Rodzina

W obronie nienarodzonych: Donald Trump, PiS i biskupi – szatana słychać śmiech

prawy.pl_images_nowe_stories_aborcja_plannedparenthoodPrzez wiele lat PiS był skrajnie proamerykański i tego wcale nie ukrywał. Argumentów miał wiele, w tym taki, że „trzymanie z Amerykanami” daje nam lepszą pozycję w Europie, gdzie jesteśmy otoczeni przez dominujące i realizujące przede wszystkim swoje interesy potęgi.

Panujący w Polsce z dawien dawna mit Ameryki jako „dobrego wujka” wielu uniemożliwiał spostrzeżenie, że za oceanem króluje lewactwo i masoneria, że dzieją się tam rzeczy wołające o pomstę do nieba. Jednym z ostatnich aktów Obamy była np. legalizacja satanizmu i wprowadzenie do szkół religii satanistycznej.

Wszystko jednak nagle się zmieniło. Wybory wygrał Donald Trump i nakreślił dla USA przeciwny kierunek. Ogłosił walkę z globalizacją (czyli z masonerią) i tym samym zanegował pozytywny sens Unii Europejskiej. Powiedział, między innymi: „Widzieliśmy to w Wielkiej Brytanii, która zagłosowała by uwolnić się od globalnego (światowego – dop. S. K.) rządu, globalnych umów handlowych i globalnych umów emigracyjnych, które zniszczyły ich suwerenność i zniszczyły wiele krajów”.

Trump stanął też zdecydowanie w obronie dzieci nienarodzonych. Kandydat Republikanów nie tylko obiecał zaprzestanie opłacania zabijania dzieci z pieniędzy podatników i wyznaczenie do Sądu Najwyższego sędziów opowiadających się za życiem, ale również obiecał całkowity zakaz aborcji na terenie USA. Warto przypomnieć co na ten temat można przeczytać na portalu „prawy.pl”: „Partia Republikańska, której kandydaci wygrali w zeszłym tygodniu zarówno wybory prezydenckie, jak i wybory do obu izb Kongresu, przewidziała w przyjętym w tym roku oficjalnym programie wprowadzenie całkowitego zakazu aborcji bez żadnych wyjątków. Republikanie chcą też przyjąć poprawkę do amerykańskiej Konstytucji gwarantującą pełną ochronę życia człowieka od momentu poczęcia. Podjęcie działań na rzecz ochrony życia zadeklarowali także nowo wybrani prezydent Donald Trump oraz wiceprezydent Mike Pence (…) Na łamach gazety Washington Examiner Trump broniąc nienaruszalności życia, odniósł się do zasady poszanowania życia wyrażonej przez Ojców Założycieli w Deklaracji Niepodległości i wyraził ubolewanie nad przekształceniem kultury życia w Stanach Zjednoczonych w kulturę śmierci”.

Co na to PiS, który odrzucił projekt skutecznej obrony życia wypracowany przez Ordo Iuris, a jego przedstawiciele i związani z nim dziennikarze głosili, że projekt ten to tylko…. rosyjska prowokacja?

Czy teraz będą mówić, że to… amerykańska prowokacja?

Pretekstem do odrzucenia projektu był między innymi zawarty w nim zapis dotyczący karalności kobiet zabijających swoje dzieci.

PiS czuł się tu pewnie, ponieważ znalazł wsparcie w biskupach i niektórych polskich działaczach prolife (specjalnie nie napisałem „obrońcach życia”, bo byłoby to w tym wypadku określenie, delikatnie mówiąc, kontrowersyjne).

Ci biskupi i działacze prolife wyraźnie się pogubili i oderwali od rzeczywistości.

O co bowiem nam wszystkim ludziom dobrej woli (przeciwnikom zbrodni na niewinnych ludziach) chodzi?

Czy tylko o to, by w polskim prawie był zakaz aborcji?

A może jednak o to, by nie dopuścić do mordowania polskich dzieci nienarodzonych?

Ustawa taka jak jest, gdyby nawet zakazywała w sposób bezwzględny zabijania wszystkich dzieci nienarodzonych jest dziś ustawą martwą – nie ratuje życia poczętego.

Stan faktyczny jest przecież w Polsce taki, i to trzeba sobie w pełni uświadomić i rozważyć w swoim sumieniu, jakby Polska była krajem, w którym „aborcja jest na życzenie”.

Polscy lekarze zabijają oficjalnie i bezkarnie polskie dzieci w łonach tych polskich matek, które sobie tego zażyczą. Informację o tym (reklamę „tej usługi”) można znaleźć nie tylko w Internecie, ale w polskojęzycznej, wielkonakładowej prasie.

Jeżeli ktoś ma tu jakieś wątpliwości niech poczyta sobie np. „Newsweeka”: „Są wystraszone – mówi dr Janusz Rudziński, ginekolog, który wykonuje Polkom aborcje w niemieckiej klinice w Prenzlau, 50 km od Szczecina. Przyjeżdżają na ogół samochodami, pociągiem to raczej tylko studentki. Na początku widać przede wszystkim strach. Dopiero jak są przygotowywane do znieczulenia, wychodzi złość. Złorzeczą na Kościół, na władze w Polsce, na dzikość swego kraju. (…) Aborcja w Prenzlau kosztuje 450 euro. To szpital komunalny, liczy po kosztach własnych. W prywatnych stawki są z reguły o 100 euro wyższe. Dr Rudziński nie słyszał, by gdzieś Polkom odmówiono. Mogą, tak jak Niemki, mieć aborcję na życzenie do 12. tygodnia ciąży. – Gdy przyjmowano Polskę do Unii, była tu dyskusja: odmawiać Polkom czy nie? Uznano, że odsyłanie ich z kwitkiem byłoby niehumanitarne – wspomina dr Rudziński. Kilka lat temu przyjmował po 350 Polek rocznie, teraz tysiąc. A chciałoby przyjeżdżać jeszcze więcej. Naprawdę już musi odmawiać, tłumaczyć, że to nie klinika aborcyjna. Operuje przypadki onkologiczne, ciężkie, nie może wyłącznie skupiać się na przerywaniu ciąż. Ale z drugiej strony żal tych kobiet, jadą z daleka: z Warszawy, Częstochowy, Wadowic. Te z Wadowic zawsze najbardziej skrępowane, że są z miasta Polaka papieża, taki grzech”.

Polka może zabić swoje dziecko również korzystając z pomocy lekarza-obcokrajowca. Wystarczy, że przekroczy polską granicę (przejazd z miejscowości przygranicznych w kosztach „zabiegu”).

Oto ogłoszenie, po polsku, jednej z klinik czeskich znajdujących się przy granicy z Polską, które można znaleźć w polskojęzycznym Internecie po wpisaniu słowa „aborcja”: „Usunięcie ciąży w znieczuleniu ogólnym. Cena 370 euro.(1700 zł ) (metoda próżniowa)

W Czechach i na Słowacji aborcja jest całkowicie legalna tylko do dwunastego tygodnia ciąży !! Nie podaje się żadnych powodów ani informacji.

Kobieta ciężarna nie ponosi odpowiedzialności karnej za przerwanie ciąży.
Polskie prawo karne nie przewiduje możliwości karania osób, które dokonały aborcji na terenie państwa dopuszczającego legalność tego zabiegu.
W przeciwieństwie do klinik w Niemczech czy Holandii nie odczekuje się ustawowego czasu kilku dni. Pacjentka ma prawo na każdym etapie zrezygnować bez podawania jakichkolwiek powodów.
Jest to normalne przy tego typu zabiegu i nie budzi jakiegokolwiek zdziwienia.
Najwcześniej można wykonać taki zabieg po pięciu tygodniach od  dnia ostatniej miesiączki.
-Nie jest wymagana wizyta u ginekologa przed przyjazdem do naszej kliniki”.

Ze strony internetowej tej kliniki można się również dowiedzieć: Dla zachowania pełnej dyskrecji przy planowaniu prostego zabiegu ginekologicznego takiego jak usunięcie nadżerki, usunięcie ciąży czy wyłuszczenie gruczołu Bartholina nie musisz podawać konsultantce przez telefon rodzaju zabiegu. Wystarczy, że zgłosisz chęć skorzystania z zabiegu ginekologicznego. (…)Wszystkie zabiegi są wykonywane w znieczuleniu ogólnym pod pełną stałą kontrolą anestezjologa. (…)Uwaga. Badanie kontrolne po zabiegu jest wykonywane w naszej klinice bezpłatnie. Jeśli około 12 dni po zabiegu wszystko jest w porządku to nie ma potrzeby wykonywania badania kontrolnego. Jeżeli wg Ciebie coś jest nie tak to powinnaś wykonać takie badanie u swojego lekarza lub możesz przyjechać do nas. 12 dni po zabiegu żaden lekarz nie będzie w stanie stwierdzić, że usunęłaś ciążę”.

Klinika proponuje też swój tani transport. Oto co można przeczytać na jej stronie: Transport na terenie Polski realizowany jest przez sprawdzone Firmy. Przewoźnicy nie mają świadomości dokąd państwo jadą dlatego prosimy o zachowanie pełnej dyskrecji. Najczęściej podawanym celem wyjazdu są: szkolenia, wycieczki, narty, baseny termalne.

Transport z Krakowa i okolic – około 70 euro (300 zł) (…)

Transport z Katowic i okolicznych miast – około 90 euro (400 zł);

Transport z Warszawy (Łodzi, Częstochowy, Piotrków Tryb. Rawa Maz.) – 200 euro (lub 800 zł)
(Miejscowości w promieniu 50 km od podanej trasy do ustalenia indywidualnego) – Wyjazdy najczęściej w piątki. Inne dni do ustalenia indywidualnego. (…)Aby mieć zagwarantowane miejsce dla osoby towarzyszącej uzgodnij to z konsultantką. Dla pań podróżujących samotnie mamy do wyboru kierowcę kobietę, aby czuły się pewniej i bezpieczniej (najczęściej w piątki)”.

Czy ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości co do tego, że jedynym problemem na jaki może natrafić polska kobieta, która chce zabić swoje nienarodzone dziecko to problem finansowy, który nie tak trudno pokonać (musi przeznaczyć na ten cel ok. 2000- 2500 zł).

Fakt, że w wielu polskich miastach od lat czekają autobusy, które zawożą Polki do klinik aborcyjnych za granicą potwierdza, że setki tysięcy polskich nienarodzonych dzieci zostały tam zamordowane i są nadal bezkarnie mordowane.

Jeśli nie chcemy być hipokrytami, którzy w istocie zgadzają się na zbrodnię i tylko udają, że bronią życia nienarodzonych musimy doprowadzić do uchwalenia takiej ustawy, która będzie skuteczna.

Będzie zaś ona skuteczna, gdy spełni dwa podstawowe warunki.

Po pierwsze, będzie skuteczna, gdy wprowadzi w świadomość społeczną przeświadczenie, że mamy w tej perspektywie do czynienia z zabiciem człowieka, takiego samego człowieka jak każdy z nas.

Po drugie, będzie skuteczna, gdy ta zbrodnia zostanie potraktowana jak każda inna zbrodnia – wszyscy, którzy wprost czy pośrednio wezmą w niej udział zostaną ukarani tak samo jak ci, którzy wprost czy pośrednio brali udział w zamordowaniu człowieka już urodzonego.

W Polsce przestępstwem karanym z całą surowością prawa jest głoszenie publicznie, że można zabić człowieka, bo z takich czy innych przyczyn nam przeszkadza czy utrudnia życie.

W Polsce przestępstwem karanym z całą surowością prawa jest udzielanie pomocy (również przez przekazywanie informacji) tym, którzy poszukują płatnego mordercy, by kogoś dla nich zabił.

W Polsce, której konstytucja potępia nazizm i jego praktyki zabijanie niepełnosprawnych dlatego, że są niepełnosprawnymi uznawane jest za zbrodnię, która zasługuje na potępieni i karę w sposób szczególny i gdy ktoś zabije niepełnosprawnego z tego powodu może się spodziewać najwyższego wymiaru kary.

W Polsce matka, która zabija swoje dziecko, bo jej przeszkadza traktowana jest jak zwyrodniała morderczyni.

Gdyby ktoś w Polsce upowszechniał opinię, że kwestia karania za zamordowanie człowieka to kwestia światopoglądowa zostałby ukarany tak jak każdy kto upowszechnia nazizm.

Skuteczna ustawa w obronie życia nienarodzonych powinna zatem doprowadzić do tego, by w Polsce zabijanie wszystkich dzieci nienarodzonych było uznawane za zbrodnię i wszyscy jej uczestnicy byli karani niezależnie od tego czy dopuścili się jej na terenie Polski czy poza nim.

Dziś wszystko to jest w ręku PiS. Ma on tu pozytywny przykład i silny bodziec ze strony USA.

Módlmy się o to, by taki bodziec pojawił się też w sposób bardzo wyraźny i społecznie zauważalny ze strony wszystkich polskich biskupów i wszystkich polskich obrońców życia.

Nie tylko się módlmy, ale też naciskajmy i to ostro na polityków, którzy uzyskali nasze głosy przekonując nas, że reprezentują te same co my wartości, że staną w sposób skuteczny w obronie życia nienarodzonych.

Niech szatan przestanie się śmiać. Niech odczuje, że Polska nie poddaje się jego woli.

Stanisław Krajski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

191 komentarzy

191 Komentarzy

 1. Slawomir Tomasz Roch

  18 listopada 2016 at 11:20

  Wspanialy artykul Stanislawa Krajskiego, warty upowszechniania.

  • angol

   16 września 2017 at 12:10

   wart

 2. Czerwona zorza znad Żoliborza

  18 listopada 2016 at 11:55

  „Dziś wszystko to jest w ręku PiS” .SAM ten fakt ,że życie i śmierć ludzi zależy od interesów partii , przyszłego wygodnego życia ,dotacji etc szubrawców PISSMANNÓW z pyskatym konusem na czele powoduje u mnie już nie tyle odruch wymiotny ,ale czystą nienawiść do demokracji

 3. jacek

  18 listopada 2016 at 12:57

  Obama kilka razy potwierdzał,że jest masonem 32 stopnia rytu szkockiego.Moje informacje są takie,że Trump masonem nie jest,co jest dobrą wiadomością.Czy Panu Stanisławowi Krajskiemu coś jest wiadomo na ten temat?

  • Stanisław Krajski

   22 listopada 2016 at 12:30

   Nic nie wiem o tym, by Trump miał cokolwiek wspólnego z masoneria. Wszystko zaś wskazuje na razie na to, że wtręcz przeciwnie.

 4. Seff

  18 listopada 2016 at 13:33

  „Już wkrótce ujrzycie i przeżyjecie Boskie objawienie Chwały Mojego Syna, połączone z ukazaniem blasku jaśniejącego krzyża. Obłok Chwały ogarnie każdego z was tak, iż doświadczycie rzeczywistości Boga i Jego obecności. Ujrzycie nie tylko Chwałę Boga, ale także poznacie siebie i wasze uczynki w Jej Obliczu”. – Adam Człowiek, Oto czynię wszystko nowe. Orędzia dla Polski i Polaków (2013-2014),

 5. stan

  18 listopada 2016 at 17:48

  Dotąd miałem Autora za piszącego na kolanach. Teraz, jak mówi młodzież – szacun!

 6. Kasia

  8 stycznia 2017 at 00:07

  Panie Krajski,coś nie tak z katolicyzmem w Polsce.
  W Czechach jest 90% ateistów ale w Polsce tak katolickiej taaaki Problem?
  Ludzie potrzebują poznać żywego Jezusa a nie martwej,rytualnej religii,to dostana od Niego nowe serce zamiast kamiEnnego i przestaną zabijac własne dzieci.
  UstawA to rzecz wtórna jesli nie różnimy sie od ateistów,to totalna klęska rzymskiego katolicyzmU.
  Sprawa tzw.aborcji pokazuje to WYRAŻNIE.Smutne!!!

 7. Bill Berkheimer

  29 stycznia 2017 at 05:25

  iherb coupon

 8. Alejandro Fonner

  29 stycznia 2017 at 05:29

  ride the lightning

 9. Osvaldo Batres

  29 stycznia 2017 at 10:36

  car tips

 10. Gordon Glen

  29 stycznia 2017 at 10:37

  click here

 11. Beau Doughton

  19 lutego 2017 at 18:20

  porn clothing

 12. Tamesha Vongxay

  20 lutego 2017 at 23:02

  trening na mase

 13. Jeromy Mayeux

  20 lutego 2017 at 23:02

  illinois flat fee mls

 14. Joyce Geissler

  20 lutego 2017 at 23:46

  porn movie

 15. Bonnie Camilleri

  20 lutego 2017 at 23:46

  blood test

 16. Arla Schmitmeyer

  22 lutego 2017 at 07:21

  can take flagyl bactrim together metronidazole indications usage flagyl s giardia dosage metronidazole gel precautions taking metronidazole 400mg pregnant what is metronidazole good for can you get metronidazole over counter metronidazole ascaris trichom

 17. Londa Bednarowicz

  22 lutego 2017 at 08:33

  chimney sweeping london

 18. Rodger Swistak

  22 lutego 2017 at 08:33

  e smoke

 19. Quintin Meaux

  22 lutego 2017 at 08:59

  vinegar cleaning

 20. Chadwick Donnelson

  24 lutego 2017 at 01:36

  At this time it appears like WordPress is the preferred blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 21. There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 22. Would you be interested in exchanging links?

 23. айфел парфюм

  22 marca 2017 at 00:44

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 24. Click Here

  22 kwietnia 2017 at 22:09

  Currently it looks like WordPress is the preferred blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 25. Remedios Kapadia

  24 kwietnia 2017 at 12:01

  best sneaker stores online

 26. Tabung Pemadam kebakaran

  1 maja 2017 at 16:58

  Hey this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 27. Insurance

  1 maja 2017 at 20:43

  Wow that was strange. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say fantastic blog!

 28. Lashaun Walston

  2 maja 2017 at 06:18

  Well I sincerely enjoyed studying it. This subject provided by you is very practical for correct planning.

 29. ladies designer handbags sale

  7 maja 2017 at 18:07

  This is a topic close to my heart cheers, where are your contact details though?

 30. Elaine Bennerman

  9 maja 2017 at 08:13

  clothes shoes

 31. usaa insurance quote

  15 maja 2017 at 07:28

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 32. Some genuinely interesting details you have written.Helped me a lot, just what I was looking for : D.

 33. Progressive auto

  20 maja 2017 at 23:45

  Would you be excited by exchanging links?

 34. beige wedding hats

  26 maja 2017 at 12:03

  I like this blog so much, saved to my bookmarks. „Nostalgia isn’t what it used to be.” by Peter De Vries.

 35. frappe machine

  29 maja 2017 at 07:01

  There may be noticeably a bundle to find out about this. I assume you made sure nice factors in features also.

 36. dulles airport car service

  30 maja 2017 at 20:54

  Howdy! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?

 37. Gayle

  13 czerwca 2017 at 03:47

  Pienso que ha sido bastante significativo para mí leer estas líneas. Tendré en cuenta lo que he leído aquí y te doy las gracias por publicarlo.

 38. Pingback: URL

 39. Geico auto insurance quotes

  19 czerwca 2017 at 01:14

  Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading? I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 40. news epxlored

  21 czerwca 2017 at 08:39

  Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 41. Millard Korona

  29 czerwca 2017 at 05:23

  Tiffanie Craddock

 42. Ernest Lawerance

  29 czerwca 2017 at 05:32

  denizli escort

 43. InventHelp inventor service

  1 lipca 2017 at 11:41

  Hi! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to begin. Do you have any tips or suggestions? Appreciate it

 44. investigator agency

  9 lipca 2017 at 04:43

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 45. Kamagra cena

  9 lipca 2017 at 12:42

  Regards for all your efforts that you have put in this. very interesting info .

 46. Bat dong san Nha Viet

  16 lipca 2017 at 16:37

  Wow that was strange. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say superb blog!

 47. porno cerdas

  20 lipca 2017 at 01:15

  {una pareja muy viciosa y exhibicionista que goza haciendo públicas sus relaciones íntimas

 48. Homeowner s insurance quotes

  23 lipca 2017 at 04:24

  Some genuinely interesting details you have written.Helped me a lot, just what I was looking for : D.

 49. nicotine eliquids Australia

  25 lipca 2017 at 10:55

  Very good blog.Really looking forward to read more. Awesome.

 50. Best Psychics

  5 sierpnia 2017 at 07:06

  This is something that will need all of our combined efforts to address.

 51. Dhankesari Result

  11 sierpnia 2017 at 09:28

  Good points – – it will make a difference with my parents.

 52. Chiński Górol

  22 sierpnia 2017 at 08:04

  Rzeczowy i logiczny artykuł.Jako katolik wstydzę się pozycji Polskiego Episkopatu po odrzuceniu projektu „Stop Aborcji” a jako polak wstyd mnie za stanowisko PiS z jej amoralnym dyktatorem, oraz za Judaszowskie stanowisko rządu i organizacji Ordo Iuris. Jeżeli każda istota poczęta w łonie kobiety ma duszę ludzką i jest człowiekiem to dlaczego prawo ludzkie i humanitarne DYSRYMINUJE pomiedzy osobami ludzkimi do 12 tygodni po zapłodnieniu a osobami ludzkimi które przeżyły 50 tygodni po poczęciu ? Stanowisko Polskiego Episkopatu jest sprzeczne nie tylko z rzetelną wiedzą medyczną ale przede wszystkim z 5 przykazaniem Bożym. Episkopat P. zdradza Chrystusa i 1950 letnią naukę K.Katolickiego. KEP, PiS, rząd P. i Ordo Iuris oficjalnie paplają że stoją w obronie każdego życia a de facto popierają stanowisko „czarnych manifestacji” którymi członkami byli i są ateiści, antychrześcijanie i LGBTQ. Im zależy nie na obronie życia a na obronie ich ambicji POLITYCZNYCH i EKONOMICZNYCH !

 53. Marvel contest of champions free gold

  30 sierpnia 2017 at 23:48

  An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 54. chain group review

  31 sierpnia 2017 at 08:02

  An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog post!

 55. Dirickx

  31 sierpnia 2017 at 09:15

  I really liked your article post.Really thank you! Cool.

 56. best online casino bonuses in the uk

  31 sierpnia 2017 at 09:27

  very nice post, i certainly love this website, keep on it

 57. Swinging couples at homemade pornmd part

  31 sierpnia 2017 at 11:39

  Major thanks for the blog post. Want more.

 58. jake burgess springfield mo

  31 sierpnia 2017 at 15:36

  Thank you for your article post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 59. check my site

  31 sierpnia 2017 at 18:59

  An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 60. career exploration

  1 września 2017 at 06:26

  This really answered my problem, thank you!

 61. fashionista

  2 września 2017 at 11:36

  Aw, this was a really nice post. In idea I would like to put in writing like this additionally ? taking time and actual effort to make a very good article? but what can I say? I procrastinate alot and by no means seem to get something done.

 62. see my site

  2 września 2017 at 20:36

  An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog post!

 63. see more about my site

  3 września 2017 at 19:44

  Good post. I learn something more challenging on totally different blogs everyday. It’ll at all times be stimulating to learn content from other writers and observe a bit of one thing from their store. I’d favor to make use of some with the content material on my blog whether or not you don’t mind. Natually I’ll provide you with a link on your net blog. Thanks for sharing.
  see more about my site http://www.forum.biolog.pl/member84027.html

 64. hair bundles

  4 września 2017 at 07:27

  hair bundles https://www.youtube.com/watch?v=koiFnDsfNPU 100% Impeccable, superbe article, bizarre grand indulgence contre cette contrat !

 65. check more of my site

  4 września 2017 at 11:18

  Aw, this was a really nice post. In thought I wish to put in writing like this additionally – taking time and actual effort to make a very good article… but what can I say… I procrastinate alot and in no way seem to get one thing done.
  check more of my site http://www.igrefriv.net/profile/flatnail3

 66. Silvia Odete Morani Massad

  6 września 2017 at 22:50

  I am extremely inspired together with your writing talents
  as smartly as with the structure in your weblog.
  Is this a paid subject or did you modify it yourself? Anyway keep up the nice high quality writing, it is uncommon to look a nice blog like
  this one today..

 67. Miguel

  8 września 2017 at 00:37

  Awesome blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own website soon but I’m a little
  lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m totally
  confused .. Any recommendations? Kudos!

 68. player utilizes

  8 września 2017 at 02:33

  Heya i’m for the first time here. I found this board and I find
  It really useful & it helped me out a lot. I hope to present something again and
  help others like you helped me.

 69. LarryVox

  9 września 2017 at 07:01

  buy cialis canada online
  generic for cialis in canada By taking the PCTB test, one can make his/her drug store technician license. Folks possess 110 minutes to accomplish the exam. 3 retakes from the examination are made it possible for according to the relations to details PTCB rules. Passing the PCTB is actually worthwhile, as you are going to earn a across the country acknowledged drug store professional certificate.

  [url=http://canadianhealthmd.com/]cheap cialis canada[/url] Moreover, companies often tap the services of pharmacy service technicians who completed the pharmacy expert permit confirmation procedure. Some companies even look at the PTCB examinations as a procedure of proceeding occupation development and also education and learning. Pharmacy technicians approved by PTCB could find even more possibilities for advertising and also greater incomes.

 70. Alison

  9 września 2017 at 09:56

  Heya i’m for the primary time here. I came across this board
  and I find It really useful & it helped me out
  a lot. I am hoping to provide something again and aid
  others like you helped me.

 71. bargain

  9 września 2017 at 10:30

  Youre so cool! I dont suppose Ive learn something like this before. So good to find someone with some authentic ideas on this subject. realy thank you for beginning this up. this website is something that is needed on the net, someone with a little bit originality. helpful job for bringing one thing new to the web!

 72. JaniceWab

  10 września 2017 at 11:01

  viagra side effects

  [url=http://www.anjellapaulette.com/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=103933]drug online[/url]

  getcanadiandrugs .com

  http://www.canadianpharmaceuticals.com

  cialis canada pharmacy

 73. www.ucanteach.biz

  10 września 2017 at 19:53

  I’m not sure where you’re getting your info, but good topic.
  I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for excellent information I was looking for this information for my mission.

 74. gifts for her

  10 września 2017 at 22:50

  Wow, great blog.Thanks Again. Keep writing.

 75. garage door controls

  11 września 2017 at 04:27

  I am regular reader, how are you everybody? This piece
  of writing posted at this website is truly nice.

 76. Agustinknigh

  11 września 2017 at 20:11

  cbd oil dosage for anxiety children cbd oil for sale georgia [url=https://www.instapaper.com/p/6064051]cbd oil for pain relief where to buy[/url] cbd oil for dogs with cancer

  cbd oil for pain lung cancer cbd oil for anxiety depression benefits of cbd oil for breast cancer cbd oil for sale amazon

 77. Friv 2

  12 września 2017 at 23:04

  Really enjoyed this blog.Really looking forward to read more.

 78. Masonchike

  13 września 2017 at 02:32

  ed medication

  canadian pharmacy.com

  viagra 50 mg

  [url=http://www.academia.edu/34313093/Purchase_Online_Medicine_procedures_in_a_1_Stop_Drug_store]drugstore canada[/url]

 79. garage door riding

  13 września 2017 at 03:04

  each time i used to read smaller articles that as
  well clear their motive, and that is also happening with this post which I
  am reading now.

 80. two thousand stocks

  13 września 2017 at 06:50

  Hi there just wanted to give you a brief heads
  up and let you know a few of the pictures aren’t loading correctly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same results.

 81. Say, you got a nice blog.Thanks Again. Will read on…

 82. Michaela

  14 września 2017 at 01:01

  WOW just what I was looking for. Came here by searching for construction estimating
  software

 83. Lelio Vieira Carneiro Junior

  14 września 2017 at 11:49

  I blog quite often and I genuinely thank you
  for your content. This article has really peaked my interest.
  I’m going to bookmark your site and keep checking for new details
  about once per week. I opted in for your RSS feed as
  well.

 84. Bad Credit Remortgages

  14 września 2017 at 11:54

  Thanks-a-mundo for the article. Cool.

 85. travel companions

  15 września 2017 at 19:05

  Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like
  you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to
  drive the message home a little bit, but instead of that, this is excellent blog.
  A great read. I’ll definitely be back.

 86. oldest golf course

  15 września 2017 at 22:53

  Hello! I know this is kind of off topic but I was wondering which
  blog platform are you using for this website? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had problems with hackers
  and I’m looking at alternatives for another platform.
  I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 87. Sonjaveilk

  16 września 2017 at 09:55

  cbd oil for cancer pain cbd oil for pain [url=https://cbdoil4u.org/cbd-oil-for-pain/]cbd oil for pain reviews[/url] cbd oil for pain reviews
  CBD Oil for Pain best cbd oil for pain reviews cbd oil for pain relief where to buy cbd oil for pain relief where to buy

 88. Chi

  16 września 2017 at 10:16

  Hi there, just wanted to tell you, I loved this
  blog post. It was funny. Keep on posting!

 89. angol

  16 września 2017 at 12:12

  Panie Stanisławie.
  Walczy Pan, jak i Mary Wagner, o życie NIENARODZONYCH dzieci, tak ?..
  Czy życie dzieci JUŻ NARODZONYCH, niech będzie WŁAŚNIE narodzonych, wcześniaków, w 37 tygodniu interesuję Pania (i Mary Wagner) TEŻ, chociaż w podobnym stopniu ?..
  To proszę sobie przeczytać najnowsze doniesienie z polskiego Białogardu/
  http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/rodzice-musieli-porwac-ze-szpitala-wlasne-dziecko-chroniac-je-przed-polskim-panstwem-trwa
  Czy też może jest Pan zdania, że z tymi „szczepieniami”, szczególnie w Polsce, to wszystko naprawdę ? 🙂

 90. oldest golf course

  16 września 2017 at 15:55

  If some one wants expert view concerning blogging then i recommend him/her to
  pay a visit this weblog, Keep up the pleasant job.

 91. best tips travelling

  16 września 2017 at 19:19

  Thanks , I’ve recently been looking for info approximately this subject for a long time and yours is the best I’ve came upon so far.
  However, what in regards to the bottom line? Are you
  positive about the source?

 92. beaufort golf course

  16 września 2017 at 22:33

  If you would like to increase your knowledge only keep visiting this
  website and be updated with the latest gossip posted here.

 93. travel insurance

  17 września 2017 at 01:16

  Awesome post.

 94. open golf

  17 września 2017 at 02:34

  Hi! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask.

  Would you be interested in trading links or maybe guest writing
  a blog post or vice-versa? My website addresses
  a lot of the same topics as yours and I believe we could greatly benefit from each other.
  If you’re interested feel free to shoot me an e-mail.
  I look forward to hearing from you! Great blog by the way!

 95. travel meetup groups

  17 września 2017 at 06:41

  naturally like your website but you need to take a look at the
  spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I to
  find it very bothersome to inform the truth on the other hand I’ll certainly come back again.

 96. oldest golf course

  17 września 2017 at 10:30

  Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a
  blog website? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

 97. macau tourism offers

  17 września 2017 at 13:47

  I am sure this paragraph has touched all the
  internet users, its really really pleasant piece of writing on building
  up new webpage.

 98. commercial wood fired oven

  17 września 2017 at 14:02

  Fantastic post. Will read on…

 99. tourism offers

  17 września 2017 at 18:48

  Greetings! Very useful advice within this post! It’s the little changes which will make the largest changes.
  Thanks a lot for sharing!

 100. Nichole

  18 września 2017 at 13:49

  magnificent put up, very informative. I ponder why the other specialists of this sector do not understand this.
  You should continue your writing. I am confident, you’ve a
  great readers’ base already!

 101. well-known dating

  19 września 2017 at 00:32

  Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for?
  you make blogging look easy. The overall look of your web site
  is magnificent, let alone the content!

 102. www.vector-marketing.com

  19 września 2017 at 04:35

  Hey very interesting blog!

 103. airtronic.co.za

  19 września 2017 at 14:20

  Hello there, I discovered your site by the use of Google even as searching for a similar matter, your site
  got here up, it looks good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, just was aware of your blog through Google,
  and found that it’s truly informative. I am gonna watch out for brussels.
  I will appreciate if you continue this in future. A lot of
  people will probably be benefited out of your writing. Cheers!

 104. acoustic-guitar

  20 września 2017 at 07:58

  Enjoyed every bit of your post.Thanks Again. Much obliged.

 105. www.ptcopener.com

  20 września 2017 at 15:24

  Excellent article. I will be dealing with many of these issues as
  well..

 106. Diana

  20 września 2017 at 18:14

  I couldn’t refrain from commenting. Exceptionally well written!

 107. Chris

  20 września 2017 at 18:34

  Good article. I am facing many of these issues as well..

 108. Dakota

  20 września 2017 at 18:40

  I love what you guys are usually up too. This sort of clever work and coverage!
  Keep up the awesome works guys I’ve you guys to my blogroll.

 109. brazil dating

  21 września 2017 at 17:28

  Thanks a bunch for sharing this with all of us you actually recognize what you’re talking about!
  Bookmarked. Please additionally consult with my website =).

  We can have a link exchange arrangement among us

 110. shatter vape pen

  21 września 2017 at 21:10

  I really enjoy the article.Really thank you!

 111. Pretty nice post. I simply stumbled upon your blog and wished
  to mention that I have really enjoyed browsing your blog posts.
  In any case I’ll be subscribing in your rss feed and I
  hope you write once more soon!

 112. can ho vung tau

  22 września 2017 at 00:14

  Enjoyed every bit of your article.Really looking forward to read more. Really Great.

 113. cause fatal heart

  22 września 2017 at 00:17

  There’s certainly a lot to learn about this issue.

  I like all the points you made.

 114. http://information.za.org/

  22 września 2017 at 04:59

  I’m really impressed together with your writing skills and also with the layout
  on your blog. Is this a paid topic or did you customize it yourself?
  Either way stay up the excellent quality writing, it is rare to look a great blog
  like this one nowadays..

 115. bbs.maoyiba.com

  23 września 2017 at 00:31

  Hi friends, pleasant post and nice arguments commented at this place, I am really
  enjoying by these.

 116. Chanel Shoes

  23 września 2017 at 10:00

  Thanks for the blog post.Much thanks again. Really Cool.

 117. www.hhstarmedia.com

  23 września 2017 at 14:11

  Howdy! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would
  be okay. I’m definitely enjoying your blog and look forward to
  new updates.

 118. best sit on top kayak

  23 września 2017 at 15:28

  Very good article.Much thanks again. Will read on…

 119. Building window cleaning

  23 września 2017 at 16:30

  Fantastic piece of writing here1

 120. Darren

  24 września 2017 at 05:10

  Hello! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa?
  My website addresses a lot of the same topics as yours and I think we could greatly benefit from each other.
  If you happen to be interested feel free to send me an e-mail.

  I look forward to hearing from you! Fantastic blog by the way!

 121. Anitra

  24 września 2017 at 13:35

  Thanks for one’s marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you could be a great author.
  I will make certain to bookmark your blog and definitely will come back sometime soon. I
  want to encourage you to definitely continue your great writing,
  have a nice afternoon!

 122. sindicatodechoferespichincha.com.ec

  24 września 2017 at 14:14

  Great weblog right here! Additionally your website quite
  a bit up fast! What web host are you the use of? Can I get your affiliate
  link for your host? I desire my site loaded up as fast as yours
  lol

 123. Phillis

  24 września 2017 at 14:52

  Greetings! I’ve been reading your site for a long time now and finally got
  the courage to go ahead and give you a shout out from Lubbock
  Texas! Just wanted to mention keep up the good work!

 124. Thanks for some other great post. The place else may just anyone get that type
  of info in such an ideal manner of writing? I’ve a presentation next week, and
  I am on the search for such information.

 125. Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your webpage?
  My website is in the exact same area of interest as yours and my visitors would truly benefit from some of the information you present here.
  Please let me know if this okay with you. Appreciate it!

 126. HaroLiavaife

  24 września 2017 at 21:06

  Buying Flagyl Antibiotics Online From The Usa Zithromax Pills For Sale [url=http://cheapestcial.com ]cheap cialis[/url] Lasting Longer Tips Acheter Viagra Sans Ordonnance France

 127. Margene

  25 września 2017 at 23:28

  My partner and I absolutely love your blog and find nearly all of your post’s
  to be exactly what I’m looking for. Do you offer guest writers to write content in your case?

  I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on a lot of
  the subjects you write related to here. Again, awesome web log!

 128. dating web site

  26 września 2017 at 02:50

  Having read this I thought it was extremely informative.
  I appreciate you spending some time and energy to put this
  short article together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and commenting.
  But so what, it was still worth it!

 129. travel news

  26 września 2017 at 06:28

  Article writing is also a fun, if you be acquainted with
  afterward you can write otherwise it is complex to write.

 130. yök tez merkezi

  26 września 2017 at 08:29

  I’m so happy to read this. This is the type of manual that needs to be given and not the random misinformation that’s at the other blogs. Appreciate your sharing this best doc.

 131. Krystyna

  26 września 2017 at 10:52

  I’ve learn several just right stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting.
  I surprise how so much effort you set to make any such excellent informative web site.

 132. Bernie

  26 września 2017 at 16:01

  WOW just what I was looking for. Came here by searching for ig

 133. This design is spectacular! You definitely know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved
  to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job.

  I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 134. Julian

  27 września 2017 at 06:15

  When some one searches for his required thing, so he/she wishes to
  be available that in detail, so that thing is maintained over here.

 135. Clement

  27 września 2017 at 14:23

  Hi there, everything is going fine here and ofcourse every
  one is sharing data, that’s in fact good, keep up writing.

 136. Selena

  27 września 2017 at 16:44

  Excellent pieces. Keep posting such kind of info on your page.
  Im really impressed by it.
  Hey there, You have done an excellent job. I will definitely
  digg it and in my view suggest to my friends. I am confident
  they’ll be benefited from this website.

 137. cause fatal heart

  27 września 2017 at 20:58

  This paragraph will assist the internet users for building up
  new weblog or even a blog from start to end.

 138. doubledubs.com

  27 września 2017 at 22:39

  I’m really impressed together with your writing talents as well as with the
  structure in your blog. Is that this a paid subject or did you modify it yourself?
  Anyway stay up the nice quality writing, it’s uncommon to peer a nice blog like this one today..

 139. Basil

  27 września 2017 at 23:05

  We stumbled over here different page and thought I might as well check things out.
  I like what I see so now i’m following you.
  Look forward to finding out about your web
  page for a second time.

 140. Fredericka

  28 września 2017 at 12:47

  Hurrah, that’s what I was looking for, what a stuff!
  present here at this weblog, thanks admin of this site.

 141. Roderick

  28 września 2017 at 14:21

  Hello to all, for the reason that I am truly keen of
  reading this web site’s post to be updated regularly.
  It carries fastidious data.

 142. Launa

  29 września 2017 at 11:52

  Awesome site you have here but I was curious if
  you knew of any discussion boards that cover the same
  topics talked about here? I’d really like to be a part of online community where I can get feedback from other experienced people
  that share the same interest. If you have any suggestions, please let
  me know. Thank you!

 143. check out

  30 września 2017 at 09:54

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 144. find asbestos

  30 września 2017 at 10:31

  I really like what you guys are up too. This type of clever work and exposure!

  Keep up the very good works guys I’ve included you guys to my blogroll.

 145. heart disease multiply

  30 września 2017 at 11:55

  This design is incredible! You obviously know how
  to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to
  start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that,
  how you presented it. Too cool!

 146. HaroLiavaife

  30 września 2017 at 20:52

  Viagra 100mg Test Viagra 100mg Filmtabletten Apotheke [url=http://cialtobuy.com ]cialis price[/url] Cialis Receta Keflex Double Vision Fausse Couche Cytotec Et Consequences

 147. Josette

  1 października 2017 at 08:05

  I couldn’t refrain from commenting. Exceptionally well written!

 148. Cathy

  1 października 2017 at 22:07

  In fact when someone doesn’t know after that its up to
  other people that they will assist, so here it happens.

 149. ordinary travel

  2 października 2017 at 10:38

  At this time it sounds like Drupal is the best blogging platform out there right now.
  (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 150. Quinn

  2 października 2017 at 18:24

  I’m not that much of a internet reader to be honest but your blogs
  really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site
  to come back down the road. Cheers

 151. route travel tips

  3 października 2017 at 02:07

  If some one wishes expert view about blogging
  after that i recommend him/her to go to see this
  website, Keep up the nice job.

 152. Williamtew

  3 października 2017 at 03:18

  canadian rx pharmacy

  is there a generic for cialis?

  [url=http://www.blackplanet.com/your_page/blog/view_posting.html?pid=8079016&profile_id=101616311&profile_name=changeablelimbo19&user_id=101616311&username=changeablelimbo19]generic viagra reviews[/url]

 153. Cell Phone Charging Stations

  3 października 2017 at 07:22

  How long does it take you to write an article like this?

 154. Lelio Vieira Carneiro Junior

  3 października 2017 at 16:35

  You’ve made some good points there. I looked on the internet to learn more about
  the issue and found most individuals will go along with
  your views on this site.

 155. Kate

  4 października 2017 at 01:06

  excellent put up, very informative. I’m wondering why the opposite specialists of this sector don’t understand this.
  You must proceed your writing. I’m confident, you’ve a great readers’ base already!

 156. traveling jobs

  4 października 2017 at 02:38

  Today, I went to the beachfront with my children. I found
  a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said
  „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed.

  There was a hermit crab inside and it pinched her ear.

  She never wants to go back! LoL I know this is entirely off
  topic but I had to tell someone!

 157. globoplay.globo.com

  4 października 2017 at 04:24

  Hello are using WordPress for your site platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do
  you need any coding expertise to make your
  own blog? Any help would be greatly appreciated!

 158. HaroLiavaife

  4 października 2017 at 12:07

  Furosemide For Sale [url=http://cheapviasales.com]viagra online pharmacy[/url] Sinus Infection Cephalexin Levitra Ersatz Online

 159. heart disease

  6 października 2017 at 03:31

  I got this website from my pal who told me regarding this web site and now this time I am browsing this website and reading
  very informative posts here.

 160. web dating

  6 października 2017 at 13:03

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz reply as I’m looking to construct my own blog and would like
  to know where u got this from. thank you

 161. Pasquale

  6 października 2017 at 17:12

  Hey there! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no backup.
  Do you have any methods to stop hackers?

 162. HaroLiavaife

  6 października 2017 at 17:34

  Usa No Prescription Generic Viagra [url=http://howmuchisvia.com]viagra[/url] Kamagra With Paypal Uk Buy Viagra Greece

 163. Halloween costumes

  7 października 2017 at 07:42

  I like your blog. It sounds every informative.

 164. HaroLiavaife

  7 października 2017 at 13:57

  Cheap Cytotec No Prescription [url=http://leviinusa.com]buy levitra safely from canada[/url] Erectile Drugs Sale Buy Synthroid Mexico

 165. dating guidelines

  8 października 2017 at 12:37

  It’s impressive that you are getting thoughts from this article as
  well as from our dialogue made at this place.

 166. travel around

  8 października 2017 at 13:38

  Wow, that’s what I was exploring for, what a information! present here at this weblog, thanks admin of this web site.

 167. http://foro.todoyunpocomas.com

  8 października 2017 at 14:24

  Does your website have a contact page? I’m having problems locating it
  but, I’d like to send you an email. I’ve got some suggestions for your
  blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I
  look forward to seeing it develop over time.

 168. shahucollegepune.org

  8 października 2017 at 23:11

  It’s wonderful that you are getting thoughts from this post as well as from our dialogue made at this place.

 169. brazil butt lift

  8 października 2017 at 23:43

  I think that what you said was very logical. However, what about this?

  suppose you wrote a catchier title? I mean, I don’t want to tell you how to run your
  blog, however suppose you added a post title that grabbed people’s attention? I mean W obronie nienarodzonych:
  Donald Trump, PiS i biskupi – szatana
  słychać śmiech – Prawy.pl is kinda plain.
  You should glance at Yahoo’s home page and note
  how they create post headlines to get viewers to click.
  You might add a related video or a pic or two to get people excited about what you’ve written. In my
  opinion, it could bring your website a little livelier.

 170. well-known dating

  9 października 2017 at 04:45

  Wow, this paragraph is pleasant, my younger sister is analyzing these things, therefore I am going to convey her.

 171. route travel

  9 października 2017 at 07:38

  Hello to every one, the contents existing at this web site are really remarkable for
  people knowledge, well, keep up the nice work fellows.

 172. best dating

  9 października 2017 at 08:14

  whoah this weblog is wonderful i love reading your articles.
  Keep up the good work! You already know, many persons are searching around for this
  information, you can help them greatly.

 173. soccer shoes

  9 października 2017 at 12:52

  Wow, this piece of writing is pleasant, my younger sister is analyzing such
  things, therefore I am going to inform her.

 174. travel magazine

  9 października 2017 at 15:36

  Hello to every body, it’s my first pay a visit of this weblog;
  this blog contains awesome and actually good stuff in favor
  of visitors.

 175. HaroLiavaife

  9 października 2017 at 16:35

  Propecia 1 5 Zithromax Family Order Viagra On Line [url=http://cheapcheapvia.com]buy viagra online[/url] Lilly Cialis 20mg Achat Cialis Paypal

 176. www.produceoasis.com

  10 października 2017 at 01:41

  excellent issues altogether, you just gained
  a logo new reader. What could you recommend in regards to
  your publish that you simply made some days in the past?
  Any certain?

 177. route travel tips

  10 października 2017 at 02:29

  It’s wonderful that you are getting ideas from this paragraph as
  well as from our dialogue made here.

 178. patrice sarda phuket

  12 października 2017 at 02:30

  It’s a comprehensive, yet fast read.

 179. HaroLiavaife

  12 października 2017 at 04:07

  Cialis E Levitra Forum [url=http://realviaonline.com]generic viagra[/url] Primolut To Buy Online

 180. Bryan Fences

  12 października 2017 at 11:48

  A friend of mine advised this site. And yes. it has some useful pieces of info and I enjoyed scaning it. Therefore i would love to drop you a quick note to express my thank. Take care

 181. bulk computer disposal

  13 października 2017 at 06:06

  Hello very cool blog!! Man .. Beautiful .. Superb .. I will bookmark your website and take the feeds additionally…I’m satisfied to seek out so many helpful information here in the publish, we need work out more strategies in this regard, thank you for sharing.

 182. holiday travel

  13 października 2017 at 09:58

  I’m extremely impressed with your writing skills as well as with the layout
  on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself?
  Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare to
  see a nice blog like this one these days.

 183. jordan soccer

  13 października 2017 at 13:42

  I think this is one of the most vital info for me.

  And i’m glad reading your article. But want to remark on few general things, The website style is wonderful, the articles is really great :
  D. Good job, cheers

 184. aiswiki.wustl.edu

  14 października 2017 at 02:02

  obviously like your web site however you have to test the spelling on quite a few of your posts.

  A number of them are rife with spelling issues and I find it very
  bothersome to tell the truth on the other hand I will surely come back
  again.

 185. avestta.com

  14 października 2017 at 05:44

  Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for?
  you make blogging look easy. The overall look of your site
  is great, let alone the content!

 186. HaroLiavaife

  15 października 2017 at 00:49

  Walmart Prescription Prices Where Can I Get Suprax Cialis Quando Si Prende [url=http://viaonlineusa.com]viagra online prescription[/url] Kamagra Qualitat

 187. HaroLiavaife

  15 października 2017 at 10:50

  France Ethylex Kamagra Cheap Veloce Amoxicillin Baby Rash [url=http://ordercheapvia.com]viagra[/url] Probiotics And Amoxicillin Proscar Order Best On Line Pharmacy

 188. domain names

  16 października 2017 at 07:15

  I was wondering if you ever considered changing the structure of your website?
  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect
  with it better. Youve got an awful lot of text for only having
  1 or two images. Maybe you could space it out better?

 189. Itamar Serp

  18 października 2017 at 08:02

  constantly i used to read smaller posts that also clear
  their motive, and that is also happening with this paragraph which I
  am reading now.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra