia. Byle tylko nie zmarnowała się żadna szczepionka, a firmy farmaceutyczne nie odnotowały strat.

Polski system sprawia wrażenie, jakby chciał ukryć istnienie NOP. Studenci medycyny i młodzi lekarze często w ogóle nie mają pojęcia o tym, że istnieją niepożądane odczyny poszczepienne, gdyż nie uczą się o tym – na studiach temat ten pomija się, a lekarze często nie pogłębiają swojej wiedzy. Instytucje powołane do kontroli, jak chociażby Inspektorat Sanitarny, często odmawiają rejestracji NOP, a lekarze, którzy ani nie przekazują informacji na temat możliwych powikłań poszczepiennych, a – w wielu przypadkach – kwalifikują dziecko do szczepienia bez dokonania koniecznych badań, kryją się nawzajem, działając w tej sferze niczym zwyczajna mafia, również odmawiają rejestracji NOP, żeby przypadkiem nie okazało się, że ich kolega po fachu nie dopełnił obowiązków.

Jakby tego było mało, w Polsce jako obowiązkowe wprowadza się szczepionki, które na Zachodzie zostały wycofane z powodu swojej szkodliwości. Przykładem może być szczepionka „5 w jednym”, która została wycofana z Wielkiej Brytanii jako czyniąca poważne uszczerbki na zdrowiu dzieci. Jedną z matek, której dziecko zostało poszkodowane przez tę szczepionkę jest Aneta Szendera, jednakże jej doświadczenia, jakim podzieliła się na posiedzeniu zespołu, nie wywarły większego wrażenia na broniącej obecnego systemu szczepień części środowiska lekarskiego. Co więcej, pojawiły się głosy, żeby uzależnić realizację programu 500 + od tego, czy rodzice szczepią swoje dzieci (dzieciom nieszczepionym miałby dodatek po prostu nie przysługiwać). – To jest medyczny faszyzm – nie kryła oburzenia Justyna Socha ze stowarzyszenia Stop NOP i trudno dziwić się tej reakcji, jako że niektóre środowiska medyczne, zamiast zadbać o poprawę jakości świadczonych usług, o zaufanie pacjenta do lekarza, usiłują narzucać szczepienia, nie oglądając się zupełnie na skutki.

Tymczasem w krajach szeroko rozumianego Zachodu (Niemcy, Wielka Brytania, USA) standardem jest identyfikacja czynników ryzyka wystąpienia NOP u pacjenta oraz ocena bezpieczeństwa nowo licencjonowanych szczepionek. NOP można zgłaszać zarówno w Stanach Zjednoczonych, w Niemczech, jak i w Wielkiej Brytanii.

– W Niemczech personel medyczny, zarówno lekarze, jak i personel średni, mają obowiązek zgłaszania NOP-ów. Każde zaniechanie jest karane karą grzywny – Katarzyna Bross-Waldorff nie kryje, że ten system jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla pacjenta tym bardziej, że podczas gdy w Polsce szczepienia są obowiązkowe, w Niemczech – tylko zalecane i to od 6 tygodnia życia, czyli dzieci po urodzeniu w ogóle nie są szczepione (co niestety ma miejsce w Polsce).

Z badań niezależnych ekspertów wynika, iż w perspektywie całego okresu dorastania, nieszczepione dzieci są zdrowsze i dotychczas żadnemu z proszczepionkowych instytutów nie udało się tych wyników obalić.

– System zgłaszania NOP-ów wygląda podobnie do niemieckiego i amerykańskiego. Rodzic po zgłoszeniu NOP może się domagać odszkodowania, kontroli poddana zostaje przychodnia. Lekarz przed zaszczepieniem dziecka jest zobowiązany poinformować o konsekwencjach szczepienia oraz że nie jest ono obowiązkowe – relacjonowała Aneta Szendera. – W Wielkiej Brytanii wstrzymuje się szczepienia u dziecka, u którego stwierdzono NOP, nawet jeżeli rodzic chciałby inaczej – dodała.

A w Polsce? Nawet jeżeli u dziecka wystąpił poważny NOP, rodzic jest zmuszany do kontynuowania szczepień. Jeżeli odmówi, nakładane są na niego nawet wielotysięczne grzywny. Sam zaś system rejestracji NOP w Polsce jest totalną fikcją

Praktyka pokazuje, że w Polsce nawet przypadki śmierci w wyniku odczynu poszczepiennego nie są rejestrowane jako NOP. Dzieje się tak wbrew zaleceniom WHO! Rodzice są zmuszani do szczepienia dzieci młodszych niż zalecany wiek szczepienia, dzieci tuż po chorobie, niekwalifikujących się do szczepienia. Jeden z urzędników miał się nawet chwalić, że Polska przoduje pod względem wykorzystanych szczepionek – rodzice są przymuszani do szczepień, byle tylko wyczerpane zostały zapasy szczepionek.

– Siedmiu niezależnych lekarzy stwierdziło NOP u mojej córeczki, ale żaden z tych lekarzy NOP-u nie zgłosił mimo interwencji – Michał Pryca nie kryje oburzenia sposobem, w jaki on i jego rodzina zostali potraktowani przez lekarzy, których przecież powinni darzyć zaufaniem. Lekarz stwierdził, że takich przypadków ma do kilkunastu tygodniowo (w samym niewielkim przecież Koszalinie) i on nie ma czasu na wypełnianie ankiet. Inspektorat Sanitarny przyznał, że lekarze powinni zgłosić NOP, jednakże odmówił ukarania lekarzy (prawo przewiduje karę grzywny). Sprawa trafiła do prokuratury, która odmówiła wszczęcia postępowania w tej sprawie, co tłumaczyła odmową ukarania lekarzy przez sanepid, podczas gdy to prokuratura wszczyna postępowanie w takiej sprawie a organ sądowy wymierza karę grzywny.

To jednak nie koniec patologii. Od 1 stycznia obowiązkowa ma stać się szczepionka przeciwko pneumokokom. W analizie Agencji Oceny Technologii Medycznych czytamy, że rekomendując ją do refundacji, nie trzeba brać kosztów powikłań poszczepiennych, mogą one zostać pominięte [sic!]. – Jak to jest możliwe, skoro ta szczepionka ma najwięcej działań niepożądanych ze wszystkich szczepionek zarejestrowanych w amerykańskiej bazie? Dlaczego w tej analizie nikt nie bierze pod uwagę tego, ile będą kosztowały powikłania poszczepienne, koszty ekonomiczne zarówno dla państwa, jak i dla rodzin, koszty społeczne, koszty utraty pracy i opieki? – pytali uczestniczący w posiedzeniu wspomnianego zespołu, zauważając, iż jedno z rodziców musi przecież zrezygnować z pracy, kiedy dziecko jest niepełnosprawne itd.

Wątpliwości uczestników budzi również skuteczność współczesnych szczepionek. Okazuje się bowiem, że w USA po wprowadzeniu szczepionki przeciwko pneumokokom lawinowo wzrosła liczba inwazyjnych zachorowań na choroby powodowane przez pneumokoki (z 2,5 tys. do 17 tys. rocznie). Czy zatem rzeczywiście droga do zdrowia prowadzi przez szczepienia?

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

33 komentarze

33 Komentarzy

 1. Maciuś

  13 kwietnia 2016 at 13:04

  Elementarnym wymogiem cywilizacyjnym jest ,że wszelkie działania medyczne są podejmowanie ,gdy pacjent zgadza się na nie świadomie i dobrowolnie . Natomiast chyba nie tak rzadko zdarza się ,że wraz ze wzrostem świadomości odwrotnie proporcjonalnie maleje dobrowolność . 🙂

 2. lew

  13 kwietnia 2016 at 13:44

  Wielkie dzięki za poruszenie tematu. Nie łudźmy jednak, że ten rząd, który mieni się być antykorupcyjny, weźmie się za mafię szczepionkową. Sama nominacja pewnego Pana zatrudnionego to tej pory lako lobbysty przez firmy farmaceutyczne na dyrektora ds gospodarki lekowej w MZ powinno rozwiać nadzieje naiwnych.
  Nie istnieje żaden racjonalny argument (poza braniem łapówek) za przymusowym (podkreślam przymusowym szczepieniem.

 3. geptil

  13 kwietnia 2016 at 13:47

  Do 89 roku Polska była obozem pracy dla Polaków, po 89 stała się obozem zagłady dla Polaków. I nie ma tutaj przypadków, wszędzie to samo, niszczone jest wszystko co Polskie, to jest plan. Kto to robi? Pewnie i siły zewnętrzne i wewnętrzne ( liczebność mniejszości narodowych w Polsce jest dużo większa, niż to się oficjalnie podaje, a to one obecnie kontrolują realnie Polskę ). Na końcu mamy być wszyscy ( albo prawie wszyscy ) wymordowani przy pomocy wojny domowej połączonej z wojną ze wschodem, ma być taki wielki kocioł z którego mało kto ujdzie żywy. Do obu tych wojen ewidentnie jesteśmy pchani przez bardzo licznych, widać że to jest grane, że to jest od wielu lat grzane. Ci co grzeją ( często pozując na wielkich polskich patriotów ) OCZYWIŚCIE mają obiecane że 24 godziny przed wybuchem pełnej konfrontacji zostaną powiadomieni, żeby przynajmniej rodziny wycofali za Odrę.
  Więc w takiej sytuacji już mnie ta niby dziwna sprawa szczepionek nie dziwi. Absolutnie mnie nie dziwi. I tutaj najmniej ważne są pieniądze. Ci ludzie którzy ten obłęd szczepionkowy w Polsce nakręcają chętnie by wymordowali Polaków w sposób bardziej radykalny, ale na obecnym etapie jeszcze muszą stosować takie techniki zastępcze, jeszcze muszą się maskować i udawać że to w słusznej sprawie.

  • Krzysztof

   13 kwietnia 2016 at 14:35

   Ludzie! Sami sobie wybieramy tych faszystów. Ci, którzy chcą wolności są określani jako oszołomy.

   • Krystyna

    13 kwietnia 2016 at 14:58

    Polacy wstańcie z kolan,dość lekceważenia Nas i za nasze pieniądze.

 4. angol

  13 kwietnia 2016 at 19:30

  Nazwiska.
  I wszystkich na gałąź.
  A nie dzieje się NIC, czego nie było wiadomo od dawna przecież.
  Kolejny etap eksterminacji Polaków.
  Coraz bezczelniejszy i jawnie już agresywny…
  A pejsate, czarne kapelusze stoją z tyłu i pilnie obserwują, pociągając delikatnie za sznurki… Aż ciary prechodza, co oni z nami robią i co zamierzają z nami zrobić, z nami – Gojami.. Których ma być co najwyżej 15 milionów, jak najgłupszych, bezwolnych i jak najmocniej chorych…
  Ministerstwo „Zdrowia”, wszystkie Izby lekarskie – wszystkich „ekspertów” i „komisje lekowe” – nazwiska na listy – I NA GAŁĄŹ…
  Zobaczymy, co wtedy powie ta chazarska mafia…
  Coś mi się widzi, że oni to SYNCHRONIZUJĄ…
  Z zawołaniem niebawem „bratniej pomocy”..
  MAKSIU KOLONKO ?.. QTASIE TY FAŁSZYWY a NARCYSTYCZNY ???…
  PANIE WOJTKU CEJROWSKI ?..
  DO BOJU !!..
  Rozmieszać tę żydownię !!

 5. mama

  13 kwietnia 2016 at 20:02

  NIGDY nie zaszczepię ponownie swojego dziecka.Po szczepieniu na gruźlicę w szpitalu i żółtaczkę – AZS i alergia. Nie kontynuuję szczepień od tego czasu. AZS zniknęło, a miało być chorobą przewlekłą. Nie chce ich 500+. Widzę dzieci szczepione i moje w przedszkolu. Moje- antybiotyk raz na 2 lata, inne dzieci (szczepione) są non stop chore. Moja mama o mało nie umarła po szczepieniu na żółtaczkę przed zabiegiem medycznym. Nikt nie chciał przyjąć NOP, w końcu jakaś przypadkowa lekarka w przychodni osiedlowej podjęła się wydania zaświadczenia do szpitala że mama nie może być więcej szczepiona. Ja jako dziecko miałam zeza po szczepieniu na odrę.
  Dziękuję za szczepionki. NIGDY WIĘCEJ.

  • mlodamama

   14 kwietnia 2016 at 20:52

   U mnie ta sama sytuacja plus duży węzeł chłonny z tyłu główki który w 7miesiącu zaczyna znikać ale jak napomknę na wizycie lekarskiej Pediatrze a odwiedziliśmy kilku że alergia pokarmowa i AZS to po szczepieniu to każdy się śmieje w oczy i mówi że to nie ma nic wspólnego szczepić i koniec bo to jedyna ochrona i samo dobro :)własnie zaczynają się o nas dopominać w przychodni a też nie mam zamiaru krzywdzić mojego dziecka wystarczy że nieświadoma dałam się namówić na szczepienie po urodzeniu…

 6. Ola

  13 kwietnia 2016 at 20:46

  Jedna wielka mafia…nie zaszczepię już nigdy !!!

  • ela

   31 lipca 2016 at 13:49

   ja swego trzeciego dziecka/teraz ma 21 lat/ nie zaszczepiłam, wysyłali wezwania, straszyli sadem ale to olałam
   miałam intuicję Chwała Panu

 7. Czesław

  13 kwietnia 2016 at 20:49

  Antybiotyki też szkodzą. Rezygnujemy z ich stosowania. Nie ma żadnych dowodów na ich skuteczne działanie, a ich trucie jest dowiedzione. Do lekarza też nie chodzimy, dbają tylko o koncerny farmaceutyczne. Zęby rwiemy sami, bo można zarazić się żółtaczką.

  • Danuta

   13 kwietnia 2016 at 21:57

   Ach jakie madrosci wyrazone w tym komentarzu. Ile empatii z chorymi dziecmi ,co to za wsżechwiedżacy czlowiek to napisal mimo prżedstawianych faktow nadal wierzy Pan Bigfarmie i jej lobbystom a wie Pan ,ze dyrektorem firmy Bayer , ktorej leki sa wsżedzie obecne byl skazany w Norymberdże zbrodniarz wojenny , ktory w imieniu firm faramceutycznych eksperymentowal na wiezniach obozow koncentracyjnych ? Moze jego mentalnosc sie zmienila po odsiedzeniu jedynie kary 4 lat wiezienia a moźe nie , bo nie ma to dowodow i badan . Tak jak ńie ma badan na skutecznosc szczepionek ,
   Bo nie podlegaja one takim restrykcjom medycznym jak leki przed wprowadżeniem do obrotu i tu rodzi sie pyranie dlaczego? A my jak barany idziemy na rżez ,bez solidnej wiedzy i mozliwosci wyboru ale czesto straszeni karami .Wypadaloby pomyslec nieco .,dlaczego firma produkujaca buty odpowiada za swoj wyrob , a firma farmaceutyczna nie , wpisujac cala harmonie skutkow ubocznych szczepionek, zistaje zwolniona z odpowiedzialnosci .

 8. sally

  13 kwietnia 2016 at 22:43

  Obraz tzw. Zachodu jest stanowczo zbyt lukrowany. W Internecie jest mnóstwo materiałów pokazujących, jak per noga traktowani są tam rodzice zgłaszający NOP. Tam też najważniejsze są zyski koncernów.

 9. Optymista

  13 kwietnia 2016 at 22:51

  Szczepienia to jedna z podstawowych metod wyniszczania ludzi i Polaków w szczególności. A co powiedzieć o glifosacie? Parę milionów głównie niemieckojężycznych Europejczyków protestuje przeciwko przedłużeniu na 15 lat stosowania tej rakotwórczej trucizny (jak chcą Monsanto, Beyer Leverkusen i inni), u nas sprawę się wycisza. Identycznie Europejczycy protestują przeciwko CETA (juz gotowa, ale przed brytyjskim referendum boją się podpisać parafki, by nie rozdrażnić ludzi) i TIPP oraz TISA, mające oddać w rece superkoncernów kontrolę nad wszystkim i nad wszystkimi, a konkretnie np. praktycznie likwidujące zdrową żywność na rzecz żywności (opantentowanej!) GMO z fabryk. U nas też cisza na ten temat. Trwa akcja ratowania pszczół na świecie, bo Monsanto chce je „uszczęśliwić” kolejnymi truciznami. Słyszał ktoś o tym w Polsce? Wracając do tematu, polska mafia szczepionkowa jest z pewnością dobrze opłacana przez najbogatsze (czytaj farmaceutyczne) koncerny i tylko dlatego mamy takie a nie inne zachowania duzej części personelu medycznego, sanepidu i nawet ważnych urzedów w przedmiotowej sprawie.

 10. Faszysta

  14 kwietnia 2016 at 13:30

  Dzieci nie szczepione to zagrozenia dla zdrowia spoleczenstwa i tyle.

  • lna

   14 kwietnia 2016 at 13:54

   Świetny argument przeciwko szczepieniom: „dzieci nie szczepione to zagrożenie dla zdrowia (w domyśle: zaszczepionego) społeczeństwa”. Jedyny nasuwający się wniosek z tego twierdzenia to ten, że szczepienia są bezwartościowe i przed niczym nie chronią. Gratuluję logiki.

   • Faszysta

    14 kwietnia 2016 at 14:52

    Nie szczepione to czesc spoleczenstwa i beda sie wzajemnie tepic.
    A spoleczenstwo potrzebuje przyrostu naturalnego. I jeszcze pytanie: dlaczego podatnik ma lozyc na leczenie/proby leczenia chorob ktorych mozna uniknac? Nie zaszczepiles pociech to sam plac pelne koszty opieki zdrowotnej dla nich.

 11. Kalinka

  14 kwietnia 2016 at 21:27

  Faszysta jakis Ty ograniczony. Aż żal…. Zabijac sie beda? Czym? Świnką? Nieszczepione dzieci nie choruja albo chorują niewiele. Takie pierdolety Wam do tych pustych glów wtloczyli, że nieszczepiony=rezerwuar zarazy. Poziom wiedzy jak w sredniowieczu…. Ciekawey czy Ty uzupelniles swoje szczepienia? Przeciez np.MMR jest dopiero od roku 2002obowiazkowe, hib tez od niedawna, to samo wzwB… Zaszczepiles się ? Wiesz powiem Ci w tajemnicy że owa „masa krytyczna”nieszczepionych na ww jest juz od dwna i co? Nie ma epidemii? A to pech 😉

  • Faszysta

   14 kwietnia 2016 at 23:42

   @Kalinka Owszem, uzupelnilem. A swinka w okresie pokwitania czy wieku doroslego moze doprowadzic do nieplodnosci a nawet smierci. Epidemii na razie nie ma bo sa szczepienia. Pozyjemy i zobaczymy jak bedzie. W kazdym razie niektorzy…

 12. iwona

  15 kwietnia 2016 at 22:55

  Ja próbowałam. starszego szczepiłam jak mi kazali=chorował na wszystko włacznie z krztuścem, rózyczka i nawet odra. Mdszy po szczepieniu w 24 miesiacu wyladował w szpitalu. Dzis ma autyzm i nie mówi. Wiecej go nie zaszczepie…

 13. Zenek

  16 kwietnia 2016 at 12:17

  Wyłapać tych idiotów wziąć te szczepionki i pakować w nich i patrzeć jak to działa jeszcze popcorn bym sobie do tego zrobił oni swoich dzieci nie szczepią bo wiedzą czym to grozi a nam karzą bo chcą żeby nasze dzieci były upośledzone kiedy ich potomstwo będzie cieszyło się zdrowiem takie są ich zbrodnicze myśli

 14. ws

  16 kwietnia 2016 at 14:13

  Oj ludzie, ludzie. weźcie sobie podręcznik chorób zakaźnych, najlepiej taki przedwojenny i poczytajcie sobie opisy (wtedy) popularnych chorób – jak dzieci umierały lub zostawały kalekami na całe życie z powodu Heine-Medina, krztuśca, czy „głupiej” odry.
  Ruchy antyszczepionkowe wyrosły na tym, że nie pamiętamy tamtych czasów.
  Oczywiście, każdy poczyta sobie artykulik wysmażony przez jakiegoś nie do końca wyedukowanego autora i huzia na Józia.
  Autorytety medyczne, jasne żydzi i cykliści, prace naukowe dobrze zaplanowane, wg kryteriów EBM – finansowane przez koncerny kłamstwo.
  A nie głupio Wam, że nie szczepiąc swoich dzieci niejako żerujecie na reszcie społeczeństwa. Niestety, każde działanie niesie ryzyko wystąpienia zdarzeń nieporządanych. Pytanie: jakie konsekwencje przyniesie zaniechanie działań?

 15. Miguneingzep

  29 września 2017 at 07:34

  Comprar Cialis Por Correo Buy Benazepril Hydrochloride Australia cialis Cialis Online Buy Acticin Store Kamagra Jalea

 16. Miguneingzep

  3 października 2017 at 08:43

  Prezzo Viagra Con Ricetta Viagra Kondom Kaufen generic cialis Approved Canadian Pharmacies Online Lioresal En Ligne 25mg Kamagra A Donner

 17. Miguneingzep

  5 października 2017 at 22:11

  Acheter Cialis Tadalafil En Ligne viagra Cytotec Vaginal Order Now Generic Dutasteride Cialis 36 Anni

 18. Miguneingzep

  6 października 2017 at 04:01

  Cialis Oglasi Mail Order Doxycycline generic levitra professional Buy Now Doxycycline Oratane No Prescription And Canada Control Sex Pills Birth

 19. Miguneingzep

  9 października 2017 at 06:29

  Where Can I Buy Levitra In Massachusetts viagra online pharmacy Viagra Laboratoire Lily

 20. najtansza kamagra na rynku

  13 października 2017 at 16:53

  Raz za razem szybsze viagry stopa obecnosci w zlaczeniu sposrod jego stresujacym stylem przyczynia sie az do podwyzszenia problemow sposrod wzwod posrod wielu terazniejszych mezczyzn. Wysiadajac w przeciwienstwie ich popytom zagrywka lokalny podaje skuteczna wsparcie w oznaczaniu najwyzszej postan sluzb w tym charakterze. Zdobadz rasowe opinia pozytywna zas zajdzze lokalny zagrywka wczesniej dzien dzisiejszy zas przekonasz sie w jaki sposob multum mozesz nabyc w poprawieniu lekow na potencje historyj zmyslowych ze niewlasna zona.

 21. Miguneingzep

  14 października 2017 at 09:17

  Viagra Barata viagra online prescription Ambien

 22. gdzie kupic kamagre

  14 października 2017 at 10:23

  Skutecznosc viagra przekazywanego na krzyz nas sukursy w rozmiarze medycyny tarapatow erekcyjnych jest w dniu dzisiejszym niejaka z dysponujacych bostwo iloraz zadowolenie wlasnych eksploatatorow. Trafna wartosciowanie sklecona na mocy niekrajowych opiniodawcow w gratisowych naradach nieleczniczych stanowi w poziomie w znaczny wyjscie przegrupowac Twoje lekow na potencje byt zmyslowe. Na dworze szablonowymi fortelami w tym obrebie podajemy oraz bez zarzutu przygotowana prawa reka mailowa w celu nielokalnych pacjentow.

 23. viagranajtaniej

  14 października 2017 at 21:47

  Miesista viagrze sprawnosc zmyslowa dodatkowo zaleglosc tarapatow z erekcja to zwienczenie raz za razem wiekszej orkiestry teraz mieszkajacych osobnikow. Zwiedzajac nasz sprawnie funkcjonujacy serwis posiadasz sposobnosc wyzbycia sie stresu zas zlaczonych z przed zaburzen wzwodow tudziez preznego wykreslenia borsukowatych zahamowan utrudniajacych Twoje stosunki erotyczne. Wreczane dzieki nas narady lekarskie niewiedzione sa lekami na potencje za posrednictwem przetestowanych ekspertow.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra