Z kraju

Prezydent „porzucił” obietnicę wyborczą

Prezydent Duda Poroszenko3Wygląda na to, że w odbiorze społecznym pojawia się pierwsza rażąca plama na honorze głowy państwa. By prezydencka deklaracja, złożona na antenie TV Republika, zaczęła jawić się w sposób dobitny jako wyborcza zagrywka, musiał minąć rok.

Prezydent Andrzej Duda, jeszcze jako kandydat, przed kamerami obiecał, że podniesie kwestię gloryfikacji UPA w stosunkach z Ukrainą. Tymczasem, podczas licznych wizyt i spotkań z przedstawicielami władz ukraińskich – nie tylko nie pojawiły się żadne dowody, iż cokolwiek w tych kwestiach rzeczywiście podniósł, ale prezydenckie ruchy wydają się coraz to mocniej wskazywać drogę odwrotną. W połowie maja 2015 roku, w ramach kampanii wyborczej – głowa państwa, jeszcze jako kandydat rozmawiała z Markiem Magierowskim na antenie TV Republika. Żeby podkreślić pikanterię całej kwestii – dziennikarz, dzięki któremu cała sprawa się odsłoniła – jest obecnie dyrektorem biura prasowego Kancelarii Prezydenta (!).

Pod adresem ówczesnego kandydata, jeszcze nie prezydenta – padło z jego strony pytanie: „Panie Pośle, obecne władze Ukrainy – władze, z którymi staramy się utrzymywać przyjazne stosunki – jawnie i nader ostentacyjnie gloryfikują zbrodniarzy z UPA. Czy nie uważa Pan, że Polska – także w osobie Prezydenta RP – powinna zająć w tej sprawie dużo bardziej stanowcze stanowisko?”. Odpowiedział on, ni mniej ni więcej, ale właśnie tak: „Uważam, że Polska powinna zająć w tej sprawie stanowcze stanowisko i jeżeli Ukraina będzie chciała mieć z nami dobre relacje, dobre relacje także z polskim społeczeństwem – bo jednak głos społeczeństwa jest niezwykle w tych sprawach istotny i prezydent powinien o tym pamiętać – to musi prowadzić taką politykę, która prowadzi do pojednania narodów, a nie do pogłębiania istniejących animozji. Prawda historyczna jest taka, że setki tysięcy Polaków zostało zamordowanych na Ukrainie [De facto wg prawa było to terytorium Rzeczypospolitej Polskiej] i gloryfikowanie tych, którzy ich zamordowali, jest absolutnie działaniem, które nie zmierza do poprawy sytuacji z Polską” (https://www.youtube.com/watch?v=jAkaIHTZ1Ko, po rozmowie Rachonia).

Powiedział jednak dużo więcej w kluczowym zdaniu, o którym dalej, choć właściwie już samo to powinno wystarczyć jako deklaracja konkretnej uczciwej polityki na kierunku ukraińskim. Prezydent bowiem wyraźnie zaznaczył, iż wie jakie są poglądy polskiego społeczeństwa. Dotychczasowa polityka Platformy Obywatelskiej charakteryzowała się przeważnie nieliczeniem z głosami społecznymi, lecz przymuszaniem społeczeństwa i zginaniem jego karku do własnych planów. Dlatego PO po 8 latach oszukiwania społeczeństwa nie zdołała tego zrobić po raz kolejny. Otóż część PiS wydaje się mieć teraz chęć, aby powtórzyć tę politykę w niektórych sprawach. Jedną z nich jest odgórnie narzucana przyjaźń z Ukrainą, niezależnie od tego jakiego charakteru ona nabierze. Wzorzec ten – zaiste aż nadto przypomina przyjaźń polsko-sowiecką. Mało tego, ale i sowieci wysysając Polskę, jako swój kraj satelicki, głosili wewnątrz sowietów propagandę, że to oni Polsce pomagają, że mają dla niej pierwszorzędne znaczenie.

Nacjonaliści ukraińscy, robią propagandowo dokładnie to samo, nie tylko wobec Ukraińców, ale i nas samych. Co więcej nasi politycy z własnej woli to podkreślają. Cytowana wypowiedź prezydenta, jak się okazało – nie wystarczyła na całe szczęście dziennikarzowi, który zapytał wprost: „Rozumiem, że jako prezydent podniesie Pan tę kwestię w ewentualnych rozmowach prezydentem Poroszenko?”. Nie mając najwyraźniej wyjścia, bo nie wiadomo na ile wypowiedź ta była rzeczywiście szczera, a na ile nie – prezydent Andrzej Duda odpowiedział: „Oczywiście. Ja uważam, że należy prowadzić uczciwą politykę historyczną, także pomiędzy państwami. Trzeba zmierzać do pojednania i trzeba budować dobre relacje. One są dzisiaj bardzo potrzebne, także nam. Ale nie w ten sposób, że my będziemy starali się je budować, a nasi partnerzy będą nam udowadniali, że to jest niepotrzebne albo że będą oni realizowali swoją politykę ponad naszymi interesami. Na tym nie polegają partnerskie relacje”.

Miłe złego początki

Początkowo wszyscy byliśmy zachwyceni prezydentem i po części ten zachwyt nadal się utrzymuje, także w środowiskach kresowo-patriotycznym. Szczególnie cieszy jego odwaga w głoszeniu przywiązania do wiary. W znacznej mierze jednak – ów czar zaczął się ulatniać, bowiem spora jego część opiera się o porównanie z siermiężnością poprzednika, a to zawsze będzie ulotne. Ważne są konkrety, a z tymi – w sprawach nacjonalizmu ukraińskiego nie działo się dobrze. Nie trzeba było długo czekać, by po wyborze nowego prezydenta pojawiły się sygnały, że jego polityka będzie zupełnie inna od deklarowanej. Objawiły to dwa symptomy. Pierwszy z nich był następujący. Otóż odchodzący prezydent Komorowski odznaczył kontrowersyjnego (choćby wśród środowisk walczących o prawdę o banderowskim ludobójstwie) prezesa Związku Ukraińców w Polsce – Piotra Tymę. Wzburzyło to nie tylko te warstwy, które się sprawą bezpośrednio zajmują, ale i niemałą cześć środowisk prawicowo-patriotycznych, a w pewnej mierze także część ludzi na lewicy, którzy mają w tej sprawie uczciwe podejście. Przeto Kresowianie po objęciu przez prezydenta Andrzeja Dudę (wszak prezydenta którego wybrali) swojego urzędu poprosili o odebranie Tymie tego odznaczenia.

Nie spotkało się to z żadną reakcją ze strony Kancelarii Prezydenta, której pracownicy najwyraźniej potraktowali to jako ryzyko i za bezpieczniejsze uznawali milczenie oraz udawanie, iż tej sprawy po prostu nie ma. Ruch był to, najdelikatniej mówiąc niemądry – pod każdym względem i to nie tylko moralnie, bo postać prezesa ukraińskiego Związku to temat na osobny artykuł. Związek Ukraińców w Polsce, a już tym bardziej ukraińscy nacjonaliści popierają w Polsce rządy tych, którzy nie tylko naszym zdaniem, ale i zdaniem publicystów Gazety Polskiej chcieliby trzymać Polskę w stanie osłabionym i uległym. Pan prezes Piotr Tyma wyraźnie zadeklarował z kim wiązali nadzieję w wyborach: z Platformą Obywatelską i Nowoczesną. Jednak i bez tego dostatecznie było widać na kogo stawiają nacjonaliści ukraińscy. To kwestia, nie tylko Natalii Panczenko, która poparła w wyborach Marcina Święcickiego (nie wiadomo czy zaangażowała się tak samo np. dla Małgorzaty Gosiewskiej), ale i zachowania większości członków obu tych partii w sprawach ukraińskich, szczególnie w sprawie uchwały dotyczącej banderowskiego ludobójstwa.

Od razu uprzedzam pewną część czytelników, która będzie kojarzyć te historie z wcześniejszymi związkami prezydenta Andrzeja Dudy z Unią Wolności, czy Marka Magierowskiego z Gazetą Wyborczą. To zdecydowanie nieuprawniona i pochopna interpretacja, bo ludzie w trakcie lat swojego życia zdobywają wiedzę i dzięki temu zmieniają poglądy. Podobnie bzdurne są krążące od czasu do czasu posądzenia prezydenta (już jako kandydata) o rodzinne związki z Mychajło Dudą „Hromenką”, jednym banderowskich zbrodniarzy. Te same nazwiska bowiem występowały zarówno po polskiej, jak i ukraińskiej stronie, zarówno po stronie ofiar jak i zbrodniarzy. W tym wypadku nie znaczy to nic. Jednakowoż sam prezydent winien mieć świadomość tego, że takie niejasne zachowania, zarówno jego, jak i ludzi z nim związanych, będą sprzyjały formułowaniu zarzutów i legend, choćby przez środowiska prorosyjskie. Dlatego najlepiej wzorem „Inki” jest zachować się jak trzeba.

Drugim symptomem świadczącym o mało przychylnym stosunku Kancelarii Prezydenta do sprawy walki o prawdę o ludobójstwie dokonanym przez OUN-UPA jest zachowanie Adama Kwiatkowskiego, szefa gabinetu prezydenta. Proszony był on o spotkanie z trzema osobami Ewą Siemaszko, Kustoszem Pamięci Narodowej, prof. Ryszardem Szawłowskim, specjalistą w sprawach ludobójstwa oraz autorem niniejszego tekstu. Wychodziliśmy z założenia, że dopóki pan prezydent jest prezydentem elektem, to zarówno on, jak i osoby mu pomagające będą miały odrobinę więcej czasu niż później. Zwrócić należało uwagę, że prosiliśmy o spotkanie wyłącznie Adama Kwiatkowskiego, nie prezydenta któremu nie śmieliśmy zabierać czasu. Skądinąd czar dobrej zmiany trwał wtedy na całego. Sekretarki trzykrotnie informowały nas, że oddzwonią i trzykrotnie nie dotrzymywały słowa. Jak mniemam to nie wina Bogu ducha winnych sekretarek.

Zobaczmy natomiast jak potraktowano nie Kresowian, lecz przedstawicieli mniejszości narodowych. Zostały one zaproszone przez samego prezydenta. Wystarczy zacytować fragment prezydenckiego przemówienia, skierowanego także do mniejszości ukraińskiej, a więc jak można mniemać reprezentowanej przez śmietankę Związku Ukraińców w Polsce, której wszelako powinny zostać odebrane odznaczenia: „Chciałbym abyście mieli Państwo to poczucie, że pałac prezydencki jest otwarty. Jeżeli jest jakiś problem jeżeli Państwo chcecie o czymś rozmawiać. Jeżeli są jakieś trudności jeżeli są jakieś zastrzeżenia. Chciałbym abyście mieli to poczucie, że można przyjść i po prostu o nich powiedzieć, bo ja też jestem tylko człowiekiem. Nie zawsze mam świadomość, wszystkich sytuacji. Chciałbym żebyście Państwo nie mieli oporu przed tym aby przyjść i powiedzieć tu jest problem, tam jest problem. Tu Pan coś źle powiedział Panie prezydencie, to mogło kogoś urazić. Prosiłbym państwa, aby mieli Państwo to przekonanie, że ja jestem człowiekiem otwartym.”. Cóż szkoda, że pałac prezydencki nie jest otwarty dla Kresowian, bo w jakiejś części są oni jedynie zapraszani na okazjonalne rauty. I przy okazji – drobny szczegół – nie mogą tam się wypowiadać.

Na ile politykę wobec neobanderyzmu może kształtować otoczenie prezydenta?

Jak wiadomo w Kancelarii Prezydenta do powiedzenia mają wiele np. Przemysław Żurawski vel Grajewski, Bronisław Wildstein czy prof. Andrzej Nowak. Każda z tych osób w swoich wypowiedziach sygnalizowała wcześniej – przynajmniej częściową akceptację dla rozwijającego się na Ukrainie nacjonalizmu ukraińskiego i kultu morderców. Zresztą przyjęcia przez Adama Kwiatkowskiego doczekał się kto inny, Rafał Dzięciołowski z Gazety Polskiej, który lekką ręką bez żadnych dowodów potrafi oskarżać różne osoby walczące o prawdę o ludobójstwie – o bycie ruską ręką. Tak mniej więcej przedstawia się środowisko bliskie Kancelarii Prezydenta, więc rodziny ofiar zaszlachtowanych polskich kobiet w ciąży i noworodków nie mogą za bardzo liczyć na ich wyrozumiałość. Wyrozumiałość należy się ukraińskim nacjonalistom w ich „dramatycznej” sytuacji.

Dlatego wydaje się, iż takie osoby prędzej mogłyby uronić łezkę nad mordercą wielu niewinnych istnień, tylko dlatego, że później zabił jednego sowieta i służy jako moralne wsparcie dobrej sprawy. Z tego zwykli ludzie mogą wnioskować, że zarówno prezydenckie słowa sprzed roku, jak i niespotkanie się z Poroszenką były wyłącznie ruchami obliczonymi na przedwyborcze zmylenie rodaków. Teraz bowiem polski prezydent miał nieustanne okazje, by się o ofiary OUN-UPA upomnieć, bowiem widział się z ukraińskim prezydentem już po wyborach dobre kilka razy, przy różnych okazjach. Najdobitniej skwitował ostatnią wizytę ukraiński dziennikarz Ihor Isajew. I choć jego poglądy mogą się różnić (prawdopodobnie najmniej częściowo probanderowskie (?), to faktycznie w oczach opinii publicznej tak to wygląda. Wizytę polskiego prezydenta wg niego dyktował jego strach. Ukrainiec ujął to jeszcze bardziej dobitnie i boleśnie dla Polaków, nie tylko dla władz i prezydenta: „Warszawa przestraszyła się. Przestraszyła się tego, co uczyniła wobec Ukraińców”.

Ukraiński dziennikarz twierdzi, że polskie władze wystraszyły się konsekwencji uchwały, którą podjęły. W tym samym kontekście pojawia się wśród Kresowian pomysł zbudowania pomnika sojusznikom Polski w 1920 roku. Bo choć nie mają oni zazwyczaj nic przeciwko temu pomysłowi (to dobra i pożyteczna idea) to kontekst sytuacji gdy spóźniono się nawet z uchwałą 11 lipca wygląda w oczach polskiej opinii publicznej naprawdę tragikomicznie. Jawi się obraz dziecka, które z paniką leci do ojca i przymila się wiedząc, iż coś zbroiło, a to może być przez polskie społeczeństwo potraktowane jako kolejne poniżenie. Takich poniżeń Polacy doznawali nieustannie za rządów PO i by skończyć z tą polityką wybrali PiS i Kukiz’15, o mało co do parlamentu nie dostał się Korwin. Politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz urzędnicy Kancelarii Prezydenta powinni się z tym liczyć. Póki co wydają się niestety o tym zapominać, a ignorowane odczucia społeczeństwa mogą się zwrócić przeciwko nim.

Deklaracja prezydentów, sygnał zabetonowania kulawej polityki wobec Ukrainy

Nie wydaje się jednak by pewna część z wymienionych środowisk politycznych to uwzględniała. Wystarczy spojrzeć na niektóre fragmenty wspólnej deklaracji prezydentów, aby stwierdzić że pod tym samym dokumentem złożyliby podpis wszyscy poprzedni prezydenci. „Potwierdzamy niezmienność pozycji Rzeczypospolitej Polskiej we wspieraniu wysiłków Ukrainy w celu przywrócenia jej integralności terytorialnej”. Na podpisaniu takiego fragmentu z pewnością zależało bardziej stronie ukraińskiej, niż polskiej. Co Polacy dostali w zamian? Ach chwileczkę chyba coś dostali – równie tradycyjne tolerowanie wyskoków różnych oficjałów o ukraińskości Przemyśla i Chełma oraz o wymaganej dziejowej „sprawiedliwości”, by te miasta wcielić do Ukrainy.

Mówiąc jednak poważnie to jedyną ceną jaką mają zapłacić za taką deklarację „Ukraińcy”, a de facto sympatycy neobanderyzmu jest tolerancja „wyskoku” polskiego parlamentu. Bo uchwała, nie ustawa i to nie najśmielsza z możliwych (choć w przytłaczającej większości zawierająca słuszną treść) – jest traktowana przez „politpoprawne” (termin podobny do sowieckiego bardzo tu pasuje) środowisko otaczające Kancelarię Prezydenta jako „wyskok”, lub „zło konieczne”. Choć znając poglądy pewnych osób można by sobie zadać pytanie: czy aby „konieczne”, bo wysiłki aby tę sprawę utopić – owszem pewne osoby uparcie uskuteczniały. Otóż po twardym, stałym i betonowym kursie sprzedawania interesów potomków polskich Kresowian (żywych i martwych, których jest potencjalnie kilka milionów, a świadomość ich regularnie się zwiększa. Tak, tak niestety Panie Profesorze Przemysławie Żurawski vel Grajewski, pomimo Pańskiego deprecjonowania siły oddziaływania środowiska) dobra zmiana kojarzyła się z odwilżą.

Dziś widać, że walka między betonem, który nie różni się w tych kwestiach od PO, a odwilżą trwa nadal. Terminy beton i odwilż są jak najbardziej uprawnione, gdyż polityka sprzedawania praw Polaków na Litwie, jak i trupów polskich kobiet, dzieci oraz starców była na stałe przyjętą polityką postkomunistyczną. Wystarczy sobie przeczytać co przez lata pisała Gazeta Wyborcza. Bycie adwokatem Ukrainy, za darmo bez uwag pozwoliło środowiskom neobanderowskim mieć wolną rękę i rozpleniać kult ludobójczej OUN-UPA. Jakiż fragment mamy dalej? „Polska konsekwentnie wspierała Ukrainę przez 20 lat na trudnej drodze do eurointegracji od momentu nawiązania przez Kijów stosunków z Unią Europejską w 1994 r. i będzie nadal wspierała Ukrainę w realizacji jej eurointegracyjnego kursu”.

Zatem znów bezwarunkowe poparcie, a w zamian jeszcze neobanderowskie oczekiwanie na podatność co do ich tupania nogą, gdy im się coś w Polsce nie spodoba. Ostatni i trzeci fragment, który pozwolimy sobie zacytować mówi: „Deklarujemy gotowość dalszej współpracy w zakresie wspierania i ochrony praw polskiej i ukraińskiej mniejszości narodowych, aby Polacy na Ukrainie i Ukraińcy w Polsce mogli w pełni realizować się jak społeczności pielęgnujące swoje tradycje narodowe, ojczysty język i kulturę”. Ponieważ jak wiadomo na Ukrainie prawa i kondycja Polaków jest traktowana po macoszemu, w sporej części są wynarodowieni i nie stanowią tak prężnego środowiska jak na Wileńszczyźnie ta część posłuży wyłącznie Związkowi Ukraińców w Polsce, która jest organizacją bardzo bogatą i posiada gigantyczne możliwości.

W tym momencie ich ambicją (a warto przypomnieć o ich sympatiach banderowskich, które występowały wśród nich zanim zaczęły się one rozpleniać po Ukrainie) jest objęcie opieką miliona ukraińskich imigrantów, których przybędzie do Polski więcej i więcej. Dopiero wtedy można dojrzeć katastrofalne możliwości do używania tego dokumentu jednostronnie. Należy zatem stwierdzić, że działania Kancelarii Prezydenta są najdelikatniej mówiąc głęboko niejasne. Gdy weźmie się pod uwagę, że przy okazji zignorowania prośby o odebranie odznaczenia Tymie, nie odznaczono działaczy walczących o prawdę, ani nawet weteranów (którzy czas walki z UPA pamiętają) cały obraz wygląda szaro i ponuro. Prawda jest taka, że poszczególni ludzie, którzy najwyższego urzędnika w państwie otaczają – najprawdopodobniej uważają ich za szkodników.

Wystarczy wspomnieć, jak Przemysław Żurawski vel Grajewski publicznie naubliżał ludziom, którzy określają się jako Środowiska Kresowe, czym dotknął zarówno tych aktywnie działających, jak i ich rodziny oraz sympatyków, a także osoby zmarłe. Zrobił to zresztą … broniąc tegoż samego prezesa ZUwP Piotra Tymy, który jest znanym w Polsce negacjonistą banderowskiego ludobójstwa. Nikt nigdy za to Żur von Graja nie rozliczył, a środowisko otaczające prezydenta najzwyczajniej w świecie udaje, że nic się nie stało. Cóż, wobec tego wielu ludzi może powoli przestać się łudzić, że ich zachwyt „dobrą zmianą” jeszcze nie zaczął mijać.

Ważne: Grafika ilustrująca artykuł z portretem zdobiącym zdjęcie nie jest rzeczywistą fotografią, lecz ilustracją wykonaną na potrzeby wymowy artykułu. Prezydent Andrzej Duda nie pojawił się nigdy pod żadnym upamiętnieniem związanym z Banderą, prócz incydentu związanym z przyniesieniem na jego wizytę na Ukrainie czerwono-czarnej banderowskiej flagi.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

57 komentarzy

57 Komentarzy

 1. stan

  25 sierpnia 2016 at 23:37

  PAD umarł, zapalając świece chanukowe.

 2. WOJCIECH

  26 sierpnia 2016 at 08:39

  Polacy głosujcie na własnych rodaków z przejrzystymi życiorysami od przed wojny. Idżcie na wybory i mądrze skreślajcie nie słuchając się ściekowych mediów . Różnice między tym a poprzednim jest żadna .

 3. kres

  26 sierpnia 2016 at 09:20

  Międzymorze dzisiaj jest mrzonką o potencjale ujemnym!
  Grzegorz Kostrzewa-Zorbas
  „jak dziś w Polsce się najczęściej widzi i zakreśla granice Międzymorza.
  Są to państwa między Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatykiem, które należą do Unii Europejskiej i do NATO – od Estonii na północy do Bułgarii na południowym wschodzie i Słowenii na południowym zachodzie.
  Otóż te wszystkie państwa mają wydatki, nakłady wojskowe mniejsze niż sama Polska.
  Zarówno Czechy, Węgry, Słowacja, Rumunia, jak i pozostałe państwa od Estonii do Bułgarii i Słowenii – wszystkie te państwa mają nakłady obronne mniejsze niż sama jedna Polska.
  Zatem nie ma tu żadnej potęgi i nawet gdyby te państwa bardzo zwiększyły swoje nakłady, to nie dokonałyby skoku w hierarchii Europy albo świata – mam na myśli skoku jako zbiorowość, jako suma, jako hipotetyczny sojusz.
  Nawet optymistyczna wizja nie jest w stanie odmienić obecnego układu sił.
  Inne porównanie dotyczyłoby samego obszaru wyszehradzkiego (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry) i w tym przypadku nakłady Polski obronne są trzy razy większe od sumy nakładów pozostałych państw wyszehradzkich.
  W przypadku hipotetycznego Międzymorza nakłady Polski są nieco większe od sumy nakładów wszystkich. W przypadku obszaru wyszehradzkiego nakłady Polski są natomiast trzy razy większe od reszty obszaru wyszehradzkiego.
  (…)
  Nawet Międzymorze unijno-natowskie, rozszerzone dodatkowo o UKRAINĘ, Mołdawię i Białoruś po Łukaszence – przyszłą, demokratyczną, niepodległą i mającą rynkową gospodarkę – jest wciąż niewystarczającym projektem geopolitycznym.”
  /www.fronda.pl/a/miedzymorze-dzisiaj-jest-mrzonka-o-potencjale-ujemnym,73211.html
  Powyższy artykuł Pana Kostrzewy dowodzi, jak mniemam, że to ciągłe epatowanie przez polskie elity tzw. Międzymorzem, w którym najistotniejszym elementem ma by być Ukraina, i włażenie im w żopu, to w obecnych realiach jest to stara nierealna i oklepana giedroyciowska „fikcja literacka”.
  Ponadto, ten sztuczny twór zwany Ukrainą może nas wciągnąć jedynie w wojnę, na co nas nie stać, szkoda każdej bezcennej kropli polskiej krwi. Ukraińcy mają bogatych talmudycznych przyjaciół z narodu wybranego za wielką wodą, to nie jest nasz biznes, i oby jak najdłużej nie był.

  • Maciek

   26 sierpnia 2016 at 09:43

   Tylko jaka alternatywa ? , putinowska Ukraina , Białoruś , obwód kaliningradzki i żelazna przyjaźń prusko-ruska przypieczętowana kolejną nitką gazociągu .

   • Faszysta

    26 sierpnia 2016 at 13:52

    @ Maciek Alternatywa to Polska z bronia jadrowa.

    • Mac

     26 sierpnia 2016 at 14:50

     Tylko i wyłącznie, jedna, i jedyna, to Intronizacja Jezusa Chrystusa na Króla Polski.
     Inne narody pójdą drogą Polski.
     Ale masoni robią wszystko co możliwe, aby do tego nie doszło, aby ten projekt wyśmiać, bowiem zagraża to ich interesom, tj. rządom WHO.

     • Alex Wolf

      26 sierpnia 2016 at 18:19

      rządom NWO – dokładnie, panie Mac, święta prawda.

     • T

      27 sierpnia 2016 at 16:36

      Niesamowite, że można tak na poważnie pisać:)

 4. Grim

  26 sierpnia 2016 at 22:01

  Ciężko zrobić cokolwiek. Choćby pisnąć, gdy stalowa pięść naszego ukochanego sojusznika trzyma nas za jaja. Przyzwyczajajcie się. Może Prezydent miał zrobić coś innego, ale nie w tych warunkach.

 5. Adam

  27 sierpnia 2016 at 10:20

  P.Duda zachowuje się co najmniej dziwnie.Wydawało się, że to będzie nasz prezydent.Okazuje się ,że przedkłada Ukraińców nad Kresowian.Co z zapowiadaną repatriacją?.

 6. Soroka

  27 sierpnia 2016 at 11:28

  Ruscy agenci podszywający się pod Kresowian na gwałt usiłują spowodować konflikt polsko-ukraiński, bo to jest w interesie Rosji.
  Stosunki polsko-ukraińskie to delikatna sprawa i każdy kto używa rozumu i ma dobrą wolę wie, że takie sprawy załatwia się prowadząc konkretne rozmowy, a nie za pomocą wzajemnych publicznych oskarżeń.
  Na tym portalu dominują delikatnie mówiąc rusofile. Ciekawe czy finansują ten portal, a ks. Halwa lata na ich pasku?

  • kowoka

   27 sierpnia 2016 at 15:28

   @Soroka
   To może ich wskażesz, z przyjemnością zapoznam się z ich opinią, oraz wykażesz ich rusofilstwo na konkretach, również chętnie zapoznam się z Twoją analizą sytuacji. Udowodnij swoją rację, jeśli możesz, to proszę.
   Nie widzę problemu, aby zapytać wprost ks. Halawę o Twoje podejrzenia, z pewnością Ci odpowie, lub nie zaglądać na ten portal, są inne (…)
   Z Panem Bogiem.

 7. ges

  29 sierpnia 2016 at 00:33

  fotomontaż. ale PAD i tak zrobł kilka razy źle.

 8. jan

  29 sierpnia 2016 at 15:40

  Sz.Panie Redaktorze czy Pan osobiście sprawdzał rodowód pana prezydenta i oraz towarzysza Hromenki tj.Mychajły Dudy stwierdzając brak pokrewieństwa?

 9. Miguneingzep

  29 września 2017 at 11:57

  Fedex Shipping Free Shipping Zentel Medicine Amex cialis price Contact Eucustomer Com Order Retin A

 10. JeffMymn

  3 października 2017 at 16:52

  Hydrochlorothiazide Next Day Delivery Canadian Pharmacy 24h Order Confirm Php Propecia Canada No Prescription Finasteride 1mg cialis Levitra Venta Online Kamagra Naturel Cheapeast Isotretinoin

 11. Miguneingzep

  6 października 2017 at 08:25

  Isotretinoin Where Can I Buy viagra Cephalexin Result Buy Effexor Online No Prescription Prescription Order Propecia

 12. Miguneingzep

  6 października 2017 at 12:23

  Healthy Males Viagra Reviews Priligy Comprar Amoxicillin Clavulanic Acid Cmax viagra online Msd Propecia Viagra Sous La Langue

 13. Miguneingzep

  9 października 2017 at 10:18

  Clomid Amenorrhee Ovulation Propecia Orange Minoxidil levitra 40 mg generic Cephalexin Drug Family

 14. najtańsza kamagra na rynku

  13 października 2017 at 18:53

  Stanowiac w ogolow viagrze profesjonalnie dzialajacym serwem podpierajacym sie o sprawdzone postepowania funkcje, jakie malo tego zalecamy obfitym doznaniem stanowimy w stanie zaoferowac sprawdzone takze w calosci przebojowe sposoby leczenia postaci sposrod ambarasami erekcyjnymi. Teskniac zastrzec sobie calkowita dyskrecje polskich poslug proponujemy wsrod innymi rowniez pomoc mailowa. Prowadzone lekami na potencje przy uzyciu polskich specow imprezy ulzyly natychmiast wybitnie wielu podmiotom.

 15. kamagra sprawdzona

  14 października 2017 at 10:59

  Co chwila szybsze viagrze stawka zycia w zlaczu sposrod jego stresujacym modla przyczynia sie do wzrostu ambarasow z wzwod posrod wielu nowoczesnych facetow. Wychodzac naprzeciw ich pokupom serw krajowy przedklada rzutka barki w swiadczeniu najwyzszej stany poslug w owym limicie. Dostanze kompetentne poparcie dodatkowo zajdzze lokalny zagrywka uprzednio wspolczesnie i skaptujesz sie jak co niemiara zdolasz zyskac w poprawieniu apteka internetowa historyjki seksualnych ze nieosobista znajoma.

 16. Miguneingzep

  14 października 2017 at 13:09

  Cialis Soft Tabs 20mg Pills Sildenafil In Linea Cialis Efectos Contraindicaciones viagra Propecia Klachten

 17. viagranajtaniej

  14 października 2017 at 22:22

  Efektywnosc viagry podawanego dzieki nas sukursu w charakterze leczenia problemow erekcyjnych istnieje w dniu wspolczesnym jakas z dysponujacych pan indeks spokoj krajowych kontrahentow. Sposobna wartosciowanie zaryzykowana na mocy niewlasnych koneserow w gratisowych konsultacjach leczniczych stanowi w poziomie w znaczny postepowanie ulepszyc Twoje lekami na potencje egzystencja seksualne. W oddali schematycznymi sposobami w owym zakresie przedkladamy oraz w kazdym calu przygotowana pomocnik mailowa dla naszych pacjentow.

 18. Miguneingzep

  22 października 2017 at 14:25

  Amoxicillin 120mg Kg viagra Buy Prevacid Cheap Cyclophosphamide For Sale In Mexico Propecia Prodotti Galenici

 19. Miguneingzep

  24 października 2017 at 18:04

  Priligy Fachinformation Clobetasol Free Shipping cialis Purchase Levitra Online Kamagra Discount Code Paul

 20. Miguneingzep

  31 października 2017 at 12:27

  Staxyn Overseas Cephalexin Anxiety Qi A Pris Du Cytotec online pharmacy Alli Equals

 21. cialis lek

  2 listopada 2017 at 23:53

  W podwalinie o viagra stwierdzone kwalifikacjo zas niebywale wielgachne wrazenie niekrajowych koneserzy jestesmy w poziomie w wybitnie udzielajacy sie badania podmurowywac medycyna zaklocen erekcyjnych tuz przy grosy nowoczesnych klientow. Stosujac wyprobowane plus w caloksztaltow wyprobowane na krzyz nas strategie od momentu lat odnosimy spore zwyciestwa w domenie kuracja suchosci seksualnej. Przekazywane na mocy nas lekow na potencje bezplatne konsultacje lekarskie wystaja na mozliwie najwazniejszym rzadzie.

 22. Miguneingzep

  4 listopada 2017 at 02:18

  Kamagra Oral Jelly Miglior Prezzo Amoxicillin Side Effects Sexual Excitement Buy Levitra 20 Mg Online [url=http://mailordervia.com]online pharmacy[/url] Ear Infection Amoxicillin Pilules Priligy En Inde Priligy Assunzione

 23. kamagra zel

  6 listopada 2017 at 21:25

  Jesli od czasu viagra jakiegos chronosa szukasz czegos, co istnialoby w poziomie ulzyc Twoja erekcje dodatkowo nie zanosisz w tym niejakiego wiekszego powodzenia, zadecydujze sie na zwalic sie komus na chate niewlasnego sprawnie dzialajacego serwisu, kto ulzyl aktualnie ogromnie masywnej kwocie podmiotow. Niepolskie eksperiencja natomiast pomyslowy architektura odsiecze niepodparty rozlegla lekow na potencje madroscia dodatkowo uzyciem dyskrecji podola w nieskazitelny maniera przyczynic sie do zabicia Twoich zadan sposrod wzwodem.

 24. ile kosztuje kamagra

  7 listopada 2017 at 15:23

  Istniejac w kompletow viagra profesjonalnie czyniacym zagrywka motywujacym sie o przetestowane tryby funkcje, ktore dodatkowo promujemy wielkim przejsciem egzystujemy w poziomie zaoferowac sprawdzone plus w calosci wydajne sposoby leczenia postan z ambarasami erekcyjnymi. Pragnac zawarowac pelna dyskrecje naszych poslug wreczamy wsrod drugimi takze asystent mailowa. Kierowane lekow na potencje przy uzyciu polskich profesjonalistow czynu ulzyly obecnie nieslychanie wielu postaciom.

 25. kamagra efekty uboczne

  8 listopada 2017 at 02:37

  Nie wiecznie viagrze obserwowalna chorobsko somatyczna robiaca w ogromnie rezolutny tryb na mechanizmy fizjologiczne wzwodu prawdopodobnie rodzic dziarskie sprawy z wzwodem wsrod wielu obecnie trwajacych klientow. Wykorzystujac sposrod przyrzadzanych w poprzek nas druzyna bezplatnych narady w owym charakterze masz mozliwosc funkcjonalnego wyzbycia sie dziarskich spowolnien w Twoich lekami na potencje historyjkach plciowych. Orzeknijze jak na przyklad aktywne tryby Owi oferujemy.

 26. ceny kamagry

  10 listopada 2017 at 20:38

  Jeszcze viagrze z wiekszym natezeniem widome nerwice plciowe w zlaczce z bezblednymi skromniej albo bardziej przecietnymi zwolnieniami psychicznymi istnieja w poziomie przyczyniac sie, na stan zycie plciowego wielu osobnikow. Dzienny stres a coraz to szybsze impet losy zdaja sie zwiekszac owego rodzaju uzusu, wysiadajac naprzeciwko coraz to wiekszemu zapotrzebowaniu w owej polu szykowalismy wielgachna propozycje ofertowa darmowych narady nieleczniczych na rzecz osobnikow majacych komplikacje z erekcja apteka internetowa.

 27. kamagra bez recepty

  11 listopada 2017 at 03:26

  Raz po raz viagrze z wiekszym natezeniem namacalne nerwice seksualne w polaczeniu sposrod spolegliwymi skromniej czy bardziej regularnymi zwolnieniami umyslowymi stanowia w stanie wplynac, na jakosc obecnosc plciowego wielu postan. Codzienny napiecie rowniez raz po raz szybsze rata losy ceduja sie zwiekszac owego rodzaju obyczaju, opuszczajac z przeciwnej strony co chwila wiekszemu zapotrzebowaniu w tej domenie szykowalismy okazala pomysly ofertowa bezplatnych narady medycznych na rzecz osob posiadajacych rafy z wzwodem lekow na potencje.

 28. kamagra przeciwwskazania

  11 listopada 2017 at 19:42

  Nie zawzdy viagra widzialna schorzenie somatyczna dzialajaca w wybitnie wlaczony wyjscie na mechanizmy fizjologiczne wzwodu prawdopodobnie generowac spolegliwe rafy z erekcja wsrod wielu teraz przebywajacych facetow. Uzywajac sposrod preparowanych z wykorzystaniem nas grupa darmowych narad w owym obrebie dysponujesz przypadek sprawnego wyzbycia sie pewnych zahamowan w Twoich apteka internetowa gawedach erotycznych. Orzeknij jak prezne metody Owi proponujemy.

 29. kamagra. sklep internetowy

  13 listopada 2017 at 08:51

  Nie furt viagrze namacalna chorobsko somatyczna sprawiajaca w nadzwyczaj skuteczny procedura na maszynerie fizjologiczne wzwodu moze rodzic bezusterkowe przeciwnosci z wzwodem posrod wielu teraz trwajacych klientow. Uzywajac z przygotowywanych na mocy nas grupa bezplatnych konsultacji w tym aspekcie dysponujesz ewentualnosc rzutkiego wyzbycia sie regularnych spowolnien w Twoich lekami na potencje stosunkach seksualnych. Wyprobujze jak na przyklad rzutkie sposoby Owi wreczamy.

 30. cialis zamowienie

  23 listopada 2017 at 19:15

  Dazysz viagra aktywnego protekcje w zakresie darmowych konsultacji nieleczniczych spelniajacych Twoje wyczekiwania twierdzacych najedzona dyskrecje dzialalnosci, zajdzze krajowy nowoczesnie skuteczny komplet naczyn stolowych, w ktorym przyjmiesz najwyzszej, stanow sluzbe lekarska w aspekcie leczenia przeszkody z erekcja. Az do dnia nowoczesnego wspomoglismy aktualnie wybitnie wielu ludziom dazacym obrotnego terapie impotencji lekami na potencje rowniez niedrugiego typu niedyspozycji macajacej suchosci seksualnej.

 31. Miguneingzep

  23 listopada 2017 at 20:56

  Accidents Avec Clomid Cheap Viagra Pill [url=http://buyvarden.com]levitra samples[/url] Ordine Kamagra 100mg Female Cialis Samples

 32. tania kamagra

  24 listopada 2017 at 03:57

  Gonisz viagrze sprawnego zasilki w obszarze darmowych narady nieleczniczych dokonywujacych Twoje wypatrywania zaopatrujacych skonczona dyskrecje akcje, zajrzyj polski nowoczesnie skuteczny komplet naczyn stolowych, w ktorym uzyskasz najwyzszej, formo posluge lekarska w aspekcie kuracje pasztetow sposrod erekcja. Do dnia nowoczesnego pomoglismy w tym momencie wielce wielu czlekom wyszukujacym skutecznego terapie impotencji lekami na potencje takze roznego wariantu niewygody macajacej oschlosci nieseksualnej.

 33. rezultaty leku cialis

  24 listopada 2017 at 15:32

  Bedac w ogolow viagra profesjonalnie wykonujacym serwem uzasadniajacym sie o sprawdzone procedury ruchu, jakie w dodatku podtrzymujemy ogromnym doznaniem egzystujemy w poziomie zaoferowac wyprobowane oraz w pelni prezne tryby leczenia figur z zadaniami erekcyjnymi. Chcac umozliwic nazarta dyskrecje polskich uslug podajemy wsrod odmiennymi podobnie pomoc mailowa. Przewodzone lekow na potencje poprzez niekrajowych opiniodawcow ruchu odciazyly nuze niezwykle wielu typom.

 34. viagra w domu

  24 listopada 2017 at 21:57

  Jeszcze szybsze viagrze impet zycia w zlaczce sposrod jego stresujacym forma przyczynia sie do wzrostu przeszkod sposrod wzwod miedzy wielu dzisiejszych pankow. Wysiadajac w przeciwienstwie ich pokupom serw lokalny proponuje zywa prawa reka w zdradzaniu najwyzszej postan uslug w owym aspekcie. Uzyskajze profesjonalne protekcja plus zajrzyj wlasny komplet naczyn stolowych uprzednio obecnie oraz weprzesz sie na miare bez liku mozesz przyswoic sobie w udoskonaleniu lekow na potencje odniesien seksualnych ze niewlasna wspolmalzonka.

 35. rezultaty leku cialis

  25 listopada 2017 at 10:43

  Nie zawsze viagra namacalna choroba somatyczna funkcjonujaca w niezmiernie funkcjonalny metoda na maszynerie fizjologiczne wzwodu byc moze wytwarzac zaufane rafy sposrod erekcja posrod wielu dzisiaj zyjacych osobnikow. Stosujac sposrod przygotowanych z wykorzystaniem nas ansambl darmowych narad w owym zakresie masz wybor wydajnego wyzbycia sie bezpiecznych spowolnien w Twoich lekow na potencje opowiadaniach plciowych. Sprawdz gdy dynamiczne strategie Ci podajemy.

 36. gdzie kupic kamagre

  25 listopada 2017 at 19:31

  Bedac w ogolow viagrze profesjonalnie wykonujacym serwisem ugruntowujacym sie o sprawdzone podejscia ruchy, jakie oraz podtrzymujemy kolosalnym doznaniem istniejemy w poziomie zaoferowac nieorzeczone tudziez w kompletow czynne strategie leczenia jednostek sposrod trudnosciami erekcyjnymi. Chcac obwarowac cala dyskrecje polskich sluzb oferujemy wsrod odrebnymi i pomocnik mailowa. Kierowane lekami na potencje dzieki polskich opiniodawcow dzialalnosci pomogly obecnie nieslychanie wielu figurom.

 37. cialis mocne

  27 listopada 2017 at 01:45

  Egzystujac w caloksztaltow viagrze profesjonalnie dzialajacym serwisem ugruntowujacym sie o orzeczone strategii akcje, ktore co wiecej podsycamy duzym eksperymentem egzystujemy w stanie zaoferowac sprawdzone rowniez w kompletow czynne strategii kuracje podmiotow z komplikacjami erekcyjnymi. Proszac zastrzec soczysta dyskrecje naszych poslug oferujemy pomiedzy drugimi oraz poparcie mailowa. Prowadzone apteka internetowa za pomoca niepolskich znawcow operacje pomogly wczesniej niezmiernie wielu osobom.

 38. viagra gold

  27 listopada 2017 at 23:59

  W podporze o viagra przetestowane zdolnosci a nadzwyczaj wysokie test niepolskich koneserzy istniejemy w poziomie w ogromnie sprawny podejscie podtrzymywac kuracja zaklocen erekcyjnych u mnogosci nowoczesnych jegomosciow. Wykorzystujac stwierdzone a w sumy wyprobowane poprzez nas procedury od czasu lat zanosimy obszerne wygrane w dziedzinie leczenie oschlosci seksualnej. Przedkladane na krzyz nas apteka internetowa bezplatne konsultacje medyczne wystaja na mozliwie najwyzszym poziomie.

 39. borvest inkral

  5 grudnia 2017 at 11:31

  Thanks for helping out, fantastic info .

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra